5 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

5 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

5 haftalık gebelikte kanama, gebeliğin ilk beş haftasında kanama oldukça sık karşılaşılan bir gebelik sıkıntısıdır. Bu dönem düşük riskinin en fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu nedenle 5 haftalık gebelikte kanama yaşandığında mutlaka ciddiye alınmalıdır. Kanama yaşayan anne adayları kanamanın nedenini öğrenmek için doktora başvurmalıdır. 5 haftalık gebeliklerde düşük haricinde daha farklı sorunlar da kanamaya neden olabilir.

Yerleşme kanaması: Yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarında yerleşirken gerçekleşen kanamalardır. Oldukça hafif seyreder ve ortalama 2-3 gün sürer. Bazı durumlarda kanama daha uzun sürse de anormal bir durum söz konusu değildir. Yerleşme kanaması nedeniyle oluşan kan, adet dönemi kanamasına benzemez. Kanın rengi açık pembe ya da kahverengi olabilir ve ilk anda fark edilmeyebilir.

İlerleme kanaması: Gebeliğin ilk haftalarında yine yerleşme kanaması gibi çok sık karşılaşılan bir kanama nedenidir. Gebe kalındıktan sonra hormonlar gebelik hormonları tarafından baskılanır. Gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan kanama acısız ise sebebi ilerleme kanaması olabilir.

Düşük: Gebeliğin erken dönemlerinde kanama yaşayan gebelerde ilk akla gelen düşük riskidir. Tüm gebelerin %50'sinde düşük yaşanabilmektedir. Düşük nedeniyle yaşanan kanama ilerleme ve yerleşme kanamasından tamamen farklıdır. Kanama ile karın ağrısı, ateş, titreme ve pıhtılaşmış şekilde kan görülebilir.

Servikal tahriş: Gebelik döneminde rahim ağzında kan akışı artar. Bölgede gelişen tahriş kanamaya neden olabilir. Gebelik döneminde cinsel ilişkide bulunmak servikal tahriş için bir nedendir. Gebe kadın cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyorsa mutlaka doktoru ile görüşmelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da gebelikte kanamaya yol açabilir.

Dış gebelik: Dış gebelik nedeniyle meydana gelen kanamalar oldukça ciddi ve tehlikelidir. Döllenen yumurta rahim harici başka bir yere konumlanarak konumlandığı yerde gelişmeye başlar. Döllenen yumurta sağlıksız bir şekilde yerleşip geliştiği için anne adayında ciddi kanama, karın ağrısı, baş dönmesi ve kramplara yol açabilir.

Üzüm gebeliği: Üzüm gebeliği çok sık karşılaşılmayan bir durum olsa da görülme olasılığı da vardır. Rahimde bebek yerine üzüm salkımına benzeyen bir doku meydana gelir. Çok sık olmasa da meydana gelen dokunun kanserli olma olasılığı vardır ve rahim harici başka yerlere de yayılım gösterebilir. Kanama, mide bulantısı, kusma gibi şikâyetlere yol açabilir.

Enfeksiyon: Vajinada ya da üreme sisteminde bulunan herhangi bir organda meydana gelen enfeksiyon nedeniyle gebeliğin 5. Haftasında kanama yaşanabilir. Nedensiz bir kanama yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurularak gerekli araştırmanın yapılması gerekir.

5 Haftalık Gebelikte Kanama Yorumları

soru

Meltem

24 Mayıs 2017 Çarşamba

Kanaammam var 5 haftalik hamileyim

Cevap yaz
cevap

Tunçöven

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Bu rahatsızlığı tetikleyecek birçok neden bulunmaktır. Bunların başında enfeksiyon hastalığıdır. Enfeksiyon, Vajinada ya da üreme sisteminde bulunan her hangi bir organda meydana gelen enfeksiyon nedeniyle gebeliğin 5. haftasında kanama yaşanabilir. Nedensiz bir kanama yaşanıyorsa mutlaka bir doktora başvurularak gerekli araştırmanın yapılması gerekir.

cevap

Yusuf Emir

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba. Gebeliğin ilk beş haftasında kanama oldukça sık karşılaşılan bir gebelik sıkıntısıdır. Bu dönem düşük riskinin fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu nedenle 5 haftalık gebelikte kanama yaşandığında mutlaka ciddiye alınmalıdır. Kanama yaşayan anne adayları kanamanın nedenini öğrenmek için doktora başvurmalıdır. 5 haftalık gebeliklerde düşük haricinde daha farklı sorunlar kanamaya neden olabilir.

soru

Asli

25 Eylül 2017 Pazartesi

Benim adetim 1 hafta var iki gün kahve rengi kazanmam oldu acaba hamilemiyimdir

Cevap yaz
cevap

Senan

04 Eylül 2018 Salı

eğer kanamanızda gecikme var ise gebelik testi yapmanızı öneririm. hamile değil iseniz en kısa zamanda doktora görünmeli ve sorun varsa tedavi olmalısınız.

cevap

Mail

01 Eylül 2018 Cumartesi

Bazen oluyor bu tarz değişiklikler normal, ama bazende bebek rahim içine yerleşirkende bu tarz kanamalar olabiliyor emin olmak isterseniz bir tahlil yaptıra bilirsiniz.

soru

Medine

24 Mayıs 2017 Çarşamba

5 fatalik hamileym ve kanamam var

Cevap yaz
cevap

Cennet Akay

05 Eylül 2018 Çarşamba

Hamilelik sonrasında oluşan kanamalar ciddi bir sağlık probleminin habercisi olabilir. Bu nedenle uzman hekime başvuruda bulunmanız gerekiyor.

soru

Çiğdem

09 Ocak 2018 Salı

Kanamam var aşırı değil fakat peçeteyle sildiğimde ciğer gibi

Cevap yaz
cevap

Semahat

17 Eylül 2018 Pazartesi

İmplantasyon kanaması yani yerleşme kanması embriyonun rahme tutunması sonucu gerçekleşir adet kanmasından çok daha azdır.Anne ve bebek için tehlike oluşturmaz yalnız artan kanama,kasık ve bel ağrısında doktora başvurulmalıdır.

soru

Ygmr

19 Eylül 2017 Salı

5 haftalik gebeyim gu de bir pecete kadar koyu kahverengi kanamam oluyir doktor dusuk tehliken var dedi yatiyorum acaba duser mi

Cevap yaz
soru

Gonca

18 Şubat 2018 Pazar

Benimde adetim üç gün geçmişti kanamam oldu ama normal adetten çok az oldu tuvalete gittiğimde oluyo pede lekeleme şeklinde bulasiyo üç gün sürdü bitmek üzere bu yüzden hamileliğin bilmiyorum acaba yerleşme kanı olabilirmi bilgisi olan varmı

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Rahimde Kanama Tedavisi

Rahimde Kanama Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Dil Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Hafif Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Hafif Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Güncel

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6