4 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

4 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

4 Haftalık gebelikte kanama; gebeliğin ilk dört haftasında kanama oldukça sık karşılaşılan bir hamilelik sıkıntısıdır. Bu dönem düşük riskinin en fazla gerçekleştiği dönemdir. Bu sebeple 4 haftalık gebelikte kanama yaşandığında mutlaka ciddiye alınmalıdır. Kanama yaşayan anne adayları kanamanın sebebini öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. 4 haftalık gebeliklerde düşük haricinde daha farklı problemlerde kanamaya sebep olabilir.

Yerleşme kanaması; yerleşme kanaması döllenen yumurtanın rahim duvarında yerleşirken gerçekleşen kanamalardır. Oldukça hafif seyreder ve ortalama 2-3 gün sürer. Bazen kanama daha uzun sürse de anormal bir durum söz konusu değildir. 4 Haftalık gebelikte kanama, yerleşme kanaması sebebiyle oluşan kan, adet dönemi kanamasına benzemez. Kanın rengi açık pembe ya da kahverengi olabilir ve ilk zamanlarda fark edilmeyebilir.

İlerleme kanaması; hamileliğin ilk haftalarında yine yerleşme kanaması gibi çok sık karşılaşılan bir kanama sebebidir. Hamile kalındıktan sonra hormonlar gebelik hormonlar tarafından baskılanır. Gebeliğin bu ilk haftalarında yaşanan kanama acısız ise nedeni ilerleme kanaması olabilmektedir.

Düşük; hamileliğin erken dönemlerinde kanama yaşayan gebelerde ilk akla gelen düşük riskidir. Tüm gebelerin %50'sinde düşük yaşanmaktadır. Düşük sebebiyle yaşanan kanama ilerleme ve yerleşme kanamasından çok daha farklıdır. Kanama ile karın ağrısı, titreme, ateş ve pıhtılaşmış şekilde kan görülmektedir.

Servikal tahriş; hamilelik döneminde rahim ağzında kan akışı artmaktadır. Bölgede meydana gelen tahriş kanamaya sebep olabilir. Hamilelik döneminde cinsel ilişkide bulunmak servikal tahrişin bir sebebidir. Hamile kadın cinsel ilişkiden sonra kanama yaşıyor ise mutlaka doktoru ile görüşüp bilgi vermelidir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da 4 haftalık gebelikte kanamaya yol açabilir.

Dış gebelik; dış gebelik sebebiyle meydana gelen kanamalar oldukça ciddi ve tehlikelidir. Döllenen yumurta rahim harici başka bir yere konumlanarak, bulunduğu bölgede gelişmeye, büyümeye başlar. Döllenen yumurta sağlıksız bir şekilde yerleşip geliştiği için anne adayında ciddi bir kanama, baş dönmesi, karın ağrısı ve kramplara yol açabilir.

Üzüm gebeliği; üzüm hamileliği çok sık karşılaşılmayan bir durum olsa da görülme olasılığı da bulunmaktadır. Rahimde bebek yerine üzüm salkımına benzeyen bir doku meydana gelmektedir. Çok sık olmasa da meydana gelen dokunun kanserli olma olasılığı vardır ve rahim harici başka yerlere de yayılım gösterebilir. Kanama, kusma ve mide bulantısı gibi şikâyetlere yol açabilir.

Enfeksiyon; vajinada ya da üreme sisteminde bulunan herhangi bir organda meydana gelen enfeksiyon sebebiyle 4 haftalık gebelikte kanama yaşanabilir. Sebepsiz bir kanama yaşanıyorsa mutlaka Uzman bir doktora başvurularak gerekli araştırmaların yapılması gerekmektedir.

4 Haftalık Gebelikte Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6