9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

9 Haftalık Gebelikte Kanama; Kanama gebeliğin ilk dönemlerinde, ortasında ve sonlarında olmak üzere daima olabilecek bir durumdur. Kanama olması halinde mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Kanama farklı miktarlarda ve değişik renklerde olabilir. Bazen birkaç damla kadar az veya lekelenme şeklinde, bazen pembe renkte, bazen de kahverengi veya kırmızı renkte olabilmektedir. Öncelikle kanamanın nedeni saptanmalıdır ve ona göre bir yol çizilmelidir.

9 Haftalık Gebelikte Kanama Sebepleri Nelerdir?

Hamileliğin hangi döneminde olduğunuyla orantılı olarsk kanamanın farklı nedenleri bulunmaktadır. Hamileliğin ilk üç ayında oluşan kanamaların en sık nedeni düşük tehtidi ile karşı karşıya olmaktır. Bunun dışında mol gebelik veya dış gebelik gibi durumlarda da kanama gerçekleşebilir. Gebeliğin daha ilerleyen dönemlerinde ve sonlarına doğru olan kanamaların ise farklı nedenleri olabilmektedir. Örnek vermek gerekirse, bebeğin eşinin önde bulunması, bebeğin eşinin dekolmana uğraması, nişan kanaması, doğumun başlamasına bağlı olan kanama gibi örnekler verilebilmektedir. Bunlardan hangisinin kanamaya neden olduğunun mutlaka bir Uzman tarafından araştırılması gerekmektedir.
Basura bağlı olan, makat kanamaları ve idrar yolundan dolayı olan kanamalar da bazen vajinal kanamalarla karıştırılabilmektedir.

Gebelik ile İlgili Olmayan Kanamalar

Gebelik dönemi boyunca sıklıkla meydana gelen kanamaların bir kısmı gebelik ile ilgili alakalı olmayabilir. Bunlar rahim ağzındaki bir yaranın kanaması, rahim ağzında bulunan polikistler, vajinadaki bazı küçük kitleler nedeni ile de olabilmektedir.

Kanamalı hamile bir kadının tedavisi gebeliğin kaç haftalık olduğu, kanamanın nedeni, annenin ve bebeğinin durumu gibi faktörlere göre çok değişiklik gösterebilmektedir. Kanamaya neden olan durumları kesinlikle araştırmak gerekmektedir.
Gebeliğin ilerleyen haftalarında olan kanamalara antepartum adı verilmektedir. Bu kanamaların en sık sebebi plesantadır.

9 haftalık hamilelikte olan kanama ciddi bir kanama olmamaktadır. Sıklıkla devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Enfeksiyona bağlı veya tam olarak yerleşme kanamaları olabilmektedir. İlerleyen aylarda da kanama devam ederse durum ciddileşebilmektedir. Sürekli bir kadın doğum uzmanına başvurulması tavsiye edilmektedir.

9 Haftalık Gebelikte Kanama Yorumları

soru

Mevsul

23 Temmuz 2016 Cumartesi

Esim 6 aylık hamile kanama oluyo yardımcı olabilirseniz sevinirim.?

Cevap yaz
cevap

Tunçbörü

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Gebelikte kanama meydana gelme nedenlerinden biri dengesiz ve düzensiz beslenmedir. Bu nedenle anne adayının beslenme düzenine dikkat ederek sağlıklı besin kaynaklarından tüketmesi gerekir. Bunun yanı sıra bol bol su tüketerek bir diyetisyenden destek almalıdır. 6 aylık gebelikte oluşan kanamanın birçok sebebi olmaktadır. Bu nedenle bir uzmana görünmenizde fayda vardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arkası Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arkası Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Vajinal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kürtajdan Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kürtajdan Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6