3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

3 Aylık gebelikte kanama, anne adaylarında böyle bir kanama nedeni araştırılmalıdır. 3 Aylık gebeliklerde sık yaşanan sorunlar arasında yer alan kanamalar anne adayını oldukça tedirgin eder. Bu gibi durumlarda anne adaylarının aklına ilk gelen şey bebeğin düşük tehlikesidir. Böylesi bir üzücü durumu yaşamamak için mutlaka birkaç damla kanama olsa dahi doktora bildirilmelidir ya da acil bir ultrason muayenesi olunmalıdır. 3 Aylık kanama olması durumunda gebeliğin bitmesi anlamına gelmez, bazı bayanlarda hamilelik süreci boyunca âdet kanaması olur. Böyle bir durun çok anne adayında yaşanmıştır. Anne dayı ve bebeğin zarar görmediği bir durumdaki kanamanın bir sakıncası yoktur. 3 Aylık gebelikteki düşük tehlikesindeki oluşan kanama kırmızı ve yoğun olarak gelmektedir. Her ne şekilde bir kanama görülürse anne adayının bunu ciddiye alması gerekir. Bazı görülen kanamalarda hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin rahim içine yerleşmesi sonucu ortaya çıkar. Bu tür kanamalar döllenmiş yumurta rahim duvarına yerleşme esnasında gerçekleşmektedir. Bu kanamalar yaklaşık 4 ya da 5 gün sürebilir. Ayrıca 3 ayık kanamada bu durum normal olarak karşılanabilir, fakat kanama 5 gün sonrası devam ederse bir tehlike olabilir. Anne adayları'nın birçoğu gebelik döneminde yaşadığı kanama sonrası düşük yapmaktadırlar.

Bu son derece anne adayı için oldukça üzücü bir durumdur. Daha önce gebelik yaşayan anne adayları bir sonraki gebeliğinde aynı sorunu yaşamazlar. Fakat ilk gebelikte kanama yaşayan anne adayları ikinci gebeliğinde tecrübeli davranarak önlem almalıdır. Düşük kanaması yaşayan anne adaylarında 3 aylık gebelikte kanama sonrası düşük yapma ihtimali varsa bu karın içinde şiddetli bir ağrı, titreme ve kramplar içinde kıvranarak kanaması çok gelerek düşük yapmaktadır.

3 Aylk gebelikte kanama sebebi

Cinsel birleşmeden kaynaklı da olabilir. Böyle bir sorun yaşanırsa doktorunuz mutlaka bilmelidir. Başka bir faktörse anne adayının dış gebelik geçirmesidir. Bu durum pek nadir yaşansa bile dış gebelik yaşayan anne adaylarında 3 aylık gebelikte kanama görülür. Dış gebelik yaşayan anne adaylarında bazı durumlarda ilerleyen bir zamanda ortaya dış gebelik olduğu çıkar.

3 Aylık gebelikte kanama olmaması için neler yapılmalıdır?
 • Gebeliğin hangi zamanında kanama görülürse doktora baş vurulmalıdır.
 • Anne adayları ped tutularak takip etmeli, kanamanın ne aralıkla olduğunu bilmelidir.
 • Kanama esnasında cinsel bir münasebete girilmemeli.
 • Ayrıca kanamayı durdurmak için tampon ya da başka bir cisimle kanamayı durdurmaya çalışmayın.
 • Bu etkenlerden hangisi gerçekleşirse doktorunuza haber vermeli ya da muayene olmalısınız.
Hasta olan anne adayında 3 aylık gebelikteki kanama yaşayıp normal muayenelerini tamamlamış fakat her ihtimale karşı kanaması devam ediyorsa dinlenmelidir. Doktor önerilerine uymalıdır, ilaç kullanması gerekiyorsa anne adayı düzenli ilacını içmelidir. Bir tehlike arz edilirse acile gidilmelidir. 3 Aylık gebelikte yukarıda belirtilen sorunlar yaşanırsa düşük ya da daha ciddi bir problem olma ihtimali bulunabilir. Bunların yanı sıra anne adayında titreme, sancı baş dönmesi varsa zaman kaybedilmeden acile gidilerek gereken önlemler alınarak daha sağlıklı bir gebelik geçirilebilir.

3 Aylık Gebelikte Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Nedir?

Gis Kanama Nedir?

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gripken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gripken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6