Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz kanaması, insanların çok sık karşılaştığı durumlardan biridir. İnsanlar arasında çok fazla karşılaşılan bu durumun, bu şekilde çok fazla görülmesi direk olarak göz kanaması sorunlarının birçok nedene bağlı olarak gelişmesidir. Oldukça çok karşılaşılan bu problem aslında düşünüldüğü gibi gözden kan akması gibi bir durum değildir. Göz kanaması sadece göz içerisinde bulunan akın üzerinde kanlanmaların meydana gelmesidir. Bu nedenle göz kanlanması, oldukça hafif geçen bir durumdur. Fakat bu durum bazı insanlarda son derece büyüdüğü için gözde meydana gelen kanama çok artabilir. Göz kanaması direk olarak göz içerisinde bulunan küçük damarların genişlemesi ve bu durumla birlikte damarlardaki kanın göz içerisinde ortaya çıkması ile meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda gözler birçok zaman oldukça kırmızı görülür, kimi zaman ise kişilerde göz içerisindeki kan belirin olur. Genellikle üç gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalkan göz kanamasında, kişinin bu durumu önemseyerek Uzman bir doktora görünmesi çok iyi olacaktır. Çünkü, insanlarda görülen göz kanaması, birçok zaman küçük nedenlerden dolayı meydana gelse bile, kimi zaman çok ciddi problemlere neden olabilmektedir. Bu durumun en çok görülme nedeni tabi ki gözün çok tahriş edilmesidir. Özellikle dışarıdan göz içerisine toz, parçacık gibi yabancı maddeler girmesi durumunda, kişinin gözüne yaptığı müdahalelerdir. Bu gibi durumlarda göz kanaması yaygın bir şekilde görülebilmektedir. Bu nedenle göze kaçan yabancı maddeler için gözünüze çok hassas davranmanız gerekir. Aksi durumlarda bu gibi olumsuzluklar ile karşılaşabilirsiniz.

Genellikle zararsız nedenlerden dolayı oluşan göz kanlanması sorunu, tıbbi olarak subkonjonktival kanama olarak adlandırılmaktadır. Göz kanaması ile kişilerde çok büyük belirtiler görülebilmektedir. Özellikle kişinin gözlerinde meydana gelen kaşıntı durumları ve akıntı gibi problemler kanama ile gelecektir. Ayıca bu kişilerde dış etkilerin yanı sıra bulanık görme sorunları, görme fonksiyonunda düşüklükler gibi problemler meydana gelebilir. Kişilerde görülen göz kanaması sorunu, çok arttığında görme fonksiyonunun azalması nedeni ile kişilerin işlerinin aksamasına bile neden olabilir. Bu gibi durumlarda kişinin bol bol istirahat etmesi ve gözlerini dinlendirmesi çok büyük fayda sağlayacaktır. İnsanlarda meydana gelen göz kanamalarında bazen göz kuruluğu ve kişinin aşırı kol gücünden faydalanması gibi durumlar rol oynamaktadır. Bu nedenle farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Göz Kanaması Neden Olur?
 • Göz kanamasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu durumun en büyük nedenlerinden biri, insanlarda göz içerisinde etkili olan enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar çok kısa sürelerde gözün kızarmasına ve bir süre sonra göz kanaması sorununa neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda tıbbi destek şarttır.
 • Alerjik sorunlar göz kanaması üzerinde çok büyük etkilere neden olmaktadır. Özellikle yılın belli dönemlerinde ortamların çok tozlu olması nedeni ile gözlerde kanama sorunları görülebilmektedir. Alerjik sorunlardan dolayı meydana gelen göz kanaması sorunları genellikle kızarıklık şeklindedir.
 • Göz kanaması sorunlarının bir diğer nedeni ise aşırı güneşe maruz kalmaktır. Özellikle bazı insanların iş hayatı nedeni ile güneşe maruz kalmaları durumunda bu gibi olumsuzluklar meydana gelebilmektedir.
 • İnsanların aşırı alkol ve sigara tüketmeleri durumunda bu gibi problemler meydana gelebilmektedir. Bu nedenle oluşan göz kanamaları için dışarıdan yapılabilecek tek şey uzun süreli istirahattir.
 • Kornea ülseri nedeni ile insanlarda göz kanaması çok büyük önem taşır. Bu durum aslında göz kanaması probleminde en büyük tehlikedir. Bu nedenle göz kanamasının dikkate alınması gerekmektedir.

Göz Kanaması Yorumları

soru

Çile

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Benim amcam da en ufak stres ya da sıkıntı da gözlerinin içi kırmızılaşmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için göz damlaları kullanıyor. Göz içi kanamadan tamamen kurtulmak için ne yapması gerekir?

Cevap yaz
cevap

Kısmet

13 Eylül 2018 Perşembe

Göz kanamasi durumlari bircok nedene bagli olabilir. O yuzden mutlaka bir hekime gutmesi ve nedenin belirlenmesi gerekir. Ezbere goz damlasi kullanimi hatali bir yaklasimdir.

cevap

Esener

08 Eylül 2018 Cumartesi

İyi günler. Gözde kırmızılaşmanın en büyük nedenlerinden biri de stres faktörüdür. Bu nedenle ilk olarak stresin ortadan kalkması gerekir. Daha sonra gözde kızarma belirtisi de ortadan kalkar. Size tavsiyem amcanızı kısa süre içinde bir psikiyatri uzmanına götürmelisiniz. Pskolojik destekle sıkıntı ve stres azalırsa gözde kırmızılaşma da tedavi edilebilir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Güncel

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6