kanama.gen.tr https://www.kanama.gen.tr Kanama, Kanama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, kanama.gen.tr Sat, 05 Dec 2015 00:00:00 +0000 Thu, 14 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Ani Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/ani-burun-kanamasi.html Tue, 11 Sep 2018 09:16:00 +0000 Ani burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve yetişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin meydana gelen ve bireye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Genellikle burun kanamaları hafif kanamalar olmasın Ani burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve yetişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin meydana gelen ve bireye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Genellikle burun kanamaları hafif kanamalar olmasına rağmen, yaşamı tehdit edecek ölçüde şiddetli kanamalar da meydana gelebilir. Burun kanamalarını tıbbi olarak iki başlık altında incelemek mümkündür:

Ani burun kanaması: Çoğu burun kanaması, burnun orta bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması sebebiyle tek taraflı olur. Bu kısımdaki damarlar oldukça ince ve yüzeyde oldukları için burnun sümkürülmesi ile ve hatta ufak tırnak dokunuşuyla dahi kanayabilirler. Bu biçimde olan kanamalarda hasta otururken ya da ayakta dururken, burnundan dışarı doğru, değişen miktarda kanama meydana gelir. Daha çok çocuk ve genç yetişkinlerde görülür.

Sıklıkla orta ve ileri yaşlı ve özellikle tansiyon hastalığı olanlarda arka burun kamaları görülür. Burnun içinde arka üst kısımlarda kanama olur ve ön taraftan aktığı gibi geriye doğru genze, ağız ve boğaz bölgelerine akabilir.

Burun neden aniden kanar: 

Aşırı zihinsel stres, hipertansiyon eşliğinde oluşabilmektedir. Ruhsal stresin zararlı etkileri yalnızca duygusal sağlık ile sınırlı değildir. Günümüzde anksiyete, üzüntü, korku gibi hoş olmayan duygular gibi çoğu etki aynı derecede zararlıdır ve fiziksel sağlık bozan etkilere sebep olmaktadır. Eğer zihinsel stres yoğun yaşanıyorsa beynin artan stres düzeyi ile başa çıkmak için bedenin işleyişinde bazı değişiklikler ortaya çıkan tepkiler verecektir. Böyle hallerde gözlenen bir değişiklikte kan dolaşımın artıştır. Netice olarak, kan damarları içindeki basınç artar. Bu yüksek kan basıncına sebep olur. Çok fazla stres olduğu anda, stres süresi uzamış ve devam ediyorsa kan basıncı anormal yükselmeye devam eder. Aşırı basıncın zaman içerisinde kan damarları içinde artmasıyla, damar basıncı yüksek miktara tahammül edemez seviyeye geldiğinde, damarın bir noktadan yırtılması eğilimi de artar. Bu halde, burun boşluğunun üst kısmında var olan ince damar yapı kan basıncı yükselmesi nedeniyle burun kanaması oluşturur. Burun arkasında da bulunan damarlar burun için kan temininden sorumludur. Bu sebeple, bu yırtılma arka bölümde oluşmuş ise şiddetli kanama ile neticelenir. Strese kaynaklı burun kanamasının en kötü kısmı, hiçbir belirti vermeden başlar olmasıdır.

Burun kanamasının durdurulması: 

Bireyin kendi uyguladığı metotlarla da burun kanamalarının evde durdurulması mümkündür. Bireyin ilk yapması gereken, burnun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali vardır. Burnun üzerine ve enseye soğuk uygulaması da faydalıdır. Burnun ön kısmına tampon görevi yapacak bir gazlı bez ile  tampon yapılabilir. Ancak bireyin kendi uyguladığı metotlar kanamayı durdursa da mutlaka uygun bir zamanda mutlaka kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına görünülmelidir

]]>
3 Aylık Gebelikte Kanama https://www.kanama.gen.tr/3-aylik-gebelikte-kanama.html Tue, 11 Sep 2018 22:24:39 +0000 3 Aylık gebelikte kanama, anne adaylarında böyle bir kanama nedeni araştırılmalıdır. 3 Aylık gebeliklerde sık yaşanan sorunlar arasında yer alan kanamalar anne adayını oldukça tedirgin eder. Bu gibi durumlarda anne adaylarının 3 Aylık gebelikte kanama, anne adaylarında böyle bir kanama nedeni araştırılmalıdır. 3 Aylık gebeliklerde sık yaşanan sorunlar arasında yer alan kanamalar anne adayını oldukça tedirgin eder. Bu gibi durumlarda anne adaylarının aklına ilk gelen şey bebeğin düşük tehlikesidir. Böylesi bir üzücü durumu yaşamamak için mutlaka bir kaç damla kanama olsa dahi doktora bildirilmelidir. Yada acil bir ultrason muayenesi olunmalıdır. 3 Aylık kanama olması durumunda gebeliğin bitmesi anlamına gelmez, bazı bayanlarda hamilelik süreci boyunca adet kanaması olur. Böyle bir durun çok anne adayında yaşanmıştır. Anne dayı ve bebeğin zarar görmediği bir durumdaki kanamanın bir sakıncası yoktur. 3 Aylık gebelikteki düşük tehlikesindeki oluşan kanama kırmızı ve yoğun olarak gelmektedir. Her ne şekilde bir kanama görülürse anne adayının bunu ciddiye alması gerekir. Bazı görülen kanamalarda hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin rahim içine yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu tür kanamalar döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşme esnasında gerçekleşmektedir. Bu kanamalar yaklaşık 4 yada 5 gün sürebilir. Ayrıca 3 ayık kanamada bu durum normal olarak karşılanabilir, fakat kanama 5 gün sonrası devam ederse bir tehlike olabilir. Anne adayları nın bir çoğu gebelik döneminde yaşadığı kanama sonrası düşük yapmaktadırlar.

Bu son derece anne adayı için oldukça üzücü bir durumdur. Daha önce gebelik yaşayan anne adayları bir sonraki gebeliğinde aynı sorunu yaşamazlar. Fakat ilk gebelikte kanama yaşayan anne adayları ikinci gebeliğinde tecrübeli davranarak önlem almalıdır. Düşük kanaması yaşayan anne adaylarında 3 aylık gebelikte kanama sonrası düşük yapma ihtimali varsa bu karın içinde şiddetli bir ağrı, titreme ve kramplar içinde kıvranarak kanaması çok gelerek düşük yapmaktadır.

3 Aylk gebelikte kanama sebebi,

Cinsel birleşmeden kaynaklı da olabilir. Böyle bir sorun yaşanırsa doktorunuz mutlaka bilmelidir. Başka bir faktörse anne adayının dış gebelik geçirmesidir. Bu durum pek nadir yaşansa bile dış gebelik yaşayan anne adaylarında 3 aylık gebelikte kanama görülür. Dış gebelik yaşayan anne adaylarında bazı durumlarda ilerleyen bir zamanda ortaya dış gebelik olduğu çıkar.
 
3 Aylık gebelikte kanama olmaması için neler yapılmalıdır
 • Gebeliğin hangi zamanında kanama görülürse doktora baş vurulmalıdır.
 • Anne adayları ped tutularak takip etmeli, kanamanın ne aralıkla olduğunu bilmelidir. 
 • Kanama esnasında cinsel bir münasebete girilmemeli.
 • Ayrıca kanamayı durdurmak için tanpon yada başka bir cisimle kanamayı durdurmaya çalışmayın.
 • Bu etkenlerden hangisi gerçekleşirse doktorunuza haber vermeli yada muayene olmalısınız.
Hasta olan anne adayında 3 aylık gebelikteki kanama yaşayıp normal muayenelerini tamamlamış fakat her ihtimale karşı kanaması devam ediyorsa dinlenmelidir. Doktor önerilerine uymalıdır, ilaç kullanması gerekiyorsa anne adayı düzenli ilacını içmelidir. Bir tehlike arz edilirse acile gidilmelidir. 3 Aylık gebelikte yukarıda belirtilen sorunlar yaşanırsa düşük yada daha ciddi bir problem olma ihtimali bulunabilir. Bunların yanı sıra anne adayında titreme, sancı baş dönmesi varsa zaman kaybedilmeden acile gidilerek gereken önlemler alınarak daha sağlıklı bir gebelik geçirilebilir.
]]>
Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması https://www.kanama.gen.tr/yuksek-tansiyon-beyin-kanamasi.html Wed, 12 Sep 2018 06:42:01 +0000 Yüksek tansiyon beyin kanaması, rastlanan şikayetler içerisinde ilk sıralarda yer alır. Gün içerisinde beyinde bulunan damarlardan birinin yırtılması sebebiyle beyin kanaması meydana gelir. Beyin kanaması oluştuğu zaman Yüksek tansiyon beyin kanaması, rastlanan şikayetler içerisinde ilk sıralarda yer alır. Gün içerisinde beyinde bulunan damarlardan birinin yırtılması sebebiyle beyin kanaması meydana gelir. Beyin kanaması oluştuğu zaman beynin içerisinde bulunan sıvının oluşturduğu basınca ile beyin sinir  sistemini olumsuz olarak etkiler. Değişik bulgular ortaya çıkar beyin kanamaları intraserebral kanama olarak isimlendirilir. Bu kanamalar beyin içerisinde bulunan atardamarların yırtıldığı zaman oluşurken bu kanamalar oluştuğu bölgede aşırı şekilde baskı oluşur. Beyin kanamasının olmasındaki en etkili sebep yüksek tansiyondur. Yüksek tansiyon sebebi de küçük damarlar üzerinde bulunan damarların zayıflaması sonucu yırtılması sonucu oluşur Bu tür beyin kanamalarında kan basıncı normal şartlar üstünde olur ve ani olarak yükselmesiyle beyin kanaması meydana gelir. 

Yüksek tansiyon beyin kanamasında uygulanan yöntemler,

Öncelikli olarak beyin kanaması geçiren kişiler vakitlice hastahaneye götürülmelidir. Muayene sırasında hastanın ense sertliğine, nörolojik bozukluk oluşup oluşmadığına, göz muayenesi gibi yapılan rutin kontrollerin ardından beyin kanaması tanısı konulur. Ayrıca hastaya beyin BT, emar gibi yöntemler uygulanarak beyin kanamasının derecesi saptanır. Beyin kanamasına bağlı olarak yüksek tansiyon veya başka etkiler sebebiyle kanama meydana gelmişse beyin damarlarının anjiyografisi çekilir. Ayrıca hastada anevrizmalar veya damar bozuklukları gibi problemler yer alıyorsa kanamanın yerinin tam olarak tespit edilmesi için çekilecek emar ile gerekli tedavi şekli uygulanır.

Beyin kanaması yüksek tansiyon tedavisi

Öncelikle hastanın tansiyonun kontrol altına alınması için tansiyon düşürücü verilir. Daha sonra hastanın hayatını kurtarmak için gerekli müdahaleler yapılır. Burada amaç hastanın hayatını kurtarırken; yaşam kalitesini düzeltmektir. Kanamanın sebebinin ortadan kaldırılması ve beyin kanamasının vücuda verdiği zararın önüne geçilmesi sağlanır. Hasta uygun pozisyonda yatırılarak hava yolunun açık tutulması sağlanırken; kafa içi basıncın azaltılması sağlanır. Kişinin bilinci açık ise yatak istirahati verilir. Kişinin sabit bir şekilde yatması, herhangi bir yöne doğru hareket etmemesi önemlidir. Ayrıca hastanın ani şekilde pozisyon değiştirilmemesi gerekir. Büyük abdest yaparken kişinin zorlanmaması zorlanırsa kafa içerisinde bulunan basıncın artacağı için kişiye zarar vereceği anlatılır. Hasta da bulunan baş ağrısı gibi şikayetlerin azaltılması için uygun ilaçlar verilir. Kan basıncı yüksek ise bunu düşürmek için tedavi yapılır. Cerrahi tedavide kanama büyükse veya hastada nörolojik hasar oluyor ise gerekli işlemler yapılır. Bunun için kanamanın durdurulması ve boşaltılması sağlanır. Beyine uygulanan baskının giderilmesi sağlanır. Ayrıca Anevrizma klipsleme ameliyatı ile Anevrizma kapatılır. Böylelikle beyin kanamasına müdahale edilmiş olur.

Yüksek tansiyon beyin kanamasında dikkat edilmesi gerekenler

Yüksek tansiyona bağlı  beyin kanaması geçiren kişilerin hayatının sonrasında dikkat etmesi gereken notalar vardır. Bunun için verilen ilaçların düzgün şekilde kullanılması en başta gelir. Ayrıca kişide kilo problemi varsa zayıflaması yüksek tansiyona beyin kanaması önüne geçmede oldukça etkilidir. Ayrıca tansiyon problemi yaşanılıyor ise kişinin düzenli olarak tansiyonunu ölçülür. Çünkü yüksek tansiyon ölüme neden olurken, felç kalmaya da sebep olabilir. Bu sebepten sağlıklı yaşam için tansiyon hastalığına dikkat etmek gerekir. Yüksek tansiyon sebeple şikayetin giderilmesinin ardından kişinin kendini zorlamadan bilinçli bir şekilde bundan sonraki hayatında ne gibi düzenlemeler yapması gerektiğini araştırarak ona göre yaşamına devam ettirmesi gerekir. 
]]>
Düşük Kanaması Nasıl Olur https://www.kanama.gen.tr/dusuk-kanamasi-nasil-olur.html Wed, 12 Sep 2018 07:23:37 +0000 Düşük Kanaması Nasıl Olur, genellikle hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen beklenmedik vajinal kanamalar özellikle düşük tehdidi ismi ile bilinmektedir. Düşüğün ilk belirtilerinden birisi olan vajinal kanamalar rahim a Düşük Kanaması Nasıl Olur, genellikle hamileliğin erken dönemlerinde meydana gelen beklenmedik vajinal kanamalar özellikle düşük tehdidi ismi ile bilinmektedir. Düşüğün ilk belirtilerinden birisi olan vajinal kanamalar rahim ağzında meydana gelen açılma ya da rahimde farklı bir değişimin olmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Düşük kanaması karın bölgesinde ağrı ve kramp şeklinde görülmektedir. Eğer kanama ile birlikte bir ağrı söz konusu ise, bu durum büyük ihtimal ile düşük ile sonuçlanacağını göstermektedir. Gebeliğin ilk 3 ayında özellikle vajinal kanamalar en sık olarak rastlanılan durumlardan birisidir. Hamileliğin 20. haftasından önce %25-30'unda düşük sebebi ile çok ya da az kanamalar görülebilmektedir. 

Düşük Kanamasının Miktarı Ne Kadar Olur, 

Düşükte meydana gelen kanamanın miktarı genellikle çok aşırı değildir. Düşük kanamasının rengi çoğunlukla parlak kırmızı renginden koyu kahverengine kadar renk değişikliği gösterebilmektedir. Eğer düşük sebebi ile ortaya çıkan kanamanın rengi kırmızı ise henüz taze bir kanama olduğunu düşünmemizi sağlamaktadır. Fakat koyu renge sahip bir kanama söz konusu ise, erken dönemlerde oluşan ve daha önceden kesilmiş olan bir kanama belirtisi şeklinde kabul edilmektedir. Vajinada ortaya çıkan kanamanın rengi kırmızı ve miktarı da fazlaysa bu durum özellikle düşük olacağının habercisi olarak kabul edilir. Ayrıca düşükte kanama ile birlikte karın bölgesinde yaşanan acı, titreme, yüksek ateş ve kan pıhtısı şeklinde görülebilmektedir. Düşük kanaması genellikle normal gelen bir kanama olarak değil, aynı zamanda kan pıhtısı olarak da meydana gelmektedir. Özellikle düşük kanaması gebeliğin evresine ve bebeğin büyüklüğüne bağlı olarak farklı yoğunluklarda kendini göstermektedir. Bazı anne adaylarında düşük kanaması hafif leke şeklinde başlayarak artma söz konusu olabilir. Bazı anne adaylarında ise, vajinal kanama aniden ve yoğun bir şekilde görülebilmektedir. Bazen de düşük kanaması damla damla yada regl oluyormuş gibi lekelenme şeklinde görülmektedir. Eğer vajinadan parça yada kan pıhtısı şeklinde parçalar mevcut ise düşüğün en yaygın belirtisidir. Kısacası düşük kanaması az ya da çok miktarda görülse de, kan pıhtısı veya parça düşmesi şeklinde de görüldüğü unutulmamalıdır. 
]]>
Boğaz Kanaması https://www.kanama.gen.tr/bogaz-kanamasi.html Wed, 12 Sep 2018 10:31:25 +0000 Boğaz Kanaması, boğazdan kan gelmesi genelde çok tehlikeli durumların habercisidir. Ancak her boğazdan gelen kanı da kötü şekilde düşünmemek gerekir. Boğazdan gelen kanın aslında tam olarak nereden geldiği anlaşılmalıd Boğaz Kanaması, boğazdan kan gelmesi genelde çok tehlikeli durumların habercisidir. Ancak her boğazdan gelen kanı da kötü şekilde düşünmemek gerekir. Boğazdan gelen kanın aslında tam olarak nereden geldiği anlaşılmalıdır. Çünkü boğazdan yol alan akciğerler yani solunum yolları bu kanın geldiği yerlerden ise bu durum biraz daha tehlikeli olur. Ancak boğazdan gelen kan eğer kişinin sindirim sisteminden geliyorsa hasta üstünde yapılacak olan müdahaleler daha farklı olacaktır. Bazen boğaza açılan orta kulak yollarından gelen kan bile kişinin boğazından dışarı gelebilir. Bu yüzden boğazdan gelen kanın tedavi edilmeden önce nereden ve nasıl geldiğine bakılmalıdır. Bazen kişide meydana gelen boğaz enfeksiyonları veya solunum yolu enfeksiyonları da kişinin boğazından kan gelmesine yol açar. Boğazdan gelen kan bazen kişinin midesinden bile gelebilir. Bu yüzden boğazdan gelen kanın çok iyi muayene edilmesi gerekiyor.

Boğaz Kanamasının Nedenleri,

Boğaz kanamasının en büyük nedeni akciğer hastalıklarıdır. Özellikle akciğer apsesi gibi durumlar kişide boğaz kanaması veya kanlı balgam gibi sorunlara neden olabilir. Bu  sebeple boğazdan kan gelmesi durumunda akciğer kontrolü yapılmalı. Eğer kişide akciğer apsesi gibi sorunlar varsa bu durumda gerekli tedaviler ona uygun yapılır. Boğazdan gelen kanın bir diğer sebebi kronik olarak görülen bronşit hastalığıdır. Özellikle sık sık görülen bu sıkıntılar kişinin boğazında enfeksiyonların oluşmasına yol açıp kişinin en küçük öksürüğünde bile kanamaya neden olmaktadır. Bunlar dışında daha birçok nedeni bulunan boğaz kanaması sorunu her yaşta görülmektedir. Son zamanlarda kişinin boğazına kaçan yabancı cisimler direk olarak kişide boğaz kanamasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kişide oluşan bu sorunda kişinin son günlerdeki yaşamı incelenir. Bir diğer sebep zatürre gibi çok öksürüklü hastalıklardır. Bu hastalıklar genelde kişinin çok fazla öksürmesiyle oluşan boğaz tahrişinden dolayı boğaz kanamasına yol açarak kişiyi korkutur.

Boğaz Kanamasının Tedavisi,

Boğaz kanamasının tedavisi yapılmadan önce kişide boğazdan gelen kanın testleri yapılmalıdır. Gelen kan eğer pıhtı şeklindeyse durum daha farklı şekillerde tedavi edilir. Fakat gelen kan cıvık ise daha ciddi sorunlara yol açar. Eğer boğaz kanamasının rengi açık kırmızı ise bu durumun nedeni kılcal damarlardır. Ancak söylenebilir ki boğaz kanaması kesinlikle ciddi bir rahatsızlıktır. Bu yüzden boğazdan gelen kan kesinlikle önemsenmelidir. Aksi halde çok daha ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu durumlarda doktorlar bazı tıbbi görüntüleme sistemlerini kullanabilir. Doktorunuz sizi tedavi ettikten sonra doktorunuza bitkisel tedavi uygulanmasının bir sakıncası olup olmadığını sorup evinizde uygulayabilirsiniz. Bazı bitkisel tedaviler son derece etkili olarak bu sorunların çözümünü oldukça kolaylaştırır.
]]>
Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası https://www.kanama.gen.tr/beyin-kanamasi-ameliyati-sonrasi.html Thu, 13 Sep 2018 10:22:23 +0000 Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası: Beynin beslenmesini sağlayan damarların bir ya da birkaçının farklı nedenlerden ötürü baloncuk yapması ve şişmesi durumunda çevresinde yer alan beyin dokularını rahatsız edip görevleri Beyin Kanaması Ameliyatı Sonrası: Beynin beslenmesini sağlayan damarların bir ya da birkaçının farklı nedenlerden ötürü baloncuk yapması ve şişmesi durumunda çevresinde yer alan beyin dokularını rahatsız edip görevlerini yapmasına engellemesi ya da oluşan bu baloncuğun patlaması sonucu beyin kanaması ile kafa tasına ya da beyin dokularının içine kan birikmesi durumu olan beyin kanaması mutlaka ameliyat gerektiren ciddi bir durumdur. Mide bulantısı, kusma, şiddetli baş ağrısı, konuşma, algılama ve denge bozukluğu, uyuşukluk, uyuklama eğilimi ve yutkunma zorluğu gibi belirtilerle kendini gösteren beyin kanaması, beyin tümörü, kan damarları hastalıkları, karaciğer hastalıkları ve tedavi edilmeyen tansiyon hastalıkları gibi nedenlerden kaynaklanabilir. 

Oldukça zor bir ameliyat olan beyin kanaması ameliyatı, genel anestezi altında beynin kafatasının bir kısmından çıkararak damarlara ulaşması ve kanamaya neden olan damarın tespit edilip bu damara titanyumdan yapılmış ve klip adı verilen bir mandal yerleştirilmesi ile kafatasının içine akan kanın kesilmesi ile yapılan bir cerrahi operasyondur.

Beyin kanaması ameliyatı sonrasında yapılacaklar,

Oldukça büyük bir ameliyat olan beyin kanaması ameliyatından sonra kişi ilk olarak yoğun bakıma alınır ve idrar sondası ve damar yolu takılarak yoğun bakımda birkaç saat kaldıktan sonra hasta odasına alınır. Sürekli olarak kat hemşiresi tarafından tansiyon ve şuur durumu takip edilir. Hastaya belirli aralıklarla kalçadan ya da damardan ağrı kesici verilir ve hasta koğuşuna alındığı zaman hastanın beyin tomografisi çekilir. Ameliyattan sonra ikinci gün, hastanın kolundaki serum çıkarılır ve hasta agızdan beslenmeye başlayabilir. Sık sık yürümesi tavsiye edilen hasta ikinci gün normal bir şekilde yürüyebilir ve kendini rahat hissettiğinde evine dönebilir. Taburcu edilmeden önce beyin tomografisinde ve bakılır ve herhangi bir olumsuz durum söz konusu değilse hasta evine taburcu edilir. Beyin kanaması ameliyatı olan hastalarda birkaç gün baş ağrısı olması normaldir. Hasta evinin döndüğünde kendini yorgun hissedebilir. İlk günlerde yaşanan baş ağrısı zamanla azalarak geçer. Beyin kanaması ameliyatından 10 gün sonra hastanın dikişleri alınır. Hasta evinde iken bayılma, ateş, şiddetlenen baş ağrısı, ameliyat bölgesinde iltihap ya da şişlik, ameliyat bölgesinden sıvı gelmesi, uyku hali uyuşukluk ve güçsüzlük gibi durumlarla karşılaşırsa kesinlikle doktora başvurmalıdır. Ameliyattan sonra hastanın iyileşme ve iş hayatına dönme suresi süresi yaklaşık 2-3 ay sürmektedir.

Beyin ameliyatı sonrası hastanın dikkat etmesi gereken durumlar, 

Beslenme tarzı, beyin kanaması ameliyatı olmuş hasta beslenmesine oldukça dikkat etmelidir. Kırmızı etten ziyade balık ve tavuk gibi beyaz et tüketmeye özen göstermelidir. Beyaz et ile beraber bol miktarda meyve ve ceviz tüketilmesi hastaya oldukça fayda sağlayacaktır. Aynı zamanda beyin kanaması ameliyatı olmuş hastaya günde 3 litre su tüketilmesi tavsiye edilir.

İş hayatı, beyin kanaması ameliyatı olan hastalar ameliyattan sonra kesinlikle ağır işler yapmaktan ve stresli iş ortamlarının kendisinin yıpratacağını düşünülerek uzak durmalıdır.

Spor, ameliyat sonrası hasta ağırlık kaldırmamaya özen göstermeli ve yorucu sporları yapmaktan kaçınmalıdır. Günde 1 saat yürünmesi hasta için iyi bir spor olabilir. 

Beyin kanaması ameliyatı sonrası, hastalar doktora kontrollerini kesinlikle ihmal etmemelidir. Ameliyattan sonra hastaya ilaç tedavisi uygulanıyorsa ilaçlar aksatılmadan kullanılmalı, doktorun önereceği ve yasakladığı durumlar ise mutlaka uygulanmalıdır.
]]>
Menopoz Döneminde Kanama https://www.kanama.gen.tr/menopoz-doneminde-kanama.html Thu, 13 Sep 2018 15:38:20 +0000 Menopoz Döneminde Kanama, genellikle 40-55 yaşları arasındaki kadınların yumurtalıktaki fonksiyonların bitmesi sonrasında menopoz dönemindeyken çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşen kanamalardır. Kadınlar doğurganlık d Menopoz Döneminde Kanama, genellikle 40-55 yaşları arasındaki kadınların yumurtalıktaki fonksiyonların bitmesi sonrasında menopoz dönemindeyken çeşitli sebeplerden dolayı gerçekleşen kanamalardır. Kadınlar doğurganlık dönemleri bittikten yani âdet görmedikleri altı aylık süreçten itibaren ‘menopoz dönemi’ başlar ve tüm kadınların hayatlarının yaklaşık üçte biri menopoz döneminde geçer.  Menopoz dönemindeki bir kadında kanama olmasının çeşitli sebepleri vardır. Genellikle bu kanamalar bir hastalığın habercisi olabilir.

Menopozal Kanama Nedir

Menopoz dönemindeki  bir kadında dönemsel âdetler ve  âdet arası görülen kanamalar oluşmaz. Hormon tedavisi gören kişilerde görülen düzenli kanamalar hariç tutulursa gerçekleşen herhangi bir vajinal kanamaya ‘menopozda kanama’, ‘postmenopozal  kanama’ veya ‘menopoz sonrası kanama’ adı verilir.
Menopozal kanamalar normal bir kanama olarak görülmez ve bir sorun olduğunun göstergesidir. Bu nedenle bu tip kanamalarda mutlaka bir jinekoloğa başvurulmalıdır.

Menopoz Döneminde Kanama Neden Olur

Menopoz sonrası kanamalarının temel nedeni hormon ilaçlarıdır. Osteoporoz ve yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla kullanılan ve uzun dönem hormon tedavileri, bazı hastaların düzenli âdet benzeri kanamaların oluşmasına neden olabilir. Ancak bu hastalarda gerçekleşen bu kanamalar düzensiz seyrediyorsa yine bir uzmana görünmek gerekir. Hormon tedavisinin yanı sıra bazen idrar yollarından  veya bağırsaklardan gelen kanamalar da bu tür vajinal kanamalara neden olabilir.

Menopoz Döneminde Kanamalar Hangi Hastalıkların Habercisidir
 • Rahim ağzı (Serviks): Rahim ağzında bulunan polip ya da başka tür iyi veya kötü huylu kitleler kanamalara neden olabilir.
Rahim ağzı kanserlerinin en erken bulgularından biride kanamadır. Bir jinekoloğun muayenesi ile rahatlıkla rahim ağzı kanseri tespit edilebilir.  
 • Rahim:  Rahim iç tabakasının (endometrium) aşırı incelmesi ya da kalınlaşması (endometrial hiperplazi), burada oluşmuş bir miyom, polip ya da başka tür iyi ya da kötü huylu kitleler, yine kullanılan bazı ilaçların yan etkisiyle kanama gerçekleşebilir.
 • Vajina: Menopozla birlikte ortaya çıkan vajinal atrofi ve kuruluk sonucunda ilişkiye bağlı travmayla kanamalar olabilir. Yine vajinada bulunan iyi veya kötü huylu bir kitle kanamaya yol açabilir.
 • Yumurtalık; Kanamaların kaynağı yumurtalık kanseri de olabilir.
 • Diğer genital kanserler: Genital bölgede birçok kanser türü mevcuttur. Menopoz döneminde anormal kanamalar olması herhangi bir genital bölge kanserinin habercisi olabilir.  
Kanamaların Nedeni Nasıl Belirlenebilir

Menopozda kanamanın nedeninin belirlenmesi amacıyla genel olarak jinekolojik muayene, ultrasonografi, papsmear testi, kolposkopik biyopsi, rahim iç tabakası biyopsisi yapılabilir.

Menopoz Döneminde Kanamanın Tedavisi

Menopoz sonrasında gerçekleşen kanamaların tedavisi kanamanın nedenine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Tanının net olarak konamadığı durumlarda ameliyatla rahimin alınması gerekebilir.
]]>
Anormal Uterin Kanama https://www.kanama.gen.tr/anormal-uterin-kanama.html Fri, 14 Sep 2018 03:09:30 +0000 Anormal uterin kanama; Regl döneminin normalden uzun sürdüğü ya da regl dönemi dışında gerçekleşen kanamalar Anormal uterin kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmak Anormal uterin kanama; Regl döneminin normalden uzun sürdüğü ya da regl dönemi dışında gerçekleşen kanamalar Anormal uterin kanamalar olarak adlandırılmaktadır. Sıklıkla bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Hormonlar arası dengesizlik sonucu gelişebilir. Normal regl kanaması fizyolojik olayların belli bir sıra ile gerçekleşmesi ile oluşur. Endemetrium bu düzen içinde hormonal değişikliklere cevap verir. Endemetriumda gerçekleşen yanlış sinyaller ise anaromal kanamalara neden olmaktadır. 

Anormal Uterin kanamaları ise kanamanın periyoduna göre farklı şekillerde sınıflandırılır.
 • 6 aydan uzun süren anormal uterin kanamalar; Kronik 
 • Daha fazla kanamaya engel olmak için acil müdahale gerektiren kanamalar; Akut
 • İki regl dönemi arasında aynı zamanlarda ortaya çıkan kanamalar; İntermenstrüel 
 • Menopoz öncesi ortaya çıkan ve müdahale gerektiren kanamalar ise; Ağır menstrüel kanama ya da Menoraji olarak sınıflandırılırlar.
 Hormonal değişiklikler, kist varlığı, polipler, adenomyozis, myomlar ve bazı ilaçlar anormal kanamaların nedenleri arasında sayılabilir. Ayrıca; 
 • Gebelik komplikasyonları; Dış gebelik, kürtaj, plesental polipler, plesental alanda darlık, ektopik gebelik beklenmeyen uterin kanamalara neden olabilir.
 • Hipotroidzm; Tiroid hormonuna bağlı olarak hormonlarda yaşanan değişiklikler beklenmeyen kanamalara neden olabilir. 
 • Enfeksiyonlar; Endometrit, salpanjit gibi enfeksiyonlar yüksek ateş, pelvik ağrı ve uterusta hassasiyet ile birlikte beklenmedik kanamalara neden olabilirler. 
 • Menoraji; Damar sayılarının artması, uterinde bozulmalar, lokal pıhtılaşma etkinliğinde azalma, artmış endometrial yüzey alanı menopoz öncesi uzun süren ve beklenmedik kanamalara neden olabilir. 
 • Kortizol benzeri hormon düzenleyici ilaçların kullanımı; Hormon düzenleyici bazı ilaçların kullanımı endemetriuma yanlış sinyaller verilmesine neden olarak beklenmedik ve uzun süren kanamalara neden olabilir. İlaç kullanımından sonra görülen bu tarz kanamalar doktora bildirilmelidir. 
 • Kist, polip, myom varlığı; Rahim yüzeyinde oluşan kist, polip ve myomlar regl dışı kanamalara neden olabildiği gibi regl döneminin normalden uzun sürmesine de neden olabilir. 
Anormal uterin kanamalarda tanı

Kişinin hastalık geçmişi, daha önce regl kanamalarında düzensizlik olup olmadığı, gebelik durumu, hastanın yaşı, kullanılan ilaç varlığı baz alınarak karaciğer fonksiyon testleri ile tiroid hormon testleri, USG, biyopsi, kolposki, endometrial biyopsi, histereskopi uygulanarak tanı konulur. 

Anormal uterin kanamalarda tedavi

Tedavi konulan tanılara göre farklı olmakla birlikte sıklıkla hormon düzenleyiciler ya da kist, polip ve myomların varlığında ilaç tedavisi ile geçmektedir. Çok ciddi vakalarda operasyon yapılabilir. Kistlerin kötü huylu olduğu durumlarda radyoterapi ya da kemoterapi gibi yöntemler uygulanabilir. 
Lütfen beklenmedik, regl dışı kanamalarda doktora danışarak gerekli tahlilleri yaptırınız. 
]]>
Testis Kanaması https://www.kanama.gen.tr/testis-kanamasi.html Fri, 14 Sep 2018 06:44:25 +0000 Testis Kanaması, genellikle testislere alınan darbelere bağlı olarak oluşabilir. Testisler çok hassas bir yapıya sahiptir. Çok ufak çaplı alınan darbe ve yaralanmalar testislerde şiddetli ağrıya neden olabilir. Şunun unutu Testis Kanaması, genellikle testislere alınan darbelere bağlı olarak oluşabilir. Testisler çok hassas bir yapıya sahiptir. Çok ufak çaplı alınan darbe ve yaralanmalar testislerde şiddetli ağrıya neden olabilir. Şunun unutulmaması gereklidir testisler çok önemlidir. Herhangi bir sebeple testislere alınan bir darbe sonucunda kişinin testislerinde morluk ve özelliklede şişlik görülürse mutlaka uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü testislere alınan darbe sonucunda testis içi yapısı hasar göreceğinden konu son derece önemlidir. Özellikle spor ile uğrayan kişilerin testislerini korumaları için gerekli malzemeleri kullanmaları son derece önemlidir.

Testis Kanaması Sorunu,

Günümüzde her ne kadar nadir görülen bir durum olsa da testislerde görülen kanamalar olması durumunda ise asla vakit kaybetmemek acilen doktora gidilmeli ve sorunun sebebi araştırılmalı çünkü testis kanaması son derece ciddi bir sağlık problemi olarak görülmekte ve ihtimale gelmeyecek kadar önem arz etmektedir. Normal bir kişinin testislerine almış olduğu şiddetli darbe sonucunda çok hassas olan testislerde kanamaya yol açabilir. Ayrıca testislerde görülecek kanama illaki alınan darbe sonucunda olmayabilir kişinin ciddi bir sağlık sorunu ile karşı, karşıya olduğunun da habercisi olabilir. Bu sebeple testislerde görülen kanama sonrasında acilen tedavi için hastaneye başvurulmalıdır. Testis kanamalarında en önemli ve dikkat edilmesi ve doğru teşhisin konulması son derece önemlidir. Örnek verecek olursak kişinin testisinde oluşan kanama deri yüzeyinde mi yoksa testis içinden mi geliyor bunun teşhis edilmesi tedavi için ve hasta için son derece önemlidir. Ayrıca testis kanaması hastanın testislerinde tümör olmasından kaynaklı olarak da testis kanamasının olabileceği bilinmelidir.

Testis Kanaması Daha Çok Kimlerde Görülür

Testis kanaması genellikle ergen insanlara oranla çocuk gruplarında çok daha sık rastlanan bir sağlık sorunudur. Çünkü çocukların büyüklere oranla yapacakları ters bir hareket veya oyun sırasında testislerine alacakları sert bir darbe olasılığı çok daha yüksek olasından kaynaklıdır. Fakat testislerde görülen kanamanın nedeni ne olursa olsun böyle bir durumla karşılaşıldığı zaman durumun ciddiyetinin farkında olunmalı ve sağlık kuruluşlarına başvurulmalıdır. Testislerde oluşan kanamanın sebepleri yapılacak çeşitli testler ile araştırılmalı ve gerekli tedavi uygulanması için vakit kaybetmeden hareket edilmelidir.
]]>
Burun Kanaması Neden Olur https://www.kanama.gen.tr/burun-kanamasi-neden-olur.html Fri, 14 Sep 2018 15:05:09 +0000 Burun Kanaması Neden Olur, Burun kanaması her zaman tehlikeli midir Ne zaman endişelenmeliyiz Sık sık yaşanan ve tekrarlanan burun kanaması nedenleri nelerdir  Burun kanaması, ön kısımda meydana geldiyse ''
Burun Kanaması Neden Olur, Burun kanaması her zaman tehlikeli midir Ne zaman endişelenmeliyiz Sık sık yaşanan ve tekrarlanan burun kanaması nedenleri nelerdir  Burun kanaması, ön kısımda meydana geldiyse '' ön yada arterior, arka kısımda meydana geldiyse '' arka yada posterior '' olmak üzere ikiye ayrılır. Genç yaşlarda ki bireylerde ve çocukluk döneminde sıkça görülebilen, çoğunlukla burnun ön kısmında oluşan kanama tipidir. Burnumuzun 1 cm gerisinde çok yoğun kan damarları bulunmaktadır. Ulaşılması çok kolay olan bu bölgede oluşan burun kanamasının en büyük sebebi ''burun karıştırmaktır''. Çok sık burun karıştırmalar da bu bölge zarar görüp, burada yoğunlaşmış kılcal damarları etkilemektedir, bunun sonucu olarak ta özellikle çocuklarda bu tip kanamalar çok fazla görülmekte olup tekrarlayan burun kanamalarına maruz kalmaktadırlar. Üst solunum yolu rahatsızlığı olan kişilerde, kuru ve nemi az olan ortamlarda kalmaları ise yine başlıca ve sık görülen burun kanaması nedenlerindendir. Pek çok burun kanamasını da burun kemiğinin eğri ve travma görmüş olmasına da bağlamak mümkündür çünkü kemik eğriliğinden dolayı daralan yerden hava akımı çok hızlı geçer bu sebepten dolayı, burun kurur ve kabuk tutmaya başlar. Bu durum kanama başlatabilmektedir. Gebelik döneminde kadınlarda kan basıncı artış gösterdiğinden bu basınç değişimi burun kanamasına yol açabiliyor. Ayrıca kuvvetli burun sümkürme yolu ile burun temizliği yapılması da ani burun kanamasına neden olmaktadır. Özellikle gereğinden fazla ağırlık kaldıran kişilerde,  burun kanamasında sık görülen sebepler arasına girmektedir.

Burun Kanaması Neden Olur, Tehlikeli Sayılabilecek Durumlar nelerdir
 • Yüksek tansiyon burun kanamasını da beraberinde getirebiliyor, Tansiyona bağlı burun kanamaları genellikle sabaha karşı ve yoğun olarak görülmektedir.
 • Aşırı alkol tüketimi burun kanamasını tetikleyebiliyor.
 • Burundan alınan uyuşturucu madde sonucu burun kanaması sıklıkla görülüyor.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına bağlı burun kanamaları oluşabiliyor.
 • Buruna alınan sert darbeler ve buna bağlı olarak burun kırıklığı kanamaya neden oluyor.
 • Kafaya alınan ağır darbeler, kafatası kırıklarına sebep olduğundan kanama başlayabiliyor. Bu noktada burun kanaması kötü sayılmamasının sebebi ise beyinde kan toplanıp, beyin kanamasını önlediği düşünülüyor.
 • Buruna uygulanan cerrahi müdahalelerden sonra kanama oluşabiliyor.
 • Kan sulandırıcı ilaçların bilinçsizce kullanılması burun kanamalarında önemli rol oynamaktadır.
 • Kalp rahatsızlığı olan, burnunda tampon yada nefes almaya engel olacak balon ve özellikle yüksek tansiyon hastalarında kanamalar tekrarlanabiliyor, bu durumda yapılacak olan şey hemen uzman bir doktora başvurmaktır.
 • Kişinin doğuştan veya daha sonra meydana gelen kanda pıhtılaşma bozukluğu, kişide süre gelen kan hastalığı.
 • Ur ve Tümörler, burunun boşluğunda meydana gelen kötü huylu veya iyi huylu tümörler.

]]>
Gebelikte İç Kanama https://www.kanama.gen.tr/gebelikte-ic-kanama.html Sat, 15 Sep 2018 05:58:15 +0000 Gebelikte iç kanama, bu dönemde genellikle çok tehlikelidir. Gebelik sırasında oluşabilecek kanamalar riskli olduğu gibi, çoğu zamanda tehlikeli olmayabilir. Bu nedenden ötürü anne adaylarının bu tür durumlarda hiç zaman kaybe Gebelikte iç kanama, bu dönemde genellikle çok tehlikelidir. Gebelik sırasında oluşabilecek kanamalar riskli olduğu gibi, çoğu zamanda tehlikeli olmayabilir. Bu nedenden ötürü anne adaylarının bu tür durumlarda hiç zaman kaybetmeksizin jinekolog uzman doktorlara başvurmaları gerekir. Gebeliğin beşte birinde gerçekleşen kanama normal bir durumdur. Gebelikte kanamanın çoğu ilk iki ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat yaklaşık olarak 4,5 ay kadar devam eden kanamaların devam etmesi normal bir durumdur. Ancak gereken 20 hafta sonlarında artık kanamanın durması gerekir. Gebelikte kanama sebebiyle kaybedilen gebelerin sayısı epeyce fazladır. Bir gebelik kanama sebebiyle bebek hayatına son verebilir. Gebelik iç kanamanın olması halinde geçici bir durum olarak görülebilir ve bu durumda fizyolojik olarak yorumlanabilir. Genellikle bebeğin anne rahmindeki yatağa yerleşmedi için kanama meydana gelebilir. Gebelikte kanama ilk bebeklerde daha fazla görülebilir. Gebelik döneminde annenin adet görmesi normal bir durumdur. 

Gebelikte iç kanama nedenleri 

 • Bazı gebeliklerde görülen kanamalar dış gebelik ya da diğer nedenlerden dolayı iç kanama görülmesinin bu duruma bir sebeptir.
 • Gebelikte anneni yaşından dolayı kanama üzerinde etkisi vardır.
 • Dış gebelik sonucunda görülen vajinal kanamaların olması
 • Dış gebelikte kasık ağrılarından meydana gelebilir.
 • Plasetna previa adı verilen bebeğin rahim ağzına yakın veya tama kapanmasından kaynaklanıyor olabilir.
 • Çok ilerlemiş dönemler içerisinde şiddetli karın ağrısı, iç kanamaları meydana getirebilir.
 • Yüksek tansiyon
 • Sigara kullanımı
 • Karın bölgesine darbe alınması
 • Vücudun gereksiz şekilde yorulması halinde anne adayında iç kanama tehlikesi görülebilir. 

Gebelikte iç kanama tedavisi

Kanamaların fazla olması halinde ya da parçalar şeklinde gelmesi, şiddetli karın ağrısı gibi işaretler verirse acilen bir doktora başvurmak gerekir. Bu tür kanamalar meydana geldiğinde ve yöntemler denenmesi sonucunda başarısız olursa acilen ameliyat gerekli olabilir. Bunun olumsuz sonucu gebeliğin bitecek olmasıdır. Plasenta previa adın verilen kanama durumu meydana gelirse, anneni yatak istirahati yapması gerekir. Rahim ağzını engelleyici ilaçlar kullanılması uygundur. Bu durumda gebeliğe devam edilir. 

]]>
Kadınlarda Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/kadinlarda-adet-kanamasi.html Sun, 16 Sep 2018 04:08:01 +0000 Kadınlarda adet kanaması, kadınlarda aylık gerçekleşen bir döngüdür. Adet olduğunuz zaman  vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki ufak açıklıktan geçerek, rahimden akar ve vajina yolu ile vü Kadınlarda adet kanaması, kadınlarda aylık gerçekleşen bir döngüdür. Adet olduğunuz zaman  vücudunuz rahminizin astarını döker. Adet kanı, rahim boynundaki ufak açıklıktan geçerek, rahimden akar ve vajina yolu ile vücuttan çıkar. Çoğu tane döngüsü 3 ya da 5 gün sürmektedir.


Adet döngüsü nedir

Adet, düzgün bir şekilde gelmeye başladığında buna regl döngüsü denir. Düzenli regl olmak bedeninizin mühim kısımlarının normal bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Adet, sıhhatli kalmanız için hormon adı verdiği mühim kimyasallar sağlar ve bedeninizi her ay gebeliğe hazırlar. Bir döngü, bir reglin başladığı günden tekrar başladığı güne kadardır. Ortalama bir adetin döngüsü 28 gündür. Döngüler yetişkinlerde 21 günden 35 güne, genç kızlarda ise 21 günden 45 güne kadar değişkenlik gösterebilir. Adet döngüsünü ay süresince hormonların yükselen ve azalan seviyeleri kontrol eder.

Kadınlarda adet kanaması döngüsü sırasında neler olur

Döngünün ilk %50 sinde östrojen (kadınlık hormonu) yükselmeye başlar. Sağlıklı olmanız açısından, bilhassa kuvvetli kemikleriniz olmasına ve yaşça büyüdükçe kemiklerinizin kuvvetli kalmasına yardımcı bulunduğundan, östrojenin önemi büyüktür. Östrojen bunun dışında rahminizin astarının kendini yenilemesini ve kalınlaşmasını da sağlar. Rahmin astarı gebelik oluşursa embriyoyu besler. Rahmin astarı büyürken, yumurtalıklardan birisinde bir yumurta ya da ovum olgunlaşmaya başlar. Ortalama 28 gün olan döngünün gene aşağı yukarı olarak 14. günü seviyesinde yumurtalıktan ayrılır. Buna ovülasyon yani yumurtlama adı verilir. Yumurta, yumurtalıktan ayrıldıktan ardından fallop tüpleri (döl yatağı boruları) süresince rahme doğru ilerler. Bu sırada hormon seviyeleri yükselir ve döl yatağının gebelik için hazırlanmasına yardımcı olur. Bir bayanın en çok gebe kalma olasılığı yumurtlamanın bulunduğu gün ya da 3 gün öncesindedir.Fakat regl döngüsü ortalamadan daha uzun yada kısa olan kadınların 14. günden evvelce yada ardından yumurtaların çatlayabileceğini unutmamak gerekir. Bir kadın, yumurtası, bir erkeğin sperm hücresi yönünden döllenirse ve döl yatağı duvarına tutunursa, kadın gebe kalır. Yumurta döllenmediyse parçalanır.

Kadınların regl olma sebebi nedir

İki regl kanamasının ilk günleri arasında kalan ve döngünün hedefi rahimi gebeliğe hazırlamaktır. Bu döngünün düzgün olarak işlemesine hem fizyolojik hem de ruhsal süreçler katkıda bulunur: Her tane kanamasının ilk gününde beyinde tespit edilen hipofiz isimli salgı bezinden salgılanan bir hormonun etkisiyle yumurtalıklardan birinin içerisinde bir yumurta hücresi olgunlaşmaya ve östrojen hormonu geliştirmeye başlar. Bu hormon rahim iç tabakasının kalınlaşmasından, kadınlarda adet kanaması ve hamilelik için gerekli hazırlıkların tamamlanması gerekmektedir. 14 gün süren bu kalınlaşma döneminde yumurta hücresi çevresinde sıvı birikir.

]]>
Adet Kanamasının Çok Olması https://www.kanama.gen.tr/adet-kanamasinin-cok-olmasi.html Sun, 16 Sep 2018 06:53:04 +0000 Adet kanamasının çok olması, tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Ardışık regl döneminde aşırı kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Bir regl döneminde kaybedilen kanın miktarı her kadın için değişik olabildiği için Adet kanamasının çok olması, tıp dilinde menoraji olarak bilinir. Ardışık regl döneminde aşırı kanama olması menoraji olarak tanımlanır. Bir regl döneminde kaybedilen kanın miktarı her kadın için değişik olabildiği için aşırı kanamayı net bir biçimde açıklamak zahmetlidir. Araştırmalarda aşırı regl kanaması döneminde 60-80 ml ya da daha çok kanama olması olarak kabul edilir. Aşırı kanama gören kadınların %40-60’ında altta yatan bir sebep yoktur. Sebepleri arasında: rahim ağzı ya da rahim içi polipleri, endometriozis, myomlar, spiral, süreğen pelvik enflamatuar rahatsızlık, pıhtılaşma bozuklukları olmakla birtakım tedavilerde aşırı kanama görmeye sebep olabilir. Bunlar; tüpleri bağlatma, antikoagülan kemoterapi ilaçlardır.

Aşırı regl kanaması tedavisinde ilk olarak altta yatan ciddi bir sebebi düşündüren sendrom ya da bilgi yoksa ya da ileri testlerin neticeleri bekleniyorsa regl kanamasının çok olması ilaç tedavisi başlanır. Aşırı regl olmada ameliyatla tedavi, progesteron hapları, progesteron iğneleri, doğum kontrol hapları, steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar, traneksamik asit, hormonlu spiraller başka tedavi seçenekleridir. Bir regl döneminde kaybedilen kanın miktarı her kadın için değişik olabildiği için aşırı regl kanamasını net bir biçimde açıklamak zahmetlidir. Araştırmalarda aşırı tane kanaması bir tane döneminde 60-80 ml ya da daha çok kanama olması olarak kabul edilir (kaybedilen kan miktarı ortalama 30-40 ml’dir ve kadınların %90’ı 80 ml’den az kan kaybederler). Bununla eş güdümlü aslında aşırı reglin sayısını tam olarak kestirmek zahmetlidir ve çoğu bayanın normal reglin kendileri için ne demek bulunduğu konusu ile ilgili bir fikirleri vardır.

Adet kanamasının çok olması sebepleri:
 • Rahim ağzı ya da rahim içi polipleri; rahim ağzından ya da rahim içi döşemesinden köken alan iyi huylu büyümeler,
 • Endometriozis; rahim içi döşemesinin pelvise, karına ya da bedenin başka kısımlarına yayılması,
 • Miyomlar; tane ağrısı da yapabilen, rahimdeki kanser olmayan büyümeler,
 • Spiral yerleştirilmesininden ardından kan kayıbı %40-50 artabilir,
 • Süreğen pelvik enflamatuar rahatsızlık (PID), kasık ağrısı, ateş, cinsel temas ardındansı ya da tane aralarında kanamaya da sebep olabilen, pelvisteki devam eden enfeksiyon,
 • Polikistik over sendromsi (PCOS) Yumurtalıklarda çok sayıda kist olması,
 • Rıhtılaşma bozuklukları-von Willebrand hastalığı gibi kandaki pıhtılaşma bozukluları,
 • Hipotiroidi - yorgunluk, kabızlık, soğuğa dayanamama ve saç-cilt değişikliklerine sebep olabilen, tiroid bezinin az çalışması. Karaciğer ya da böbrek hastalığı
 • Rahim kanseri (bu çok seyrek görülen bir durumdur)]]>
4 Haftalık Gebelikte Kanama https://www.kanama.gen.tr/4-haftalik-gebelikte-kanama.html Mon, 17 Sep 2018 05:56:05 +0000 4 Haftalık gebelikte kanama; gebeliğin ilk dört haftasında kanama oldukça sık karşılaşılan bir hamilelik sıkıntısıdır. Bu dönem düşük riskinin en fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu sebeple 4 haftalık gebelikte kanama 4 Haftalık gebelikte kanama; gebeliğin ilk dört haftasında kanama oldukça sık karşılaşılan bir hamilelik sıkıntısıdır. Bu dönem düşük riskinin en fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu sebeple 4 haftalık gebelikte kanama yaşandığında mutlaka ciddiye alınmalıdır. Kanama yaşayan anne adayları kanamanın sebebini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. 4 haftalık gebeliklerde düşük haricinde daha farklı problemlerde kanamaya sebep olabilir.

Yerleşme kanaması; yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarında yerleşirken gerçekleşen kanamalardır. Oldukça hafif seyreder ve ortalama 2-3 gün sürer. Bazen kanama daha uzun sürse de anormal bir durum söz konusu değildir. 4 Haftalık gebelikte kanama, yerleşme kanaması sebebiyle oluşan kan, adet dönemi kanamasına benzemez. Kanın rengi açık pembe yada kahverengi olabilir ve ilk zamanlarda fark edilmeyebilir.

İlerleme kanaması; hamileliğin ilk haftalarında yine yerleşme kanaması gibi çok sık karşılaşılan bir kanama sebebidir. Hamile kalındıktan sonra hormonlar gebelik hormonlar tarafından baskılanır. Gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan kanama acısız ise nedeni ilerleme kanaması olabilmektedir.

Düşük; hamileliğin erken dönemlerinde kanama yaşayan gebelerde ilk akla gelen düşük riskidir. Tüm gebelerin %50'sinde düşük yaşanmaktadır. Düşük sebebiyle yaşanan kanama ilerleme ve yerleşme kanamasından çok daha farklıdır. Kanama ile beraber karın ağrısı, titreme, ateş ve pıhtılaşmış şekilde kan görülmektedir.

Servikal tahriş; hamilelik döneminde rahim ağzında kan akışı artmaktadır. Bölgede meydana gelen tahriş kanamaya sebep olabilir. Hamilelik döneminde cinsel ilişkide bulunmak servikal tahrişin bir sebebidir. Hamile kadın cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyor ise mutlaka doktoru ile görüşüp bilgi vermelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da 4 haftalık gebelikte kanamaya yol açabilir.

Dış gebelik; dış gebelik sebebiyle meydana gelen kanamalar oldukça ciddi ve tehlikelidir. Döllenen yumurta rahim harici başka bir yere konumlanarak, bulunduğu bölgede gelişmeye, büyümeye başlar. Döllenen yumurta sağlıksız bir şekilde yerleşip geliştiği için anne adayında ciddi bir kanama, baş dönmesi, karın ağrısı ve kramplara yol açabilir.

Üzüm gebeliği; üzüm hamileliği çok sık karşılaşılmayan bir durum olsa da görülme olasılığı da bulunmaktadır. Rahimde bebek yerine üzüm salkımına benzeyen bir doku meydana gelmektedir. Çok sık olmasa da meydana gelen dokunun kanserli olma olasılığı vardır ve rahim harici başka yerlere de yayılım gösterebilir. Kanama, kusma ve mide bulantısı gibi şikayetlere yol açabilir.

Enfeksiyon; vajinada ya da üreme sisteminde bulunan her hangi bir organda meydana gelen enfeksiyon sebebiyle 4 haftalık gebelikte kanama yaşanabilir. Sebepsiz bir kanama yaşanıyorsa mutlaka uzman bir doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.

]]>
Hamileliğin İlk Ayında Kanama https://www.kanama.gen.tr/hamileligin-ilk-ayinda-kanama.html Mon, 17 Sep 2018 15:46:32 +0000 Hamileliğin ilk ayında kanama, beklenmeyen bir durumdur. Fakat bu süreçte kanamaların olması normal karşılanabilir. Bazen hamilelikle alakalı olmayan kanamalarda oluşabilir. Bu yüzden hamileliğin ilk ayındaki kanama ihmal edilmede Hamileliğin ilk ayında kanama, beklenmeyen bir durumdur. Fakat bu süreçte kanamaların olması normal karşılanabilir. Bazen hamilelikle alakalı olmayan kanamalarda oluşabilir. Bu yüzden hamileliğin ilk ayındaki kanama ihmal edilmeden sebebi belirlenerek, önlemi alınmalıdır. Hamile kadınlar kanama karşısında tedirgin olsalar da, kanama her zaman riskli olmaz. Kanama olmasının nedenlerini sizlerle paylaşmak istedik. Doktorunuz en doğru teşhisi koyacaktır. Bu nedenle kanaması olan anne adaylarının gecikmeden doktoruna gitmesi en doğrusudur.

Hamileliğin ilk ayında kanama nedenleri 

Yerleşme kanaması: Bu türde kanama döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesi sırasında görülebilir. Hafif derecede ve sadece lekelenme tarzında 2-3 gün süren kanamalardır. Nadiren daha uzun sürebilir. Normalde adet kanamasının rengine benzemeyen, açık pembe, kahverengi kanamalardır. İlk başladığında çoğu kadın bunu fark etmeyebilir. Ancak devam ederse anlaşılabilir. Hamileliğin ilk ayında kanama bu nedenle ortaya çıkarsa, sorun olarak görülmez.

İlerleme kanaması: Hamilelikte en çok görülen ve yine riski olmayan bir kanamadır. Bu erken hamilelik belirtisi olarak gerçekleşir. Kadında geç dönemde oluşan adet döngüsü nedeniyle oluşur. Kadın hamile kaldığı zaman vücudundaki hormonlar gebelik hormonlarıyla maskelenir. İlerleyen dönemde kadının acı olmadan kanama olursa, bunun sebebi adet döngüsü olabilir.

Düşük olasılığı kanaması: Hamilelikte kanamanın sürekli olması düşük olasılığını arttırır. Hamileliğin ilk ayında kanama süreklilik arz ederse, düşük olasılığı dikkate alınmalıdır. Bu şekilde kanaması olan kadınların hamileliği % 50 oranında düşükle neticelenebilir. Bu kanamanın özelliği ağır düzeyde olması ve krampların hissedilmesiyle olmasıdır. Kanamaya pıhtılar, acı, titreme, ateş yükselmesi gibi belirtilerde eşlik edebilir. Hamileliğin ilk ayında kanama bu belirtilerle olursa, gecikmeden doktora gidilmelidir.

Servikal tahriş kanaması: Hamilelikle birlikte rahim ağzında kan akımı artar ve daha hızlı olur. Bu alandaki tahriş kanamaya neden olabilir. Hamilelikte cinsel ilişki bile kanamanın oluşmasına etki eder hale gelir. Bu nedenle hamileliğin ilk ayında kanama cinsel ilişki sonrasında oluyorsa, mutlaka doktorla paylaşılmalıdır. 

Dış gebelik kanamaları: Bu kanamalarda kadının yaşamı da riske girebilir. Döllenen yumurtanın rahim dışında genellikle fallop tüplerine yerleşmesi dış gebelik olarak tanımlanır. Bu tür kanamalar şiddetli kramplarla, karın ve baş ağrısıyla seyreder.

Plasenta kaynaklı kanamalar: Hamilelikte bebeğin eşi plasentanın önde gelmesi durumunda lekelenme tarzı kanama görülebilir. Buna plasenta previa denir. Nadiren şiddetli bir kanama olabilir. Ultrason tetkiki yapılırsa, kanama nedeni kolayca teşhis edilebilir. Bu durumda kadının kaybettiği kan miktarı için kan değerleri incelenir ve tedbir alınır. Gebelik ürünü kontrol altına alınır. İlerleyen aşamalarda plasentanın erken ayrılma durumunda da kanama meydana gelebilir. Bu tür kanamalar gizli de olabilir. Çok ciddi sonuçları olacağı için gebelik kontrolleri ihmal edilmemelidir.

Mol gebelik kanaması: Hamileliğin ilk ayında kanama mol gebelik nedeniyle oluşabilir. Ancak bu oldukça nadir olur. Mol gebelik demek hücrelerin sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımına benzer bir doku oluşturması demektir.

Hamilelik dışındaki kanamalar: Hamileliğin ilk ayında kanama bazen hamilelik yüzünden oluşmaz. Bunun sebepleri arasında rahim ağzında yara, rahim polipleri, vajina kitleleri, hemoroid, idrar yolu enfeksiyonları sayılabilir. Bu yüzden hamileliğin ilk ayında kanama sorunu olursa, mutlaka doktora gidilerek sebebi belirlenmelidir.
]]>
Gis Kanama https://www.kanama.gen.tr/gis-kanama.html Tue, 18 Sep 2018 07:00:01 +0000 Gis Kanama, uzun yazılışı Sindirim sisteminde oluşan kanamalar olup, gastrointestinal kanamalardır. Bir hastalığın değil sindidirm sisteminde oluşan bir sorunun belirtisidir. Gastrointestinal kanamaların nedenlerinin Gis Kanama, uzun yazılışı Sindirim sisteminde oluşan kanamalar olup, gastrointestinal kanamalardır. Bir hastalığın değil sindidirm sisteminde oluşan bir sorunun belirtisidir. Gastrointestinal kanamaların nedenlerinin çoğu, tedavi edilebilir özelliktedir. Gis (gaztrointestinal) kanama, ciddi bir durumdan ötürü meydana gelmiş olmayabilir fakat, kanamanın yerini belirlemek hayati önem taşır. Gastrointestinal sistemin içinde yemek borusu, mide, kolon, küçük bağırsak, rektum ve anüs yer alır. Gis kanama bu bölgelerin herhangi birinden yada bir kaçında meydana gelen sorun nedeni ile meydana gelmiş olabilir.  

Gis kanama nedenleri nelerdir

Gis kanama genelde kendini belli ettiği gibi bazen de sizin bilginiz dışında meydana gelebilir. Bu tür kanamalara gizli kanama yada okült adı verilir. Dışkıdaki gizli kanama bazı testler ile kolaylıkla teşhis edilebilmektedir. Gis kanama günümüzde gelişmiş tanı ve tedavi yöntemleri ve yoğun bakım şartlarına rağmen hala mortalitesi %10 oranında ciddi klinik tablolar oluşturmaktadır. Gis kanama nedeni olan lezyonların sınıflandırılmasına göre, üst gis kanama ince bağırsak kanaması ve alt gis kanama kolon kanama şeklindedir. Üst gis kanama durumlarının %70'inde hematemez ile birlikte melena, %30'luk kısmında ise sadece melena bulunur. İnce bağırsakta oluşan kanamalar, postbulber bölgeden iloeçekal valfe kadar olan bölgedeki kanamalardır. İnce bağırsak kanamalarında beklenen durum dışkının kestane renginde olmasıdır. İnce bağırsakta oluşan kanamanın şiddeti fazla ve lokalizasyonu distalde ise, hematokezya görülebilmektedir. Hastalar gis kanamanın şiddeti ve derecesine göre farklı klinik tablolar ise hastaneye başvurmaktadır. Bazı hastalarda hafif bir halsizlik dışında başka bir şikayet olmaz iken, bazılarında ise ağır kanamaya sistolik kan basıncının düşmesi de eklenir. Bu durumda şok gelişebilir. Şok durumundaki hastada cilt soğuk, nemli, gri ve mavi renktedir. Titreme, susama, huzursuzluk ve oryantasyon bozukluğu görülebilir. Masif kanamalı hastalar ise erken devrede hastaneye geldiklerinden hemodinamik açıdan nisbeten kompanse olabilirler.

Özafagusta(yemek borusunda) görülen kanamanın nedenleri ezofajit ve gastroözofajel reflüden kaynaklanabilir. Yemek borusuna geri dönen mide asidi burada kanamaya yol açarak, tahrişe ve iltihaplanmaya neden olur. Yemek borusunun alt ucunda varis olarak adlandırılan genişlemiş damarların kopması sonucu kanama oluşabilir. Ezofajel varislerin en yaygın nedenlerinden biri de sirozdur.

Gis kanamasının bir diğer nedeni ise Mallory-Weiss yırtığıdır. Bu yırtık yemek borusunun iç çeperinde görülür. Bu yırtıkta kusma nöbetlerine öksürük ve hıçkırık eşlik eder.

Mideden kaynaklı gis kanamaları ise, gastrit yani alkol, aspirin, ibuprofen, motrin, aleve gibi ilaçların uzun süre kullanımı ile oluşan mide ülseri ve iltihabı sonucu oluşur. Midede ki ülser genişleyerek kan damarlarından birini kanama meydana gelecek şekilde aşındırabilir. Helicobacter pylori  bir bakteri de mide ülserine neden olabilmektedir. Mide kanseri de kanama sebepleri arasındadır.

Gis kanamasına kolon, rektüm ve anüsteki kanamalarda yol açmaktadır. Hemeroidlerin anal bölgede genişleyerek patlamaları sonucunda kanama oluşur. Anüs iç çeperinde meydana gelen anal yarıkların meydana getirdiği kanamalar dışında kolon polipleri de kanamaya sebep olmaktadır. Gis kanamasının diğer nedenleri ise bağırsak enfeksiyonları, kolorektal kanser, ülseratif kolit, crohn hastalığı, divertikül hastalığıdır. Ve yaşlanmaya bağlı olarak kalın bağırsaktaki kan damarlarının genişlemesiyle gis kanaması oluşmaktadır.

Gis kanamasını oluşturan neden bu durumlara göre saptanır ve kanamanın olduğu bölgeye göre uygun tedavi şekli belirlenir.

]]>
Kahverengi Kanama https://www.kanama.gen.tr/kahverengi-kanama.html Tue, 18 Sep 2018 08:56:13 +0000 Kahverengi kanama, kadınların büyük bir kısımında adet öncesinde yada sonrasında kahverengi kanamalar ile karşılaşılabilmektedir. Bu kahverengi olan kanamalar genellikle ciddi bir durumu işaret etmemekle birlikte oldukça düşü Kahverengi kanama, kadınların büyük bir kısımında adet öncesinde yada sonrasında kahverengi kanamalar ile karşılaşılabilmektedir. Bu kahverengi olan kanamalar genellikle ciddi bir durumu işaret etmemekle birlikte oldukça düşük oranda olsa da bazı olağan durumların habercisi olabilmektedir. Kadınlar öncelikle bu akıntıyı ve adet dönemi olmayan dönemlerde olup olmadığını kontrol etmeleri önerilmektedir. Adet dönemi öncesi olduğu gibi adet dönemi sonrasında kadınlarda sıklıkla kahverengi olan kanamalar görülebilmektedir. Tamamen sağlıklı olan bir kadının adet dönemi öncesinde veya sonrasında kahverengi akıntılarla karşılaşması oldukça normaldir. 

Kahverengi kanama, çoğunlukla endometriyal olan hücrelerden kaynaklanabilmektedir. Daha eski olabilen dokuların artıkları ve rahmin temizlenmesi amacıyla kahverengi akıntıya neden olmaktadır. Kahverengi kanama, eski olan dokuların atılarak yerine yenilerin gelmesi için gerekli olan bir durumdur. Kahverengi kanama, yukarıda bahsettiğimiz gibi doğal olan bir sürecin bir parçası olabileceği gibi olması gerekenden uzun sürebilmesi halinde mutlaka bir doktor tarafından da kontrol edilmesi gerektiğine işaret edebilmektedir. Kahverengi kanama, ufak çaplı yada ciddi boyutlu farklı olan hastalıkların da habercisi olabilecek olan bu kahverengi kanama için kadın hastalıkları veya doğum uzmanına başvurması gerekmektedir. Her kadın vücut yapısı farklı olduğu için yaşanan kahverengi kanamalar farklı sebeplerden dolayı olabilir. Kahverengi kanama, ayrıca unutulmamalıdır her kadınında mutlaka 6 ayda bir kadın hastalıkları uzmanına muayene olarak gerekli olan kontrollerden geçmesi de son derece önemlidir.

Kahverengi kanama sebepleri 

Adet zamanında kırmızı renkte başlayan kanama kahverengi lekelenmeye dönerse bu adet döngüsünün bittiğini belirtebilmektedir. Kahverengi lekeyle başlayıp kırmızı kanamayla devam ederse eğer bu düşük riski olduğunu ifade eder. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekmektedir.
Adet dönemlerinde adet kanamasını sağlayabilen rahim mukozası olabilmektedir. Bu dokularda yerine yenilerinin gelmesi kahverengi olan renkte kanamaya sebep olabilmektedir. Kahverengi olan kanamanın sebebinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Mutlaka ciddi olan sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bazen adet dönemi öncesi kahverengi olan akıntı fetüsün endometriyum dokusuna yerleştirdiği içinde oluşan kanama gibi implantasyon kanamasından da oluşabilmektedir.
]]>
Uzun Süren Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/uzun-suren-adet-kanamasi.html Tue, 18 Sep 2018 21:58:03 +0000 Uzun süren adet kanaması, adet kanamasının çok fazla miktarda olması ya da normalden daha uzun süreli olması halinde, muhakkak nedeninin ne olduğu araştırılmalıdır. Adetin bir haftadan fazla sürmesi ve gün içerisinde 3-5 pedde Uzun süren adet kanaması, adet kanamasının çok fazla miktarda olması ya da normalden daha uzun süreli olması halinde, muhakkak nedeninin ne olduğu araştırılmalıdır. Adetin bir haftadan fazla sürmesi ve gün içerisinde 3-5 pedden fazla değiştirilmesi durumu, normal olarak kabul edilmez. Adet kanamasının çok fazla olmaması halinde, 6-7 güne kadar sürmesi normal bir durumdur. Uzun bir süre zarfı değildir. Adet kanamasının çok ve uzun süreli olması kansızlığa (anemi) sebebiyet vermektedir. Adet kanamasının uzun sürmesi durumu hipermenore ve menoraji olarak ifade edilmektedir.

Uzun süren adet kanaması belirtileri nelerdir
Kanamanın 7 günden fazla sürmesi, yaşam kalitesini olumsuz etkileyecek oranda kanamanın olması, adet süresince karın alt bölgesinde şiddetli ağrı olması, kanamayı kontrol altında tutmak için birden fazla ped kullanılması, gece ped değiştirme ihtiyacı hissetmek, halsizlik ve nefes darlığı yaşanması (kan kaybının işaretidir) adet kanamasının uzun süreli olmasının belirtileridir.

Uzun süren adet kanaması nedenleri nedir

Miyomlar,
miyom genellikle rahimde rastlanan iyi huylu tümörlere verilen isimdir. Miyomlar aşırı ve uzun süren kanamalara yol açabilir.
Polip, rahmin iç kısmında meydana gelen ve insana herhangi bir zararı bulunmayan çıkıntıdan ibarettir. Üreme döneminde olan kadınlarda, yüksek hormon seviyesi nedeniyle meydana gelebilmektedir. Aşırı ve uzun süreli kanamalara neden olur.
Adenomiyosis, genellikle ileri yaşlarda doğum yapmış kadınlarda rastlanır. Rahim içi tabakasının kas hücrelerine gömülmesi neticesinde meydana gelir.
Hormonal bozukluklar, bir hormonal bozukluk olması halinde, rahmin iç tabakası aşırı oranda kalınlaşmaya başlar. Bu durum sonucunda da, adet kanamalarında fazlalaşma ve süresinde artış meydana gelir. Troid bezinde meydana gelen bozulmalar, adet kanamalarının düzenini etkileyebilmektedir.
Kanser, rahim ile ilgili olan kanserler, kanamanın artması ve uzun süreli kanama görülmesine neden olan faktörlerdendir.


]]>
Böbrek Kanaması https://www.kanama.gen.tr/bobrek-kanamasi.html Wed, 19 Sep 2018 05:54:43 +0000 Böbrek Kanaması; Yaş ya da cinsiyet farkı göstermeden birçok kişide görülen problemlerdendir. Bu sorun genelde tek başına bir hastalık değildir. Genellikle böbrek kanaması problemi diğer böbrek hastalıkları ya da soru Böbrek Kanaması; Yaş ya da cinsiyet farkı göstermeden birçok kişide görülen problemlerdendir. Bu sorun genelde tek başına bir hastalık değildir. Genellikle böbrek kanaması problemi diğer böbrek hastalıkları ya da sorunlarından dolayı meydana gelmektedir. Bu sorun vücutta gösterdiği bazı belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bazen kişide herhangi bir belirti olmadan bile bu durum kişinin idrarına bakılarak veya idrar testleri yapılarak ta anlaşılabilmektedir. Tıbbi olarak böyle bir duruma rastlandığında ilk olarak kişi üzerinde bu sorunu meydana getiren nedenler araştırılır. Sorunun nedeni bulunduğunda ön tedaviye başlanılarak devamında böbrek kanamasına ilişkin sorunlar çözülür. Böbrek kanaması her kişide görülmesi olasıdır. Bu duruma sebep olan birçok sorun olduğu gibi bu gibi sorunların tedavisi de bulunmaktadır. 

Böbrek Kanaması Nedenleri ve Belirtileri; 

Bu durumun en büyük nedeni böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları nadiren kişilerde büyük bir şekilde görülebilmektedir. Yani böbrek içerisinde biriken kristal yapıdaki kumlar böbrekten düşmeyerek zamanla büyüme göstermesidir. Büyüyen bu taşlar ise böbrek içerisindeki kanallara sıkışarak kanamalara ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu sebeple meydana gelen böbrek kanaması bu taşın ortadan kaldırılması ile sonlandırılabilir. 

Böbrek Kanaması Belirtileri; 

Kişi idrara çıktığında idrarın biraz daha bulanık ve koyu kırmızı renkte olması kişinin böbrek kanaması yaptığının kanıtıdır. Bunun yanında kişilerde görülen idrar sırasında uzuvda yanma, hem idrar yolu iltihaplanmasından hem de böbrek kanaması durumunda kaynaklanan problemler arasındadır. Bunun yanında kişinin böbreğinde görülen kanama fazla ise mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine olası durumlar arasında yer almaktadır. Böbrek kanaması her ne şekilde olursa olsun mutlaka doktorunuza başvurmanız en doğru adım olacaktır.

Böbrek kanaması probleminin diğer bir sebebi ise kişilerde görülen böbrek iltihaplanması sorunudur. Böbreklerde meydana gelen iltihaplanmalar zamanla bu bölgelerde kanamalara sebep olarak kişilerde farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu iltihaplar yapılan antibiyotik tedavileri ile kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Böbrek kanamasına sebep olan iltihapların erken tanısı kişinin böbrek sorunlarını meydana getirmeden kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis daha fazla sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir. 

Böbrek Kanaması Tedavisi; 

Böbrek taşlarının tedavisi genelde bu soruna sebep olan durumların ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Böbrek kanamasında böbreğin hasar alan kısımlarının daha hızlı onarılması için kişiye genelde istirahat tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu durumlarda kişilerin spor yapmaları, bir süre ertelemesi istenir. Reçete edilen bazı destek ilaçlar ile kanamanın gerçekleştiği bölge bir hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bunun yanında, alternatif tedavi olarak bazı bitkisel ilaçlar kullanılarak bu bölgelerin onarımı hızlandırılabilir. Fakat birçok tıbbi ilaçtan çok daha iyi etkiler gösteren bitkisel ürünler yine de uzman kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Çünkü bitkisel alerjisi olan kişiler bu konuda dikkatli olmalıdırlar.
]]>
Gebelikte Hafif Kanama https://www.kanama.gen.tr/gebelikte-hafif-kanama.html Thu, 20 Sep 2018 04:10:52 +0000 Gebelikte hafif kanama, Gebeliğin ilk 5 haftasında oluşan hafif kanamalar oldukça sık görülen ve olağan vakalardır. Fakat düşük ihtimalinin en çok gerçekleştiği zaman ilk üç aydır. Bu nedenle hamileliğin il Gebelikte hafif kanama, Gebeliğin ilk 5 haftasında oluşan hafif kanamalar oldukça sık görülen ve olağan vakalardır. Fakat düşük ihtimalinin en çok gerçekleştiği zaman ilk üç aydır. Bu nedenle hamileliğin ilk dönemlerinde oluşan hafif kanamalar ciddiye alınmalı ve hemen bir kadın doğum uzmanına başvurarak sebebi belirlenmelidir. 

Gebelikte hafif kanama nedenleri

Yerleşme Kanamalar: Bu tür hafif kanamalar döllenmiş  yumurta rahim duvarına yerleşirken olabilir. Bunlar çok hafif şekilde olan kanamalardır. Genelde 2-3 gün sürebilir. Uzun sürmesi de sıra dışı bir şey değildir. Yerleşme kanaması oluşurken gelen kan, regl döngüsünde kine kesinlikle benzemez, açık pembe veya kahverengidir. Genellikle bu oluşan kanama ilk zaman fark edilmez.

Erken gebelik kanaması: En az tehlikesi olan erken görülen gebelik kanamalarıdır. Bu çeşit kanamalar daha geç  oluşan regl kanamalarıdır. Hamile kalındığında hamilelik hormonları döngüsel olarak çalışan hormonları baskılar ancak regl hormonları  gebeliğin ilk anlarında kendiliğinden bağımsız olarak kanama başlatabilir. Eğer erken hamilelik zamanında acısız bir kanama oluşuyorsa bunun nedeni bu  bağımsız döngü kanaması olabilir.

Düşük olma İhtimali: Düşük ihtimali genellikle hamilelik boyunca sürekli olarak kanama gören kadınlar için düşünülür. Bu zamanda sürekli olarak kanama yaşayan kadınların %50 si düşükle sonuçlanmaktadır. Düşük kanamaları yerleşme kanamasından çok farklıdır. Daha sık ve daha ağır kramplara neden olan bir kanamadır. Aynı anda karın bölgesinde acı, titreme, yüksek ateş ve kan pıhtıları oluşabilir. Eğer erken hamilelik süresinde çok ağır bir kanama ile karşılaşırsanız acilen doktorunuzla irtibat geçmeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Servikal Tahriş: Hamilelik zamanında rahim ağzında kan akışı çok hızlanır ve artar. Bu bölgede oluşan tahriş kolaylıkla kanamalara sebep olabilir. Hamilelik boyunca cinsel ilişkiye girmek oluşacak tahriş ve kanama için yeterlidir. Eğer ki cinsel ilişkiden sonra bir kanam oluşuyorsa doktora gittiğinizde bunu kesinlikle belirtin. Çünkü cinsel yolla geçen hastalıklarda bu tür kanamalar neden olabilir.

Dış gebelik: Dış gebelik sebebiyle olan kanamalar en ciddi hatta hayatı tehlikeye neden olabilecek kanamalardır. Dış gebelikte döllenmiş olan yumurtanın rahim yerine yumurtalıkta yâda kanallarında yerleşerek burada gelişmesinden dolayı oluşan kanamalardır. Sebebi tam olarak bilinememektedir. Genel olarak döllenmiş yumurtanın yerleştiği alan fal lop tüpleri olmaktadır. Bu tür durumlarda kanama ile birlikte çok ağır kramplar, karın ağrısı ve baş dönmesi görülebilir. Bu durumda hiç vakit kaybetmeden hemen kadın doğum uzmanına gidilmelidir. Geçmiş olsun.

]]>
Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir https://www.kanama.gen.tr/dis-eti-kanamasi-nasil-onlenir.html Thu, 20 Sep 2018 22:17:56 +0000 Diş Eti Kanaması, diş sağlığınızın tehlike altında olduğuna dair bir işareti olabilmektedir veya devam eden bir  diş eti hastalığının da habercisi olabilir. Seyrek olarak görülen kalıcı diş eti kanaması, he Diş Eti Kanaması, diş sağlığınızın tehlike altında olduğuna dair bir işareti olabilmektedir veya devam eden bir  diş eti hastalığının da habercisi olabilir. Seyrek olarak görülen kalıcı diş eti kanaması, hemofili, lösemi veya trombosit hastalıklar gibi ciddi rahatsızlıklar sebebi ile de görülebilmektedir. Diş eti kanamaları eğer uzun dönem devam ediyor ise ve diş etleri bir türlü iyileşmek bilmiyor ise bu durumda bir doktora gitmenizde fayda olacaktır.

Diş Eti Kanaması Nasıl Önlenir

 • Dişde oluşan plak çıkarılması için en az her 6 ayda bir diş hekimine gitmeniz gerekmektedir. Diş hekiminin size tavsiye ettiği evde bakım yöntemlerini uygulayınız.
 • Her yemekten sonra mutlaka yumuşak kıllı bir diş fırçası ile nazik bir şekilde dişlerinizi fırçalayınız. Diş hekimi, hidrojen peroksit, tuzlu su veya su ile fırçaladıktan sonra ağzınızı durulamanızı önerebilir. Diş eti kanaması sorununu yavaşlatan ve alkol içeren gargaraları kesinlikle kullanmaktan kaçınınız.
 • Dişlerinizi diş ipi ile günde iki kez temizlemeniz dişlerinizde plakların birikmesini önleyebilirsiniz.
 • Günlük beslenmenizde karbonhidratları azaltırsanız ve öğün arası atıştırmalardan kaçınırsanız da diş eti kanamalarının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 
 • Sağlıklı, dengeli bir beslenme ve diyet uygularsanız diş eti kanaması sorunu ile muhtemelen daha az karşılaşırsınız.
 • Sigara tüketimi, diş eti kanamalarını iyileşme sürecini geciktirmektedir. Sağlıklı diş etleri için tütün mamulleri kullanmaktan kaçınınız.
 • Vitamin eksikliği tanısı var ise  vitamin takviyesi alınız.
 • Kanı sulandıran aspirin gibi ilaçlardan mümkün olduğunca uzak durunuz.
 • Kullandığınız ilaçlar diş eti kanamasına sebep oluyor ise doktorunuza durumu bildiriniz. Doktora danışmadan  asla ilaçlarınızı değiştir meyiniz.
 • Diş protezleriniz var ise ve diş eti bölgesinde kanamaya yol açıyor ise kesinlikle doktorunuza başvurunuz.
]]>
Beyin Kanaması Sonuçları https://www.kanama.gen.tr/beyin-kanamasi-sonuclari.html Fri, 21 Sep 2018 12:25:34 +0000 Beyin kanaması sonuçları, beyin kanaması toplumda en fazla çekinilen sağlık sorunları arasındadır. Çeşitli sebepleri beyin kanamasına neden olabilir. Bazen ciddi sorunlar yaşanmadan geçse de, genellikle beyin kanaması felç ya Beyin kanaması sonuçları, beyin kanaması toplumda en fazla çekinilen sağlık sorunları arasındadır. Çeşitli sebepleri beyin kanamasına neden olabilir. Bazen ciddi sorunlar yaşanmadan geçse de, genellikle beyin kanaması felç ya da hastanın ölümüyle sonuçlanabilir. Beyin kanaması tedavisi zor olsa da, bundan korunmak mümkün olabilir.

Beyin kanaması geçiren bir hastanın teşhis edilmesi en azından beyin kanaması olduğunun farkına varılması çok zor olmaz. Hastadaki şiddetli bir baş ağrısı, mide bulantısı ve boyunda sertlik bulunması hemen beyin kanamasını düşündürmelidir. Eğer hasta sigara içiyor, yüksek tansiyon sorunu da varsa, şüphe daha artar. Bu durumda gecikmeden radyoloji bölümünde bilgisayarlı tomografi, MR çekilmesi kesin tanının konmasını sağlar. Beyin kanaması çeşitli nedenlerden oluşabilir. Beyin çevresini saran zarar yakın yerde balonlaşmış damarda yırtık olması kanamanın en önemli sebebi olabilir. Beyin kanamasında müdahale ne kadar erken yapılırsa, hastanın korunması mümkün olabilir. Buda beyin kanaması teşhisinin erken aşamada konmasına bağlıdır. Görüntüleme tetkiki sonuçlarına göre, kanamanın yeri, büyüklüğü ve hastanın genel durumu değerlendirilerek tedavi yoluna karar verilir. Bunlar zamanında ve doğru yapılırsa, beyin kanaması sonuçları hastayı daha az derecede etkileyebilir.

Beyin kanaması sonuçları nelerdir

Beyin kanaması sonuçları kanamanın yerine ve miktarına bağlı olarak gelişir. Beyinde ve etrafındaki kanamalar kafa içi kanaması olarak tanımlanır. Kanama bazen beyinde, bazen beynin etrafındaki ince zarla beynin arasında, beyinle kafatasının arasındaki kalın zar çevresinde oluşabilir. Ani baş ağrısı ve mide bulantısı belirtisi veren bir beyin kanaması beyin zarı altındaki kanamanın sinyalidir. Beyin dokusundaki kanamada burada ağrıyı algılayan sinir uçlarının bulunmaması nedeniyle pek baş ağrısına yol açmaz. Beynin etrafındaki zarda sinir uçları çoktur. Daha çok beynin çevresindeki ince zarda yırtılmadan kanama olursa, kişide şiddetli bağ ağrısı olur.

Beyin kumanda merkezi yara alırsa; Beyinde üç kısım halinde kumanda merkezleri vardır.  Beyincik ve beyin sapı bunlar arasındadır. Hastada inme denilen durum beyinde bir bölgede kansızlık olması, tahrip oluşmasından kaynaklanır. Genellikle damar tıkanıklığı nedeniyle inme oluşsa da, toplumda görülen her 10 vakanın birisi kafa içinde kanama olması yani beyin kanaması nedeniyle oluşur. Beyni yaşamımızın bir kumanda merkezi olarak kabul ediyoruz. Vücudumuzun hareketleri, işlevleri beynin çalışmaları sayesinde oluşuyor. Bölgelerinde birinde hasar olursa, vücudu kumanda ettiği yerde sorun çıkar. Beyin kanaması görme merkezini ve bağlantılarını etkilerse görme, konuşma merkezini etkilerse konuşma, el ve bacakların hareketini sağlayan bölgede olursa hareketler etkilenir. Bazı hallerde yüzde, ağız, göz gibi bölümlerde sarkma olur. Denge merkezimiz etkilendiğinde, kişi ayağa bile kalksa baş dönmesi, denge sorunu yaşanır. İnme beyin sapında yani omuriliğe yakın yerde olursa, hayati merkezlerin etkilenmesi yüzünden hastanın komaya girmesi kaçınılmazdır. Beyin kanaması sonuçları görüldüğü gibi kanamanın olduğu bölgede, bölgedeki hasara ve kanamanın miktarına göre hastayı etkiler. Bu yüzden beyin kanaması geçiren hastalara acilen tanı konulmalı ve tetkik sonuçlarına göre tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Rahim İçi Kanama https://www.kanama.gen.tr/rahim-ici-kanama.html Sat, 22 Sep 2018 09:10:30 +0000 Rahim İçi Kanama: Eskiden rahmin nedensiz kanamaları yalnızca rahmin alınmasıyla son buluyor. CROPY Rahim kanamasına harika bir müdahale. Artık müdahale sayesinde rahmin alınmasına lüzum kalmadan kanama sonlandırılıyor. Rah Rahim İçi Kanama: Eskiden rahmin nedensiz kanamaları yalnızca rahmin alınmasıyla son buluyor. CROPY Rahim kanamasına harika bir müdahale. Artık müdahale sayesinde rahmin alınmasına lüzum kalmadan kanama sonlandırılıyor. Rahmin alınması gerek duyulan zamandaki problem rahim korunarak bitiriliyor. Hitereskopi tekniği ile kadınlar rahatlayabilirler. Tek muayenede hem teşhis konuyor, hem de tedavi ediliyor. Karından kesilmesine gerek kalmadan bu ameliyatlarla kadınlar ameliyat olduğu gün evlerine gidebiliyor. Kadına özellikle de üreme fonksiyonlarını bozmadan, yaşam kalitesini kısıtlamadan yardımcı olmak histereskopi ile yapılıyor.  Bir kadın doğum doktoruna gösterin sık sebeplerden biri şüphesiz ki düzensiz kanama. Adetlerin düzensiz ve fazla olması, ara kanamalar, ilişki sonrası kanamalar korkuttuğu gibi kanamaların doğurganlık çağında kesilmiş olması da doktora gitmenizi gerektirir. 

Düzensiz kanamalar sebepleri. Kaynağı ne olursa olsun istenmeyen kanamalarda, sebebi tanı yöntemleriyle belli olmayan kanamalarda teşhisle aynı anda tedavi imkanı olan histeroskopi yöntemini kullanılır. Bu yöntemle histeroskop denilen özel bir kamera yardımı ile rahim ağzından rahimin içine gireriz. Rahimin içine çok özel sıvılar verilerek rahim içinde birbirine yapışık duvarların birbirinden ayrılması sağlanır ve daha sonra tüm rahim içi duvarını inceleyerek kanamaya sebep olan yani yol açan herhangi bir neden var mı diye bakılır. Bu sırada kanamaya neden olan miyom, polip gibi nedenler varsa aynı seansta yakılır ve kesip alınır. Rahmin alınmasına sebep olan çok büyük olan kanamalarda histeroskopi yöntemi ile çok iyi sonuçlar elde ediliyor. Eskiden histerektomi yani rahmin alınması gerekli olduğu söylenirdi. Günümüzde artık rahim korunarak bu sorun çözülüyor. Bu yöntemin faydaları Histeroskopi yönteminden önce durdurulamayan kanamalarda karından büyük bir kısım kesilir ve rahim alınır, kanama sadece bu şekilde durdurulurdu, şimdi açık ameliyat gerek duymadan, rahim ağzından girerek, sadece kanamaya neden olan sorun çözülüyor. İlk girişin yapıldığı seansta tedavi de edilerek hastaya büyük bir rahatlama sağlanıyor. Herhangi bir kesik ve dikiş olmadan, rahim ağzından giriş yapıldığı için hasta olan kadın ameliyat olduğu gün evine gidebiliyor. Daha önemlisi de kadınlarımız rahimlerini kaybetmek zorunda değiller.

Rahim İçi Kanama: Eskiden böyle olan kadınların durdurulamayan kanamalarda hasta genç olsa dahi rahim alınırdı. Çoğunlukla da doğurganlık yaşındaki genç olan hastalar için rahmi korumak çok büyük önem taşıyordu. Bu yöntemin kullanılmadığı dönemlerde durdurulamayan ve sebebi bilinemeyen kanamalarda yada rahim içinde olan miyomlarda büyük ameliyatlar yapılırdı, karın kesip rahim alınırdı, artık buna gerek görülmüyor. Doğurganlığı temsil eden rahmin korunması yaşları kaç olursa olsun kadınlara psikolojik olarak yüksek miktarda moral veriyor. Her tedavi döneminde psikolojik desteğin ne kadar önemli olduğunu hastanın yaşam kalitesine olan artılarını hatırlayacak olursak bu yöntemin bir kez daha önemini, yardımını ve faydasını görmüş oluruz. Histeroskopla yapılan muayenede miyom ve ya polip yok ise patoloji için parça almakta mümkün oluyor.
]]>
Gece Diş Eti Kanaması https://www.kanama.gen.tr/gece-dis-eti-kanamasi.html Sat, 22 Sep 2018 14:07:09 +0000 Gece diş eti kanaması üzerinde durulması ve önem verilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmez ve tedavi edilmez ise diş eti hastalıklarına, diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Gece diş eti kanaması var ise ort Gece diş eti kanaması üzerinde durulması ve önem verilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmez ve tedavi edilmez ise diş eti hastalıklarına, diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Gece diş eti kanaması var ise ortada bir sorun olduğu kesindir. Sağlıklı dişlere sahip iseniz gece diş eti kanaması, diş fırçalaması ya da meyve yerken diş eti kanaması gibi durumlar ile karşılaşılmaz. Gece diş eti kanaması dişleri düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamamak, vitamin eksikliği şa da sigara gibi bir çok nedenden kaynaklanabilir. Diş bakımınıza özen göstermek ve düzenli olarak diş doktoruna gitmek en doğrusudur. 

Gece diş eti kanamasına neden olabilecek sebepler,

Vitamin eksikliği: C vitamini, K vitamini ve B12 vitamini eksikliği gece diş eti kanamasına neden olabilir. Folik asit eksikliğinde de gece diş eti kanamasına ek olarak saç ağarması, mide ve ağız ülseri ve dilde şişme de görülür. Gerekli testleri yaptırıp doktor tavsiyesi ile gerekli vitamin destekleri alınmalıdır.

Sigara: Bir çok hastalığa sebep olabileceği gibi gece diş eti kanaması da sebep olacağı sorunlardan birisidir. Sigara diş taşı ve bakterilerin çoğalmasına sebep olacağı için bu durumlarda gece diş eti kanamalarına sebep olurlar.

Diş gıcırdatmak: Diş gıcırdatmak ya da geceleri dişlerinizi sıkmak, diş ve onu destekleyen dokulara fazla baskı uygular ve böylece dokuların zarar görmesi ile gece diş eti kanamaları meydana gelir.

Kötü beslenme : Vücudun bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyulan faydalı besinleri almamak vücudu zayıf düşürerek savunma sistemini bozar. Bu durum dişlere de yansır. Diş eti hastalıkları enfeksiyonlar ile tetiklenir ve bu durumda gece diş eti kanamaları ile kendini gösterir.

Hamilelik dönemi: Hamilelik dönemi değişen hormonal dengeler ile vücutta bir çok değişikliğe neden olur. Özellikle hamileliğin ikinci çeyreğinde diş eti iltihapları artabilir ve bu da gece diş eti kanamalarını tetikler.

Kullanılan ilaçlar ve hastalıklar: Vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklar diş etlerine zarar verebilir. Özellikle diyabet, lösemi, romatizmal artrit ya da kalp ve damar hastalıkları ile kan inceltici ilaçlar gece diş eti kanamalarına neden olabilir. 

Yukardaki sebeplere ek olarak dişleri sert fırçalamak gece diş eti kanamalarına neden olabilir. Nedeni bulmak ve çözüm sağlayarak diş kaybına uğramamak için mutlaka diş doktorunuza muayene olun.
]]>
Akciğer Kanaması https://www.kanama.gen.tr/akciger-kanamasi.html Sun, 23 Sep 2018 01:41:51 +0000 Akciğer kanaması: ciddi bir boyut teşkil etmektedir. Çoğu kez akciğer kanaması şiddetli çarpmalardan, düşmelerden ve trafik kazalarından meydana gelmektedir. Akciğer kanaması yaralanmaların dışında kanama yapması çok Akciğer kanaması: ciddi bir boyut teşkil etmektedir. Çoğu kez akciğer kanaması şiddetli çarpmalardan, düşmelerden ve trafik kazalarından meydana gelmektedir. Akciğer kanaması yaralanmaların dışında kanama yapması çok gözlemlenen bir olay değildir. Akciğer kanaması dış taraftan görülen bir kanama olmadığı için çoğunlukla fazla miktarda kan kaybetmeden anlaşılamaz. Akciğer kanamasının teşhisi zordur. Ayrıca akciğer kanamasının miktarını yani az ya da fazla kanaması kişide değişik belirtilere neden olur. Akciğerde hafif kanamanın anlaşılması çok daha güç olmaktadır. Akciğer kanaması, akciğer veya teneffüs organlarından ağız yolu ile kan gelmesi ya da hastanın öksürük ile beraber kan tükürmesine verilen bir isimdir. Akciğer kanamalarında hasta olan kişi göğüs ağrısı da yaşamaktadır. İç kanamalar çoğunlukla kişinin vücudunda şiddetli acılar ve ağrılar yaşamasına sebep olmaktadır. Akciğerin fazla kanaması sonucunda hastaların hayatını tehdit eden kanama miktarı değildir hastanın kendi kanıyla boğulmasıdır. Akciğer kanaması yaşayan bir kişiye yapılacak ilk müdahale yöntemi kanayan akciğer bölümü biliniyor ise hasta kişi o tarafın üzerine yan şekilde yatırılmalıdır ve hızlı bir şekilde ambulans çağrılmalıdır. Akciğer kanamasında kesinlikle doktor tedavisi şarttır.

Akciğer kanaması belirtileri

 • Kişinin ağzından kan gelmesi
 • Kişinin sebepsiz bir şekilde burnunda kanama meydana gelmesi.
 • Kişinin kulaklarından kan gelmesi.
 • Kişinin devamlı bir şekilde öksürmesi ve öksürme sırasında ağzından kan gelmesi.
 • Kişinin teninde nem ve soğukluk hissedilmesi
 • Kişinin nabzının zayıf olması
 • Kişinin cildindeki solukluk
 • Kişide şok bir hal oluşması
 • Sersemleme ve baş dönmesi meydana gelmesi.
 • Kişinin nefes darlığı yaşaması
 • Kan basıncının düşük olması.

Akciğer kanaması tanısı ve tedavi sırasında yapılacak tetkikler

 • Öncelikle kişide kan sayımı yapılır
 • CT taraması vücutta gerçekleştirilir
 • Ultrasonla gözlem yapılır
 • Endoskopi yapılır
 • Kolonoskopi uygulanır
 • Anjiyografi gibi testler yapılarak kanamanın nerede olduğu ve neden olduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır.
]]>
Sol Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/sol-burun-kanamasi.html Sun, 23 Sep 2018 02:46:34 +0000 Sol burun kanaması: Tek taraflı kanamalar tehlikeli olabiliyor Her yaştaki bireyde görülebilen burun kanamalarına özellikle sıcak havalarda çok sık rastlanıyor. Bununla beraber soğuk kış aylarında da burun kanaması şikâ Sol burun kanaması: Tek taraflı kanamalar tehlikeli olabiliyor Her yaştaki bireyde görülebilen burun kanamalarına özellikle sıcak havalarda çok sık rastlanıyor. Bununla beraber soğuk kış aylarında da burun kanaması şikâyeti de küçümsenecek kadar az değil. Basit olan kanamalardan hayatı tehdit edebilecek durumlara kadar seyir izleyebilen burunda oluşan kanamalarının ciddiye alınması gerektiğinin altını bir kez daha çizmekte fayda var. 

Sol burun kanaması ciddiye alınmalı Tekrarlayan burun kanamaları genellikle erken ergenlik çağındaki erkek çocuklarda genizdeki damarsal olan tümörler sebebiyle ortaya çıkabiliyor. Yine yetişkin hastalarda tek taraflı sol burunda tekrarlayan burun kanamaları burun veya sinüs odaklı tümörlerin habercisi olabilmektedir.

Atardamar kaynaklı kanamalara dikkat! Burun yapısında giriş kısmında yer alan damar ağının çok zengin olması, burun kanamalarının en çok görülen sebebini oluşturmaktadır. Bu kısma gelen darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi sebeplerle damarlar tahriş olarak, kanama oluşabiliyor. Burun ön tarafındaki bu basit kanamaları dışında dikkat edilmesi gereken kanama ise; burnun arka kısmından oluşan kanamalar. Bu kanamalar daha nadir olmasına nazaran genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlığı kaynaklı olduğu için daha ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Sinüzit ve hipertansiyon hastaları daha fazla risk altında Burun kanaması genel olarak lokal, sistemik ve çevresel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kuru hava, Sıcak, soğuk ve kendiliğinden kesilen, kanamaların en çok görülen sebebi olabiliyor. Çoğunlukla erişkinlerde yaşanılan travma burun kanamasına sebep olurken, çocuklarda ise üst solunum yolu enfeksiyonları ve buruna kaçan yabancı maddeler kanamalara sebep oluyor. Bu oluşan sebeplerin yanı sıra; kronik sinüzit alerjik rinit, hipertansiyon, kanama bozuklukları bulunan hastalarda burun kanama riski biraz daha tetiklemektedir.Burun kanamasının en çok görüldüğü yaşlar Burun kanamaları çocuklarda en sık 2-10 yaş arası döneminde erişkinlerde ise 50-80 yaş arası yaşlarda ortaya çıkıyor. 

Kanama esnasında yapılması gerekenler kanamalı Hastanın başını öne doğru eğdikten sonra burunun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık olarak 5-10 dakika baskı yapılması, kanamanın durmasına destek olur. Bunun dışında buruna kan taşıyan damarların daralması için buz uygulaması yapılabilir. Buz uygularken direkt olarak değil, buzu bir beze sararak uygulanması doğru yöntem olacaktır. Ayrıca kanama durana kadar derin ve çok yavaş nefes alınması gerekmektedir. Bu uygulamalarla beraber, burun içi damarların kasılmasını sağlayan ve kanama önleyen spreylerden de kullanılabilir. Ancak çok basit nedenli kanamalar bazen çok tehlikeli rahatsızlıkların sebebi olabildiğinden, kanamanın kontrol altında tutulması çok zor olabilir ve acil müdahale edilmesi gerekebilir.

]]>
Uyurken Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/uyurken-burun-kanamasi.html Sun, 23 Sep 2018 10:57:02 +0000 Uyurken burun kanaması, çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu her yaştan kişiyi etkileyebilir. Burun kanaması burun içindeki damarlardaki çatlama sonucunda oluşur. Eğer herhangi bir çarpmaya maruz kaldıysanız, burundan darbe Uyurken burun kanaması, çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Bu her yaştan kişiyi etkileyebilir. Burun kanaması burun içindeki damarlardaki çatlama sonucunda oluşur. Eğer herhangi bir çarpmaya maruz kaldıysanız, burundan darbe aldıysanız, burunda kırık varsa, uyurken burun kanaması oluştuğu zaman vakit kaybetmeden bir doktor müdahalesi gerekir. Bunun ihmal edilmemesi tavsiye edilir. Burun kanaması olan kişilerde solunum sorunları, yüksek tansiyon sorunu olması, kalp krizi geçirme rahatsızlıkların ortaya çıkma riski fazla olur.

Uyurken burun kanaması nedenleri
 • Burnun ön ya da arka tarafındaki sorunlar yüzünden olabilir
 • Burun yapısındaki damarsal sorunlar, alerjik etkenler, herhangi bir darbe ve çarpma, burun içinde ve sinüslerdeki tümörler yüzünden olabilir
 • Kuru hava uyurken burun kanamasını tetikleyici bir etkendir
 • Kan hastalıkları, yüksek tansiyon hastası olma, bağırsak parazitleri, hormonal etkenler, tümörler burun kanamasına neden olabilir.
Uyurken burun kanaması olursa ne yapılabilir

Uyurken burun kanaması sorunu yaşayanlar öncelikle kanamanın durması için bazı önlemler alabilir. Burun kanamasını durdurmak için, burnun ucunu sıkıştırmalı ve baş öne doğru eğilmelidir. Aldığınız pozisyonla burun kalp seviyesinin üstünde olmalıdır. Toplumda burun kanaması geçiren kişiler genellikle başlarını geriye atarlar. Bu çok tehlikeli ve riskli bir davranıştır. Asla uyurken burun kanaması olursa ya da normal zamanda kanama olursa bunu yapmayın. Derhal burnu sıkıştırın ve bölgeye soğuk buz uygulaması yapın. Burun kanaması kesilince yeniden kanama olmaması için, sümkürmemeli, ağır işler yapmamalısınız. Vakit kaybetmeden başınız yukarıda olacak şekilde en yakın bir sağlık kuruluşuna gitmelisiniz. Gerekli muayene ve kontrollerin yapılmasından sonra, burun kanamasının neden oluştuğu tespit edilmelidir.

Uyurken burun kanaması olur ve kanama durdurulamıyorsa, hemen doktora gidilmelidir. Doktor kontrolünde ilaç tedavisi, elektro katerizasyon, kimyasal katerizasyon ya da buruna tampon yapılmasıyla burun kanaması kesilecektir. Çocuklarda böyle bir burun kanaması olursa, panik yapmaya gere yoktur. Bunun sebebi genellikle soğuk ya da sıcak havaya maruz kalınmasıdır. Ancak mutlaka çocukların doktor tarafından muayene edilmesi gerekir. Özellikle kan hastalıkları bulunan çocuklarda acil tedavi uygulanmalıdır. Kuru hava en fazla rastlanan burun kanaması nedenidir. Burun içinin kağıt mendille silinerek kurutulması burun kanamasına yol açabilir. Eğer uyurken burun kanaması olursa ya da beklenmeyen zamanlarda burun kanaması sorunu yaşarsanız, acilen kanamanın durması için kesik bir kuru soğanı burnunuzun altına koyarak soğanın keskin kokusu sayesinde kanamanın durmasını sağlayabilirsiniz. Fakat burun kanaması kesildiğinde hemen doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. 
]]>
İlk İlişkide Kanama https://www.kanama.gen.tr/ilk-iliskide-kanama.html Sun, 23 Sep 2018 17:03:40 +0000 İlk İlişkide Kanama, kızlık zarı vajina mukozasının devamında ve vajina girişinde kıvrımlı şekilde oluşmuş bir zardır. Dişi bireylerin hepsinde kızlık zarı vardır. Kızlık zarının ortasında ise adet kanam İlk İlişkide Kanama, kızlık zarı vajina mukozasının devamında ve vajina girişinde kıvrımlı şekilde oluşmuş bir zardır. Dişi bireylerin hepsinde kızlık zarı vardır. Kızlık zarının ortasında ise adet kanamasının akmasına yarayan, küçük delikler vardır. Yani tamamen kapalı değildir. Bazen bu zarın etrafında hiç bir delik olmayabilir. Kişi ergen bir hal alınca ilk adet kanamasının oluşmaması ve buna bağlı şikayetler ortaya çıkması ile bu durum tespit edilir. Kızlık zarının Latincedeki ismi "Hymen" olup, afroditin oğlunun ismidir. İlk cinsel birleşme anı bu tanrıya adandığı için bu ismi almıştır.

İlk ilişkide kanama nasıl oluşur

Kadınlar ilk cinsel birlikteliklerini yaşayacakları zaman çevreden duymuş oldukları bir takım yanlış bilgilendirmeler ile oldukça büyük bir tedirginlik yaşarlar. İlk cinsel ilişkiye girdiklerinde mutlaka şiddetli ve ağrılı bir kanama yaşayacaklarını düşünürler. İlk cinsel ilişkide kızlık zarının yırtılıp kanaması beklenir. Ama bazı kızlık zarlarının deliği oldukça büyüktür. Erkeğin cinsel organı penis herhangi bir yırtılmaya neden olmadan vajinaya girip çıkabilir. Uzun süreli devam eden aktif bir cinsel hayat olsa da kızlık zarı yırtılmayabilir. Bu durumda da ilk ilişkide kanama olmayabilir. İlk ilişkide kanama olmaması tamamen kızlık zarı şekillerinin, kalınlığı ve elastikiyeti ile ilgili bir durumdur.

Kızlık zarı ince bir yapıda ve vajen girişinden 2 cm ileridedir ve kızlık zarı genişleme özeliğine sahip değildir. Sadece elastik olan zarlar genişleyebilir. İçeri giriş olduğunda, yani ilk ilişkide kanama gerçekleşir. Kızlık zarındaki kanama değişik miktarlarda olabilir. İlk ilişkide kanama kızlık zarının aşırı kalın olduğu bir yerden gerçekleşirse ve kızlık zarının yapısı etli ise kanama fazla olur, ilk ilişkide kanlanması az olan bir yerden giriş olursa kanama kayda değmeyecek kadar az gerçekleşir. Kızlık zarının üzerinde çok az damar bulunduğu zamanda ilk ilişkide kanama olmayabilir. Ve bu damarlar küçük olduğundan dolayı anında pıhtılaşma meydana gelirse kanama yine oluşmaz. Kanamanın durumu tamamen kızlık zarının yapısı ile alakalıdır.

Kızlık zarı ile alakalı bazı toplumsal baskılar abartılı ilk ilişki hikayeleri kadının kendini kasması neticesinde penisin girişini zorlaştırarak aşırı kanamaya neden olabilmektedir. Genel olarak bakıldığında ilk ilişkideki kanama oldukça az ve kısa bir süre içerisinde kendiliğinden duracak bir kanamadır. Coit yırtıkları adı verilen derin yırtıklarda şiddetli ve durmayan kanamalara rastlanılması mümkündür. Kanama olan ve bir kez zedelenen kızlık zarı kendi kendini tamir etme ve yenilenme özelliğine sahip değildir. İlk ilişkide aşırı zorlama olmaması çok önemlidir. Bir kadın için ilk cinsel deneyim son derece hassas bir noktadır. İlk ilişkide ki kanama miktarını etkileyen en önemli faktör, kızlık zarının değişik yapılarda olması kadar, her iki tarafında ilişkiye hazır ve istekli olmasıdır.  

    

]]>
Gebeliğin 5 Haftasında Kanama https://www.kanama.gen.tr/gebeligin-5-haftasinda-kanama.html Mon, 24 Sep 2018 04:35:33 +0000 Gebeliğin 5 Haftasında Kanama, sık sık karşılaşılan bir gebelik sıkıntısıdır. Bu dönem, düşük ile karşı karşıya kalabilme riskinin de devam ettiği bir dönemdir. Bu nedenle gebeliğin 5. haftasına gelindiğ Gebeliğin 5 Haftasında Kanama, sık sık karşılaşılan bir gebelik sıkıntısıdır. Bu dönem, düşük ile karşı karşıya kalabilme riskinin de devam ettiği bir dönemdir. Bu nedenle gebeliğin 5. haftasına gelindiğinde olası bir kanama halinde bu durum mutlaka ciddiye alınarak hastaneye gidilmelidir. Düşük dışında başka sebeplerden dolayı da kanama gerçekleşmesi farklı sağlık sorunlarının başlamasına da sebep olabilmektedir. Gebelikte kanama olması halinde gerekli müdahale hekim tarafından yapılmalı ve kanamanın durdurulması için tıbbi çare aranmalıdır.

Gebeliğin 5 Haftasında Kanama çeşitleri nelerdir

Yerleşme Kanaması: Yerleşme kanaması ile döllenen yumurtanın rahim duvarında yerleşmeye başlarken oluşan kanamalardır. Bu kanama gebeliğin ilk dönemlerinde oluşarak 5. haftasına kadar zaman zaman ilerleyebilir. Oldukça hafif seyir halindedir. Bu ilerleme yaklaşık olarak 2-3 gün sürmektedir. Nadiren de olsa gebeliğin 5. haftasında da belirli aralıklarla devam edebilmektedir. Bazı durumlarda kanamaların uzun sürmesi stresli bünye oluşumuna yer hazırlar. Gebeliğin ilk haftalarından itibaren yerleşme kanamasının yer edinerek oluşması adet döneminde meydana gelen kanama türüne benzememektedir. Bu haftalarda oluşan kanın rengi açık pembe ve kahverengimsi tonlarda olduğundan kanamanın varlığı ilk anda fark edilmeyebilir.

İlerleme Kanaması: Gebeliğin ilk haftalarından sonra oluşan ilerleme kanaması hamileliğin 5. haftalarında da görülebilen yerleşme kanaması gibi çok sık karşılaşılan bir kanama durumudur. Gebe kalındıktan sonra hormonlar değişim göstererek vücut gebelik hormonları tarafından baskılanır. Gebeliğin bu ilk haftalarından itibaren başlayıp 5. haftalarına kadar süregelen bu kanama ile acı hissi yaşanmıyorsa bu bir ilerleme kanaması olabilir.

Gebeliğin 5 haftasında kanama meydana gelmesi ile düşük ihtimali oluşur mu

Gebeliğin erken dönemlerinden itibaren başlayan kanama akla düşük riskini ön plana çıkarır. İlerleyen haftalarda düşük nedeniyle oluşan kanama beraberinde karın ağrısı, ateş, vücutta titreme, kan pıhtılaşması şeklinde görülebilir.

]]>
İdrarda Kan https://www.kanama.gen.tr/idrarda-kan.html Mon, 24 Sep 2018 10:14:21 +0000 İdrarda kan, İdrardan kan gelmesi gözle görülemeyen fakat mikroskopta incelendikten sonra kan hücrelerinin idrarda tespit edilmesi olayına tıpta mikroskopik hematüri adı verilir. Bir çok hastalığa sebep olabilecek olan idrarda ka İdrarda kan, İdrardan kan gelmesi gözle görülemeyen fakat mikroskopta incelendikten sonra kan hücrelerinin idrarda tespit edilmesi olayına tıpta mikroskopik hematüri adı verilir. Bir çok hastalığa sebep olabilecek olan idrarda kan görülmesi idrar testi ile tespit edilen bir rahatsızlıktır. İdrarda kan şikayeti olan hastalarda hastanın yaşı, kullanmaya devam ettiği ilaçlar, sigara kullanımını doktoruna söylemesi gerekir. idrarda kan çok basit bir soğuk algınlığından kaynaklı olabildiği gibi, bir tümör belirtisi de olabilir. Bundan kaynaklı ara ara böbrek taşı yada kum döken hastalar bu durum nüksettiği zaman tekrar eski ilaçlarını kullanarak kendilerini tedavi etmeye çalışırlar fakat doktor kontrolünde ilaç kullanılmalıdır. Başka rahatsızlıklar ortaya çıkabildiği gibi. Yapılan tahliller sonucunda genel olarak üriner enfeksiyon, ilaç kullanımından kaynaklı kanama gibi sebeplerden kaynaklı olduğu anlaşılır. Fakat daha düşük ihtimalle olmasına rağmen mesane kanseri, böbrek ve idrar yolu kanseri ve prostat kanseri de sebep olabilmektedir. 

İdrarda kan sebepleri 
 • Mesane enfeksiyonu: Birden, rahatsız edici, sık ve az olan idrarda enfeksiyondan kaynaklı idrarda kan görülebilir. Bu gibi enfeksiyonda antibiyotik tüketimi ile rahatsızlık geçirilir.
 • Böbrek taşı: Sırtta ve karnın alt kısmında ağrı oluşumu varsa ve sık sık idrara gidiliyor ise böbrek taşı belirtileridir. Böbrek taşından kaynaklı idrarda kan oluşabilir. Bir üroloji uzmanına görünüp tedavi yöntemi belirlenmelidir.
 • Gromerülonefrit: Ayak bileklerinde ve gözlerin etrafında şişme meydana gelmesi ile kendini belli eden gromerülonefrit böbreğin kanı süzen yapılarında oluşmuş bir iltihaptan kaynaklı idrarda kan görülebilir.
 • Hemolitik anemi: Nefes darlığı ve halsizlik ve idrarda kan görülmesi de sebep hastalıklardan biridir. 
 • Sistit: Mesanenin enfeksiyon kapmasından kaynaklı idrarda kan oluşumudur. Zamanında teşhis ve tedavi edilmezse böbreklerde ağır hasarlar oluşturabilir. 
İdrarda kan bulunma belirtileri 
 • Şiddetli yanlarda ağrılar
 • Kötü kokulu rengi bulanık idrar
 • İdrar yaparken yanma hissi
İlave olarak laktasifler ve tüketilen besinlerde idrar rengini değiştirir. Bazı hallerde yaşamı ciddi olarak tehdit eden bir durum alabildiğinden dolayı ve eğer bu sebeplerden kaynaklı değilse en yakın zamanda doktora muayene olunmalıdır. 
]]>
Atardamar Kanaması https://www.kanama.gen.tr/atardamar-kanamasi.html Mon, 24 Sep 2018 17:22:24 +0000 Atardamar Kanaması, az görülür ancak hemen müdahale edilmesi gerekir. Çok ciddi bir kanama türüdür. Bu tür kanamalarda iki noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan ilki, kan kaybının miktarı, diğer dokuların kan akışın Atardamar Kanaması, az görülür ancak hemen müdahale edilmesi gerekir. Çok ciddi bir kanama türüdür. Bu tür kanamalarda iki noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan ilki, kan kaybının miktarı, diğer dokuların kan akışının durmasından dolayı zarar görmesidir.

Atardamar Kanaması Nedenleri

Kesici ya da delici aletler atardamar yaralanmalarına neden olur. Ateşli silahlardan kaynaklanan yaralanmalarda atardamar kanamalarına sebep olacak diğer bir sebeptir. Kemik kırılması, dışarıdan gelen darbeler sopa ya da kazadan kaynaklanan darbelerde damar içi yırtılmalara, kanamalara neden olmaktadır.

Atardamar Kanaması Nasıl Anlaşılır

Açık olan yaralanmalarda atardamar kanamalarının tespiti gayet kolaydır. Kanın rengi parlak kırmızıdır. Kalp atışı ile eş zamanlı olarak kanda fışkırma görülür. Bu tür yaralanmalar çok önemli yaralanmalardır.  Hastanın birkaç dakika içerisinde ölüm riski olabilir. Dış kanama olmadan da atardamar kanaması olabilir. Bunun belirtileri ise deri altında bir şişlik olarak görülür. Nabız atım özelliği görülmez. Ağrı, solukluk, duyarsızlaşma, felç ve daha sonra nabzın yitirilmesi gibi ciddi durumlarla karşılaşılır. Kanama olmayan durumlarda da atardamar kanamaları görülmektedir. Ama bunlar küçük yaralanmalardır bir pıhtı kanamanın durmasına neden olur. Ancak kanama tekrar edebilir. Derhal cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Atardamar Kanaması İçin Neler Yapmalıyız

Atardamar kanamalarında çok hızlı davranmalıyız. Ana atardamar yaralanmasıyla kişiye çok çabuk kaybedebiliriz. Bu tür yaralanmalarda yaranın üzerine doğruca ve güçlü bir tampon uygulamak yerinde olacaktır. Bu şekilde kan akışını yavaşlatırız. Alacağımız tedbir tabi ki yaranın cinsine ve yerine göre değişir.  Yaranın üzerine bastırılması esnasında basıncın yapıldığı yerin alt kısmından nabız almalıyız. Nabzın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kanama tek kemikli bölgelerde ise turnike yapılabilir. Kanama olan yaranın üstüne bir tampon konur. Alt tarafta kalan derinin kıvrılmamasını dikkat edilmelidir. Bunun dışında bir sopa konulabilir ve sopanın üstü iki defa dolandıktan sonra bir düğüm atılır. Daha sonra sopanın uçlarından tutularak kan akışı durduruluncaya kadar sopa döndürülür.  Kanama durduktan sonra sopa kol yada bacağa paralel bir konuma getirilir ve sopa sargıyla bağlanır.

Atardamar Kanamaları, en tehlikeli yaralanma türüdür. Yukarıdaki gibi derhal kanamaya müdahale edilmeli hemen sonra geç kalınmadan en yakın sağlık kurumuna hasta ulaştırılmalıdır. Bu yaralanmalarda derhal cerrahi müdahale yapılmalıdır. Hastaya bir yandan cerrahi müdahale yapılırken bir yandan kan verilmelidir. Atardamardaki yara dikilerek bir önce kapatılır. Daha sonrasında bu hastalara antibiyotik tedavisine başlanmalıdır. ]]>
Kanama Durdurucu https://www.kanama.gen.tr/kanama-durdurucu.html Tue, 25 Sep 2018 12:20:11 +0000 Kanama Durduruc, damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar içerisinden dışa doğru akmasıdır. Kanama durdurucu, vücudun dış organlarında yaralanma, kesik, parçalanma, kopma veya cerrahi işlemlerin yapılmasıyla akan Kanama Durduruc, damar bütünlüğünün bozulması sonucu kanın damar içerisinden dışa doğru akmasıdır. Kanama durdurucu, vücudun dış organlarında yaralanma, kesik, parçalanma, kopma veya cerrahi işlemlerin yapılmasıyla akan kanın durdurulması için kullanılan tıbbi cihaz ve ilaçlardır.

Darbe veya çeşitli kesik sonucu vücudun herhangi bir bölümünde oluşan kanamaların yoğunluğu şiddetli değilse doğal çözümler ile kontrol altına alınabilmektedir. Ancak, kanamanın oluştuğu alan derinse şiddetli kan akışı mevcutsa mutlaka doktor denetimi altında muayene edilmelidir.

Kanama Durdurmak İçin Gerekli Yöntemler,
 • Öncelikle kanamalara karşı ilk yardım önlemi alınmalıdır. Bu kanama durdurucu yöntem: Soğuk su ile kanayan bölgeye kompleks yapılarak temizlemeyle başlar.Soğuk su veya buzlar kan akışının yavaşlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Kanama durdurucu yönteminde bölgenin enfeksiyon kapmaması için kanayan alan temizliği bittikten sonra tentürdiyot kullanılmalıdır.
 • Herhangi bir organ kanaması varsa akış olan alanın üst kısmına o anda mevcut olan kravat, çarşaf, t-short gibi kumaşları uzunca yırtıp kanama olan yerin bir üst tarafına bağlayarak bu sayede kan durdurulabilir. Bu yöntem kısa süreliğine yapılmalıdır. Aksi halde uzun süreli işlem yapılan organda morarma, hareketsizlik gibi sorunlar meydana gelir.
 • Ankaferd Bloodstopper adlı ilaç kan durdurucu etkiye sahiptir. Türk buluşudur. Bitkisel özelliğe sahiptir.
Uyarı!

Kanama olan bölge öncelikle kontrol altına alınmalıdır. Kanayan alanın yakın bölgesine turnike işlemi yapılarak kan kaybını azaltabilirsiniz Turnike metodu; Kanayan organın akışkanlığını durdurmak için bir kumaş tarzı kalın ip tarzındaki bağlayıcı etkiye sahip maddelerle kanamanın azaltılmasıdır.
Kanama oluşan alan enfeksiyon alınmasına müsaittir. Bu nedenle alan mutlaka soğuk su ile yıkanıp dezenfekte edilmedir. Kanama oluşan yerin tedavi sürecince temiz tutulması gerekliliği unutulmamalıdır. Kanama oluşan yere müdahale edilmeden önce imkan varsa eller yıkanmalı veya eldiven kullanılmalıdır. Bu yönde antiseptik bir sabun ve ılık su kullanılabilir.
Şunu da belirtmek gerekir ki ilk yardım müdahalesinin doğru bir şekilde yapılması can kurtarmanın, hayata tutunmanın ilk ve önemli adımlarındandır.
]]>
Bebeklerde Göbek Bağı Kanaması https://www.kanama.gen.tr/bebeklerde-gobek-bagi-kanamasi.html Tue, 25 Sep 2018 20:04:54 +0000 Bebeklerde Göbek Bağı Kanaması, Anne karnındaki bebeğin beslenmesi ve bebeğin besin ihtiyacını karşılayabilmesi açısından, anne ile bebeğin göbek deliği arasında yaşam mücadelesi veren bir kordon bulunmaktadır. Bebek bu k Bebeklerde Göbek Bağı Kanaması, Anne karnındaki bebeğin beslenmesi ve bebeğin besin ihtiyacını karşılayabilmesi açısından, anne ile bebeğin göbek deliği arasında yaşam mücadelesi veren bir kordon bulunmaktadır. Bebek bu kordonun ile annesinden gerekli besinleri alır. Doğum esnasında göbek kordonu kesilmek zorunda kalmaktadır. Kesildiğinde ise  kordonu bağlayan bir tür damarlar bulunur. Göbek kordonu uygun bir şekilde kesilir, birkaç gün hatta hafta boyunca göbek öyle kalır ve bu sürede damarlar içlerinde oluşan pıhtı ile kapanır ve orada tıkanmalar oluşur. Göbek düşer düşmez ise damarlar kapanır ve burada kanama gözlenmez fakat damar içlerinde pıhtılar yeteri kadar oluşmamış ise göbekten sızıntı gelebilmektedir. Sızıntı kan şeklinde görülebilir. Göbekten sızıntı doğumdan sonra ilk günlerde görünebilir ve çoğu bebeklerde görülen bir sorundur. Bu dönemde anne ve babaların en çok endişe duyduğu olayların başında gelmektedir. Göbek bağının herhangi bir neden ile zarar görmesi bebeğin gelişimini durdurmakta ve hatta yaşama mücadelesi vermesine yol açmaktadır. 

Bebeklerde Göbek Bağı Kanaması ve Göbek Bağı Temizliği; Göbek bağı bakımı ile ilgili birçok anne çok titiz davranmaktadır. Zira, enfeksiyon kapma tehlikesine karşı günde en az bir defa olmak şartı ile pansuman ve temizlik yapılmalıdır. Göbek bağı ortalama 1-3 hafta içerisinde düşebilir. Göbek bağı vakti geldiği zaman doğal bir şekilde kendiliğinden düşer. Göbek bağının havayla temas etmesi, onun daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. Bu bölge bebek bezi ya da iç çamaşırı ile kapatılmamalıdır. Dışarıda kalmalı ve göbek bağının kendi kendine düşmesi ile bağın kurumasına izin verilmesi gerekir. Tüm bebeklerde düşme sırasında az miktarda kanama görülebilmektedir ancak günlerce süren bir kanama ise bu endişeli bir durum olabilir. Göbekte kanama, kanın pıhtılaşmasının vücudumuzda karaciğerde üretilen K vitamininden olur ve genel olarak yeni erken doğan bebeklerde görülür. Bu neden ile tedbir amaçlı erken doğan bebeklerde doğum sonrasında hemen K vitamini takviyesi yapılması iyi olur. Yine bu dönemde göbeğe mümkün olduğunca ıslak tutulmamalıdır. Hatta bebeğe banyo yaptırılmamalı göbeğin düşmesi beklenmelidir. 
]]>
Vajinada Kanama https://www.kanama.gen.tr/vajinada-kanama.html Tue, 25 Sep 2018 20:49:28 +0000 Vajinada kanama, pek çok kadında çeşitli sebepler nedeni ile görülen ve çoğunlukla ihmal edilip ilgilenilmeyen bir durumdur. Bu kanamaların adet dönemi ile pek bir ilgisi yoktur. Genellikle tuvalet kağıdıyla silindiği zaman fark Vajinada kanama, pek çok kadında çeşitli sebepler nedeni ile görülen ve çoğunlukla ihmal edilip ilgilenilmeyen bir durumdur. Bu kanamaların adet dönemi ile pek bir ilgisi yoktur. Genellikle tuvalet kağıdıyla silindiği zaman fark edilen ya da belli aralıklı periyotlarla küçük miktarda görülen kanamalardır. Ayrıca tek bir seferlik için haftalarca görülen kanamalarda normal olarak kabul edilmektedir. Her şekilde normal kanamaların ya da anormal kanamaların adet kanamalarından ayırt edilerek farkının bilinmesi kadın sağlığı açısından ciddiyet ile önemlidir. 

Normal kanamalar, her ay 21 ya da 35 günde bir defa olarak görülen adet kanamalarıdır. Bu kanamalar ramin iç duvarını değiştireceği zaman görülür. Bu kanamalar yeni bir üreme dönemine girildiğinin belirleyicisidir. Normal olan bu kanamalar bir kaç gün ya da bir haftadan fazla olarak da görülse normal olarak kabul edilmeye devam eder. Adet kanamaları çok fazla da olabilir çok az da olabilir. Ya da hafif lekelenme şeklinde de görülebilir. Her durumda bu kanama normal olarak kabul edilmektedir. 

Anormal kanama adet ile ilgisi olmayan herhangi bir vajinal kanamalardır. Tuvalet kağıdı üzerinde silinince ya da ped üzerinde bir kaç saatlik az miktarda görülen kanamalardır.  Anormal olarak kabul edilen kanamalar jinekolojik durumları ya da sağlık problemlerinin göstergesi olabilir. Adet olması beklenilmeyen zamanlarda, beklenmeyen durum ve şekillerde 10 yaşından önce, hamilelik ve menopoz sonrası dönemlerde ayrıca normal adet düzenindeki kanamadan daha yoğun ya da daha hafif şekilde kanama görüldüğü zaman vajinada kanama normal olarak kabul edilmemektedir. 

Vajinada Kanamaya Neden Olan Durumlar,
 • Kanama hamilelikle alakalı bir problemin nedeni olabilir. Hamilelikte çıkan her türlü kanama kontrol altına alınmak zorundadır.
 • hormonal bozukluk sebebiyle normal olmayan kanamalar görülebilir.
 • intrauterin aleti de vajinada kanamaya sebep olabilir. 
 • Cinsel ilişki sonrası yaşanan enfeksiyon nedeni ile kanamalar görülebilir. 
 • Kullanılan doğum kontrol hapları bazen kanamalara sebep olabilir. 
 • Vajinada yabancı bir nesnenin olması vajinada kanamaya sebep olabilir.
 • yapısal problemler sarkmalar da kanama sebebidir. 
 • servisk, yumurtalık, rahim kanserleri 
 • Dış gebelik 
 • Hormon tedavisi alan kadınlarda görülür. 
 • Yeni doğan kız çocuklarında ilk bir kaç gün vajinada kanama görülebilir. Henüz ergenlik çağına girmemiş olan ve ilk adet dönemini yaşamamış olan kız çocuklarında kanama kesinlikle doktor tarafından  araştırılmalıdır.
 • Doğumdan ya da kürtaj olduktan bir  ya da bir kaç hafta kadar kanama görülmesi normaldir. Çünkü rahim kendini yeni doğuma hazırlar ya da kürtaj sonra fanüste kalan dokular dışarı atılır.
Adet dönemi dışında görülen özellikte hamilelikte yaşanan vajinada kanama durumlarında muhakkak doktora danışılmalıdır.
]]>
Anüs Kanaması https://www.kanama.gen.tr/anus-kanamasi.html Tue, 25 Sep 2018 22:58:55 +0000 Anüs Kanaması, Toplumda sıkça rastlanan ve birçok kişide görülüp şikayetçi olunan bu anüs kanamaları ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Bu tür kanamaları yaşayan hastalar bu sorunlarını dile getirmek istemedikleri ve çekin Anüs Kanaması, Toplumda sıkça rastlanan ve birçok kişide görülüp şikayetçi olunan bu anüs kanamaları ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Bu tür kanamaları yaşayan hastalar bu sorunlarını dile getirmek istemedikleri ve çekindikleri için doktora başvurmayı geciktirirler. Bu gibi sorunlar aynı zamanda anüs hastalıklarının bir belirtisi ve problemi olmaktadır. Bu yüzden bu durum dikkate alınmalıdır. Anüs kanaması genellikle dışkılama sırasında karşılaşılır. Kanamayla birlikte ağrı, kaşıntı, yanma hissi gibi şikayetlere neden olur. Anüs bölgesinde kanama görülmesi hemen insanların aklına hemoroid teşhisini getirir. Yanlış teşhis koymamak için bu alanda uzman olan bir doktora başvurmak gerekir.

Anüs Kanaması Belirtileri ve Nedenleri

İç Hemoroid: Bu hastalığın en önemli belirtilerinden biri de anüs kanamasıdır. Anüsün iç kısmında kabızlık ve ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkan iç hemoroid dışkılama sırasında kan akışı ile kendini belli eder. İlk zamanlarda herhangi bir ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bu kanamalar dışkılama esnasında devam ettiği sürece ağrıya da sebep olmaktadır. Ve bu durum sizi ciddi anlamda korkutabilir.

İç Hemoroid Hastalığı Şu Durumlarda Ortaya Çıkabilir
 • Uzun süre ayakta veya oturarak çalışan kişilerde
 • Tuvalette uzun süre kalan ve zorlanarak yapan kişilerde
 • Sürekli kabızlık problemi olan kişilerde
Makat Çatlağı: Anüs kanamasına neden olan hastalıklardan birisi de Anal Fissür olup halk dilinde makat çatlağı olarak bilinir. Yine nedenlerinden biri kabızlık olup dışkılama sırasında dışkının sert ve katı olması anüsün iç kısmını zedeleyerek çıkmasına ve kanamasına neden olur. Çok fazla ağrıya sebep olmakla birlikte kişiyi ciddi anlamda rahatsız edici bir duruma getirebilir.
Bağırsak Kanseri: Yine belirtileri arasında dışkı da kan görülmesi dışkının parlak kırmızı veya koyu renkte olması yer alır. Anüs kanamasıyla başlayan sonuçları çok ciddi boyutta olan bir kanser çeşididir. Aynı zamanda ağrı problemini çok fazla yaşayabilirsiniz. Bu durum şunu gösteriyor ki anüsten kan gelmesi kesinlikle önemli olup ciddi sonuçlar doğurabilir.

Anüsün Kanamasını Önlemek İçin Yapılması Gerekenler
 • Acılı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak gerekir. Çünkü bunlar hemoroid oluşumunu tetikler.
 • Ayrıca turşu, çay, kahve, asitli içecekler, tuzlu yiyecekler çok fazla tüketilmemelidir. 
 • Bol bol kuşburnu çayı içmeniz anüs kanamasını ve ağrıyı azaltacaktır.
 • Hemoroid hastalarına bolca lifli yiyecekler tüketmeleri önerilir.
 • En önemlisi de bol bol su tüketmeleri gerekir.
]]>
Sürekli Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/surekli-adet-kanamasi.html Wed, 26 Sep 2018 05:08:28 +0000 Sürekli adet kanaması, bayanların yaşadığı sorunlardan biri olan bu sorun öncelikle bir ayda kaç kez adet olunduğudur. Çok sık adet kanaması olan bayanların baştaki sebeplerinden biride hormon bozukluğu olabilir. Adetin bir ay Sürekli adet kanaması, bayanların yaşadığı sorunlardan biri olan bu sorun öncelikle bir ayda kaç kez adet olunduğudur. Çok sık adet kanaması olan bayanların baştaki sebeplerinden biride hormon bozukluğu olabilir. Adetin bir ay içinde 5 gün 6 gün yada 7 gün sürmesi oldukça normal olarak kabul edilmektedir. Fakat ay içinde normal kanama olmaması durumu harici, bayanların adet öncesi ve sonrası sürekli adet kanaması görmesi bir şeylerin ters gittiğinin işaretidir. Ayrıca çok sık adet kanaması gören kişilerin başka hastalıklara davetiye çıkarttığı bilinir. Bunun altında yatan neden ne olursa olsun kişi yada kişilerin doktora baş vurması gerekir. Kadı hastalıkları doğum uzmanına şikayetler anlatılır, doktorun isteyeceği bir takım tetikler hastaya uygulanır. Yapılan tetikler de mutlaka hormonal dengelere bakılır. Kişilerde yaşanılan sürekli kanama durumu bayanlarda oluşacak kansızlığın yaşanmasına neden olur.

Başa bir etken adet kanamasının çok sık olması durumunda nefes darlığı, yorgunluk, halsizlik, kan kaybının olmasından kaynaklı durumlardır. Bayanlarda yaşanılan sürekli kanama nedeni yapılan testler sonucu bir şey çıkmazsa bunun altında başka nedenler aranır. Bayanlarda sürekli adet kanaması olması durumu rahim içi miyomlar veya korunma yoluyla takılan spirallerdir. Sürekli adet kanamasının altında yatan bir çok neden olabilir. Rahimle ilgili sıkıntılarında yaşanması durumunda kanser, yada nadir olsada görülen sorun gebelikten kaynaklı olabilir. Asıl önemli olan bu sorunların ortadan kalkabilir olmasıdır. Bazı görülen tedavi şekilleri bayanlarda sürekli adet kanaması olmasını gerektirir. Bir çok bayanda sürekli adet kanaması olmasının altında başka nedenler aranması bazen boşa çıkabilir. Hiç bir neden bulunamayabilir, stres kaynaklı da görülen kanamalar yaşanmaktadır. 

Sürekli adet kanaması tedavisi nasıl uygulanır: 

Bayanlarda genital muayene sonucu ve yapılan bir takım tetikler istenilerek hastanın hormonlarından kaynaklı bir durumsa kan tahlilinde ortaya çıkar. Bu durum hormonal bir sorunsa ilaç tedavisi uygulanarak hastanın kanaması düzene girer. Sürekli adet kanaması meydana gelmez. Rahim içi aracı olan korunma yöntemindeki spiral den kaynaklı adet kanaması olması durumunda spiral çıkartılır. Sürekli adet kanaması olması durumu bir çok bayanda stresten kaynaklanabilir. Bu durumda herhangi bir tedavi uygulanmaz. Kişilerin stresten uzak kalmaları yeterli bir nedendir. Her kadının adet kanaması farklıdır, kiminin çok fazla olurken bir başkasının adet kanaması çok azdır. Bu durum bünyeyle ilgilidir, bazı kadınlarda karaciğer, böbrek hastalığı olan kadınlarda sık görülebilir. Bunun önüne ilaç tedavileriyle geçilir, kansızlık testleri yapılarak ortaya çıkan durum hastanın ne derecede olduğu anlaşılır. Doktorunuzun size uygun gördüğü tedavi hemen başlatılarak hastanın bir an önce toparlanması sağlanır. Böylelikle hastanın sürekli adet kanaması tedavi sonucu normale dönebilir.
]]>
Gebeliğin 6 Haftasında Kanama https://www.kanama.gen.tr/gebeligin-6-haftasinda-kanama.html Wed, 26 Sep 2018 21:18:31 +0000 Gebeliğin 6 haftasında kanama; hamileliğin altıncı haftasında embriyo şekillenme aşamasındadır. Vücut şekilleri ve organ taslakları bu evrede belirginleşmeye başlamaktadır. Dolaşım sistemi oluşmaya başlayan bebeğin v Gebeliğin 6 haftasında kanama; hamileliğin altıncı haftasında embriyo şekillenme aşamasındadır. Vücut şekilleri ve organ taslakları bu evrede belirginleşmeye başlamaktadır. Dolaşım sistemi oluşmaya başlayan bebeğin vücuduna kan pompalamaktadır. Bu evrede kalp kasılma yeteneğini tam olarak olmasa da keşfetmeye başlamıştır. 6 hafta da duygusal yönden anne karmaşık bir hal almaktadır. Bazen stresli, bazen ağlamaklı, bazen agresif olduğu görülse de, bu evrede anne stresten uzak durmalıdır. Annenin bu evrede bağırsak düzeninde bozulma gözlemlenmiştir. Hazımsızlık, şişkinlikle beraber az veya sık sık yeme isteği ortaya çıkmaktadır. Bazen de mide de ağrı, yanma ve reflü oluştuğu anlaşılmaktadır. Ancak anne gebeliğin 6 haftasında yemeklerde baharatlı, gazlı, sucuk, çiğ et, sosis gibi hazmı zorlaştıran besinleri tüketmemelidir. 6 haftalık gebelikte rahim büyümesine bağlı olarak kasık bölgesinde ağrı adet olacakmış gibi hissedilmektedir.

Rahmin idrar torbasına uyguladığı baskı sebepleriyle sıklıkla lavabo ihtiyacı da bu evrede görülmektedir. Rahmin uyguladığı baskıdan ötürü hamileliğin herhangi bir döneminde kanamanın olduğu görülebileceği gibi gebeliğin 6 haftasında kanama olması mümkündür. Ayrıca gebelikte vajinal kanama yaygındır.

Gebeliğin birinci yarısını kapsayan 1 veya 10 haftalık dönemde kanamalar ciddi anlamda önem taşımaktadır. Özellikle gebeliğin 6 haftasında birinci dönem olduğundan annede yorgunluk, halsizlik belirtileri sürekli olmaktadır. Bu evrede anne kendinin bundan sonraki dönemde sürekli kontrolü yürüteceği, her türlü problemlerine yanıt veren ve her sorununu rahat olarak paylaşacağı doktorunu belirlemelidir. Gebeliğin 6 haftasında kanama gerçekleştiği takdirde düşük riskinin çok yüksek olduğu bu dönemde acilen doktoruna muayene olmalıdır.

Gebeliğin 6 haftasında kanama sebepleri;
 • İmplantasyon kanaması; üstüne görme döllenmeden sonraki 6 veya 12 günler arası oluşabilir. Üstüne görmede kanama adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.
 • İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya sebep olabilir.
 • Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir. Doktorunuza danışmalısınız.
 • Düşük; oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenememektedir. Bunların genellikle sağlıklı bir gebelik olmadığını aksine sağlıksız bir gebelik ile ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır. Bir defa düşük yapmak, daha sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmemektedir.  
 • Dış gebelik; genellikle yumurta ile spermin birleşmesi rahim dışında follop kanallarında oluşur ve gelişimini burada sürdürür. Karın bölgesinde keskin bir ağrı meydana gelir. Kasılmalar ve kramplar belirtiler arasındadır. Daha sonra gebeliğin 6 haftasında kanama meydana gelebilir.
 • Mol gebelik; erken gebelikte kanamanın nedir sebeplerinden biridir. Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir doku oluşturur. Mol gebelikte bebeğin kalp atışları fark edilemez. Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde bir görünüm vardır.

]]>
Hamilelikde Kanama https://www.kanama.gen.tr/hamilelikde-kanama.html Thu, 27 Sep 2018 03:51:33 +0000 Gebelikte kanama, çok sık görülebilen ancak her zaman bir sorun teşkil etmeyen bir durum olsa da kanamanın gebeliğin hangi evrede gerçekleşirse gerçekleşsin mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kanamanın azlığı y Gebelikte kanama, çok sık görülebilen ancak her zaman bir sorun teşkil etmeyen bir durum olsa da kanamanın gebeliğin hangi evrede gerçekleşirse gerçekleşsin mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kanamanın azlığı ya da ortadan kalkması doktora başvurmaktan vazgeçmek için bir sebep olmamalıdır. Gebeliğin herhangi bir evresinde kanama yaşanması sık görülen bir durum olsa da bu kanamanın neden kaynaklandığı mutlaka tespit edilmelidir. Kanama basit bir enfeksiyondan olabileceği gibi, plasentanın erken ayrılması, düşük, dış gebelik gibi ciddi nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Gebeliğin erken dönemlerinde görülen kanamalar genellikle ciddi bir enden teşkil etmez. Fakat bazı durumlarda düşük tehdidi ya da düşük, dış gebelik, mol gebelik gibi durumlar kanamaya yol açabilir. Bunların yanı sıra rahim ağzı lezyonları, rahim ağzı kanseri gibi olasılıklar cinsel birliktelikle bölgede tahrişe yol açarak kanamaya sebep olabilir.

Bazı durumlarda idrar yollarına bağlı olarak bir kanama yaşanabilir. Bu kanama da vajinal kanama olarak algılanabilir. Gebeliğin birinci ayında ortaya çıkan kanamalarda ciddi bir neden saptanmışsa kanamanın değerlendirilmesi ve tedavisi için öncelik anne hayatını kurtarmaktır. Gebeliğin 25. haftasından sonra ortaya çıkan kanamaların tedavisinde yine öncelik anne adayının hayatını korumaktır. Bu dönemde anne adayı hayatıyla birlikte fetusun sağlığını korumakta önem arz eder.

Gebelikte kanama nedenleri nelerdir

Yerleşme kanaması: Gebelikte yerleşme kanaması çoğu kişinin yaşadığı bir kanama türüdür. Döllenen yumurta rahim duvarına yerleşirken ortaya çıkabilir. Bu durumda yaşanan kanama oldukça hafiftir ve en fazla 3 gün sürer. Kan normal adet kanı gibi değildir. Rengi pembe ya da kahverengidir.

İlerleme kanaması: Yine sık karşılaşılan bir kanama türüdür. Geç zamanlarda oluşan adet döngüsünden kaynaklanır. Eğer gebeliğin erken evresinde ağrısız bir kanama gerçekleşmişse bu menstüral döngü nedeniyle gerçekleşebilir.

Düşük ve düşük tehdidi: Gebeliğin ilk 3 aylık dönemi düşüklerin ve düşük tehdidinin sık olduğu dönemdir. Kanama ağrıya beraber ya da tek başına görülebilir. Eğer kanama parça düşürme şeklinde gelişmişse düşük söz konusu olabilir. Gerçekleştirilen muayene ve ultrason sonucu bebek canlı ve rahim ağzı kapalıysa düşük olasılığı söz konusudur.

Dış gebelik: Döllenen yumurtanın rahim harici başka bir alanda konumlanması olarak tanımlanabilir. Daha çok tüplere yerleşen yumurta, yerleştiği yerde gelişerek bölgeyi germeye başlar. Tüpler gerilmeye karşı dayanıksız yapılardır. Gerilme sonucu yırtıklar meydana gelir. yırtıklar sonucu karın içine kanama başlayabileceği gibi kanama rahim dışına da gerçekleşir.

Mol gebelik: Anormal şekilde gelişen bir gebelik türüdür. Rahim içinde üzüm salkımları şeklinde yapılar oluşur. Mol gebeliğin erken dönemlerinde vajinal kanama görülür. Kanamayla beraber üzüm tanesine benzeyen parçalar düşürülür.

Rahim ağzı problemleri: Enfeksiyonlar, kanser öncüsü lezyonlar ya da bölgede gelişen yara bölgeyi hassas bir hale getirebilir. Bu gibi durumlarda özellikle cinsel birliktelikten sonra kanama görülür. Kanama bazen normal zamanlarda da görülebilir.

Plasentaya bağlı kanamalar: Gebelikte kanama bazen plasenta kaynaklı gelişebilir. Kanama lekelenme tarzı olabileceği gibi şiddetli kanamalar da görülebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ultrason muayenesi sonucu kanamanın neden kaynaklandığı kolaylıkla tespit edilebilir.

Nişan kanaması: Nişan kanaması doğumun ilk belirtilerinden biridir. Ancak nişan kanaması görüldükten ne kadar sonra doğumun gerçekleşeceği kesin olarak bilinme. Kanamadan bazen saatler, günler ya da haftalar sonra doğum gerçekleşebilir. Kanama eğer gebeliğin 36. haftasından önce görülmüşse doktora başvurulmalıdır

]]>
Sık Sık Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/sik-sik-burun-kanamasi.html Thu, 27 Sep 2018 21:52:33 +0000 Sık Sık Burun Kanaması, Kan görmek pek çok kişiyi rahatsız etmekte ve telaşlandırmaktadır. Burun kanamaları da bir istisna değildir ve hem burun kanaması olan kişi hem de çevredekiler için bu durum korkutucu olabilmektedi Sık Sık Burun Kanaması, Kan görmek pek çok kişiyi rahatsız etmekte ve telaşlandırmaktadır. Burun kanamaları da bir istisna değildir ve hem burun kanaması olan kişi hem de çevredekiler için bu durum korkutucu olabilmektedir. Aslında çoğu kez ortada telaşlanacak bir durum olmadığı bilinmelidir. 

Sık Sık Burun Kanaması Nedenleri,

Kuru Hava; en çok rastlanan burun kanaması nedenleri arasında bulunmaktadır. Kuruyan burun zarları, kanama ve enfeksiyonlara karşı hassaslaşmaktadır. Çok soğuk havalarda burun mukozasının kuruyup çatlaması sonucu, kişilerde burun kanaması görülebilmektedir.

Darbeler –Kırıklar –Yaralanmalar; farklı şekillerde oluşan darbe veya yaralardan oluşmaktadır. Bunlara bir çocuğun burnuna bir cisim sokmaya çalışması ya da bir yetişkinin sürekli burnunu karıştırması örnek verilebilmektedir. Özellikle küçük çocuklar burunlarını kurcalamaya bayılırlar ve burnu koruyan tabakayı tahriş etmektedir. Bu nedenle çocuklarda burun kanamalarına sık rastlanmaktadır. Kaza ya da kavga sonucu buruna alınan şiddetli bir darbe sonucu oluşan kırıklar da burunda şiddetli bir kanamaya ve şekil bozukluğuna neden olmaktadır. Çok nadir olarak, burun kanaması kafatasında başka bir yere alınan darbeden kaynaklanmaktadır. Burun veya diğer yüz ameliyatlarından sonra da burun kanamasına rastlanmaktadır.

Burun Kanaması Ne Zaman Tehlikelidir

Alınan tedbirlere rağmen (kanaması olan kişi dik oturtulur, baş hafifçe öne eğik bir şekilde durmalıdır, burunun ön kısmı, her iki yanından yavaşça, tek elin baş parmağı ve işaret parmağıyla sıkıştırılmalıdır)kanama durmuyorsa ve 10 dakikadan fazla bir süre devam ediyorsa, çok şiddetli bir burun kanaması olursa, kanama nefes almayı engellemeye başladıysa, burun kanaması durduktan kısa bir süre sonra tekrar kanamaya başlıyorsa, kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa ya da kanın pıhtılaşmasına sebep olan bir rahatsızlık durumu varsa, şiddetli oluşan bir darbe sonrası burun kanamaya başladıysa, burun kanamasına yüksek ateş, kalp çarpıntısı, fenalık geçirme hissi ya da vücutta başka bir kanama gibi anormal belirtiler de eşlik ediyorsa, mutlaka bir doktora veya en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.  Sağlıklı günler dilerim.  

]]>
Gebelikte Rahim İçi Kanama https://www.kanama.gen.tr/gebelikte-rahim-ici-kanama.html Fri, 28 Sep 2018 18:49:01 +0000 Gebelikte rahim içi kanama: Bu dönem oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süre içerisinde annenin  bedeninde bir takım değişiklikler meydana gelir. Aynı zamanda bu dönemde bazı sıkıntılar da yaşanır. Gebelikte rah Gebelikte rahim içi kanama: Bu dönem oldukça uzun ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süre içerisinde annenin  bedeninde bir takım değişiklikler meydana gelir. Aynı zamanda bu dönemde bazı sıkıntılar da yaşanır. Gebelikte rahim içi kanamaları bu sıkıntılardan biridir. Gebelikte rahim kanamalarının boyutu ne olursa olsun ciddiye alınması gereken bir durumdur ve mutlaka doktora başvurulması gerekir. Bu kanamalar bazen hayati risk teşkil edebilir. Gebelikte rahim içi kanamalarının bir çok sebebi bulunmaktadır.

Gebelikte rahim içi kanamalarının nedenleri:

Yerleşme kanaması: Döllenen yumurtanın rahim duvarında yerleşmesi anında rahim içi kanama ortaya çıkabilir. Kanamanın boyutu oldukça hafiftir. Bu kanama 1-2 gün devam edebilir. Bu dönemde görülen kanama adet dönemi kanaması ile aynı değildir. Bu kanamanın rengi kahverengi ya da çok açık pembe olur.

İlerleme kanaması: Bu kanama tehlikeli sayılmayan, çok sık karşılaşılan kanama çeşitlerinden biridir. Gebelik döneminde acıya sebep olmayan bir kanama olmuşsa, bu kanama manstüral döngü olarak isimlendirilebilir.

Düşük olasılığı: Gebelik döneminde sürekli kanamaya maruz kalan kadınlarda ilk akla gelen şey düşüktür. Bu dönemde devamlı kanamaya maruz kalan kadınların %50'sinde gebelik düşük ile sonlanır. Düşük sebebiyle oluşan kanamalar ilerleme ve yerleşme dönemlerinde oluşan kanamalardan daha farklıdır. Düşük sebebiyle oluşan kanama daha şiddetli ve kramp tarzı ağrılara maruz kalınabilir. Bunun yanında karın bölgesinde acı, titreme, ateş ve kan pıhtıları kanamaya eşlik edebilir.

Servikal tahriş: Bu dönemde gebelik hormonları sebebiyle rahim ağzında kan akışında artma oluşur. Bölgede oluşan tahriş kanamaya yol açabilir. Hamilelik dönemi boyunca devam ettirilen cinsel birliktelik tahrişe uğrayan bölgede kanamaya neden olur. Yine cinsel yolla bulaşan hastalıklar da hamilelikte rahim kanamasına yol açabilir.

Dış gebelik: Dış gebelik sebebiyle olan kanamalar gebelik döneminin en ciddi kanamalarıdır. Dış gebelik, döllenen yumurtanın rahim dışında başka bir yere yerleşmesi olarak tanımlanır. Döllenen yumurta özellikle fallop tüplerine yerleşir ve gelişimine devam eder. Bu durumda baş dönmesi, aşırı ağrı ve şiddetli rahim kanaması görülebilir.

Plasenta nedenli kanamalar: Bebeğin eşinin önde olması gebelikte rahim içi kanamalara yol açan bir diğer sebeptir. Bu sebeple oluşan kanamalar bazen çok hafif seyrederken bazende çok ciddi sorunlara yol açabilir. Plasenta nedenli kanamalar ultrason yardımıyla kanamanın şiddeti değerlendirilmelidir.  Hastanın kan testleri incelenerek zaman kaybetmeden müdahale edilmelidir. Böyle durumlarda anne ve bebeği hastanede gözlem altında tutulmalıdır.

Gebeliğin son haftalarında kanama: Gebeliğin 5.ayından sonra görülen kanamalar geç gebelik kanamaları olarak tanımlanır. Bu dönemde oluşan kanamalar ciddi nedenlerden dolayı oluşum gösterebilir. Bu kanamalar anne ve bebeğin sağlığı açısından detaylı bir araştırma yapılmalıdır.

Mol gebelik: Gebeliğin başlangıç döneminde rahim kanamasına yol açan bir durumdur. Mol gebelikte plasenta yerine hücreler tıpkı üzüm salkımı görünümünü alır.
]]>
Gözde Kanama https://www.kanama.gen.tr/gozde-kanama.html Sat, 29 Sep 2018 01:22:03 +0000 Gözde Kanama; ciddi sonuçlar doğurabilen tehlikeli sorunlardandır. İntraoküler hemoraji ya da göz iç boşluğunu dolduran kanamalar göz için tehlikeli ve görmeyi bozan rahatsızlıklardandır. Travma ve yaralanmalar nedeniyle ol Gözde Kanama; ciddi sonuçlar doğurabilen tehlikeli sorunlardandır. İntraoküler hemoraji ya da göz iç boşluğunu dolduran kanamalar göz için tehlikeli ve görmeyi bozan rahatsızlıklardandır. Travma ve yaralanmalar nedeniyle oluşan dış kanamalar dışında daha çok diyabetik şeker hastalarında karşılaşılan bu durum kendiliğinden olabileceği gibi damar çatlamaları ve retina yırtılmalarıyla birlikte de görebilir. 

Göz Kanamalarının Nedenleri

Gözün görünen dış kısımında görülen kanamalar çoğunlukla travma ve kazalardan kaynaklanan kesik ve batmalar nedeniyle oluşan kanamalardır. Bu tür yaralanmalara acil müdahale gerekir ve kanamanın boyutlarına göre genellikle cerrahi yöntemlerin yoğun olduğu bir tedavi sürecini beraberinde getirir. Sonucunda gözün ya görme yeteneğinin kısmen ya da tamamen kaybının söz konusu olabileceği bu gibi durumların oldukça ciddiye alınması gerekir.

Dışardan bakıldığında fark edilmeyen ve gözün iç kısmında oluşan kanamaların ise farklı sağlık sorunlarından kaynaklanan nedenleri vardır. Eğer gözlenen bir neden olmadan oluşan bir kanama varsa nedeni araştırılmalı ve takip edilmelidir. Göz İçi Kanamaları genellikle vücut tarafından kendiliğinden temizlenir. Ancak altta yatan hastalık bu süreç zarfında ilerleyebilir ve gözün fonksiyonlarını bozabilir bu konuda  göz hekiminizin emin olmalı ve takibe devam etmelidir. Örnek olarak lazer tedavilerini tamamlamış bir şeker hastasında ortaya çıkan kanama bir süre devam edebilir ve bu süre 1-3 ay arasında değişiklik gösterebilir. Ancak retinada oluşan bir yırtık sebebiyle gözde kanama ortaya çıkmış ise bu aşamada hiç vakit kaybetmeden bu kanamanın temizlenmesi ve gerekli cerrahi müdahalenin acil olarak yapılması gerekir.

Gözde Kanama Tanı Ve Tedavi

Gözde kanama ortaya çıktığında hastaların aniden görmesinde kaybolma ya da azalma ortaya çıkacaktır. Bazı hastalar bu kanama nedeniyle kırmızı renkli bir görüntü gördükleri, bazı gölgeler ve göz önünde uçuşan bazı yabancı engelleyici nesneler gördüklerini ifade edebilir. Eğer kanama yüzünden göz hekimi gözün iç tabakalarını düzgün bir şekilde değerlendiremiyor ise hastadan mutlaka ultrason yöntemi yardımıyla retina tabakasının sağlam olduğuna dair bir inceleme talep edecektir. Eğer bu taramada herhangi bir sorun görülmezse hastanın dik olarak 15-20 gün dinlenmesi ve daha sonra tekrar kontrole gitmesi istenecektir.

Dik dinlenme şeklinde tabir edilen istirahat yönteminin sebebi ise kanamanın aşağıda tutarak gözün önünden uzaklaştırmaktır.  Eğer dinlenme sonucunda kanama hala geçmediyse ve görme hala bozuksa artık bir kaç seçenek bulunmaktadır. Cerrahi müdehale ve lazer tedavisi bu seçeneklerden bazılarıdır. Eğer tüm tetkikler sonrasında retinanın sağlam olduğu görüldüyse ise dinlenmeye devam edilmesi gerekir.

]]>
Kadınlarda Kanama https://www.kanama.gen.tr/kadinlarda-kanama.html Sat, 29 Sep 2018 12:01:13 +0000 Kadınlarda Kanama, birçok nedeni bulunmaktadır. Çok değişik sebeplerden meydana gelen bu kanamalar bazen çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle görülen kanamalar her zaman dikkate alınmalı bir faklılık durum Kadınlarda Kanama, birçok nedeni bulunmaktadır. Çok değişik sebeplerden meydana gelen bu kanamalar bazen çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle görülen kanamalar her zaman dikkate alınmalı bir faklılık durumunda en yakın sağlık kuruluşuna gidip muayene olması gerekir. Kadınlarda kanamanın en bilindik çeşidi adet kanamalarıdır. Genelde adet kanamaları 3-6 gün arası sürmektedir. Bu kanama dönemi boyunca günlük 2-5 adet arası ped değiştirmesi normal olarak kabul edilir. 

Yapılan araştırmalara göre kadınlarda kanama çeşitleri iki bölüme ayrılmıştır. 

Gebelik dönemi kaynaklı kanamalar
 • Gebeliğin ilk üç ayında görülen kanamalar: gebeliğin ilk üç ayında oluşan kanamalar tehlikelidir ve genelde düşük ile ilgili kanamalardır. Dış gebelik yada oluşan bir tümör sebebi ile de oluşabilir. 
 • İkinci üç ay kanamaları: Erken doğum yada düşük habercisi kanamalardır.
 • Üçüncü üç aylık dönem: Fetusun eşinden erken ayrılması, döl yatağında meydana gelen yırtıklar gibi sebeplerden dolayı oluşan kanama türleridir. 
 • Doğum sonlandıktan sonra oluşan kanamalar: Rahimde doğum sonrası olması gereken kasılmaların görülmemesidir. Bazı durumlarda ise plesantaya ait parçaların içeride kalması sonucu da kanama oluşabilmektedir.bu dönem içerisinde yoğun kanamaların görülme sebepleri ise; rahmin doğum sonrasında kasılmalarının oluşmamasıdır.
Vajinal kanamalar neden olarak son derece değişkenlik gösteren kanamalardır. Hormonal yada organik nedenlere bağlı olabilir.
 • Hormonal kanamalar
 • Menoraji: menoraji, 6 günden daha fazla süren adet kanamalarına denir
 • Brakimenore: 3 günden az süren adet kanamalarına verilen isimdir.
 • Hipermenore: Günde 2 adet pet kullanılan kanama çeşididir.
 • Spotting: Adet başlangıcında, sonunda ve ortasında görülen rengi daha koyu lekedir.
 • Metroraji: Adet döneminden farklı zamanlarda oluşan kanamalara denir.
 • Polimenore: Adet düzensizliğine verilen isimdir. 25 gün aralığından daha az süren adet kanamalarını kapsar.
 • Oligomenore: Adet düzensizliği ile ilgilidir. 35 günden daha fazla süren adet kanamalarını kapsar.

Polip kanamalar

Rahim ağzında oluşan yara ve kanserlerden dolayı oluşan kanamalardır. Rahim içinde polip adını verdiğimiz oluşumların yaptığı kanamalar iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin meydana getirdiği kanamalarıdır. Yumurtalıklarda oluşan kistlerde iyi veya kötü huylu kanamalara neden olabilir.

Organik kanamalar

Tampon kullanım hatalarına bağlı olan kadınlarda kanama, kızlık zarında oluşan yırtılmalar dan kaynaklı kanamalar, Vajina iltihapları, kanser ve oluşan çeşitli enfeksiyonlar sebebiyle oluşan kanamalardır. Rahim içerisinde çeşitli sebeplerden oluşan miyom, polip, yaralar ve kanser türü rahatsızlıklarda oluşan kanamalar da kanama çeşitleri olarak görülmektedir. Bunlardan hariç rahim içine takılan spiraller, kullanılan doğum kontrol hapları, hormonların aşırı derecede çalışması, yumurtalıklarda meydana gelen kistler de kanamalara yol açmaktadır.

]]>
Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur https://www.kanama.gen.tr/dis-cekimi-sonrasi-kanama-nasil-durdurulur.html Sat, 29 Sep 2018 14:22:14 +0000 Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur, Günümüzde diş  çekimine her yaştan kişi gitmektedir. Özellikle yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, kalsiyum eksikliği, sigara kullanımı, dişleri fırçalamamak, hazır gıda Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur, Günümüzde diş  çekimine her yaştan kişi gitmektedir. Özellikle yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, kalsiyum eksikliği, sigara kullanımı, dişleri fırçalamamak, hazır gıdalar, antibiyotik kullanımının artması, gebelik, genetik özellikler, belli yaş üstündeki kişilerin sürekli kullandığı tansiyon, diyabet ilaçlarının yan etkisi diş sağlını olumsuz etkilemektedir. Birçok tansiyon hastası 50-55 yaş sonrası takma diş kullanmak mecburiyetinde kalmaktadır. Yani 50 yaş sonrası bir çok kişi aynı sorunla uğraşmak durumunda kalabilmektedir. 

Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur, Neler Yapılır
 • Öncelikle kan sulandırıcı ilaç kullanan kişiler diş  doktoruna bilgi vermelidir. Tavsiye halinde dişin çekileceği gün kan sulandırıcı ilaç kullanmamaları gerekecektir. Aksi halde kanın durdurulması çok daha zor olacaktır. 
 • Hamile olanlar çekim öncesi mutlaka bilgi vermelidir.
 • Hasta, diş dışındaki sağlık sorunları  hakkında da eksiksiz bilgi vermelidir.
 • Kanayan diş etine temiz bir bezle tampon uygulanarak havayla teması engellenmelidir. En az yarım saat devam edilmelidir. Diğer tampon da 30-40 dakika kadar bekletilebilir.
 • Alt dişse üst dişlerle bez bastırılmalı, üst dişse alttan basınç uygulanarak bastırılmalıdır.
 • İlk tamponlarda sert tükürme ve ağız hareketlerinden kaçınmakta yarar vardır. Bir gün boyunca dikkat edilirse, pıhtılaşma çabuk olacağından kanama hızlı kesilebilir, tekrarlamayabilir.
 • İlk iki saat bir şey yenmemesi iyi olacaktır. Sıvı veya yumuşak gıdaların tercih edilmesi tavsiye edilir.
 • Karbonat veya tuz tampon bez üzerine konulursa kanamayı dindirmeye yardımcı olabilir.
 • Klor içerikli ağız gargaralarının, diş eti kanamalarını durdurmada etkili olduğu bilinmektedir. Diş çekiminden bir iki gün sonra uygulanabilir.
 • Bir iki gün sigara içilmemesi iyileşmenin hızlanmasını sağlayabilir.
 • Dişe dikiş atılmışsa, bir hafta sonra kontrole gidilmelidir.
 • Çocukların süt dişleri çekildiğinde zaten kök olmadığı için kanama tampona gerek olmadan bir parça pamukla bastırılsa bile hemen duracaktır.
 • Yetişkinlerde özellikle azı dişlerinin kanaması uzun sürebilir. 2-3 saat bir şey yenmemesi kanamanın çoğalmasını engelleyecektir.
 • Kanama durmuyorsa en kısa sürede bir diş doktoruna müracaat edilmelidir.
 • Her şeye rağmen dişler iyi korunmalı, diş çekimi son çare olarak düşünülmelidir.
]]>
Tek Taraflı Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/tek-tarafli-burun-kanamasi.html Sun, 30 Sep 2018 12:38:00 +0000 Tek taraflı burun kanaması: Birçok nedenle kişide tek taraflı burun kanaması yaşanmaktadır. Tek taraflı burun kanamasının çoğu zaman nedeni burnun orta kısmındaki kılcal damarın çatlamasıdır. Burun kanaması özellikle çoc Tek taraflı burun kanaması: Birçok nedenle kişide tek taraflı burun kanaması yaşanmaktadır. Tek taraflı burun kanamasının çoğu zaman nedeni burnun orta kısmındaki kılcal damarın çatlamasıdır. Burun kanaması özellikle çocuklarda daha sık bir şekilde görülmektedir. Kişiye oldukça rahatsızlık veren bu durum çoğu zaman endişeye de neden olmaktadır. Burun kanamaları genellikle burun içini kaplayan mukozaların herhangi bir yerinden kaynaklanan burun kanamalarıdır. Burunda oluşan kanama yerine bağlı olarak ön taraftan burun deliklerinden gelebilir. Bir diğer burun kanamaları ise burunun arka tarafından kanayan genizden gelen kanamalardır. Burun kanamaları önden kanayan kanamalar veya arkadan kanayan burun kanamaları diye sınıflandırılmaktadır. Kişide oluşan burun kanamaları çeşitli sebeplerden kaynaklandığı için tedavisi de farklı olmaktadır. Burun kanamasının gerektiği ve herhangi bir hastalıktan kaynaklandığı şüphesi taşıdığı durumlarda kişi mutlaka doktora başvurmalıdır. Doktora başvurduğunuzda öncelikle burunun neden kanadığı belirlenir ve tedavi yöntemlerine bulgulara göre yön verilir.

Tek taraflı burun kanaması nedenleri:
 • Özellikle çocuklarda burun ile oynanması sonucu dokunun zarar görmesi
 • Şiddetli burun sümkürülmesi sonucu da tek taraflı burun kanaması oluşmaktadır.
 • Kaşıntıya yol açan alerji ve enfeksiyon
 • Kuru iklimlerde kuru hava veya sıcak hava nedeni ile burun içini kaplayan koruyucu tabakanın koruması
 • Aspirin ve benzeri ilaç kullanımı
 • Karaciğer hastalıklarının kişide var olması
 • Kişide yüksek tansiyon hastalığının bulunması
 • Burun eğriliğinin kişide genetik olarak var olması
 • Buruna şiddetli bir darbe alınması
Tek taraflı burun kanaması için önlemler:
 • Burun kanaması yaşayan kişinin öncelikle sakin olması gerekmektedir. Panik vücut fonksiyonlarında değişiklik oluşmasını sağlayabilir ve kanamanın artmasına neden olabilir.
 • Baş hafif bir şekilde öne eğilmelidir. Böylece burun kanamasının yutularak mideye gitmesi engellenmiş olur.
 • Kişide bulunan tek taraflı burun kanaması bazı durumlarda bulantı ve kusmaya neden olabilmektedir.
 • Burnun yumuşak olan kısmı el ile sıkıştırılarak 5 dakika kadar tutulmalıdır.
 • Tek taraflı burun kanaması yaşayan kişi dik oturtulmalı veya baş dik bir şekilde yatırılmalıdır.
]]>
İç Hemoroid Kanaması https://www.kanama.gen.tr/ic-hemoroid-kanamasi.html Sun, 30 Sep 2018 16:42:37 +0000 İç hemoroid kanaması, anüsün iç kısmından dişli çizgi adı verilen çizginin üst tarafında yer alan iç hemoroid dokusu herkeste bulunmaktadır. Bu dokunun asıl görevi kalın bağırsağın sonundaki basınç değişmeleri İç hemoroid kanaması, anüsün iç kısmından dişli çizgi adı verilen çizginin üst tarafında yer alan iç hemoroid dokusu herkeste bulunmaktadır. Bu dokunun asıl görevi kalın bağırsağın sonundaki basınç değişmelerine bağlı olarak çeşitlenerek bu bölgede doğal yastık gibi istem dışı gaz ve sıvı çıkışına engel olmaktadır. Dışarıdan anüse bakıldığı zaman belli olmayacak şekilde fakat dışkılama sırasında farklı hücrelerde dışarı çıkmış memeler, iç hemoroid olarak adlandırılır. İç hemoroid yakınmaya neden olmaz. Ancak memelerin yüzeyinde hassaslaşma olduğu zaman anüste kanama etkisi meydana gelebilir. Bu etkinin dışında ilk başlarda önemli şikayetlere neden olmazlar.

Anüsün içerisinde bulunan iç hemoroid dışarı çıktığı zaman ve anüs tarafından sıkıştırılması halinde ciddi ağrılar ortaya çıkabilir. Bu problem çoğu zaman ayakta çalışan kişilerde, tuvalette uzun süre oturanlarda, kabızlık çekenlerde, şiddetli kanallarda uzun süre ishal olarak da daha fazla görülmektedir. Kişide görülen şikayetlere göre iç hemoroid derecelendirilmektedir. Birinci derecede kabarıklık şeklinde hissedilen iç hemoroid dışarıya çıkmaz. İkinci derecede dışkılama da çıkan memeler, kendiliğinden içeriye girmektedir. Üçüncü derecede dışkılama da dışarıya çıkan memeler ancak kişinin içeriye itmesiyle içeriye girilmektedir. Son aşama olarak dördüncü derece hemoroid memeleri sürekli dışarıda kalmaktadır.

İç hemoroid kanaması neden olur

İç hemoroid dokusunun dışarıya sarkması ve şişmesi sonucunda, kirli kanı taşıyan damarlar sarkmasıyla oluşan açılmadan ve kirli kanın geriye gitmesi sonucunda zorlamadan kaynaklanmaktadır. Bilhassa 50 yaşın altında olan kişilerde görülen anüste kanama nedeni hemoroidde kabızlığın uzun sürmesi, tuvalet alışkanlığı yanlış edilmesi, gebelik gibi nedenlerden dolayı iç hemoroid dokusunun dışarıya sarkmasıyla oluşmaktadır. Dışkıda tuvalet kağıdında veya tuvalete haznesindeki parlak kırmızı renkte kan ve dışkılama sırasında ağrı ortaya çıkar. Dışarı sarkmış olan iç hemoroid memelerinin yırtılması sonucunda, ağrılı kanamaya sebep olur. Ağız içinde bulunan iç hemoroid dokusunda ortaya çıkan kanama ise genellikle ağrısız olmaktadır.

İç hemoroid kanaması tedavisi

Bu tür problemi olan kişilerin öncelikli olarak dışkılama düzeylerini sağlamak amacıyla bol su içmeleri, tuvalet alışkanlıklarını düzenlemeleri, beslenmede lifli yiyecekler tercih ederek kabızlığı önlemleri gerekir. Anüs bölgesinde olan basıncı önlemek için bolca yatarak dinlenmeleri önerilmektedir. En üste gelen kanamalar bağırsak kanseri gibi ciddi problemlerden kaynaklanabileceği gibi iç hemoroid kanaması şeklinde de olabilmektedir. O yüzden hastaların anüsten gelen kanamaları muhakkak önemsenmeli ve bir doktor kontrolünde tedavi etmeleri gerekmektedir.


]]>
Bebeklerde Diş Kanaması https://www.kanama.gen.tr/bebeklerde-dis-kanamasi.html Mon, 01 Oct 2018 06:51:55 +0000 Bebeklerde diş kanaması;  genellikle yeni dış çıkarmadan veya diş eti hastalıklarından meydana gelir. Çünkü yeni dış çıkaran bebekler diş patlatırken damaklarında diş patlatma sırasında diş etine zorlama ve baskı uygul Bebeklerde diş kanaması;  genellikle yeni dış çıkarmadan veya diş eti hastalıklarından meydana gelir. Çünkü yeni dış çıkaran bebekler diş patlatırken damaklarında diş patlatma sırasında diş etine zorlama ve baskı uygulanır  buda dış ve dış etinde kanamaya sebep olur. Bebeklerdeki yeni dış çıkarmanın bir belirtisi olan kanama normal olsa da bazen anne ve babaların telaşlandırabilir. Bazen kanama ile birlikte ateş, huzursuzluk, kulaklarda ağrı ve hassasiyet, kilo alımının yavaşlaması görülebilir. Bebeklerde diş kanaması genellikle diş çıktıktan sonra sona erer yani geçici bir durumdur. Ancak bu kanamalar dış patladıktan sonrada devam ediyor ise mutlaka uzman bir doktora muayene ettirilmelidir. Bazende diş etine uygulanan baskıdan dolayı ötürüde yer yer diş etinde pembe renkten kırmızı renge dönüşse de bu durum normal ve geçici bir durumdur. Bebeklerdeki diş ve diş eti kanamalarına en çok azı dişleri çıkarırken rastlanmaktadır.

Bebeklerde diş kanamasının tedavisi; bebeklerdeki diş kanamasını dindirmek için küçük bir pamuk parçası buza yapıştırılır. Daha sonra yapıştırılan bu pamuk parçası soğuğu çekince bebeğin kanayan diş ve diş etine konularak diş etinin rahatlaması sağlanır. Bununla birlikte bebeğe soğuk gıdalar, meyve püreleri, iştah açıcı şuruplar verilir. Bebeklerdeki diş etinde oluşan ağrı ve kanamaları durdurmak için soğuk ve sert meyveler verilerek rahatlamalarına yardımcı olunur. Ayrıca bebeklerdeki diş çıkarmadan kaynaklanan diş ve dış eti kanamaları için doktorunuzun önereceği jellerden de faydalanılabilir. 

]]>
Yenidoğan Göbek Kanaması https://www.kanama.gen.tr/yenidogan-gobek-kanamasi.html Mon, 01 Oct 2018 09:09:20 +0000 Yenidoğan Göbek Kanaması, anne karnındaki bebeğin annesinden besin alabilmesi için ve besin ihtiyaçlarını giderebilmesi için bebek ve annenin göbek deliği arasında göbek kordonu isimli bir kanal bulunur. Bu kordon sayesinde bebek Yenidoğan Göbek Kanaması, anne karnındaki bebeğin annesinden besin alabilmesi için ve besin ihtiyaçlarını giderebilmesi için bebek ve annenin göbek deliği arasında göbek kordonu isimli bir kanal bulunur. Bu kordon sayesinde bebek annesinden gelişmesi için gerekli olan besinleri alır. Doğumdan sonra da bebek ve anne arasındaki bu kordonu doktor keser. Kordonun içeriğinde damarlar yer alır. Yani anne karnındaki bebek besinlerini kan olarak alır, atıklarını da kan yolu ile atar. Doğumda uygun aygıtla göbek kordonu tutularak bu damarlar doktor tarafından kesilir. Bir süre bu kordon bebeğin göbeğinde durur ve o bölümdeki damarlar tıkanıp görevlerini bitirirler. Göbek bağı günler içerisinde yumuşak, sulu ve yapışkan özelliğini kaybeder ve rengi de sarıdan kahverengiye dönüşür. Yenidoğan bebeklerde bu göbek bağı doğumdan sonra 3. ve 27. günler içinde düşer. 

Yenidoğan Göbek Kanaması Neden Olur

Yenidoğan bebekte göbek kanaması göbek bağı düştükten sonra, sağlıklı bebeklerde en çok bir hafta süren, bebeğin elbisesini ıslatmayacak miktarda ama bebeğin kıyafetine birazda olsa leke verecek şekilde bir kanama görülebilir. Lakin yenidoğan göbek kanaması çoğalıyorsa ve geçmiyorsa sağlık sorunu olabileceğinden bir doktora göstermek gerekir. Yenidoğan göbek kanamasına sebep olan şeyler, göbek bağı düşmeden öncesinde yapılan birtakım yanlışlıklardan kaynaklanabilir. 

Yenidoğan Göbek Kanaması Nasıl Geçer

Yenidoğan bebeğin mikrop kapmaması ve sağlıklı olabilmesi için ilk olarak göbek bağını temiz tutmak gerekir. Göbek bağının düşmesi zaman alabilir lakin bağın kendi kendine düşmesini beklemek gerekir. Göbek bağının kendiliğinden düşmesi beklemediği zaman çok tehlikeli sağlık problemleri meydana gelebilir ve riskli kanamalara sebep olabilir. Temizlik ve bakım yenidoğanlar için son derece önemli bir durumdur. Şayet yenidoğan bebeğin göbek bağı düşmedi ve banyo etmesi gerekiyorsa o zaman göbek bağına su gelmeyecek şekilde bebek yıkanmalıdır. Aksi durumda bağ yumuşar, açılabilir ve düşmez. İlerleyen zamanda enfeksiyon ve kanama görülebilir. 

Göbek bağı bakımı ise sadece banyo zamanı değil haftada bir kaç kez iyi temizleyerek ve iyice kurutularak yapılmalıdır. Bütün bunlar haricinde göbek bağında erken düşme olabilir. Böyle olunca da granülom adlı pembemsi çıkıntı, kanama ve sarı kokulu sıvı karşınıza çıkabilir. Bu sağlık sıkıntıları giderilmezse bebeğin hayatında ciddi sorunlara yol açabilir. Bebeğinizin göbeğinden kan geldiği zaman kanı temizlemeniz gerekir. Ama bu temizleme işlemi dikkatli olacak şekilde yapılmalıdır. Bu esnada göbekten pıhtı kalkarsa kanama tekrar başlayabilir. 

Yenidoğan göbek kanamasının ana nedeni K vitamini eksikliği de olabilir. Göbek bağındaki bu kanamanın sebebi ise kanın pıhtılaşmasını sağlayan etken karaciğerde üretilen K vitaminidir. Yenidoğan bebeklerde bu çeşit vitaminler bazı zaman hemen üretilmediğinden, bazı zamanda kalıtsal bir hastalık olmasından kaynaklanabilir. K vitamini eksikliği problemi sebebiyle yenidoğanın kanaması durmayabilir ve türlü problemler çıkarabilir. Bu tarzda bir durumla karşılaşmamak için tedbir olarak çoğunlukla yenidoğan bebeklere hemen doğum sonrasında K vitamini iğnesi vurulur. Şayet vurulmamış ise kanama sonrası bu yöntem uygulanır. Bebekteki kanama hala geçmiyorsa, hemen etkisini göstermediği için, geç uygulanan K vitamini tedavisi sonuç vermeyebilir. O zamanda daha etkili başka bir yöntem uygulanabilir. Bu yöntem ise göbeğin gümüş nitratla yakılması, şöyle ki tıbbi ismiyle koterize edilmesiyle gerçekleşmektedir. Kanama yine durmadıysa ve doktor gerekli görürse dikiş atılabilir. Göbekteki kanın durması için yapılanlar yine işe yaramadıysa, o zamanda doğumdan kaynaklı yada genetik pıhtılaşma rahatsızlığı olup olmadığı tespit edilmelidir ve ardından hemen tedaviye başlanmalıdır. 
]]>
Damak Kanaması https://www.kanama.gen.tr/damak-kanamasi.html Mon, 01 Oct 2018 17:04:10 +0000 Damak kanaması, birçok nedenden dolayı görülebilen bir rahatsızlıktır. Bazen yediğimiz bir yemeğin tahriş etmesi bile olabilmektedir. Ancak genellikle düzgün bir ağız bakımı uygulanmadığı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir Damak kanaması, birçok nedenden dolayı görülebilen bir rahatsızlıktır. Bazen yediğimiz bir yemeğin tahriş etmesi bile olabilmektedir. Ancak genellikle düzgün bir ağız bakımı uygulanmadığı zamanlarda ortaya çıkabilmektedir. Ağız içerisinde birçok noktada kanama olabilmektedir. Örneğin diş etlerinde yada dil yüzeyinde kanamalar meydana gelebilmektedir. Bazen gebelik dönemlerinde oluşan hormon değişimleri birle damak kanamasına neden olabilmektedir. Damak kanaması basit bir rahatsızlık gibi görünse bile düzgün tedavi uygulanmadığı zamanlarda başka ağız problemlerinin tetikleyicisi olabilmektedir. Örneğin, diş etlerinin çekilmesine neden olarak diş kayıplarının sorumlusu olabilmektedir. Damak kanamasının altında yatan gerçek faktör incelenmesi gerekmektedir. 

Damak kanaması nedenleri; Damak kanaması aslında ciddi diş eti problemlerinin ön belirtisi olabilmektedir. Bazı damak hastalıkları yada aileden gelen genetik nedenler damak kanamasına sebep olabilmektedir. Erken dönemde takip edilmesi çok önemlidir. Damak kanaması ayrıca ağrı da yapabilmektedir. Kanama olduğu bölgede yemek yerken rahatsız edici ağrı meydana gelmektedir. Damak kanaması ayrıca ağız kokusu da yapacaktır. Nedenler fark edildiği zaman derhal doktora başvurmak gerekmektedir. 

Alınacak tedbirler; Damak kanaması meydana geldiği zaman öncelikle nedenler ortaya çıkarılmalı ve çözümleri sağlanmalıdır. Öncelikli neden diş eti sorunları olduğu için ilk dikkat çeken kısım bu bölge olmalıdır. Sağlıksız bakım sonucunda oluşan bakteriler ve diş taşları ana hedef noktalarıdır. Oluşan diş taşları ortadan kaldırılmalıdır. Ayrıca kanama sürecinde ve tedavi sürecinde oluşabilecek iltihaplanmalara karşı gerekli ilaç destekleri uygulanmak zorundadır. Çünkü kanama olan bölgede enfeksiyon olasılığı çok yüksek olacaktır. Ayrıca damak kanamasının neden olduğu ağrıları gidermek içinde ağrı kesici ilaçlar kullanılabilmektedir. Tabi ki bu ilaçlar diş hekiminin kontrolünde olmalıdır. Dişlerin düzenli ve düzgün fırçalanması çok önemlidir. Ayrıca diş ipi kullanılması gerekebilmektedir. Tuzlu su ile gargara yapmakta kanamanın azalmasına yardımcı olacaktır. Damak kanaması olduğu dönemde beslenme de çok önemlidir. Aşırı sıcak ve soğuk yemek yada içecekler hassas olan bölgenin rahatsız olmasına neden olacaktır. Bunların dışında gazlı içeceklerde kanamayı şiddetlendirebilir.

]]>
Az Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/az-adet-kanamasi.html Mon, 01 Oct 2018 22:03:09 +0000 Az adet kanaması, adet dönemi hemen hemen her genç kızın sancılı, korkulu ve stres dönemi olmaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde genç kızların regl dönemi dediği döneme adet adı verilmektedir. Ergenliğe giren her genç kız Az adet kanaması, adet dönemi hemen hemen her genç kızın sancılı, korkulu ve stres dönemi olmaktadır. Belirli bir yaşın üzerinde genç kızların regl dönemi dediği döneme adet adı verilmektedir. Ergenliğe giren her genç kız adet kanaması görür ve belirli bir yaştan sonra menopoz dönemine kadar adet kanaması devam etmektedir. Bayanlarda adet düzensizliği olmadığı takdirde her ay belirli gün ve düzenli şekilde adet olmaktadır. Tabi kişiden kişiye adet kanamaları değişkenlik göstermektedir. Örnek olarak bazı bayanlarda adet kanamaları az olur, bazılarında ise fazla olur. Aynı zamanda da bazı bayanlar sancılı bir dönem geçirirken, bazıları ise hiç sancı hissetmeden adet döneminin geçirmektedirler. Adet kanaması ilk zamanlar içerisinde fazla olurken daha sonraki zamanlarda ise azalma görülür. Az adet kanaması olan, düzensiz olan veya birden kesilen kişilerin acilen bir uzman tarafından kontrol olması gerekmektedir. 

Az adet kanaması nedenleri

 • 40 yaşının altındaki kişilerde adet azalması ya da kesilmesi kesinlikle normal bir durum değildir. Erken menopoz sinyali olabilir. O yüzden çözüme ulaşmak için bir doktor kontrolü gerekir.
 • Yaş ilerledikçe hormonların azalması ve adet kanamasının azalmasına sebep olmaktadır.
 • Hızlı kilo alış verişi sonucunda  hem adet kanamasının azalmasına hemde düzensizliğe sebep olmaktadır. 
 • Birde guatr hormonlarının azalması da kanamanın az olmasına sebep olabilir.
 • İlaç kullanmak ve sürekli ağrı kesici kullanmak hem adet azalmasına hemde gecikmesine neden olmaktadır.
 • Ayrıca adetli haldeyken duş alınması genellikle sakıncalıdır. Adet azalmasının en baş sebeplerinden biri olmaktadır. Fakat bu her bayan için aynı şeyi göstermeyebilir. 
 • Düzensiz beslenmekte adet azalmasının sebebi olmaktadır.
 • Kansız olan kişinin adet azalması da genellikle normal görülmektedir.
Normal bir adet kanamasının miktarı ne olmalıdır

Adet kanamasının miktarını tespit etmek kolay bir iş değildir. Çünkü bu durum her kadının ped değiştirme sıklığı değişik olmaktadır. Fakat normal şartlar altında bir adet kanamasında kadının günde 2 ped değiştirmesi, normal olarak kabul edilen bir durumdur. Bazı kadınlar ise aşırı hassasiyetleri oldukları için hafif bir kan pıhtısı dahi görseler dahi hemen değiştirirler. Ortalama olarak Günlük 2-3 ped değişimi normal adet kanamasının miktarını gösteriyor. Unutulmaması gereken bir diğer etken de adet kanamasının en az iki gün boyunca devam etmesi gerekir.


]]>
12 Haftalık Gebelikte Kanama https://www.kanama.gen.tr/12-haftalik-gebelikte-kanama.html Tue, 02 Oct 2018 09:51:52 +0000 12 Haftalık Gebelikte Kanama, 12.hafta gebelik 3.ayın son haftasıdır. 12.hafta gebelik ilk trimesteri diye adlandırılır. Her 3 aylık döneme verilen isimdir ve gebelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşur. 12. hafta gebelikte birç 12 Haftalık Gebelikte Kanama, 12.hafta gebelik 3.ayın son haftasıdır. 12.hafta gebelik ilk trimesteri diye adlandırılır. Her 3 aylık döneme verilen isimdir ve gebelik de doğal olarak 3 trimesteriden oluşur. 12. hafta gebelikte birçok değişiklik ile karşılaşmaktasınız. Bebeğinizin dünyasında yeni olaylar yaşanacak. Tabi ki bu size de yansıyacak. En önemlisi bebeğinizin artık iç organları şekillenmesini tamamlayacak ve bebek doğana kadar iç organlar daha da gelişecektir. Bebeğinizin el ve ayak parmakları birbirinden ayrılacak ve bebeğiniz anne karnına hemen her yerine artık bilinçli bir şekilde dokunmaya başlayacaktır. 12 haftalık bebeğin kilosu 14 grama kadar ulaşacaktır. 12 haftalık bebeğinizin boyu ise baş ve popo boyu 6.1 santimetreyi bulacaktır. Bebeğinizin iç ve dış organları tam anlamıyla çalışmaya başlayacaktır. Bebeğinizin 12 haftada ise cinsiyeti belli olmaya başlamıştır. Anne ve babalar 12.hafta gebelikte bebeğinin cinsiyetini öğrenebilir. 12.haftada anne de ki değişimlerde belli şekilde ortaya çıkar. 12 haftalık gebe annenin rahmi artık rahim ve genital organların bulunduğu kemik çatınısından yukarıya doğru hareket etmeye başlamıştır. Böylece mesane üzerindeki baskı ortadan kalkmış olup annelerin sık idrara çıkma şikayetleri az da olsa ortadan kalkmış olacaktır. 12. hafta gebelerde mide bulantısı şikayetleri ortadan kalkacak ancak annelerde mide yanması şikayetleri ortaya çıkacaktır. Gebelikte beslenmenin de önemi çok büyüktür. Çünkü beslenmenin sağlıklı, düzenli, sık aralıklarla yapılması gerekmektedir. Gebelikte birçok etken gebeliğin kötü geçmesinde rol oynar. Bu sorunlardan en büyüğü gebeliğin kanamalı geçmesidir. Gebelikte kanama birçok nedenle olabilir. Bazı kanamalar ciddi bazıları ise değildir. Gebelikte kanama erken veya geç dönemde olabilir. Az miktarda kanama önemli değildir ve kendiliğinden zamanla geçebilir. Çok miktarda kanama ise anneyi ve bebeği riske sokabilir. Böyle bir durumda anne adayının acil olarak hemen doktora başvurması gerekmektedir.

12 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri

Gebelikte birçok kadının 12.haftasında vajinadan lekelenme veya kanaması olur. Bunun cinsel ilişki sırasında rahim ağzı kanaması olabilir. Rahim ağzının veya idrar yolları enfeksiyonu da kanamaya neden olabilir. 12.hafta gebeliğinizde kanama olursa doktorunuz pelvik (alttan) muayene edebilir. Ne derecede kan kaybettiğiniz ve hangi aralıkta kanamanız olduğu size sorulur. Eğer ağrı kaynaklıysa doktorunuz bunun yerini ve şiddetini size sorar. Gebelikte kanama nedenini bulmak için doktorunuz birçok  kan tahlili ve ultrason yapar. Bazı gebelikte ise kanamanın nedeni bulunamaz. Gebelikte kanamanın daha da ileriye gitmesi sonucu bebeklerde düşük riski ortaya çıkıyor. Düşük riski kanaması olan gebelerin yarısında görülmektedir. Düşük gebeliğin yaklaşık 12.haftasında olmaktadır. Vajinada kanama, karnın alt kısmında hissedilen kramp tarzı sık sık olan sancı ve parça düşürme gibi belirtiler bebeğin düşük olmasına neden olur. Gebelikte bazen dış gebelikte kanamaya neden olur. Gebe eğer daha önce doktora gidip muayene olmadıysa ve dış gebeliği anlaşılmamışsa şiddetli kanama buna da bağlı olabilir.

12 Haftalık Gebelikte Kanama Tedavisi

12 hafta gebelerin şiddetli kanamaları olduğu zaman acilen doktoruna başvurmalıdır. Gebelerin kanama süreleri boyunca hastaneye yatıırılıp özel bir tedavi alması gerekmektedir. 12 haftalık gebenin tedavisi tamamlandığında hasta gözetim altında taburcu edilir. 
]]> Aşırı Kanama https://www.kanama.gen.tr/asiri-kanama.html Tue, 02 Oct 2018 20:56:58 +0000 Aşırı kanama, bu hastalık tıp dilinde menoraji olarak adlandırılır. Adet döneminde kadınların kaybettikleri kan kişiden kişiye farklılık gösterirken tek başına olabileceği gibi adet ağrısı gibi belirli belirtiler ile meyd Aşırı kanama, bu hastalık tıp dilinde menoraji olarak adlandırılır. Adet döneminde kadınların kaybettikleri kan kişiden kişiye farklılık gösterirken tek başına olabileceği gibi adet ağrısı gibi belirli belirtiler ile meydana gelebilir. Aşırı adet görme mutlaka incelenmesi gereken bir problem olarak yer alır. Kadının bedensel ve ruhsal birçok alanda hayatını etkilediği bilinirken yaşam kalitesini düşürür. Kanama kişinin bedensel yapılarına göre farklı gösterirken adet dönemine göre daha farklı ve aşırı şekilde olan kanamalarda mutlaka tıbbi kontrol gerekir. Aşırı adet kanamasının vücut içerisinde belirle nedenleri vardı şimdi bu nedenlerden bahsedelim.

Aşırı kanama nedenleri
 • Bu gibi durumlarda kanamanın rahim ve yumurtalıkta bir hastalık varlığı yer alır. Rahim içi poliplerinin iyi huylu olarak bu bölgede yayılması aşırı kanama olmasına sebebiyet verir.
 • Bayanlarda bulunan miyomlar adet ağrısı yapabilirken; rahimde kanser olmadan büyümeye başlar. Bunun çoğalmasını kanı etkiler. 
 • Endometriozis gibi sebeplerden dolayı pelvise yakın olan rahimin vücudun diğer kısımlarına doğru yayılması kanamanın çoğalmasını etkiler.
 • Kronik pelvik enflamatuar hastalık aşırı kanamaya sebep olur. 
 • Cinsel ilişki sonrasında aşırı kanama pelviste devam eden enfeksiyon gibi problemlere sebep olur. 
 • Bayanlarda Polikistik Over Sendromu oluşması yumurtalıkta kist oluşmasını etkilerken kanama olmasına sebebiyet verir. 
 • Pıhtılaşma bozuklukları kanda pıhtılaşmanın çoğalmasına neden olurken; kanın yoğun şekilde dışarı atılmasına sebebiyet verir.
 • Kişide bulunan karaciğer veya böbrek hastalıkları, rahim kanseri gibi görülen rahatsızlıklar kanamanın aşırı şekilde olmasına sebebiyet verir.
 • Ayrıca hipotiroidi ismi verilen hastalık ile aşırı kanama olması gözlenir.
Aşırı kanama, başka tedavilerle ilişkisi

Öncelikli olarak antikoagülan ilaçlar kanın pıhtılaşmasını azaltılması için kullanılan ilaçlar kanın çoğalmasına neden olur. Ayrıca kemoterapi gibi güçlü ilaçlar kanser tedavisinde kullanıldığı için bu gibi ilaçlar kanamanın artmasına  neden olunduğu bilinmektedir. Kişinin tüplerini bağlatması adet kanamalarına sebebiyet verir.

Aşırı kanama tedavisi

Bu hastalığın tedavisine bağlı olarak gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Öncelikle hastaya vulva muayenesi gerçekleştirilir. Kanamalı vajinal akıntı enfeksiyon gibi bulgularla ilişkisinin olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonra vajinal kısmın spekulum muayenesi gerçekleştirilerek gerekli tetkik yapılır. Ayrıca doktor tarafından iki elle muayene yapılarak yumurtalıklarda ve rahimde herhangi bir hassasiyet veya büyüme olup olmadığı kontrol edilir. Uygulanan kan testleriyle kan sayımı gerçekleştirilerek adet görmenin sonrasında vücutta oluşan kansızlık gibi problemlerin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Aşırı adet kanamasının tedavisinde altta yatan ciddi bir neden yoksa diğer testlerin sonuçlarına göre tedavi yolu izlenir.  Bazı ilaçlar aşırı kanama miktarını azaltırken; bazı ilaçlarla kanamanın tamamen giderilmesini sebebiyet verir. Aynı zamanda gebeliğe karşıda koruyucu bir yöntemdir. Alınan ilaçlar sivilcelenme, baş ağrısı, adet görmeme gibi problemlere neden olur. Bu sebepten dolayı doktor tarafından gerekli görülürse doğum kontrol hapları ile tedavi edilir. Steroid olmayan antienflamatuar ilaçlarla aşırı adet kanaması durdurulabilir. Ayrıca traneksamik asit tedavisi uygulayarak kişide bulunan hormonlar etkisi azaltılarak adet kanamasını azaltılması sağlanabilir.
]]>
Hamilelikte Diş Eti Kanaması https://www.kanama.gen.tr/hamilelikte-dis-eti-kanamasi.html Wed, 03 Oct 2018 06:35:37 +0000 Hamilelikte diş eti kanaması, hamilelikte diş etlerinde şişkinlik, kızarmalar ve hassasiyetlik oluşmasıdır. Bu durum, bilhassa fırçalarken ya da diş ipi kullanırken, kanamaya sebep olabilir. İki anne adayından birisinde görüle Hamilelikte diş eti kanaması, hamilelikte diş etlerinde şişkinlik, kızarmalar ve hassasiyetlik oluşmasıdır. Bu durum, bilhassa fırçalarken ya da diş ipi kullanırken, kanamaya sebep olabilir. İki anne adayından birisinde görülebilen bu durum, ¨gebeliğe özgü diş eti enfeksiyonu¨ olarak adlandırılır. Yine Hamilelikte, diş etlerinde şişlik oluşabilir. Bunlar ağrısız ve zararsızdır ve bebeğinizin doğumuyla kaybolacaktır. Kaybolmazsa ya da hamilelikte sizi rahatsız ediyor, fazlaca kanıyorsa alınabilirler.

Diş eti enfeksiyonunun gebeliğinize tesirleri tartışmalıdır. Bazı çalışmalarda gebelik seyrine tesir etmediği izlendiyse de, bazılarında, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gebelik zehirlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Önemli olan, gebelik süresince, diş ve dişeti bakımınıza ehemmiyet göstermenizdir. Genellikle hassaslaşan dişlerde kanama olması, fırçalamayı bıraktırmamalıdır. Tam tersi daha itinalı bir bakımla, enfeksiyonun ilerleyip diş çevresindeki dokuları ve kemikleri tesiri önlenmelidir. Yumuşak sertlikte bir fırçaya geçmek yararlı olacaktır.

Hamilelikte diş eti kanaması nedenleri

Gebelik zamanında diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi süregelen bir şikayettir. Genellikle dişler fırçalanırken diş etleri kanama yapar. Anne adaylarının %50 sinde bu problem gelişebilir. Buna gebelik diş eti enfeksiyonu da denir. Diş etleri gebelik devresinde iltihaplanmaya ve kanamaya daha yatkın olur. Bunun en mühim sebebi hamilelikte yaşanan hormonsal değişimlerden ötürü diş plaklarının oluşması ve bakteri riskinin artmasıdır. Gebelikte diş etlerinde seyrek de olsa nodül de gelişebilir. Bu nodüller zararsızdır ve genellikle acısızdır. Nodüller Hamilelikte bedenin diğer bölgelerinde de çıkabilir. Ancak fazlalıkla ağız içerisinde çıkar. Doğumdan ardından genellikle kaybolurlar. Eğer gebelik ardından kaybolmaz ise cerrahi operasyonla da alınabilirler.

Hekime ne zaman danışılmalıdır

Gebelikte düzgün diş kontrollerinizi aksatmamalısınız. Genellikle gebe kalmaya karar verdiğinizde, diş muayenesi, mümkün rahatsızlıkların gebe kalmadan tedavisinde mühimdir. Her ne kadar Hamilelikte de diş tedavilerine izin versek de, evvel çözülmesi daha avantajlı olacaktır.
Aşağıdaki şikayetlerden rastgele biri varsa, anında bir diş doktoruna başvurmalısınız;
 • Diş ağrısı
 • Diş etlerinde çok sıklıkla kanama ve ağrıya neden olması
 • Dişin etlerinde çekilmelerin olması
 • Diş etlerinde yeni farkettiğiniz nodül olması.

Hafifletici öneriler
 • Önemli olan bu kanamaları önleyebilmektir. Bunun için de ağız hijyeninize dikkat etmeli ve düzgün diş kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • En azından günde iki defa, yumuşak bir şekilde fırçalamalısınız. Yumuşak bir diş fırçasına geçmeli ve floridli diş macunu seçmelisiniz.
 • Her gün fırçalamaya ek olarak diş ip kullanmayı bağımlılık durumuna getirmelisiniz.
 • Diş doktorunuz fırçalamakla gideremeyeceğiniz, plak ve tartarları temizleyecektir.
 • Diş doktorunuzu hamilelikte diş eti kanaması olduğunda gebe olduğunuz konusu ile ilgili bilgilendirmeyi unutmamalısınız.
]]>
10 Haftalık Gebelikte Kanama https://www.kanama.gen.tr/10-haftalik-gebelikte-kanama.html Thu, 04 Oct 2018 00:46:45 +0000 10 Hatalık gebelikte kanama, anne adaylarında karşılaşılan sorunlardan biri olan gebelikteki kanamalar oldukça tedirginlik yaratır. Yaklaşık 10 haftalık bir gebelik 2,5 aylıktır. Bu dönem içinde olan anne adaylarının gebelikte 10 Hatalık gebelikte kanama, anne adaylarında karşılaşılan sorunlardan biri olan gebelikteki kanamalar oldukça tedirginlik yaratır. Yaklaşık 10 haftalık bir gebelik 2,5 aylıktır. Bu dönem içinde olan anne adaylarının gebelikteki ilk 3 ayı düşük riski taşımaktadır. İlk 3 ay anne adayları için bebeğin rahim içine yerleşmesi olduğu dönemdir, bu dönemde daha dikkatli olunmalıdır. Her gebelikte kanama görülebilir, fakat her kanama düşük yapılacak anlamına gelmez. 10 Haftalık gebelikte kanamanın miktarı oldukça önemlidir. Ne sıklıkta yaşanıyor bunu anne adayı bilmeli gerekirse ped kullanılarak kanama çok mu az miktarda mı takip etmelidir. Tabii ki kanamanın az yada çok oluşması durumunda mutlaka doktora bildirilmelidir. 10 Haftalık gebelikte 1 kaç damla leke gibi gelen kanama sorun teşkil etmez. Yaşanılan bu sorunun altında yatan neden mutlaka ortaya çıkarılmalıdır, anne adayının daha rahat bir hamilelik süreci geçirmesi açısından önemlidir.

Görülen kanama rahim ağzı enfeksiyon kanaması olabilir, bu kanama anne ve bebeği için önemli bir tehlike arz edebilir. Doktorunuza görünmeli ve en iyi neticeyi çıkan ultrason sonucunda belli olur. Ayrıca gebelikte cinsel ilişki yaşanmışsa bu durumda tahrişe bağlı kanamalar görülebilir. Doktorunuza danışmalısınız 10 haftalık gebelikte ilişkiye girilip girilmemesi gerektiğini, bazı durumlarda bu anne adayları için yasaklanabilir. Anne adaylarında yaşanılan bu sorun rahim içine yerleşen bebeğin yer yapması durumunda kılcal damar çatlaması olmaktadır bunun nedeni adet olunmayacağı içindir. Bu tür kanama geçici olarak yaşanır korkulacak bir sorun yoktur.

10 Haftalık gebelikte kanaması nasıl tedavi edilir Anne adayının hamileliğinin ilk üç ayında kanama görülmesi bazen tehlike bazende önemsiz ve zararsız kanamalardır. Öncelikle doktorunuzun yapacağı araştırma 10 haftalık bir gebelikteki kanamanın altında yatan nedeni bulmaktır. Bir çok anne adayı için gebeliğin ilk başından sonuna kadar yatması gerekebilir, bu durum ciddi kanamalar olması ve anne adayı ayağa kalkması durumunda yaşayacağı düşük tehlikesinin önüne geçmesidir. Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemi, kanamayı durdurabilir. Bebeğin düşme riskini azaltır, bebeğin düşme tehlikesinde oluşan kanamalara etkili iğne tedavileri uygulanır. Hastada görülen kanamaların bir çoğuna dinlenme önerilir. Anne adayları için bu önemlidir. Tedavi için uygun görülen iğne ve tablet gibi kullanılması gereken ilaçlar mutlaka büyük titizlikle kullanılmalıdır. Sağlıklı bir gebelik geçirilmesi için ayda bir mutlaka kadın doğum uzmanı doktoruna görünmelidir.
]]>
Kedilerde İç Kanama https://www.kanama.gen.tr/kedilerde-ic-kanama.html Thu, 04 Oct 2018 02:55:50 +0000 Kedilerde İç Kanama; özellikle darbeler sonrasında ortaya çıkabilen son derece tehlikeli, hatta ölümcül sonuçlar doğurabilen bir sorundur. Bu yüzden eğer kedi herhangi bir darbe aldıysa veya araba ya da motor gibi araçlardan Kedilerde İç Kanama; özellikle darbeler sonrasında ortaya çıkabilen son derece tehlikeli, hatta ölümcül sonuçlar doğurabilen bir sorundur. Bu yüzden eğer kedi herhangi bir darbe aldıysa veya araba ya da motor gibi araçlardan biri çarptıysa mutlaka ve hiç zaman kaybedilmeden en yakın veterinere götürülmesi gerekir. Zira dıştan herhangi belirti görülmese dahi kedinin vücudunda iç kanama olabilir ve eğer geç kalınırsa bu kanama kedinin canına mal olabilir.

Kedilerde iç kanama belirtileri nelerdir

Kedilerde iç kanama bazı durumlarda hiç belirti vermez, bazı durumlarda ise çeşitli şekilde belirtiler ortaya çıkabilir. Bu belirtilerden bazıları şunlardır;

 • Mide bulantısı, kusma. Özellikle karın içi kanamalarda koyu renk ve kanlı kusma
 • Denge kaybı
 • Zayıflık, iştahsızlık
 • Ağız, burun ve ya kulaktan kan gelmesi
 • Nefes darlığı
 • Kan tükürmek ya da kanlı öksürük

Şayet kedide yukarıda sayılan durumlardan bir ya da bir kaçı gözlemleniyorsa hiç vakit kaybetmeden en yakın veterinere başvurmak gerekir Yazının başında da belirtildiği üzere iç kanamaya hemen müdahale edilmediği durumlarda ne yazık ki kedinin hayatını kaybetme riski bulunur. Erken müdahale ile kedilerde iç kanama nedeni ile ortaya çıkan ölüm riskinin büyük oranda bertaraf edilmesi mümkündür

Tedavi

Veteriner doktorun kedilerde iç kanama olduğundan şüphelendiği veya iç kanamayı teşhis ettiği durumlarda hemen kanamayı durdurmak için ilaç tedavisine başlanır. Kan kesici diye tabir edilen bu ilaçlar pıhtılaşmayı hızlandırarak kanamayı durdurmaya yardımcı olur ve bu ilaçların uygulanması ne kadar erken olursa kedinin sağlığına kavuşma şansı o kadar yüksektir. Bu ilk müdahalenin ardından veteriner hekim çeşitli teşhis yöntemleri kullanarak kanamanın vücudun hangi bölgesinde ve hangi organda olduğunu tespit edip o organdaki yaralanmayı tedavi etme yoluna gidecektir. Bu aşamada kanamaya cerrahi müdahale gerekebilir. Kanamanın yeri ve yaranın büyüklüğüne göre iyileşme süresi değişkenlik gösterecektir.

]]>
Hamileliğin 5 Haftasında Kanama https://www.kanama.gen.tr/hamileligin-5-haftasinda-kanama.html Thu, 04 Oct 2018 15:39:20 +0000 Hamileliğin 5 haftasında kanama, gebeliğin ilk beş haftasında kanama olabildiğince sık karşılaşılan bir hamilelik sıkıntısıdır. Bu devre düşük riskinin en çok gerçekleştiği devredir. Bu amaçla
Hamileliğin 5 haftasında kanama, gebeliğin ilk beş haftasında kanama olabildiğince sık karşılaşılan bir hamilelik sıkıntısıdır. Bu devre düşük riskinin en çok gerçekleştiği devredir. Bu amaçla 5 haftalık hamilelikte kanama yaşandığında kesinlikle öneme alınmalıdır. Kanama yaşam sürdüren anne adayları kanamanın unsurunu öğrenmek için hekime başvurmalıdır. 5 haftalık hamileliklerde düşük haricinde daha değişik hatalar da kanamaya sebep olabilir. Aşağıda hamileliğin erken zamanlarında yaşanan kanamaların birkaç muhtemel sebepi ile alakalı bulgular bulabilirsiniz.

Yerleşme kanaması: Yumurta döllendiğinde rahim duvarına yerleşir, gerçekleşen kanamalardır. Oldukça hafif seyreder ve ortalama 2-3 gün sürer. Bazı hallerde kanama daha uzun sürse de anormal bir hal söz hususu değildir. Yerleşme kanaması sebebiyle meydana gelen kan, regl devresi kanamasına benzemez. Kanın rengi açık pembe ya da kahverengi olabilir ve ilk anda fark edilmeyebilir.

İlerleme kanaması: Gebeliğin ilk haftalarında gene yerleşme kanaması gibi çok sık karşılaşılan bir kanama sebebidir. Gebe kalındıktan ardından hormonlar hamilelik hormonları yönünden baskılanır. Gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan kanama acısız ise sebebi gelişme kanaması olabilir.

Düşük: Hamileliğin 5 haftasında kanama yaşam sürdüren gebelerde ilk akla gelen düşük riskidir. Bütün gebelerin %50'sinde düşük yaşanabilmektedir. Düşük sebebiyle yaşanan kanama gelişme ve yerleşme kanamasından tamamıyla değişiktır. Kanama ile birlikte karın ağrısı, ateş, titreme ve pıhtılaşmış şekilde kan görülebilir.

Servikal tahriş: Gebelik devresinde rahim ağzında kan akışı artar. Bölgede ilerleyen tahriş kanamaya sebep olabilir. Hamilelik devresinde cinsel temasta bulunmak servikal tahriş için bir sebeptir. Gebe kadın cinsel temas ardından kanama yaşıyorsa kesinlikle hekimi ile görüşmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda hamilelikte kanamaya yol açabilir.

Dış hamilelik: Dış hamilelik sebebiyle meydana gelen kanamalar olabildiğince ciddi ve tehlikelidir. Döllenen yumurta rahim harici diğer bir yere konumlanarak konumlandığı yerde gelişmeye başlar. Döllenmiş yumurta sağlıklı olmayan şekilde yerleşip geliştiğinden anne adayında ciddi kanama, karın ağrısı, baş dönmesi ve kramplara yol açabilir.

Üzüm gebeliği: Çok sık karşılaşılmayan bir hal olsa da görülme mümkünlüğü da bulunmaktadır. Rahimde bebek yerine üzüm salkımına benzeyen bir doku meydana gelir. Çok sık olmasa da meydana gelen dokunun kanserli olma mümkünlüğü bulunmaktadır ve rahim harici diğer yerlere de yayılım gösterebilir. Kanama, mide bulantısı, kusma gibi şikayetlere yol açabilir.

Enfeksiyon: Vajinada ya da üreme sisteminde tespit edilen her hangi bir organda meydana gelen enfeksiyon sebebiyle hamileliğin 5 haftasında kanama yaşanabilir. Nedensiz bir kanama yaşanıyorsa kesinlikle bir hekime başvurularak lüzumlu incelemenin yapılmalıdır.
]]>
Düşük Kanaması https://www.kanama.gen.tr/dusuk-kanamasi.html Fri, 05 Oct 2018 13:56:47 +0000 Düşük Kanaması: Gebeliğin 20. haftasından önce ya da fetusun ağırlığının 500 gramın altında bulunduğu  dönemde gebeliğin sonlanmasına düşük adı verilmektedir. Düşükler klinik olarak fark edilen gebeliklerin yaklaş Düşük Kanaması: Gebeliğin 20. haftasından önce ya da fetusun ağırlığının 500 gramın altında bulunduğu  dönemde gebeliğin sonlanmasına düşük adı verilmektedir. Düşükler klinik olarak fark edilen gebeliklerin yaklaşık yüzde 20-25'inde görülebilir. Yani bir başka deyişle her 4-5 gebelikten biri düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80'i ilk 12 hafta içerisinde olabilir.

Düşük Sebepleri Arasında;

Kromozomal bozukluklar: En sık rastlanan nedenler arasındadır. Düşüklerin %50-70’i kromozom bozukluğu kaynaklıdır. Bu tarz kromozom bozukluklardan en sık rastlananı trizomilerdir.

Rahihmdeki anormallikler: Uterusseptus yani rahimde bir bölme veya zarın olması, uterusdidelfis veya çift rahim,  rahim ağzı yetersizliği, uterus tümörleri, geçirilmiş rahim ameliyatları, rahim ağzı yetersizliğidir.

Hormonal nedene bağlı düşükler: En sık tiroid hastalıklar ve özellik ile hipotiroidi düşüklere neden olabilmektedir. Şeker hastalığı da düşük sebepleri arasında yer alır.

Enfeksiyonlar: Özellik ile toxoplazma,rubella, mycoplazma, cmv enfeksiyonları düşüğe sebep olmaktadır.

Düşük tehdidi: Vajinal kanama ve kasıklarda kramplar oluşur ama rahmin ağzı açılmamıştır, belirli bir tedavisi yoktur, yatak istirahati önerilmektedir ve sonra kramplar ortadan kalkarak kanama durur ise gebelik devam etmektedir veya kanama ve kramplar artar ve düşükle sonuçlanabilir.

Önlenemeyen düşükler: Kanama ve kasık ağrıları bulunur fakat burada rahim ağzı açılır ve tek tedavisi acilen kürtaj olmaktır.

Tekrarlayan düşükler: Hastanın peş peşe 3 gebeliğinin düşük ile sonuçlanmış olması durumudur, bu hastalarda düşük sebebinin araştırılması gereklidir.

Düşük Kanaması: Toplam gebeliklerin % 25'inde ilk 3 ayda kanama meydana gelebilir. Her kanama düşük belirtisi ile sonuçlanmaz fakat bu kanamalar düşük tehdidi olarak değerlendirilmelidir. Kanamanın adet kanamasından fazla olması, şiddetli ağrı ile  döl yolundan parçaların gelmesi veya kanama ile beraber ateş ve karın ağrısının yaşanması derhal tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Gebeliğin ilk 3 ayında ortaya çıkan kanamalarda ilk akla gelen olasılık düşük olacağıdır. Fakat, her kanama düşük ile sonuçlanmayabilir. Ağrı ile görülen yoğun kanamalarda düşük olasılığı artmaktadır. Bu dönemde ultrasonografik olarak gelişmekte olan embriyonun kalp atışlarının görülmesi, gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceği ihtimalini arttırabilir. Anne adayının yaşının ileri olması, embriyonun kalp hızının dakikada 90’dan az olması düşük olasılığını arttırmaktadır. Bu dönemde sağlıklı embriyonun kalp hızı dakikada 150-160 civarında atabilir. Kesin tedavisi olmamak ile beraber bu durumda yatak istirahati önerilmelidir. Düşüğü önlemek amaçlı progesteron içeren ilaçlar kullanılabilmektedir.
]]>
Kanama Çeşitleri https://www.kanama.gen.tr/kanama-cesitleri.html Sat, 06 Oct 2018 06:51:07 +0000 Kanama çeşitleri, kanama, damar içerisindeki  kanın her hangi bir nedenle damar yatağının dışına çıkmasına kanama denir. Miktarı, yaralanmanın büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterebilir. Birkaç damla kan kayb Kanama çeşitleri, kanama, damar içerisindeki  kanın her hangi bir nedenle damar yatağının dışına çıkmasına kanama denir. Miktarı, yaralanmanın büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterebilir. Birkaç damla kan kaybı olabileceği gibi, hastanın hayatını tehdit edecek kadar fazla da olabilir. Yaralarda en çok korkutan ve telaşlandıran olay kanamanın olmasıdır. Beslenmesi ve vücut gelişmesi normal olan bir insan vücudunda beden ağırlığının yaklaşık olarak 1/13'ü oranında kan bulunmaktadır. Yavaş yavaş ve uzun süreli kan kayıplarında anemi ortaya çıkmaktadır. 

Kanma çeşitleri nelerdir

Atardamar kanaması, her hangi bir nedenle atardamar da meydana gelen bir defektten kanın dışarı çıkması ile oluşmaktadır. Parlak kırmızı renktedir. Kalbe yakın büyük damarlarda fışkırır tarzdadır. Küçük damarlarda ise kalbin ritmine uygun şekilde kesik kesik kanar. Atardamar kanaması diğer çeşit kanamalar içerisinde en tehlikeli olanıdır. Kanama hemen durdurulup müdahale edilmezse insan kan kaybından ölebilir.

Toplardamar kanaması, toplardamardaki her hangi bir yaralanma ile oluşan kanamadır. Rengi koyu kırmızı ve sızıntı şeklindedir. Kanama olan yerin kalpten uzak tarafına bastırılınca kanama durdurulmaktadır.

Kılcal damar kanaması, kılcal damarda meydana gelen kanama türüdür. Kanın vasfı kısmen arteriyel, kısmen venöz karakterdedir. Rengi venöz kana göre daha bir parlak kırmızıdır. Sızıntı şeklindedir ve direkt tazyik ile durur. Geniş bir bölgeyi kapsamıyor ise kanama miktarı önem arz etmemektedir.

Dış kanama, vücudun dışında açıkça görülebilen kanamalardır ve çok kolay bir şekilde tespit edilebilirler.

İç kanama, Vücut dışına kanama olmadığı için teşhis edilmesi ancak bazı belirtilere bakılarak olur. Bu belirtiler; baş dönme, göz kararması, üşüme, titreme, soğuk terleme ve nabzın hızlı ama zayıf atması gibi belirtilere bakılarak teşshis konulmaktadır. Bu belirtiler kaza yapan bir kişide mevcutsa hastanın iç kanama geçirdiğinden şüphelenerek tedbir alınır. Mide kanaması kanın ender görüldüğü iç kanamalardandır. Dışkılama siyah olur. Kahve peltesi gibi kusma da olabilir.
]]>
Rektal Kanama https://www.kanama.gen.tr/rektal-kanama.html Sat, 06 Oct 2018 10:27:05 +0000 Rektal kanama, Rektal kanama hematokezya, rektaltan taze, kırmızı renkli kan gelmesi olarak bilinir. Rektala 10 cm kadar mesafede olan kanama taze kan olmasıyla hastadan damla damla gelir, bazen de fışkırır ifadesiyle bilinir. 10 c Rektal kanama, Rektal kanama hematokezya, rektaltan taze, kırmızı renkli kan gelmesi olarak bilinir. Rektala 10 cm kadar mesafede olan kanama taze kan olmasıyla hastadan damla damla gelir, bazen de fışkırır ifadesiyle bilinir. 10 cm'den daha yukardaki bağırsak kısımında olan kanama vişne çürüğü ve zift karası renginde olur. Bu renk değişimlerinden dolayı çok pis kokulu, koyu kırmızı siyaha yakın bir renkte ise, ince bağırsakta bir kanama olabilir. Kanın içeriden gelmesi, o zaman yaş ve kanın şekli önemlidir. Yaşlılarda kolon kanseri, gençlerde de, ülseratif kolit, chone hastalığı da olabilir. 

Rektal kanamanın Belirtileri

 • Rektaltan damlama şeklinde kanama gelmesi, sızıntı şeklinde kanama, tuvalet kağıdında kan belirlenmesi ve aktif kırmızı renkli kanama şekli olmasıdır.
 • Yaşlılığa bağlı kalp hastalarının rektaltan görülen kan nedeniyle hemen şoka girebilirler.
 • Bağırsak divertiküler hastası ve anjiodisplazi gibi ciddi sıkıntıların olduğu kadınlarda daha yüksek oranda görüldüğü alt sindirim sistemi kanaması gibidir.
 • Hemoroid basur, genelde sık rastlanan nedenlerdendir. Rektalta taze kan oluşumu bunu düşündürür. Değişik ölçümler olabilir. Hemoroid tedavisinin etkisiyle iyileşme sağlar. Kanama olunca rahatlatır demekle kanatılması çok yanlıştır.

Rektal çatlağı anal fissür, en çok görülen sebeptir yoğun kanama olmaz, ağrı daha çok olur.

Kolitis ülseroza, az olarak görülmesi, ciddi kanamalara sebep olabilir. Bağırsağın iç yüzeyindeki sıyrılma gibi hasar ve buna bağlı kan kaybı olur.

Rektal Kanama İçin Evde Neler Yapılabilir

Rektal kanama için, günde iki kez 15-30 dakikalık oturma banyosu yapılmaldırı. Büyük abdestten sonra ılık, suyla ıslatılmış tuvalet kağıdıyla temizlenmeli sonra bastırarak, yavaş yavaş kurulanmalıdır. Dış hemoroidlerde, aşınma ve tahribini önlemek için her büyük abdestten sonra parmağınızla içeri itmektir.Hangi yöntemin size iyi geldiğine doktorunuz karar verecektir. Endoskopi teşhise yardım edebilmesi için yanında kanama yerini teşhis ederek kanamayı durdurmaktır. Kanama yeri bulunamaz ise hastaların kanayan damarını görmek için bağırsak damarlarını filmin çekilmesi gereklidir. Bu şekilde kanamanın durdurulması mümkün olacaktır. Bazen de hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi iyi olur. 

Rektal kanama Tedavisi

Rektal kanamalı hastaların çoğunda kanama kendiliğinden durduğunda, sebebin ortaya çıkması gereklidir. Bu hastaların ilk önce kalın bağırsakların endoskopi ile bakılması iyi olacaktır. Endoskopi, kalın bağırsağın 60-70 cm e kadar bakılması ile rektosigmoiddoskopi ile yapılarak bazı vakaların bütün kalın bağırsağın incelenmesi anlamına gelir kolonoskopi gerekecektir. Hangi işlemin size uygun olduğunu doktorunuz karar verir. Endoskopi teşhise yardımcı olabilmesi için yanında kanama yerine bakarak kanamanın durdurulması sağlamış olacaktır. Kanama yerinin teşhisi edilemezse hastaların kanayan damarı görülmesi için bağırsak damarlarını filmin çekilmesi iyi olur. Böylece kanamanın durması sağlanır. Bundan ötürü kanama olmaz. Endoskopik tedavisi ve ilaç tedavisinde durmayan kanamalarda ameliyat yapılır.

]]>
Yüksek Tansiyon Burun Kanaması https://www.kanama.gen.tr/yuksek-tansiyon-burun-kanamasi.html Sat, 06 Oct 2018 19:01:12 +0000 Yüksek tansiyon burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve erişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ortaya çıkabilen ve kişiye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Çoğu zaman burun kanamaları hafif kana Yüksek tansiyon burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve erişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ortaya çıkabilen ve kişiye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Çoğu zaman burun kanamaları hafif kanamalar olsalar dahi, hayati önem taşıyan ölçüde yoğun kanamalar da olabilir. İleri yaşlarda yine sıklıkla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekliği (hipertansiyon) ve aynı zamanda da damar sertliği olarak bilinmemektedir.  Bunun yanı sıra bir anekdot olarak yüksek tansiyonu ilan bir hastanın burun kanaması olmasının iyi bir durum olduğu böylece beyin kanaması olmadığı doğru olmayan bir söylentiden ibarettir. Burun kanaması şikayeti olmadan da yüksek tansiyon hastalarında beyin kanaması gibi rahatsızlıklar izlenmektedir. Hastaları panik haline getirerek korkutan burun kanamaları da  bile miktarlar sanılandan çok daha zararsızdır. Vücudumuzda toplam 5 litre dolaşan kanın varlığı hatırlandığında durum daha iyi kavranacaktır. Genellikle genç yaşlarda görülen ve dikkate alınmayan burun kanamaları çok basit yöntemlerle durdurulur ve korkulacak bir şey olmaz. Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarını durdurmak ise biraz zordur. 

Yüksek tansiyon burun kanaması için neler Yapılabilir

 • Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak ve kişinin başını hafifçe öne doğru eğerek burnunun kanayan tarafını yaklaşık olarak dokuz on dakika kadar bastırın, bu arada da ağzından nefes almasını ve yutkunmasını sağlamaktır. 
 • İlk olarak yapılmaması gerekenler sıralanacak olursa; baş geriye doğru verilmemeli ve buruna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa tıkamamak gerekir. Bu hareket, sadece burundan gelen kanın önden değil genizden gelmesini sağlar, kanamayı kesinlikle durdurmaz. Ayrıca başınızı suyun altına tutmak, boyuna buz koymak pek de işe yarayacak önlemlerden değildir. 

 • Doğrusu ise önce soğuk bir suyla burnunuzu temizlemek. Ardından da dikkatli olun şekilde fazla şiddetli sümkürmeden temizlemek ve bir elinizin 2 parmağı ile burnunuzun ön kısmından şiddetlice bastırarak beklemektedir. Yaklaşık olarak 5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa tekrar burun içini soğuk suyla temizleyin, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar 2 parmağınızla burnunuzu bastırarak kanamayı durdurmak mümkündür. 
 • Bu işlem eğer kanama durmazsa bir iki kez daha tekrarlayabilirsiniz. Uyguladığınız bu yöntemle burun kanamaları büyük ölçüde durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanına başvurulmalıdır.
]]>
Adet Öncesi Kanama https://www.kanama.gen.tr/adet-oncesi-kanama.html Sun, 07 Oct 2018 05:55:16 +0000 Adet Öncesi Kanama, Adet öncesi bazı kadınlarda kahverengi rengine yakın bir kadın pedini doldurmayacak miktarda kanama meydana gelir. Bu kadınlarda her ne kadar hamileliğe işaretmiş gibi algılansa da aslında adetin gelmesini Adet Öncesi Kanama, Adet öncesi bazı kadınlarda kahverengi rengine yakın bir kadın pedini doldurmayacak miktarda kanama meydana gelir. Bu kadınlarda her ne kadar hamileliğe işaretmiş gibi algılansa da aslında adetin gelmesinin yakınlığına işaret eder. Fakat bazı adet öncesi kanamalar da ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bunun için daha öncesinden böyle bir kanama ile karşı karşıya kalmadıysanız mutlaka bir kadın doğum doktoruna görünüp gerekli tahlilleri yapmanız daha doğru olacaktır.Yapılan araştırmalara doğrultusunda hemen hemen her kadında adet öncesi kanama meydana geldiğini gözlemlenmiştir.

Adet öncesi kanama sebeplerinden biri de hamile kalmaktır. 

Hamile olan kadın adet olmadan önce bebeğin rahim kanalına tutulması ile lekelenme tarzı bir kanama görebilir. Halk ağzında buna yerleşme kanaması denir. Tıp dilinde de bu kanamaya implantasyon kanaması denmektedir. Çoğu zaman hamile kalan kadın bunu adetle karıştırsa da üzerine adet görmediği zaman tahlil yaparak gebe kaldığını öğrenebilir. Hamile kaldığını öğrenmesinin en erken yolu adet öncesi gelen bu yerleşme kanamasıdır. 

Adet öncesi kanamalarda en sık görülen hastalık türü kistlerdir. Rahimin içinde oluşan kistler adet öncesi rahimden dökülürler. Bu kanamalar adetten bir kaç gün öncesinde başlar  ve adet başlayana kadar da devam eder. Adet başladıktan sonra rahimdeki kistler dökülür. 
Adet öncesi kanama her ne türde olursa olsun ihmale gelmeyecek bir durumdur. Eğer kendinizde böyle bir gözlemle yaptıysanız vakit kaybetmeden kesinlikle bir doktora başvurmalısınız. Çünkü bildiğinizin dışında bir rahatsızlığınız olabilir.
]]>
Diş Kanamasına Ne İyi Gelir https://www.kanama.gen.tr/dis-kanamasina-ne-iyi-gelir.html Sun, 07 Oct 2018 22:12:54 +0000 Diş kanamasına ne iyi gelir:  Diş kanamaları diş eti iltihaplanmalarının göstergesidir. Bu durumda kanayan diş etleri şişmelere ve ağrılara neden olabilir. Diş eti kanamaları ağız ülserinden kaynaklı ortaya ç Diş kanamasına ne iyi gelir:  Diş kanamaları diş eti iltihaplanmalarının göstergesidir. Bu durumda kanayan diş etleri şişmelere ve ağrılara neden olabilir. Diş eti kanamaları ağız ülserinden kaynaklı ortaya çıkan belirtilerinden birisi de olabilir. Diş kanamaları yanlış ve düzensiz beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak, ağız temizliğini güzel yapılmaması ve sindirim güçlüğüne bağlı olarak gelişebilir. Diş kanaması şikayetlerinden kurtulmanız için birçok doğal yöntemler bulunmaktadır. Eğer aşırı derecede tahribat ve kanama şikayetleriniz varsa hemen uzman bir doktora danışarak yardım isteyebilirsiniz.

Diş Eti Kanamasına Ne İyi Gelir Doğal Yöntemler Nelerdir:

 • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra limon suyu içmeyi alışkanlık haline getiriniz. Limon suyu diş eti kanamalarını ve oluşan şişlikleri iyileştirmede yardımcı olur.
 • Dişinizi fırçalarken fırçanıza çok az karbonat ekleyin. Karbonat ağız ülseri hastalığına yakalanma oranınızı ciddi oranda düşürür ve diş eti kanamalarına iyi gelir. 
 • Her öğünden sonra diş ipi kullanın.
 • Ilık suda biraz tuz karıştırın ve ağzınızı bu su ile çalkalayın. Diş eti kanamalarınızın azaldığını göreceksiniz.
 • Nane aromalı gargaraları kullanın, bu hem sizin nefesimizi açarak ferahlık verir hemde diş kanamasına iyi gelir.
 • Karbonat diş etlerinizin kanamasını ve iltihaplanmasını önlemek için oldukça etkili  bir çözümdür. Bir miktar su ve karbonatı karıştırıp parmağınız ile diş etlerinize sürün. Ardından dişlerinizi normal şekilde fırçalayıp gargara yapın.
 • Bu basit ve etkili tedavi aslında pek çok kişinin yapmayı unuttuğu bir şey, diş etlerinizi de fırçalamanız ve onlara masaj yapmanızdır. Bu yapılan masaj sayesinde diş şişmelerinizi önleyerek ve dişlerinizi rahatlatırsınız. Eczanelerde ve büyük mağazalarda diş etine masaj yapmaya uygun diş fırçaları bulunmaktadır. Bunu her gün, her dişinizi fırçaladığınızda yapmalısınız.
 • Diş kanamasına ne iyi gelir diyenler için mucize bir çare daha. Hem diş eti kanaması hem de sallanan dişler için uygulayabileceğiniz su ve peroksit ile bir karışım hazırlamanızdır. Bu tarif için hidrojen peroksit  yani oksijenli su kullanmalısınız. Bu karışım ile ağzınızı 30 saniye çalkalayın. Karışımı yutmamaya dikkat edin çünkü bu sağlığınız için zararlı olabilir. Haftada üç defa bu gargarayı uygulamanızı öneriyoruz.

]]>
İç Kanama https://www.kanama.gen.tr/ic-kanama.html Mon, 08 Oct 2018 02:49:16 +0000 İç Kanama, vücut içerisinde ortaya çıkan, ilk başta fark edilemeyen ancak hayati tehlikeye neden olan kan kaybı durumudur. Eğer içteki kanama çok aşırı ise bu kan iç kısımdaki organlar üzerinde basınç oluşturur. Bu İç Kanama, vücut içerisinde ortaya çıkan, ilk başta fark edilemeyen ancak hayati tehlikeye neden olan kan kaybı durumudur. Eğer içteki kanama çok aşırı ise bu kan iç kısımdaki organlar üzerinde basınç oluşturur. Bu basınç tümsek biçiminde belirti verebilir ya da deri altında renk değişikliklerine neden olabilir. En nihayetinde iç kanama şoka ve bilinç kaybına neden olmaktadır.

İç kanama durumunda oluşacak olan belirtiler iç kanamanın yerine ve hızına göre değişiklik göstermektedir. Yavaş bir şekilde gerçekleşen iç kanamada yavaş anemi başlangıcı görülür. Yavaş başlangıçlı anemi enerji eksikliğine, yorgunluğa, nefes darlığı ve solgunluğa neden olmaktadır. Karın içi iç kanamalarında dışkı veya kusmukta kan görülebilir. Aynı şekilde, üriner sistem iç kanaması durumunda kanlı idrar yaşanabilir.

Hemofili, bazı kanama bozuklukları, pıhtılaşmayı önleyici ilaçlar ve yaralanmalar iç kanamaya neden olan risk faktörlerinden olarak sayılabilmektedir.

İç Kanama İçin Risk Grupları Nelerdir

 • Gebelikte ortaya çıkan kanama
 • Kanlı ya da pembe renkli idrar
 • Göğüs ağrısı, göğüste baskı hissi, hızlı kalp atışı
 • Soğuk ve nemli, soluk bir cilt,
 • Mavimsi dudak ya da tırnaklar
 • Bilinç kaybı ve nefes almada zorluk çekme,
 • Kafaya herhangi bir travma alma,
 • Kemik kırılması ya da gözle görülebilir biçim bozuklukları,
 • Aşırı terleme,
 • Rektal kanama ya da dışkının kanlı olması,
 • Şiddetli ağrı, Kan kusmak,
 • Güçsüzlük ve yorgunluk.
İç Kanamaya Eşlik Eden Diğer Belirtiler Nelerdir

 • Zihinsel hal değişikliği ve zihinsel karışıklık,
 • Konuşma bozukluğu,
 • Baş ağrısı,
 • Görme kaybı veya görmede bozukluklar,
 • Uyuşma veya karıncalanma,
 • Felç (His Kaybı)
Göğüs ya da Karındaki İç Kanama Belirtileri Nelerdir
 • Karın, pelvik ya da sırt ağrısı,
 • Karında şişlik ve gerginlik,
 • Göbek çevresinde morartı,
 • Kan tükürme,
 • Göğüs ağrısı,
 • Nefes almada zorluk çekme ve nefes darlığı,
 • Baş dönmesi ya da sersemlik,
 • Karaciğer-dalak büyümesi
Kas ve Eklem İçerisindeki İç Kanama Belirtileri Nelerdir
 • Kemik veya eklemde biçim bozuklukları,
 • Duyu kaybı ve ağrı
 • Hareket yeteneğinde azalma,
 • Etkilenen bölgede şişlik, kızarıklık veya ısı artışı
İç Kanama Nedenleri Nelerdir
İç kanamalar çoğunlukla vücuda alınan travmalar veyahut tıbbi rahatsızlıklar sonucunda ortaya çıkmaktadırlar. Bunun yanı sıra pıhtılaşma bozuklukları, pıhtılaşma önleyici ilaçlar da iç kanamaya neden olabilmektedir.
 • Arteriovenöz malformasyon
 • Gastrit
 • Gastroenterit
 • Hemofili
 • İltihaplı bağırsak hastalığı (ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi)
 • Karaciğer hastalıkları (hepatit, siroz ve karaciğer yetmezliği gibi)
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Arterlerdeki zayıflama nedeni ile şişmesi (Anevrizma)
 • Trommbositopeni

İç Kanama İlk Yardım ve Tedavisi:

Hastanın derhal hastaneye kaldırılmasını sağlayınız. Çünkü ilk yardım uygulamak iç kanamayı durdurmak için pek yararlı olmayacaktır. Hastayı başı alçak bir yere gelecek bir biçimde yana çevirerek yatırınız. Bu şekilde beyne bol miktarda kan gitmesini sağlarsınız. Hastanın kımıldamamasını sağlayınız. Hastanın bacaklarını yükseğe kaldırarak, kanın organlara gitmesini sağlayınız. Boyun, bel, göğüs çevresinde varsa sıkı giysileri gevşetiniz.

]]>
İki Adet Arası Kanama https://www.kanama.gen.tr/iki-adet-arasi-kanama.html Mon, 08 Oct 2018 04:47:11 +0000 İki Adet Arası Kanama, Anormal Uterus Kanaması olarak da adlandırılır, kistlerden hormon bozuklukluğuna kadar bir çok farklı sebebi bulunmaktadır. Kanama çamaşırı kirleten bir leke kadar olabileceği gibi bazen günlerce sürebi İki Adet Arası Kanama, Anormal Uterus Kanaması olarak da adlandırılır, kistlerden hormon bozuklukluğuna kadar bir çok farklı sebebi bulunmaktadır. Kanama çamaşırı kirleten bir leke kadar olabileceği gibi bazen günlerce sürebilmektedir. Doktorun gerekli tahlilleri yaparak tanı koyması gerekir. 

İki adet arası kanama nedenleri
 • Polipler; Polip, rahim içerisine yerleşen adet kanamasının uzun sürmesine neden olabildiği gibi iki adet arası dönemde de kanamaya neden olan rahim içi et parçalarıdır. Servikal kanalda bulunabilir. Sonografi, magnetik rezonans görüntülüme ya da bilgisayarlı tomografi ile kesin tanısı konulur.
 • Myomlar; Rahim kasları arasında yerleşen iyi huylu tümörlerdir. Rahim ve karında şişkinlik, ağrılı adet dönemleri ve iki adet dönemi arasında kanamaya neden olabilirler. 35 yaş üzeri her dört kadında bir görülmektedir.  Magnetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi ile kesin tanısı konulabilir. 
 • Çikolata kisti; Endemetrium yapılarının yumurtalıklara yerleşmesi ve meydana getirdikleri kanamanın yumurtalıklara birikmesi ile meydana gelir. Varlığı durumunda adet kanamaları ağrılı geçer, idrarda kan görülebilir, iki adet arası beklenmedik kanamalar olabilir, bacaklarda, be ve sırt bölgesinde kronikleşen ağrılar görülebilir. Jinekolojik ultrason ile kesin tanı konulur. 
 • Menoraji; Menopoz dönemindeki kadınların hormonal değişimlerinden kaynaklı kanamalardır. Adet kanaması uzun sürebileceği gibi iki adet arasında kanamalar görülebilir. Nedenleri arasında rahim içi damar sayısının artması, uterin kontraksiyon bozulması, lokal pıhtılaşma etkinliğinin bozulması ve değişen hormon seviyesi sayılabilir. Kesin tanı doktor muayenesi ile konulabilir. 
 • Malignite; Kötü huylu tümör türleridir. Genelde rahim içi yüzey ile servikal kanalda ortaya çıktığı görülmektedir. Geçmeyen bel ağrıları, rahim sancıları, geçmeyen ishal ya da kabızlık sorunu, iki adet arasında beklenmeyen kanamaların görülmesi, adet süresinin normalden uzun sürmesi ya da bazı durumlarda adetin gecikmesi, rahim bölgesinde sertlik ya da şişlik gibi belirtileri olabilir. Bilgisayarlı tomogrofi, radyonükleer tarama, manyetik rezonans, biyopsi gibi yöntemlerle kesin tanısı konulabilir. 
 • Hiperplazi; Östrojen hormonunun fazla salgılanmasına bağlı olarak rahim içi zarını oluşturan hücrelerde kalınlaşma yaşanmasıdır. Halk arasında rahim zarında kalınlaşma olarak da bilinir. Adet kanamalarında gecikme ya da adet kanamasının uzun sürmesi birincil belirtilerken iki adet arası kanama ikincil belirtiler arasında yer alır. Tanı koyma sadece rahim içi örneği alınarak yapılabilir. Transvajinal ultrasonografi ile rahim duvarının kalınlığı ölçülebilir. 
 • Leiomyosarkom; Yumuşak doku sarkması olarak da bilinmektedir. Uterin için sarkomlar 3 tipte oluşur. Sıklıkla hipertansiyon ve şeker hastalıklarında görülmektedir. Erken tanı konulabilen hastalıklardan biridir. Jenekolojik muayene, rahim içi biyopsi, rahim ve yumurtalıklardan sıvı alınması ile tanı koyulabilir. 
 • Koagülapati; Kanın pıhtılaşma sorunu ile ortaya çıkan sistemik hastalıktır. Trombosit düzeylerinin belirlenmesi ve kan tahlilleri ile kesin tanısı konulabilir. 
]]>
Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer https://www.kanama.gen.tr/spiral-takildiktan-sonra-kanama-ne-kadar-surer.html Tue, 09 Oct 2018 00:38:40 +0000 Spiral Takıldıktan sonra kanama ne kadar sürer, Gebeliğin oluşmasına engel olmak amacı ile rahim içine takılan şekli T harfine benzeyen bir araçtır. Daha çok 35-40 yaş üstü kadınların tercih ettiği bir korunma yöntemi Spiral Takıldıktan sonra kanama ne kadar sürer, Gebeliğin oluşmasına engel olmak amacı ile rahim içine takılan şekli T harfine benzeyen bir araçtır. Daha çok 35-40 yaş üstü kadınların tercih ettiği bir korunma yöntemidir. Takılma işleminin basit ve kolay olması öte taraftan maddi açıdan ekonomik olması bayanlar arasında bu yöntem ile korunmak daha tercih edilir olmuştur. Spiralin boyutu 2-3 cm arasındadır.

Spiral takıldıktan sonra kanama, herhangi bir problem olmadıysa regl kanaması haricinde çok az miktarda kanama meydana gelebilir. Bu kanama kısa süreli görülür. Ancak spiral takımında sorun yaşandıysa kendini çeşitli şekillerde gösterir. Bunlar ara kanama, sürekli kanama (durmayan kanama) olarak söylenebilir.

Spiral takıldıktan sonra kanama ne kadar sürer, çok kısa zamanlı ve lekelenme şeklinde olmaktadırProgesteron ihtiva eden spiral takıldıktan sonra süresi, 5 aya kadar ulaşabilmektedir. Bunun sebebi ise belli zaman aralıklarında hormonlu spiral çeşidinin kadın vücuduna hormon salınımı yapmasından meydana gelmektedir. Bazı durumlarda ise, hormonlu spiral takılması adet kanamasını azalttığı hatta hormonlu spiral takılı kaldığı müddetçe regl kanaması oluşmadığı da gözlenmiştir.  Hormonlu Spiral taktırdıktan sonra uzun süren kanamalarda doktora başvurup, çıkartma kararıda alınabilir. Spiral takıldıktan sonra regl kanaması ve farklı nedenlerden dolayı kanama meydana geldiğinde cinsel birliktelikten uzak kalınması önerilir.

Spiral Kaydığında Kanama Meydana Gelir mi

Rahim içine düzgün ve doğru takılmış olan bir spiralin kayma riski çok azdır. Takılan spiral de kayma söz konusu olduğunda bu durum kendini kasık bölgesinde ağrı ve az miktarda kanamalar ile belli eder. Öne çıkan en belirgin özelliği ise cinsel birliktelik esnasında ağrı, sızı ve kanama gelmesidir. Bu tarz kanamalar görüldüğü taktirde doktorunuza başvurmalısınız. ]]>
Subdural Kanama https://www.kanama.gen.tr/subdural-kanama.html Tue, 09 Oct 2018 13:42:03 +0000 Subdural kanama, genellikle kafaya alınan bir darbe sonucu kafatası ve beyin arasında oluşan kanamadır. Kafatası ve beyin arasında biriken kan beyine baskı uygular. Çoğu zaman kendi kendine düzelebilir aksi halde hayati açıdan ön Subdural kanama, genellikle kafaya alınan bir darbe sonucu kafatası ve beyin arasında oluşan kanamadır. Kafatası ve beyin arasında biriken kan beyine baskı uygular. Çoğu zaman kendi kendine düzelebilir aksi halde hayati açıdan önemlidir ve cerrahi müdahale gereklidir. Oluşan kan 'dura' adı verilen beyin zarları arasında birikir ve bu nedenle müdahale edilmezse risk teşkil eder. Kan, kafatası ve dura da birikerek bilinç kaybına yol açabilir. İlerleme seviyesine bağlı olarak 3 tip olarak karşımıza çıkar.

Akut tip: Bu, kan birikmesinin yaralanmanın hemen sonrasında oluşmasıdır. Bu tip düşme, kafaya darbe ve trafik kazası sonrası oluşur. 

Subakur tip: Bu tip subdural kanamada kan birikmesi hemen görülmeye bilir ve belirtileri görülmeyebilir. Bu tip kanamalar genellikle kafa yaralanmalarından 1-2 hafta sonra ortaya çıktığı görülür. 

Kronik tip: Bu kanamanın ortaya çıkması 2-3 haftayı bulur. Bu tip genellikle yaşlıların kafasına hafif bir darbe bile olsa oluşur ve ilerlemesi oldukça yavaş olur.

Subdural kanama belirtileri
 • Hafif ya da şiddetli bilinç kaybı
 • Koma
 • Aşırı uyuklama
 • Yaralanma günü veya sonraki günlerde kafa karışıklığı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Bulantı-kusma
 • Halsizlik
 • İnme-nöbet geçirme
 • Davranış değişiklikleri
 • İçine kapanma-hissizlik
Subdural kanama tanı: Subdural kanama tomografi ve MRG (manyetik rezonans görüntüleme) ile teşhis edilebilir. Bu taramalar sonucu doktorunuz bir tedavi politikası izler. Kan testi yapılır. 

Subdural kanama tedavi: Akut subdural kanama sadece acil serviste tedavi edilir. Beyniniz kafanızda ki yaralanma nedeni ile şişebilir ve kafanızda basınç artışına neden olur. Basınç birikmesi varsa cerrah kafanızda delik açabilir. Böylelikle basınç rahatlayacaktır. Kraniotomi denilen cerrahi işlem büyük bir subdural kanamayı almak için kullanılır. Bu cerrahi işlemde cerrah pıhtı ve kanamayı almak amacıyla kafatasının bir kısmını kaldırır. Kanama emme veya yıkama yolu ile beyinden alınır. Daha küçük kanamalarda kafatasına küçük delikler açılır ve bu deliklere kauçuk tüpler yerleştirilir. Bu tüpler sayesinde kan kafatası ve beynin arasından çekilir. 
  
]]>
Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer https://www.kanama.gen.tr/dogumdan-sonra-kanama-ne-kadar-surer.html Wed, 10 Oct 2018 05:28:12 +0000 Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer, Yeni doğum yapan annenin lohusanın doğumdan sonraki 6-7 hafta içinde mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmesi şarttır. Bu muayene göğüsleri, karnı ve cinsel organları içerisine almaktadı Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer, Yeni doğum yapan annenin lohusanın doğumdan sonraki 6-7 hafta içinde mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmesi şarttır. Bu muayene göğüsleri, karnı ve cinsel organları içerisine almaktadır. Özellikle de hamilelik esnasında büyük farklılık gösteren rahmin normal haline tekrardan dönüp dönmediği araştırılmaktadır. Doğum keseleri de muayene edilerek oluşan yaranın ve yara izinin hakkında fikir edinebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Kanama (lohusalık akıntısı) Ne Kadar Sürer

Loşi ismi verilen lohusalık akıntısı doğumun ilk saatlerinden itibaren başlar ve miktarı giderek azalır. Loşi giderek rengi açılarak tamamen biter. Lohusalık kanamasının doğumdan sonraki beşinciyi haftaya girildiğinde daha devam etmesi normal sayılmaz. Böyle durumlarda çoğu zaman rahim içinde parça kalması, iltihaplanma gibi patalojik bir olay kanamaya neden olur. Anormal bir şekilde seyir eden doğum sonrası kanamalarda kanama ile beraber kasılma ve ağrı gibi durumların yanı sıra gelen kanamanın miktarında artış gibi durumlar görülmektedir. Böyle bir durumda anne adayının zaten bu durumun normal bir kanama olmadığını fark ederek hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Doğumdan sonra muayene sırasında da doktor hamilelik ve emzirmekten korunma ve diğer konularda doğum yapmış anne adayının endişe ile merakını gidermek için bilgiler vererek anne adayına yardımcı olması gerekir. Doğumdan sonra kanama  vücudun kendine gelmesi ve lohusa dönemi boyunca tam 40 gün devam eder. Kanama yoğun olacağından dolayı eczanede satılan pedler temin edin.

Kanama pıhtı, ekşi, et parçaları ve taze kan kokan kanamalar şeklinde olur. Kanam yağa kalktığınızda ve emzirir iken daha yoğun gelir. Eğer gelen kanama hiç azalmıyor ise konulan ped çok çabuk doluyor ise gelen kanama çok yoğun et parçalı, pıhtılı yada çok pis kokulu olur ise doktora gitmeniz gerekir. Ancak doğumdan sonra lohusa dönemi boyunca tam 40 gün olması doğaldır ancak kanamanın yoğunluğu ve hiç kesilmemesi gibi durumlarda bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir. Eğer sezeryan değildi normal bir şekilde doğum yaptı iseniz ilk hafta da kanamanız çok daha yoğun olur bu kanama adet döneminde gelen kanama ile çok aynı olmaktadır. Doğum yaptıktan sonra ilk zamanlarda çok yoğun olan kanamanız zamanla kahverengiye döner ve kesilir. Eğer 40 günün sonunda kanamanız çok şiddetli bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doğum doktorunuza gidin. 
]]>
Rahimde Kanama https://www.kanama.gen.tr/rahimde-kanama.html Wed, 10 Oct 2018 18:21:11 +0000 Rahimde Kanama, Adet kanaması haricinde rahimde kanama olması oldukça önemli problemler içinde yer alır. Bu tür kanamalar başta vajinal kanserler, miyom, enfeksiyon veya rahimde kistlerin bulunmasından kaynaklanabilir. Bunlardan dola Rahimde Kanama, Adet kanaması haricinde rahimde kanama olması oldukça önemli problemler içinde yer alır. Bu tür kanamalar başta vajinal kanserler, miyom, enfeksiyon veya rahimde kistlerin bulunmasından kaynaklanabilir. Bunlardan dolayı oluşan rahim kanamalar asla göz ardı edilmemelidir. Genç yaşlarda görülen adet kanaması haricindeki rahim kanamalarının genel olarak hormonal bozukluklardan dolayı olduğu düşünülür.

Rahimde Kanama Nedenleri

Yumurtlama bozuklukları ve hamilelik ile alakalı bazı kanamalar oluşmaktadır. Bu kanamalar haricinde görülmekte olan rahim kanamaları ikinci sıklıkta kanamaların sebebi ise yara, miyom veya kistten kaynaklanabilir. Bu tip kanamalarda genelde ilaç tedavisi veya bazende cerrahi müdahale ile tedavi edilir. Fakat rahimde kanama olduğunda bunun nedeni çok azda olsa jinokolojik kanserler kanamaya yol açabilir. Her daim ve her çeşit kanamalar kesinlikle ciddiye alınması gerekir. Adet kanaması haricinde rahimde kanama bir hastalığın habercisi olabilir. Bu durum çok dikkate alınmalı ve nedeninin bulunması oldukça önemlidir. Adet kanamasında oluşan rahim kanamaları basit bir hormonal dalgalanmadan dolayıda kaynaklı olabilir. Rahimde kanama myom veya kist gibi çok daha ciddi bir süreç olabilir yada kanserden kaynaklı olabilir. Eğer adet haricinde rahimde kanama varsa hemen en kısa zamanda bir jinekoloğa gitmeniz gerekir ve bu adet dışında olan rahim kanamasının nedeninin ne olduğunu öğrenerek ona göre bir tedavi yöntemi uygulanması gerekir. 

Rahimde Kanama Tedavisi

Rahimde kanama tedavisi olarak ilk önce ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Eğer hastalık durumu ilerlemiş ise bu durumda rahimde oluşan kanama tedavisi cerrahi olarak ele alınır. Cerrahi yöntem olarak kanamaya neden olan durum araştırılarak myom veya polip gibi durumlar rahimde kanamaya sebep olmakta ise mutlak suretle cerrahi müdahale yapılır. Rahimde kanama da histeroskopi ile yapılırken aynı zamanda açık ameliyat olarak da yapılmaktadır. Birde rahimde kanama endometrial ablasyon ısı, lazer veya dondurma yöntemleri uygulanmaktadır. Rahim kanamasında uygulanacak bir başka tedavi yöntemi ise hastanın rahmini alma işlemi olarak bilinen histerektomi yöntemidir. Bu yöntem rahimde var olan kanamaların tedavisinde en çok uygulanan yöntemdir. Bu tedavide önemli bir diğer konu ise kadının bir daha asla hamile kalamayacağı durumudur.

]]>
Gerdek Gecesi Kanama https://www.kanama.gen.tr/gerdek-gecesi-kanama.html Wed, 10 Oct 2018 18:21:32 +0000 Gerdek Gecesi Kanama, Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o an (gerdek gecesi), daha önce çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış ve eksik bilgiler sonucu, ilk cinsel deneyimlerinde ister i Gerdek Gecesi Kanama, Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o an (gerdek gecesi), daha önce çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmekle ilgili bir takım yanlış ve eksik bilgiler sonucu, ilk cinsel deneyimlerinde ister istemez endişe içinde olabilmektedir. Başta gerdek gecesi ilişkiye girerken kanamanın ve acının olacağına inanması ve bu durumun şiddetiyle ilgili tedirginliği vardır. Oysaki kadın arzuladığı ve ilişkiye girmek istediği biriyle iken, yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak, vaginanın yeterli ıslanmasıyla, eşi ile herhangi bir acı hissetmeden ve problem yaşamadan hatta tam olarak ilişkiye girdiğini anlamadan kolay bir şekilde birlikte olabilmektedir.

Gerdek gecesi ilişkiye girme anında, kanamayla ilgili duyulan endişe gereksizdir. Çünkü kızlık zarı, siniri ve damarı olmayan bir dokudur. Eğer kadının kızlık zarı normal yapıda ise, zarın esnekliğine bağlı olarak kanaması olmayacak ya da çok azı belli belirsiz bir kanama oluşacak. Eğer kızlık zarı ile ilgili, kalınlık ya da anatomik bir problem mevcutsa o zaman kanamanın fazla olması muhtemeldir. Zaten oda ilişkiye girmede sorun çıkartır. Sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engeller.

Gerdek gecesi kanama, kadının çevresinden gerdek gecesi ile ilgili duyduğu, çok kanamasının olacağı, kanamasının çokluğuna bağlı hastaneye gitmesi gibi duyumlarla, kadınlar endişe duyarak, gerdek gecesi korkularına yenik düşerler. Oysaki yeterli uyarılmayla birlikte kadının vaginal yapısı, ilişki için hazır hale gelir. Problem yaratan durum ise, kadının uyarılmaması ve vajenin kuru olmasıdır. Cinsel ilişkinin kalitesini etkilemekle beraber ağrıya ve buna bağlı kadının pelvik kas gurubunu kasılmasına, Vajinanın ilişkiye girmekle ilgili kuru ve dar kalmasına yol açması ve akabinde erkeğinde ilişki için zorlaması sonucu kanama, acı ve ağrı oluşmasına sebep olması Problem yaratan durumdur. Yeterli uyarıyı alamayan bir kadın, kuru bir vajen, cinsel ilişki sırasında acı, yanma hisseder, bacaklarını kapar, kasılır ve daha büyük bir problemin olacağını sanarak endişeye kapılıp eşini iter. Bu sırada eşin ilişki için zorlamasına bağlı olarak vajen dokusunda yırtılma ve kanamalar gelişebilir.

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur, dendiğinde  Vajinismus rahatsızlığı denilen durum söz konusu olabilir. Vajinismusa maruz kalan kadınlar geçen süre içinde vajin ve kızlık zarlarıyla ilgili endişe duyarlar. Bazı yönden kızlık zarıyla ilgili anatomik yapıyla ilgili vajinismus görülebilir. Kızlık zarının kalın ve esnek olmaması ya da kızlık zarının septalı olması da, Gerdek gecesi ilişki esnasında problem çıkartır. Bu nedenle kişinin ruhen rahat olması ve gerçekten anatomik nedenlerden kaynaklı bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını anlamak için konuyla alakalı bir doktora müracaat edilmelidir. Kadının vajinismusu ve gerdek gecesi korkularını yenmesi açısından oldukça önemlidir. İlk defa cinsel ilişkiye girildiğinde acı, genel olarak ta gerdek gecesi kanama yaşanır.
]]>
Fazla Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/fazla-adet-kanamasi.html Wed, 10 Oct 2018 21:26:13 +0000 Fazla adet kanaması; Bazen bayanların adet döneminde  yoğun bir kanama olması normal bir durumdur. Bu olay bütün bayanlar için geçerlidir. Ara sıra fazla adet kanaması normal karşılanabilir ama   devamlı olarak fazlala Fazla adet kanaması; Bazen bayanların adet döneminde  yoğun bir kanama olması normal bir durumdur. Bu olay bütün bayanlar için geçerlidir. Ara sıra fazla adet kanaması normal karşılanabilir ama   devamlı olarak fazlalaşma varsa ve adet görülmeye başlandığından beri fazla ve aşırı olursa bu duruma "menoraji" ya da "aşırı mensturasyon" denilmektedir. Menoraji'de fazla kanamanın yanı sıra adet dönemi uzunluğu 8 güne kadar sürebilmektedir.

Fazla adet kanaması nedenleri

Hormon düzensizliği: Menopoz ve ergenlik döneminden evvel artan hormon seviyelerindeki değişiklikler ve düzensizlikler adetin normal seyrinden farklı geçmesine neden olmaktadır. Bu olay ilk adeti takip eden 1-2 yıl civarında ve menopozdan evvel 1-2 yıl öncesinde bu durum yaşanabilir. Her ikisinde de bayan vücudu kendini adet görmemeye ve görmeye hazırladığı için hormon seviyelerinde değişiklik olmaktadır.

Yumurtalıkların fonksiyon bozukluğu: Yumurtalıklar olması gereken adet döngüsünde yumurta üretmesinde sorun yaşanıyor ise vücuttaki progesteron hormonunun seviyesinde düşüş olur. Bu hormonun dengesiz oluşu fazla adet kanamasına neden olabilmektedir.

Miyomlar: Çoğunlukla bayanlarda doğurganlığına artış olduğu zamanlarda miyom yani iyi huylu tümörler uzun süren ve aşırı kanamalı adette neden olabilir.

Polipler: Üreme zamanındaki kadınlarda genellikle rahim astarında oluşan ve yüksek hormon seviyelerinden kaynaklanan bir durumdur. Oluşan bu polipler adet sürecinin sancılı ve yoğun geçmesine sebep olur.

Adenomiyoz: Uterus un iç tabakasında yer alan bezlerin rahim kasına içerisinde gömülmesi ile oluşur. Çoğunlukla adet döneminin ağrl ve aşırı kanamalı geçmesini sağlar. Çocuk sahibi olmuş orta yaşın üzerindeki bayanlarda görülmektedir. 

Rahim içi araç (RİA): Erkek sperminin kadının yumurta hücresini döllemesini önleyerek gebelikten uzak tutan rahim içi aracın bir yan etkisi olarak bilinmektedir. Adet kanamasınn fazlalığına göre doktorunuz bu aracı çıkarabilir.

Kanama bozuklukları: Adet kanamasnı uzun ve uzun sürmesini bazı rahatsızlarda etkilemektedir. Bu tarzda kanın geç pıhtılaşmasını yada kanda pıhtılaşmayı engeleyen tarzdaki rahatsızlardır.

İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçlarda adetin uzun ve ağrılı sürmesini sağlamaktadır. Bu ilaçlar Anti-inflamatuar ve antikoagülen gibi olanlardır.

Diğer sağlık koşulları: Tiroid problemleri, karaciğer hastalıkları, pelvik inflamatuar hastalık, endometriyoz ve böbrek hastalıkları fazla adet kanamasına sebep olur.

Fazla adet kanamasının belirtileri nelerdir

Adet döneminde kanamanın olması normal olarak kabul edilir. Fakat kişiyi gece uykusundan kalkıp ped değiştirmeye zorluyorsa, yoğun bir kanama ve kan pıhtısı kütlesiyle geliyorsa, ped değiştirmeniz bile yetersiz kalıyorsa, kullanılan tampon ve pedden 2-3 adet kullanmak zorunda kalıyorsanız, fazla kan kaybında dolayı aşırı halsizlik ve nefes darlığı oluyor ise ve adetiniz 7 günden uzun sürüyorsa acil olarak bir doktora gidilmesi gerekir.

Fazla adet kanamasının tedavisi

Doktorunuzun tavsiyesiyle fazla ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanılabilir. Kanamanın düzenlenmesi ve normal seyrine dönmesi hormon ilaçları verilebilir. Bazende kanın pıhtılaşmasını hızlandıracak ilaçlar verilir. Fazla adet kanamasını azaltabilmek için ilaç tedavisinin haricinde uygulanabilecek cerrahi operasyon seçeneği de bulunmaktadır. Cerrahi operasyonda kanamanın artmasına sebep olan rahim astarının düzenlenmesine, rahmin alınması veya miyomların alınmasına şeklinde gerçekleştirilir.
]]>
Adet Kanaması Neden Az Olur https://www.kanama.gen.tr/adet-kanamasi-neden-az-olur.html Thu, 11 Oct 2018 05:23:51 +0000 Adet kanaması neden az olur, adet hemen her genç olan kızların görmüş olduğu sancılı, stresli yada korkulu rüyası olmaktadır. Belli olan bir yaş üzeri genç kızların regl dönemi adı verildiği döneme adet adı verilir. Erge Adet kanaması neden az olur, adet hemen her genç olan kızların görmüş olduğu sancılı, stresli yada korkulu rüyası olmaktadır. Belli olan bir yaş üzeri genç kızların regl dönemi adı verildiği döneme adet adı verilir. Ergenliğe giren her genç kız adet kanaması görebilmektedir veya belli olan bir yaşa gelene kadar yani menopoz dönemine kadar adet kanaması devam eder. Bayanlarda olan adet düzensizliği olmadığı süre içerisinde her ay belirli olan bir günde yada düzenli olacak bir şekilde adet kanaması görülebilmektedir. Kişiden kişiye de adet kanamaları değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin bazı bayanlarda da adet kanamaları az olurken bazı bayanlarda da adet kanamaları çok olabilmektedir. Ayrıca aynı zamanda bazı bayanlar sancılı olan bir dönem geçirirken bazıları da hiç sancı hissetmeden adet dönemi geçirebilmektedirler. 

Adet kanaması neden az olur, bazen bir bayanın adet görme zamanı kısa sürerken bazı bayanların da adet görme zamanları uzun sürebilmektedir. Adet kanaması ilk zamanlar fazla olurken daha sonra olan dönemlerde de azalması anormal olan bir durum olarak bilinmektedir. Adet kanaması az olan düzensiz olan yada birden kesilen kişilerin acilen bir uzman tarafından da kontrol edilmesi gerekir. Kişiler adet kanamalarını da sürekli olarak kontrol altına alabilmektedir. 

Adet kanaması neden az olur
 • 40 yaşından önce adet azalması yada kesilmesi kesinlikle normal değildir. Kesinlikle erken menopoz sinyali olabilir. Bu nedenle de çözüme ulaşabilmek için doktor tarafından da kontrol edilmesi gerekmektedir. Erken menopoz ciddi olan hastalıkların habercisi olabilir veya bu ciddi olan hastalıkların başında ise kemik erimesi gelebilmektedir. 
 • Hormonal sebeplerden dolayı da adet azalması oluşabilir. Ayrıca yaş da ilerledikçe bayanlarda görülebilen hormonların azalması adet kanamasının da azalmasına neden olabilmektedir.
 • Hızlı olan kilo alışverişi hem adet kanamasına hem adet düzensizliğine neden olabilir.
 • Birde guatr hormonlarının azalması kanamanın az olmasına da neden olabilmektedir. 
 • İlaç kullanmak yada sıklıkla ağrı kesici kullanmak hemde adet azalması hem gecikmesine de sebep olabilmektedir.
]]>
Kanama Riski https://www.kanama.gen.tr/kanama-riski.html Thu, 11 Oct 2018 07:55:42 +0000 Kanama riski, Kanama riskinin en başında iç kanama gelir. Bu kanama, zaman zaman hayatı tehdit eden yolları açabilir. Beyin gibi vücudun da bazı önemli hayati organlarının son derece etkileyebileceği görülmüştür. İç kanamal Kanama riski, Kanama riskinin en başında iç kanama gelir. Bu kanama, zaman zaman hayatı tehdit eden yolları açabilir. Beyin gibi vücudun da bazı önemli hayati organlarının son derece etkileyebileceği görülmüştür. İç kanamalar genellikle dokuların ve organların içinde ya da vücut boşluklarında oluşan kanamalardır. Bazen hiç kanamalar gözlerde meydana gelebilmektedir. Kalp ve eklemleri kaplayan dokular içerisinde de oluşabilir. Kan damarlarında oluşan hasarlardan dolayı kan dolaşım sistemi süresince içerisinde kanlar birikir ve böylelikle iç kanamalar oluşabilir. Hayati önem teşkil eder ve önemli bir duruma müdahale gereklidir. Beyin, karaciğer ve karın gibi hayati organların kanamasını da tespit eder. Kanamalar genellikle yüksekten düşmek, travmalar, araba ya da motosiklet kazaları gibi durumlardan kaynaklanmaktadır. Bu durum aynı zamanda yüksek tansiyon hastalarında da kan damarlarının yırtılması nereden olarak kimi kemiklerin kırıkları nedeniyle de oluşabilir. Tansiyon, iç kanamanın başka bir ortak nedenidir. Diğer bazı önemli nedenleri arasında karaciğer hastalıkları, mide hastalıkları, kistler, damar bozuklukları, dış gebelik gibi kanama bozuklukları oluşabilmektedir. Bazı ilaçlar kullanan kişiler, zaman zaman kendiliğinden kanama sorunları yaşayabilirler. Aşırı alkol tüketimi ise iç kanama riskini de artırabilmektedir. 

Kanama Riski
Dışarıdan belirgin olmadığı için hasta genellikle yüksek miktarlarda kan kaybetmekten şüphelenmektedir. Bazı kanamalar dışarıdan kendini göstermektedir. Kafatası  içerisinde kanamadan etkilenen bireyin zihinsel ve bilişsel işlevleri de etkileyebilmektedir. Yüksek tansiyon kafa tümörleri ve travmaları kanamaların birer çeşitidir. Karın bölgesindeki kanamalarda en sık görülen belirti ağrıdır. Dökülen kan biriktiğinde hareket ettiğinizde şiddetli ağrı yaşayabilirsiniz. Bazen karın içi kanamalarda morarma gibi belirtilerde neden olabilir. İdrar yolunda kanama, böbrek, mesane ve idrar yolunun herhangi bir başka yerinde ortaya çıkabilmektedir. Genellikle mesanede idrar  yolu enfeksiyonlarından kaynaklanan çeşitidir. Kasların  iç kısımlarında olan kanamalar şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Yaralanmaya yakın eklemler hareket güçlüğü ve duyu kaybı yaşanır. Eklemlerdeki iç kanamalar şiddetli ağrı ve eklem hareketlerinde büyük kaymaya neden olur. Kanama tedavisinde ise altta yatan nedenler ve kaybedilen kan miktarı son derece önemlidir. Kanamanın nedeni ve kanamanın yerini tespit etmek için doktorunuza başvurabilirsiniz. Sağlık durumuna dayanarak kanamayı durdurmaya yönelik tedaviler uygulanmaktadır. Doktorunuz kanamayı ve hastayı değerlendirdikten sonra gerekli ilaçları size verecektir. Hasar, onarım ve kanama nedeniyle olan sorumluluğu ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Bu nedenle doğru tanı ve kanamanın yerini ve miktarının belirlenmesi doğru tedavinin anahtarıdır.
]]>
Cinsel İlişkide Kanama https://www.kanama.gen.tr/cinsel-iliskide-kanama.html Thu, 11 Oct 2018 09:42:12 +0000 Cinsel ilişkide kanama, adet dönemi haricinde yaşanan her kanama kadın için endişe vericidir. Kanamanın neden kaynaklandığı oldukça önemlidir. Cinsel ilişkide meydana gelen kanama hafiften şiddetliye kadar uzanabilir Cinsel ilişkide kanama, adet dönemi haricinde yaşanan her kanama kadın için endişe vericidir. Kanamanın neden kaynaklandığı oldukça önemlidir. Cinsel ilişkide meydana gelen kanama hafiften şiddetliye kadar uzanabilir. İlişki anında ya da sonrasında kanama bir takım hastalıklar nedeniyle meydana gelebilir. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Serviks anormal hücre varlığı
 • Rahim ya da serviks içinde büyüme
 • Rahim, rahim ağzı ya da vajinada enfeksiyon
 • Kanser
 • Vajina ya da serviks travması

Cinsel ilişkide kanama yaşanması hiçbir zaman normal olarak kabul edilmez. Vajinada kuruluk, servikal displazi gibi cinsel ilişkide kanama yaşanıyorsa altta yatan nedenin araştırılması, erken tanı ve teşhis  tedavinin başarılı olmasını sağlar. Cinsel ilişki anında kanamanın tedavisi farklı şekillerde yapılabilir. Kişinin sağlık durumu, altta yatan neden, yaşanan şikayetlerin boyutu ve gelişebilecek komplikasyonlar göz önünde tutularak tedavi yöntemi tercih edilir.

Bazı durumlarda kanama idrar yolu ya da gastrointestinal sistemden kaynaklanabilir. Bu durumda idrarda, dışkıda kan görülerek vajinal kanama ile karıştırılabilir. Bu nedenle vajinal kanamalarda dikkatli olunmalıdır. Eğer yapılan incelemeler sonucu bir neden bulunamamışsa ve kanama açıklanamıyorsa uzman bir doktor tarafından durumun detaylı bir şekilde değerlendirilmesi gerekir.

Cinsel ilişkide kanamanın bazı türleri oldukça ciddidir. Örneğin rahim ağzı kanseri veya cinsel birliktelik ile bulaşan hastalıkların varlığında yaşanan kanama çok tehlikeli boyutlara ulaşabilir. Cinsel ilişkide kanama yaşanıyor ve bu kanamanın boyutu ne olursa olsun mutlaka doktora başvurulmalıdır. Erken tanı sayesinde kısırlık, kanser gibi ciddi komplikasyonların oluşma olasılığı azaltılabilir.

Cinsel İlişkide Kanama

Cinsel ilişkide kanama ile beraber yaşanan belirtiler nelerdir

 • Ateş
 • Sırt ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Cinsel ilişkide ağrı
 • Cinsel istek azalması
 • Vajinal kuruluk
 • Olağan dışı vajinal kanama
 • Ektopik hamilelik
 • Fallop tüplerinde yaralanma ya da yapışıklık
 • Kısırlık

Bazı durumlarda cinsel ilişkide kanama rahim ağzı kanseri ya da bulaşıcı bir hastalık nedeniyle oluştuğunda şu belirtiler yaşanabilir;

 • Baş dönmesi
 • Şiddetli pelvik ağrı ve karın ağrısı
 • Yüksek ateş
 • Baş dönmesi

Cinsel ilişki kanaması nedenleri

Cinsel birliktelik anında yaşanan kanama hafifte olsa mutlaka ciddiye alınmalıdır. Normal bir durum değildir. Vajinal kuruluk gibi önemsiz bir şeyden kaynaklanıyor olsa da bazen ciddi rahatsızlıklar nedeniyle yaşanabilir. Bu nedenler;

 • Rahim ağzı iltihabı
 • Rahim ağzında yara
 • Kanama bozukluğu ya da kan hastalıkları
 • Vajinit
 • Vajina içinde lezyon
 • Cinsel birliktelik anında vajinanın yırtılması
 • Hamilik söz konusu ise düşük riski olması
 • Bulaşıcı hastalıklar

Kanama tedavisi için ilk önce neden belirlenir. Nedene yönelik tedavi yöntemi belirlenerek gerekli tedaviye başlanır.

]]>
Adet Kanaması https://www.kanama.gen.tr/adet-kanamasi.html Thu, 11 Oct 2018 14:45:08 +0000 Adet Kanaması, 9-12 yaşları arasında başlayan ve ay başı, hayız hali veya regl dönemi olarak adlandırılan dönem ile birlikte başlayan ve genellikle yirmi beş ile otuz gün arasında süre ile tekrar eden her sağlıklı kadını Adet Kanaması, 9-12 yaşları arasında başlayan ve ay başı, hayız hali veya regl dönemi olarak adlandırılan dönem ile birlikte başlayan ve genellikle yirmi beş ile otuz gün arasında süre ile tekrar eden her sağlıklı kadının yaşadığı doğal bir döngüdür. Adet kanaması en az 3 en fazla ise 15 gün sürmektedir. Bu süreden az ve daha uzun süren kanamalar adet kanaması değil başka bir rahim veya yumurtalık hastalığına bağlı olarak ortaya çıka kanamalardır. Adet kanamasında en az dokuz yaş olan alt yaş grubu çağımızda yedi yaşına kadar gerilemiştir. On iki yaş olan üst sınır ise genetik özelliklere göre farklılık gösterebilmekte ve on beş yaşını bulabilmektedir. On beş yaşına gelmiş ve adet kanaması yaşamamış olan genç kız kadın hastalıkları uzmanına zaman geçirmeden başvurmalıdır.

Gebelik durumu söz konusu olmayan kadınlarda her ay yumurtalıklar çatlayarak yenilenir ve bu yenilenme sırasında ortaya çıkan eski dokular çatlayan yumurtalıklarda meydana gelen kan ile vajina yolu ile dışarıya atılır. Yumurtaların yenilenme sürecinde meydana gelen bu kanamada kanın rengi koyu kırmızı ve kokuludur. Adet kanamasında gelen kan pıhtılamamıştır ancak rengi normal kan rengine göre oldukça koyu bazen siyaha yakın durumdadır.

Adet kanamasında vajinadan dışarıya atılan kanın rengi koyu ve kıvamlı olduğu için genellikle halk arasında necis ve pis olarak görülmektedir ancak adet kanı herhangi bir mikrop veya virüs içermemektedir. Adet kanamasında gelen kan miktarı gün sayısına göre farklılık gösterebilir. En az üç ve en fazla on bey gün olan kanamadan en az miktar yarım çay bardağı ve en fazla miktar bir çay bardağını geçmemektedir.

Adet Kanaması
Adet kanaması uzun günler sürse daha sürekli olarak kan akma durumu söz konusu değildir. Kanama genellikle damla şeklinde gerçekleşir ve ayakta olma durumda daha fazla kanama meydana gelir. Kanamanın zamanı gece veya gündüz fark etmez ve adet kanaması süresi boyunca aralıklar ile sürekli olarak devam eder. Adet kanamasının tamamen kesilmesi durumu kadında gebeliğin veya menopoz döneminin başlaması ile ilgilidir. Gebeliğin anlaşılmasındaki temel şart adet kanamasının durmasıdır. Düzenli olarak adet gören bir kadın hamile olup olmadığını adet gününün geçmesi ile hesaplamaktadır. Hamilelikte adet dokuz ay boyunca kesilmekte ve bebek anne rahminde bu kan ile beslenmektedir. Menopoz da ise kadım artık doğurganlık özelliğini tamamen kaybeder ve yumurtalıklarda artık çatlama ve doku yenilenmesi meydana gelmez. Menopoz genetik özelliklere de bağlı olarak ülkemizde genellikle 45 ile 50 yaşları arasında gerçekleşmektedir.

Adet kanaması süresinde kadın veya bakire olan genç kızın dikkat etmesi gereken en önemli husus hijyendir. Kadın hastalıklarının oluşmasına neden olan vajinal bölgenin bu dönemde temiz tutulması ve kullanılan ped veya havlunun sürekli olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Uzun süre kullanılan ve sürekle olarak kadının iç çamaşırı içinde bulunan pedler kadın hastalıklarına, rahim ağzı kanserine, idrar yolu ve yumurtalık iltihaplanmasına, rahim ve vajinal mantarın oluşmasına neden olmaktadır. Bunların yanı sıra adet kanamasının yaşanıldığı dönemde cinsel ilişkiye girmek kanın akım yönünü değiştirerek kirlenmiş olan kanın tekrar rahime dönmesine neden olmakta ve rahim hastalıklarına yol açmaktadır. Adet döneminde cinsel ilişkiden kaçınılması hem erkek için hem de kadın için oldukça önemlidir.

Adet kanaması yaşanılan dönemlerde ortaya çıkan sancılı adet kanaması yani dismenore adet kanaması gören kadınların yarısından fazlasında görülmektedir. Bu sancı oldukça doğal olup görülmesi de olağan bir durumdur. Kanamayı kontrol altında tutmak isteyen rahimde meydana gelen kasılmalar bu ağrı ve sancılara neden olmaktadır. Bu sancılar karnın alt kısımında ve kasıklarda sıklıkla hissedilmektedir. Sancılı adet kanamasının engellenmesi için bazı tedbirler almak mümkündür. Bu tedbirlerden]]> Beyin Kanaması https://www.kanama.gen.tr/beyin-kanamasi.html Thu, 11 Oct 2018 15:12:09 +0000 Beyin kanaması, genellikle hipertansif olan bir kişide ani bir şekilde gelişen baş ağrısıyla, kusma ve tek taraflı felç benzeri nörolojik belirtilerle kendini gösteren, komaya kadar giden klinik bir tablodur. Gerekli önlem alınma Beyin kanaması, genellikle hipertansif olan bir kişide ani bir şekilde gelişen baş ağrısıyla, kusma ve tek taraflı felç benzeri nörolojik belirtilerle kendini gösteren, komaya kadar giden klinik bir tablodur. Gerekli önlem alınmadığı takdirde hiper tansiyon, kafaya alınan darbe, beyin damarlarındaki zayıflama ile bölgede kan birikimi nedeniyle oluşan anevrizma, damar bozukluğu, beyin tümörü, kanama bozukluğu, vücuttaki kanama sorunları gibi çeşitli sebeplerden dolayı beyin kanaması oluşabilir.

Beyin kanaması kanamanın meydana geldiği yere, yaygınlığına ya da kanamanın sınırlı olmasına göre farklı klinik seyir izleyebilir. Toplumda görülme sıklığı yüz binde 12-15 kadardır. Kanamanın başlangıcı genellikle bir eylem sırsında gerçekleşir. Çok nadir olarak uykuda başlar. Vücutta kan basıncının yükselmesiyle ya da kan akımının artmasıyla alakalı olabilir.

Beyin kanamalarının sınıflandırılması
 • İntraserebral kanamalar: Bu tür kanama beyin dokusu içinde meydana gelir.
 • Subaraknoldal kanamalar: Bu kanama türü beyin zarları arasında olur.
 • Epidural kanamalar: Bu kanamalar kafatasıyla beynin en dış zarının  arasındaki dura bölgesinde meydana gelir.
 • Subdural kanamalar: Bu kanamalar dura bölgesi ile beyin arasında meydana gelir.
Beyinde üstte duramater adı verilen bir zar bulunur. Zarın üzerindeki damarların travma sonucunda çatlayan ya da kırılan kafatası kemikleri yüzünden zedelenmesiyle beyin kanaması oluşabilir. Kanama duramater ve kafatası kemiklerinin arasında birikerek beyni sıkıştırır. Eğer hasta ameliyata alınmazsa, beyin ölümü kaçınılmaz olur. Bu tür kanamalar epidural hematom olarak tanımlanır. Travmaların şiddetli olması halinde beyin üzerinde bulunan damarlarda zedelenir. Damarlardan sızıntı yapan kan duramater altında birikir ve beyni sıkıştırır. Bunlarda subdural hematom olarak tanımlanır. Bazen beyni örten oldukça ince olan araknoid zar altında da kanama olabilir. Bunlarda subaraknoid kanamalardır.

Beyin Kanaması
Beyin kanaması nedenleri

Yüksek tansiyon: Akut hipertansiyon direkt olarak beyin kanamasına yol açabilir ya da hastadaki kronik hipertansiyon damar çeperlerine zarar vererek beyin kanamasına uygun zemin hazırlayabilir. Genellikle 65 yaşın üzerindeki kişilerden % 66 kadarı hipertansiftir.

Daha önceden yeterli kan akımının olmadığı bölgelerin olması ya da kan akımının akut şekilde artması beyin kanaması nedeni olabilir. Migren atakları sonucunda, karotid endarterektomi sonucunda, çocuklardaki konjenital kalp defekti tamirinin sonrasında, zorlayıcı derecedeki fiziki çalışmaların ardından, daha önceden geçirilen beyin enfarklarındaki tıkanmanın açılmasıyla ya da rekanalizsyonu sonucunda beyin kanaması olabilir.

Bunları dışında damarsal anomaliler, venöz anjiyomların rüptürü, anevrizma, beyim tümörünün olması, enfeksiyonlar, eklampsi, post travmatik, kanda pıhtılaşma sorunları, arteriopatiler, kokain ve amfetamin gibi ilaçların kullanımı da beyin kanaması nedeni olabilir.

Beyin kanaması belirtileri

Beyin kanamasındaki belirtiler kanamanın meydana geldiği yere göre farklılık gösterir. Görmeyle alakalı bölüm etkilenirse görme bozuklukları olabilir, konuşma bölgesini etkilerse konuşma bozuklukları gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Vücutta tek taraflı olan güçsüzlük, denge sorunları, koordinasyon problemleri beyin kanamasına ait olan ortak belirtiler olarak kabul edilir. Beynin alt kısmında beyin sapındaki kanamalarda hastanın koma hali gelişir. Bazı hastalarda belirtiler aniden ortaya çıksa da, bazılarında birkaç saatle, birkaç gün arasında değişen zamanlarda meydana gelebilir.

Beyin kanamasının tanısı ve tedavisi

Beyin kanamasına bilgisayarlı tomografi BT ile kola]]> Adet Dışı Kanama https://www.kanama.gen.tr/adet-disi-kanama.html Fri, 12 Oct 2018 11:11:16 +0000 Adet dışı kanama, adet dönemi geçtikten birkaç gün sonra tekrar bir kanama yaşanabilir. Bu kanama bazen şiddetli bazen hafif seyredebilir. Ancak adet dışı kanamalar mutlaka ciddiye alınarak uzman bir doktora başvurul Adet dışı kanama, adet dönemi geçtikten birkaç gün sonra tekrar bir kanama yaşanabilir. Bu kanama bazen şiddetli bazen hafif seyredebilir. Ancak adet dışı kanamalar mutlaka ciddiye alınarak uzman bir doktora başvurulmalıdır. Çünkü adet dışı kanama birçok nedenden dolayı kaynaklanabilir.

Normal adet döngüsü kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazen 5-7 gün sürer ve düzenli aralıklar ile seyreder. Döngü 21-28 gün arasında gerçekleşir. Bu süreç dışında gerçekleşen kanamalar adet dışı kanaması olarak değerlendirilir. Adet dışı kanama yaşayan kadının gördüğü kanın vajinadan gelip gelmediğinden emin olması gerekir. Çünkü bazı durumlarda görülen kanama makatta oluşabilecek bir basur ya da idrar yolu ile alakalı gelişen bir sorundan dolayı görülebilir.

Adet Dışı Kanama

Adet dışı kanama hangi durumlarda gerçekleşir

Adet dışı kanama altta yatan nedene yönelik olarak yaşanabilir. Aşağıda sıralanan nedenlerde adet dışın kanamaya yol açabilir;

 • Aşırı stres
 • Rahim ve rahim ağzı kanseri
 • Yumurtlama bozuklukları
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Vajinal kuruluk
 • Troid ile ilgili gelişen hastalıklar
 • Rahim ağzında gerçekleşen cerrahiler
 • Hormon hastalıkları
 • Doğum kontrol hapları ve iğneleri
 • Üreme fonksiyonları ile alakalı gelişen problemler
 • Cinsel ilişki sonrası
 • Gebelikte düşük

Adet dışında meydana gelen kanamanın boyutu ne olursa olsun mutlaka ciddiye alınmalıdır. Bu nedenle uzman bir doktora başvurulmalı ve detaylı bir şekilde araştırma yapılmalıdır. Adet dışı kanama yaşayan kişiler aspirin gibi kan inceltici ilaç kullanımından kaçınması gerekir.

Doktor muayene ve araştırma anında kanamanın boyutu, süresi ve ne aralıklarla gerçekleştiği hakkında bilgi almak ister. Devamında ultrason ve bazı tetikler yapılarak neden tespit edilebilir.

Adet dışı kanama tedavisi

Adet dışı kanamalarda tedavi süreci altta yatan neden bağlı olarak değişir. Bazı durumlarda şiddetli kanamaları kontrol altına almak için kürtaja gerek duyulabilir.

]]>