6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

6 Haftalık Gebelikte Kanama, Gebeliğin altıncı haftasında embriyo şekillenme aşamasındadır. Vücut şekilleri ve organ taslakları bu evrede belirginleşmeye başlamaktadır. Dolaşım sistemi oluşmaya başlayan vücuda kan pompalamaktadır. Bu evrede kalp kasılma yeteneğini tam olarak olmasa da keşfetmeye başlamıştır. 6 haftada duygusal yönden anne karmaşık bir hal almaktadır. Bazen agresif, bazen ağlamaklı, bazen stresli olduğu görülse de bu evrede anne stresten uzak durmalıdır. Annenin bu evrede bağırsak düzeninde bozulma gözlemlenmiştir. Hazımsızlık, şişkinlikle birlikte az veya sık sık yeme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bazen de midede ağrı, yanma ve reflü oluştuğu anlaşılmıştır. Ancak anne gebeliğin 6 haftasında yemeklerde baharatlı, asitli, gazlı, çiğ et, sosis, suçuk gibi hazmı zorlaştıran besinleri tüketmemelidir.

6 Haftalık Gebelikte rahim büyümesine bağlı olarak kasıklarda ağrı adet olacakmış gibi hissedilebilir. Rahmin idrar torbasına uyguladığı baskı nedenleriyle sıklıkla lavabo ihtiyacı da bu evrede görülmektedir. Rahmin uyguladığı baskıdan ötürü gebeliğin herhangi bir döneminde kanamanın olduğu görülebileceği gibi, gebeliğin 6. Haftasında da kanama olması mümkündür. Kaldı ki hamilelikte vajinal kanama yaygındır.

Hamileliğin birinci yarısını kapsayan 1-10 haftalık dönemde kanamalar ciddi anlamda önem taşır. Özellikle gebeliğin 6 haftasında birinci dönem olduğundan annede yorgunluk belirtileri sürekli olmaktadır. Bu evrede anne kendinin bundan sonraki dönemde sürekli kontrolü yürüteceği, her türlü sorunlarına yanıt veren ve her sorununu rahat olarak paylaşacağı hekimini belirlemelidir. Gebeliğin 6. Haftasında bir kanama gerçekleştiği takdirde düşük riskinin çok yüksek olduğu bu dönemde acilen doktoruna başvuruda bulunmalıdır.

6 Haftalık Gebelikte Kanama Yorumları

soru

Tuğba

06 Aralık 2017 Çarşamba

6haftalik gebeyim ama bugun iki damla siyah koyu bi renk kan geldi birşey olurmu

Cevap yaz
cevap

Hacer Öz

02 Eylül 2018 Pazar

Tuğba hanım gebeliğin ilk haftalarında böylesi siyah akıntı görülebilmektedir. Ancak bu koyu renkli kan artması halinde ciddi bir sağlık problemi ile karşı karşıya kalmış olabilirsiniz. Tam anlamıyla bir rahatsızlığın olup olmadığını tespit etmek amacıyla tahlil ve tetkiklerin yapılması gerekir. Bu nedenle zaman kaybetmeksizin uzman hekiminize başvuruda bulunmanızda fayda bulunmaktadır.

cevap

Nihan

02 Eylül 2018 Pazar

Geçmiş olsun Tuğba Hanım. Gebelikte görülen siyah akıntı kullandığınız ilaçlar ile alakalı olabildiği gibi bazen hiçbir sıkıntı yokken de görülebilir. Bu akıntının uzun süre devam etmesi halinde acilen bir hekime başvurmanızı öneririm.

soru

Yeliz

04 Mayıs 2018 Cuma

6haftslik hamileyim kırmizi kanşeklinde kanamam var neyapmaliyim düşükmü acaba

Cevap yaz
cevap

Behra

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba 6 Haftalık Gebelikte rahim büyümesine bağlı olarak kasıklarda ağrı adet olacakmış gibi hissedilebilir. Rahmin uyguladığı baskıdan ötürü gebeliğin herhangi bir döneminde kanamanın olduğu görülebileceği gibi, gebeliğin 6. Haftasında da kanama olması mümkündür. Gebeliğin 6.Haftasında bir kanama gerçekleştiği takdirde düşük riskinin çok yüksek olduğu bu dönemde acilen doktoruna başvuruda bulunmalıdır.

soru

PEMBE SEKER

21 Aralık 2016 Çarşamba

MERHABALAR BENIM ILK HAMILELEIGIM VE 6.HAFTAMDA HAFIF BIR KANAMA GORDUM COK ACIK RENK VE ASIRI AGRILARIM OLUYO SIZCE NORMAL MI KIZLAR

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, her hamilelikte durumlar farklı olabilir. Hafif kanama ve ağrılar bazen normal kabul edilebilir, fakat bu belirtiler düşük riski veya başka bir sorunun habercisi de olabilir. En kısa sürede doktorunuza başvurmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi dilerim.

soru

Tevhide

29 Nisan 2017 Cumartesi

Slm 6 haftalik hamileyim çok yoğun kanamam var düştüm ü aca bebeyin

Cevap yaz
cevap

Arıhan

16 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar. Kısa sürede bir uzmana başvurun bu kanamalar bazen normal olasa da bazen de düşüğe sebep olabilmektedir.

soru

Esma

24 Mayıs 2017 Çarşamba

Bende 6 haftalık hamileyim kanamam oldu doktora gittim ultrasondan gözüktü kanamamda durdu ama karın bölgem sanki adet olacakmışım gibi ağrıyor düşük tehlikesi var mı ?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, 6 haftalık hamilelikte bazı kadınlarda hafif kanamalar ve kramp benzeri ağrılar olabilmektedir. Ancak, bu belirtiler düşük tehlikesi belirtisi de olabilir. Bu nedenle doktorunuzla görüşmeye devam etmeniz ve her türlü belirtiyi ona bildirmeniz önemlidir. Dinlenmeye özen göstermeniz ve doktorunuzun tavsiyelerine uymanız gerekmektedir. Geçmiş olsun.

soru

merve

05 Aralık 2017 Salı

6 haftalık hamiletim kanamam oldu napabilotim

Cevap yaz
cevap

Müstean

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, merve hanım vücudunuz haliyle bir değişim büyüme evresine giriyor haliyle kan dolaşımı esnasında rahim genişlediği için kana olması kaçınılmaz yinede doktorunuza görünün o aylar tehlikeli olabilir, düşük gibi kan pıhtısı gelebilir. Çok dikkat etmelisiniz, ağır işlerden kaçının,iyi geceler.

soru

Naz

31 Ocak 2018 Çarşamba

6 haftalik leke gelmesi

Cevap yaz
cevap

Temizel

03 Eylül 2018 Pazartesi

Yakın zamanda evleneceğim ve tabiki bir çocuk düşünüyoruz. Çok endişeliyim olursa bu tarz şeylerden çok korkarım ne yapacağımı kestiremem. Kanamam durmazsa eğer o zaman doktorumuzu ariyoruz bu yazılanlardan bunu anladım çok teşekkürler.

soru

Seda

08 Nisan 2018 Pazar

6 haftalık gebeyim önce kahverengı sonra kırmızı kanamalarım oldu önce iğne sonra ilaç yazdılar dusuk tehlıkesı varmıs Allah yardımcımız olsun &128591;&127995;

Cevap yaz
cevap

Rabia

28 Temmuz 2018 Cumartesi

Gecmis olsun. Son durumun nedirr merak ettim

soru

necibe

12 Nisan 2018 Perşembe

6 haftalik hamileyim il basta kahverengi sonra kirmizi leke geldi progestan verdi cok korkuyorum ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba,

Öncelikle endişelerinizi anlıyorum. Progestan, gebelikte düşük riskini azaltmak için verilen bir ilaçtır. Ancak, kanama devam ederse veya şiddetlenirse, doktorunuza tekrar başvurmanız önemlidir. Dinlenmeye özen gösterin ve doktorunuzun tavsiyelerine uymaya devam edin. Sağlıklı bir gebelik süreci geçirmenizi dilerim.

soru

eda

23 Nisan 2018 Pazartesi

Ben 6 haftalik hamileyim kanamam var ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Nihavend

28 Ağustos 2018 Salı

Anne adayı agresif, bazen ağlamaklı, bazen stresli olduğu görülse de, bu evrede anne stresten uzak durmalıdır. Hazımsızlık, şişkinlikle birlikte az yada sık sık yeme ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Midede ağrı, yanma ve reflü oluştuğu anlaşılmıştır. Anne gebeliğin 6 haftasında yemeklerde baharatlı, asitli, gazlı, çiğ et, suçuk gibi hazmı zorlaştıran besinleri tüketmemelidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İç Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gis Kanama Nedir?

Gis Kanama Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6