Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tansiyon aslına bakarsanız ayrılmaz ikili gibidir. Eğer dışarıdan el veya başka bir cisimle müdahale olmadığı halde burnumuz kanamışsa kendimizi çok şanslı hissedebiliriz. Aslına bakarsanız sadece burundan değil kişinin (Bayanların adet dönemleri hariç) herhangi bir yerinden kan gelmesi çok ciddi bir sorunun habercisi de olabilir. Bazı nedenlerden dolayı örneğin gribal enfeksiyon neticesi burnumuza el ile yapılan bir darbe veya rinit, sinüzit veya doğumsal bazı bozukluklar neticesinde de burun kanamaları görülebilir. Daha çok burun kanamalarının başlıca sebeplerinden birisi de belki de en önemli sebeplerinden birisi olarak yüksek tansiyon kaynaklıdır. Yüksek tansiyon belirtilerinin en bariz belirtileri başlıca baş ağrısı ve buna bağlı burun kanamalarıdır. Burun kanaması sonrası belki biraz rahatlama hisleri belirtileri verebilir ama burun kanaması sizin hayatınızı kurtarmanız da başlıca sebep de olabilir. Burun içerisindeki damarlar incelendiğinde son derece ince ve narin yapıdadır bir yüksek basınçta kanaması her an mümkün olabilecek bir yapıdadır bu da vücudumuzun bir sigortası olacaktır. Basınçlı bir yerde hava nasıl dışarıya çıkmak için en zayıf yere seçecekse basıncı bir kanda en zayıf yerden yani burnumuzdaki bu ince damarlardan çıkacak basıncı alacak hayatımızı kurtaracaktır. Burun kanamalarını tıbbi alanda yapısal olarak incelediğimizde ön burun kanamaları, arka burun kanamaları olarak iki başlık altında toplanabilir. Ön burun kanamaları genellikle gençlerde ve çocuklarda görülmesine karşılık arka burun kanamaları damar sertliği ya da hipertansiyonu olan kişilerde yaşlı kişilerde görülmektedir. Burun kanamalarının başlıca sebepleri şu şekilde sıralanabilir.
 • Kaşıntıya neden olan alerji, gribal enfeksiyon veya burun kuruluğun sonrası kaşıntı nedeniyle burnun karıştırılması.
 • Pıhtılaşma zorluğu yaşayan kişiler ile kan inceltici aspirin ve benzeri ilaçlar kullanılması.
 • Burun kırıklıkları veya baş ve yüze alınan darbeler sonucu.
 • Şiddetli burun sümkürmeleri sonucu ince kılcal damarların birinin veya birkaçının çatlaması.
 • Burun eğikliğine bağlı olan kanamalar.
 • Yüksek tansiyon ve karaciğer rahatsızlıkları sonucu.
 • Çeşitli nedenlerle oluşmuş bazı tümör oluşumları.
Burun kanaması asla hafife alınmaması gereken bir durumdur. Burun kanaması durumunda yapılacak işlemleri iyi bilmek ve öğrenmek aslında hepimizin bilmesi gereke bilgilerdir. Burun kanaması durumunda yapılması gerekenlerin başında burnu kanayan kişiyi sakinleştirmeyle başlanmalıdır, zira burnu kanayan kişiyi heyecanlandırmak paniğe ve tansiyonun yükselmesine neden olabileceği için kanamayı artırıcı bir rol oynayacaktır. Baş Hafifçe öne doğru eğitilmeli kanın yutulması mideye gitmesi engellenmelidir. Fazla kan yutulması mide bulantısı ve kusmayı da beraberinde getirecektir. Burnun kıkırdaksı ve yumuşak yapısı beş dakika süre ile sıkıştırılarak kanamayı durdurmaya çalışılmalıdır. Bunlardan en önemlisi de burnu kanayan kişiyi yatırmamak dik oturmasını sağlanmalıdır. Eğer Mutlaka yatması gerekirse de başın yüksek kalması sağlanmalıdır. Bütün bunlara rağmen sık sık periyodik olarak tekrarlayan durumlarda doktora baş vurulması gereklidir. Doktora baş vurulması gereken durumlarda şunlardır. On dakika boyunca burun sıkıştırıldığı halde kanama devam ediyorsa, fenalaşma ve bayılma halleri görülüyorsa, nefes almakta güçlük ve çarpıntı varsa, kan tükürmesi ile kusmada kan görülüyorsa, kemoterapi tedavisi görüyorsa, pıhtılaşma bozukluğu ve hemofili gibi rahatsızlık varsa ve sık periyotlarla burun kanaması tekrarlıyorsa mutlaka bir hekime görünmeli tedavi edilmelidir.

Burun kanaması ve tansiyona bağlı olsun veya olmasın tedavi seçenekleri de şöyle sıralanabilir. Ön burun kanamalarında burna tampon yapılarak kanın durdurulması sağlandıktan sonra kanın tıbbi müdahale ile pıhtılaştırılması ve kanama durdurulduktan sonra da burun yumuşatıcı ve yara iyileştirici kremler kullanılabilir. Bütün bu verdiğimiz basit bile olsa ön bilgiler ışığında baktığımızda burun kanaması hiçbir zaman hafife alınmaması gereken bir durumdur. Burnu kayan kişilere veya eğer burnu kanayan kişi kendimiz isek kendimize uygulaya bileceğimiz yöntemleri iyi bilmemiz eğer bütün bunlara rağmen kanama durmuyorsa veya sık sık tekrar ediyorsa bir hekime mutlaka görünmemiz gerekliliğini de ortaya koymaktadır. Şu da bir gerçektir ki burun kanaması tansiyona bağlı bir kanama ise yine de kendimizi çok şanslı hissedebiliriz. Zira bir burun kanaması sizi bir beyin kanamasından kurtarmış demektir. Sağlıklı ve huzur dolu günler dileğimizle.

Burun Kanaması Tansiyon Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

İdrarda Kan Sebepleri

İdrarda Kan Sebepleri

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Neden Az Olur?

Adet Kanaması Neden Az Olur?

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Cok Olması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Cok Olması Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6