Regl Döneminde Fazla Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Regl Döneminde Fazla Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Regl döneminde fazla kanama, birçok bayan regl döneminde aşırı kanamayı vücuttan atılan pis kan olarak düşünür. Oysa tam tersi regli dönemi fazla kanama vücuda zarar vermektedir. Regli döneminde kanamanın fazla olduğunu tespit etmek için herhangi bir ölçme sistemi yoktur fakat kişi bir önceki adet döneminde kaç ped kullandığını ve son adet dönemindeki pet sayısını karşılaştırabilir yani gün içerisinde iki ile altı ped değişimi normaldir altıncı köpekten sonraki kullanılan pedler. Kanamanın fazla olduğunu gösterir. Regl döneminde fazla kanamaya menoraji denilmektedir aşırı kanamaya çeşitli kan hastalıkları, yaş, sigara, alkol sebep olabilir. En başta da çoğu hastada herhangi bir sebep bulunamadığı için teşhis konulamamıştır regl döneminde aşırı kanamalara kullanılan ilaçlarda sebep olabilir. Daha önce geçirilmiş bir düşük kürtaj aşırı âdet kanamasına sebep olmaz fakat hemen akabinde ilk Regl döneminde aşırı kanama görülebilir bu bütün dönemlerde aynı olacağı anlamına gelmez.

Regl döneminde fazla kanaması olan kişide yumurtalık kisti oluşmuş ise o ay fazla kanama olabilir. Kist tedavi edilmediği sürece regl dönemindeki fazla kanama devam edebilir kist tedavi edildiği takdirde bu kanamalar diğer regli döneminde normale dönecektir. Birçok bayan adet döneminde oluşan kanamalarının pıhtılaşmış olduğunu görür ve bunun normal olduğunu düşünebilir. Bu normal bir durum değildir aşırı pıhtılaşmış ve yoğun bir şekilde olan kanamada mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurmalısınız. Regl diye bildiğimiz yetişkin bayanlarda ayda bir düzenli olarak vajinal kanamaya çatlayan Yumurtalıklar sebep olmaktadır halk arasında bu durumla adet dönemi denilmektedir adet döneminde normalin üzerinde bir kanama olduğunda insan vücudunu olumsuz etkilemektedir. Örneğin halsizlik, yorgunluk, çarpıntı, renk solgunluğu baş, dönmeleri, bayılmalar ve kansızlık yol açabilir. Bir çoğumuz strese ve menopoz öncesi kanamalara bağlarız. Fakat bu gibi durumlar da olabilir.

Regl döneminde aşırı kanama yani menorajinin iki çeşit tedavisi vardır. Birincisi Medikal ikincisi cerrahi tedavi çeşididir Medikal olarak Doğum kontrol hapı ağrı kesiciler kanamayı azaltabilir. Hormonlu spiraller aşırı kanamayı durdurma da oldukça başarılıdır, Çeşitli doğum kontrol hapları ve spiraller aşırı kanama yüzde 95 durdurduğu gibi kişileri gebe kalmaktan da korumaktadır. Bazı durumlarda bu gibi yöntemler aşır kanamaya da yol aşabilir. Birçok kadında spirallerin aşırı kanama yaptığı da görülmektedir. Bu gibi tedavi yollarını mutlaka Uzman bir doktor eşliğinde yapmalısınız. Bu gibi tedavi yöntemleri sonuç vermediği taktirde cerrahi işleme baş vurulmalıdır. Miyom varsa eğer miyomektomi ameliyatı olmak gerekir. Aşırı kanaması olan bi bayanın en kısa sürede jinekolog olan bir doktorla görüşmesi gerekir aksi taktirde rahim alınma yollarına bile başvurulabilir.

Regl Döneminde Fazla Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Vajinal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Vajinal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Güncel

Kanama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Kanama Çeşitleri Türleri ve Özellikleri

Güncel

Gripken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gripken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6