Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Adet Kanaması, tıp alanında menoraji adı ile bilinir ve Ardışık pek çok adet döneminde normalin dışında aşırı âdet kanamasının görülmesi memoraji olarak adlandırılır. Normal şartlarda adet dönemini süresince kaybedilen kanın oranı her bir kadın için aynı miktarlarda olmadığından dolayı aşırı âdet kanamasının miktarını kati bir şekilde tanımlamak mümkün değildir. Bu konu hakkında yapılan araştırmalara göre aşırı âdet kanaması adet dönemindeki atılan kanın 60-80 ml ya da bu miktarlardan daha çok kanamaların yaşanması ile tanımlanır. Normal bir adet döneminde kaybedilen kanın miktarı yaklaşık olarak 30-40 ml'dir. Bu yüzden bayanların %95'i 80 ml'den daha az miktarlarda kan kaybederler ve aşırı âdet kanaması yaşayan bayanların %40 veya %60'ında herhangi bir sorun yoktur. Aşırı âdet kanaması yaşanmasının sebepleri arasında, özellikle rahim içi veya rahim ağzı polipleri, myomlar, spiral, endometriozis, pıhtılaşma bozuklukları kronik pelvik enflamatuvar raharsızlıkları da aşırı âdet kanamasına neden olabilmektedir. Bunlar ise kemoterapi, antikoagülan ve tüpleri bağlatma ilaçlarıdır. Bu nedenle aşırı âdet kanaması nedeni ile uygulanacak tedavide ilk olarak bu durumun nereden kaynaklandığını anlamak için belirti veya bir bulgu aranır ve altta yatan herhangi bir ciddi mesele yoksa ilaç tedavisi öngörülür. Uygulanan ilaç tedavinin ardından tedavi şekilleri arasında cerrahi operasyon, progesteron hapları ve iğneleri, doğum kontrol ilaçları ve hormonlu asit spiraller ise diğer tedavi şekilleridir. Aşırı adet görme tıp alanında menoraji adı verilir ve adet dönemlerinde bayanların kaybettiği kanın oranı ise kişiden kişiye değişiklikler gösterir. Aşırı âdet kanaması başlı başına olabileceği gibi ayrıca aşırı adet ağrısı şeklinde belirtilerde verebilir. Aşırı âdet kanaması yaşanması kesinlikle ciddi bir sorun olduğu anlamına gelmediğinin yanı sıra kadını duygusal, bedensel ve sosyal yönden etkileyebileceği gibi günlük normal yaşamı alt üst edecek kadar da etkileyebilir.

Aşırı Adet Kanaması

Genel olarak her bir adet esnasında kaybedilen kanın oranı her bayan farklılıklar gösterebileceğinden dolayı aşırı âdet kanamasını net bir şeklide tanımlamak mümkün değildir. Bu nedenle adetleriniz günlük aktivitelerinizi etkiliyorsa ya da kanın miktarı normalinden daha fazlaysa mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Her zamankinden fazla ped kullandıysanız, iç çamaşırınıza ya da yatağınıza kan çıkıyorsa ped beraberinde havluda kullanıyorsanız O zaman aşırı âdet kanamanızın olduğu bir gerçektir.

Aşırı Adet Kanaması Nedenleri?
 • Rahim içi ya da rahim ağzı polipleri, rahim içi veya rahim ağzı döşemesinden köken alarak yerleşen iyi huylu polimlerin büyümesidir.
 • Myomlar, rahimde yer alan ve kanser riski olmayan ve adet riski bulunmayan büyümelerdir.
 • Pıhtılaşma bozuklukları, özellikle von Willebrant rahatsızlığı benzeri kandaki pıhtılaşma adı verilen bozukluklar.
 • Spiral, spiral takılmasından sonra genellikle %45- 50 fazlalaşabilir.
 • Endometriozis, rahim içi döşeminde karına, pelvise ya da vücudun ayrı bölgelerine yayılma durumu.
 • Hipotiroidi, aşırı yorgunluk, soğuğa dayanamama, kabızlık ve cilt- saç değişikliklerine sebep olarak gösterilen tiroit bezinin çok az çalışması.
Aşırı âdet kanaması nedenlerini de sıraladıktan sonra bu nedenler göz önüne alınarak bir hekime başvurulması sonucunda hekiminiz sizden adet döneminiz hakkında bilgi alarak yukarıdaki belirtilerin sizde olup olmadığını ortaya çıkarmak için çeşitli testler ve tedavi şekilleri uygulayarak bu sorunu çözmenizde yardımcı olacaktır.

Aşırı Adet Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İki Adet Arası Kanama Nedenleri

İki Adet Arası Kanama Nedenleri

Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur?

Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur?

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6