İlişki Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İlişki Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İlişki sonrası kanama, cinsel ilişkinin hemen ardından ya da ertesi gün beklenmedik bir şekilde görülen kanama 'post koital kanama' olarak tanımlanır. İlişkiden sonra kanama, enfeksiyon, rahim ağzı iltihabı, rahimde yara, servikal polip ya da rahim ağzı kanseri gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. İlişkiden sonra yaşanan kanamalarda doktora başvurulduğunda kanamanın nedenini tespit edebilmek için, Jinekolojik muayene, Pap smear testi, kolposkopi ve biyopsiye ihtiyaç duyulabilir. Bu tür tetkikler ile kanamanın nedeni tespit edilebilir. İlişki sonrası kanama nedeni erken dönemde teşhis edilmişse tedavi şansı daha yüksektir. Tedavi şekli ve sürecinde farklılıklar olabilir. Tedavide, altta yatan nedenler, kanamanın boyutu, komplikasyon varlığı gibi durumlar göz önünde bulundurularak tedavi planlanır. Kanama ile kötü koku, ağrı gibi şikâyetler de yaşanabilir.

İlişki sonrası kanama neden olur?

Servikal displazi: Rahim ağzını kaplayan epidal hücreler de kanser öncesinde farklılıklar yaşanır. Bu sorun genellikle, çok eşlilik, ufak yaşlarda cinsel ilişkide bulunmak, 16 yaşından önce doğum yapmak ve cinsel birliktelik anında bulaşan hastalıklar nedeniyle meydana gelir.

Klamidya: Klamidya kadınlarda çok sık karşılaşılan bir enfeksiyon türüdür. Klamidya cinsel ilişki sonrası kanamaya neden olan en yaygın sebeplerden biridir.

Bel soğukluğu: Bakteri kaynaklı ortaya çıkan ve cinsel yolla bulaşan ciddi bir hastalıktır. Farklı şekillerde tedavi edilir ve en yaygın belirtisi cinsel ilişkiden sonra kanamadır.

Vajinit veya servisit: Vajina ya da rahim ağzında yanma, kaşıntı ve şişmeye yol açan bir enfeksiyon türüdür. İlişki sonrası kanama en yaygın belirtileri arasındadır.

Servikal polipler: Kırmızı ya da mor, pürüzsüz, rahim ağzı ya da servikal kanalda meydana gelen oluşumlardır. Oldukça hassas bir yapıya sahip olup, rahim ağzından dışarı kadar çıkabilir. Operasyon ile kolaylıkla alınabilen polipler ilişki sonrası kanamaya yol açabilir.

Trikomonizyaz: Cinsel birliktelik ile bulaşma özelliği olan hastalıklardan biridir. Çeşme suyu, idrar, klozet tuvalet ve yüzme havuzlarının ortak kullanımı nedeniyle de bulaşabilir. İlişki sonrasında kanamaya yol açabilen bir hastalıktır.

Rahim polipleri: Endometriyum tabakasının aşırı büyümesi nedeniyle meydana gelen oluşumlardır. Kötü ya da iyi huylu olarak ortaya çıkabilir. Adet dönemi harici kanama, ilişki sonrasında ya da ilişki anında kanamaya neden olabilirler.

Vajinal maya enfeksiyonu: Vajinaya yerleşmiş olan normal mantarların çok fazla büyümesi nedeniyle ortaya çıkan bir enfeksiyon türüdür. Kaşıntı, yanma, beyaz akıntı ve ilişki sonrası kanamaya yol açabilir.

Endometrit: Rahim içi tabakasında meydana gelen bir yangı olarak tarif edilebilir. Doku rahim ya da yumurtalık ile birleşerek rahim harici başka bir yerde büyüyebilir. Sık görülen belirtisi ilişki sonrası kanamadır.

İlişki sonrasında kanamanın diğer neden olur?
 • Vajinal kuruluk
 • Bir takım ilaçların yan etkisi
 • Sentetik iç çamaşırı kullanmak
 • Gebeliği engellemek için kullanılan maddeler
 • Atrofik vajinit olarak sıralanabilir.
İlişki sonrası kanama tedavisi nasıl yapılır?

İlişki sonrası kanama altta yatan nedenlere bağlı olarak farklı şekillerde tedavi edilebilir. Vajinal mantar kaynaklı kanama yaşanıyorsa gerekli ilaçlar reçete edilir. Herhangi bir hastalık ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklar nedeniyle kanama yaşanıyorsa antibiyotik tedavisi uygun görülür.

İlişki Sonrası Kanama Yorumları

soru

Eslina

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Kolay Gelsin. Sevgilimle iki gün önce ilişki yaşadık. Ertesi gün hapı aldım 12 saat sonra. Rahimde kanama oluştu bugün. Sizce hamilelik belirtisi olabilir mi?

Cevap yaz
cevap

Samuray

23 Ağustos 2018 Perşembe

İlişkiden sonra hamile kalmanız hemen belli olmaz. Bunun için ilişkiden sonra kanama, enfeksiyon, rahim ağzı iltihabı, rahimde yara, servikal polip ya da rahim ağzı kanseri gibi pek çok nedenden dolayı oluşum gösterebilir. İlişkiden sonra yaşanan kanamalarda doktora başvurulduğunda kanamanın nedenini tespit edebilmek için, Jinekolojik muayene ve biyopsiye ihtiyaç duyulabilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Dudak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tüp Bebekte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Tüp Bebekte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6