2 Yaş Çocuklarda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

2 Yaş Çocuklarda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

2 yaş çocuklarda burun kanaması, Bir anne ve baba için dünyada çocuklarından kıymetli hiçbir şey yoktur. Doğdukları andan itibaren onlara ilgi, alaka, sevgi gösteririz. Onlara hic bir şey olsun istemiyiz ama bazen rahatsızlana biliyorlar. Her çocugun ayrı ayrı hastalıklari oluyor buda, geçici bir hastalık olarak da nitelendire. Biliriz. Çocukluk çağında burun kanaması oldukça sıktır. Burun kanamasının en önemli nedeni lokal inflamatuvar olaylar enfeksiyonlar, travmadır. Aslında burun kanamalarının burun septumuna kuvvetlice bastırılması ile durdurulabilecek bu kanamalar, bazen geç durduğu için ya da sık tekrarladı için aileleri telaşlandırmakta ve çocuğu doktora getirmelerini sağlanmaktadır. Bu gibi durumlarda hangi kanamanın operasyon gerektiği, hangi kanamanın altta yatan başka bir kan hastalığının habercisi olduğu sorusunu yanıtlamak ise çocuk doktoru ve kulak burun boğaz uzmanına düşmektedir. Genelde ilk burun kanaması ise iyi bir öykü ve fizik muayene sayesinde herhangi bir inceleme yapmaya gerek kalmaz. Eğer önemli derecede kan kaybı oluşmuşsa ya da kötücül bir hastalıktan şüphelenmişse tam kan sayımı ve çevresel kan yayması incelemesi gerekir. Kanamaların çoğu burun karıştırma alışkanlığı ile ilgili olduğundan mutlaka sorgulanmalidir. Burna sokulan yabancı cisimler tipik olarak kanama dışında tek taraflı burun akıntısıda yaparlar. Burun kanamaları ister çocukta ister erişkinde olsun, oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Çocukluk yaşta özellikle de 2yas da yaygın olarak görülen burun kanaması, burundan kan gelmesi olarak tanımlanır. Çocuğun burnundan sızan veya damlayan kan ürkütücü olsa da çoğunlukla ciddi bir durumun göstergesi değildir. Kapalı ortamlarda kuru ve sıcak havanın burnu kurutması sonucu içeride kabuk tutmuş şeyler hisseden çocuğun Burnunu sık sık oluvuşturması, karıştırması çocuklarda burun kanamasına sebep olabilir. Egerki ciddi bir hastalık yoksa yine de emin olmak için doktor gözetimi altında olabilirsiniz.

2 Yaş Çocuklarda Burun Kanaması Yorumları

soru

nurseli

09 Aralık 2017 Cumartesi

cocgumun burnu kanıyor arada bir endiselndim bir kere doktra getrdim ck afif bir catlak var demisti o catlak korkulck gbi bisy mi yksa bu sekilde kanasada gecer mi ileriye dogru

Cevap yaz
cevap

Pekel

15 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba, burun çatlakları gerekli tedaviler yapılmadığı sürece iyileşmeyen ve çeşitli zamanlarda özellikle de yaz aylarında ciddi anlamda kanamalar meydana gelebilmektedir. En küçük darbede kanama olmasına neden olduğu için bu durum size rahatsızlık verebilir. Bunun haricinde herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Sonuçta küçük bir çatlak.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fazla Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Fazla Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Çekilen Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Çekilen Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6