Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yerleşme Kanaması, gebeliğin çok erken döneminde meydana gelen bir kanama şeklidir. Çoğunlukla döllenmiş olan yumurtanın kendisini rahim duvarına yerleştirme işleminde yerleşme kanaması ortaya çıkmaktadır. Ancak bu yerleşme kanaması özellikle 6 ile 12 gün arasındaki süreyi kapsamaktadır. Ayrıca yerleşme kanaması lekelenme gibi olurken birkaç gün seyir edebilmektedir. Yerleşme kanamasının gerçekleştiği zaman hakkında ise kesin bir bilgi verilemez. Çünkü regl döneminden ya bir hafta öncesinde ya da regl döneminin başında meydana gelmiş olabilir. Bunun için pek çok anne adayı âdet kanaması ile yerleşme kanamasını karıştırabilmektedir. Genellikle bu iki durumu birbirinden farklı kılan ise gelen kanamanın yoğunluğu belirlemektedir. Âdet kanaması daha çok normal şekilde olan kanamalar iken yerleşme kanaması ise kişide lekelenme ya da kahverengi şeklinde görülmektedir. Fakat kanamanın renk tonu eğer şüphelenecek bir sorun ise mutlaka uzmana başvurulması ihmal edilmemelidir.

Gebelikte Meydana Gelen Yerleşme Kanaması Nasıl

Yerleşme kanaması özellikle gebeliğin ilk üç ayında hafif dereceli kanamalar ya da pembemsi renkte lekelenme şeklinde meydana gelmektedir. Ayrıca pembe renkteki lekelenme gebelik ile yaşanabilecek bir sorun olduğu anlamına da gelmemektedir. Gebeliğin ilk üç ayı içerisinde kanaması olan anne adayının yumurta döllendikten sonra rahim duvarına yerleşme işleminde bu kanama sürecini yaşayabilmektedir. Ayrıca ortaya çıkan kanama ise çoğunlukla yumurta döllenip rahim duvarına yerleşmesinden yaklaşık 10 gün sonra meydana gelebilmektedir. Yerleşme kanaması özellikle regl kanamasından daha hafif bir şekilde olurken düzensiz lekelenme olması da regl kanamasından farklı olduğunu göstermektedir. Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen bu yerleşme kanaması sonrasında anne adayının doktora başvurması gerekir iken, aynı zamanda meydana gelen kanamanın oldukça ciddi bir etkenden kaynaklı olarak ortaya çıkmış olabileceği de göz ardı edilmemelidir.

Gebelikte Yaşanan Yerleşme Kanamaları

Gebelik döneminde sadece yerleşme işleminden kaynaklanan kanamalar haricinde özellikle vajinal kanamanın olmasına da sebep olabilecek bazı çok ciddi derecede rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Bu değişiklik genellikle rahimde meydana gelen ve gebelik esnasında rahme çok daha fazla kan akışının olması da yol açabilmektedir. Bunun için meydana gelen kanama bu sebebe bağlı olarak yaşanmış olabilir. Bunun dışında gebelik döneminde cinsel ilişki sonrasında çok az miktarlarda kanamalarda meydana gelebilmektedir. Çoğunlukla gebeliğin ilk aylarında ortaya çıkan kanamanın sebebi olarak düşük tehlikesi olabileceği akla gelebilir. Fakat dış gebelik durumunu yaşanmasından dolayı da döllenen yumurtanın rahim yerine fallop tüplerine yerleşmesi sonrasında kanamalar yaşanabilmektedir. Bu durum genellikle anne adayında vajinal kanama ve karın ağrılarına sebep olabilir ve göz ardı edilmeden mutlaka ciddiye alınması gerekli olan bir durumdur. Hatta dış gebeliğin yaşanması sağlıklı bebeğin olma ihtimalini düşürmektedir, eğer tedavi edilmez ise bu durum anne adayı için oldukça tehlikeli ve çok ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Gebelikte Yerleşme Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6