Gece Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece diş eti kanaması üzerinde durulması ve önem verilmesi gereken bir durumdur. Dikkat edilmez ve tedavi edilmez ise diş eti hastalıklarına, diş kaybına ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Gece diş eti kanaması var ise ortada bir sorun olduğu kesindir. Sağlıklı dişlere sahip iseniz gece diş eti kanaması, diş fırçalaması ya da meyve yerken diş eti kanaması gibi durumlar ile karşılaşılmaz. Gece diş eti kanaması dişleri düzenli ve doğru bir şekilde fırçalamamak, vitamin eksikliği şa da sigara gibi birçok nedenden kaynaklanabilir. Diş bakımınıza özen göstermek ve düzenli olarak diş doktoruna gitmek en doğrusudur.

Gece diş eti kanamasına neden olabilecek sebepler

Vitamin eksikliği: C vitamini, K vitamini ve B12 vitamini eksikliği gece diş eti kanamasına neden olabilir. Folik asit eksikliğinde de gece diş eti kanamasına ek olarak saç ağarması, mide ve ağız ülseri ve dilde şişme de görülür. Gerekli testleri yaptırıp doktor tavsiyesi ile gerekli vitamin destekleri alınmalıdır.

Sigara: Birçok hastalığa sebep olabileceği gibi gece diş eti kanaması da sebep olacağı sorunlardan birisidir. Sigara diş taşı ve bakterilerin çoğalmasına sebep olacağı için bu durumlarda gece diş eti kanamalarına sebep olurlar.

Diş gıcırdatmak: Diş gıcırdatmak ya da geceleri dişlerinizi sıkmak, diş ve onu destekleyen dokulara fazla baskı uygular ve böylece dokuların zarar görmesi ile gece diş eti kanamaları meydana gelir.

Kötü beslenme: Vücudun bağışıklık sistemi için ihtiyaç duyulan faydalı besinleri almamak vücudu zayıf düşürerek savunma sistemini bozar. Bu durum dişlere de yansır. Diş eti hastalıkları enfeksiyonlar ile tetiklenir ve bu durumda gece diş eti kanamaları ile kendini gösterir.

Hamilelik dönemi: Hamilelik dönemi değişen hormonal dengeler ile vücutta birçok değişikliğe neden olur. Özellikle hamileliğin ikinci çeyreğinde diş eti iltihapları artabilir ve bu da gece diş eti kanamalarını tetikler.

Kullanılan ilaçlar ve hastalıklar: Vücudun savunma sistemini etkileyen hastalıklar diş etlerine zarar verebilir. Özellikle diyabet, lösemi, romatizmal artrit ya da kalp ve damar hastalıkları ile kan inceltici ilaçlar gece diş eti kanamalarına neden olabilir.

Yukardaki sebeplere ek olarak dişleri sert fırçalamak gece diş eti kanamalarına neden olabilir. Nedeni bulmak ve çözüm sağlayarak diş kaybına uğramamak için mutlaka diş doktorunuza muayene olun.

Gece Diş Eti Kanaması Yorumları

soru

Ahmet Burak

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhaba dişlerimi fırçaladağım zamanlarda kan geliyo. Neredeyse her yaptığımda oluyo. Büyük bir sorun öu var sizce?

Cevap yaz
cevap

Uygar

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Gece diş kanaması ağız yolu veya başka bir rahatsızlığın etkisinden dolayı görülür. Dişlerin ve diş etinin sağlıksız olması, vitamin eksikliği, sigara kullanılması, diş gıcırtdatmak, dengesiz ve kötü beslenmek ve kullanılan ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkabilir. Dişlerin bakımına önem verilmeli ve doktora gidilmelidir. Ayrıca kişi dişlerini yumuşak bir şekilde fırçalamalıdır

cevap

Süheyl

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhabalar geçmiş olsun. Diş etinizde kaynaklanan sorunlardan dolayı diş fırçalarken kanama olabilir. Ama siz yine de fırçalamayı bırakmayın. Diş eti cekilmesi diş eti iltihaplanmaları bu kanamalara sebep olur . Bu nedenle bir diş hekimine görünmeli ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Diş hekiminin önerileri doğrultusunda dış temizliği yaparsanız bir an önce geçecektir

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6