Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide kanaması belli sebeplerden dolayı ortaya çıkan çok tehlikeli ve hayati önem taşıyan hastalıklardan biridir. En çok görülme sebebi ise mide ülserlerine bağlı olarak gerçekleşen kanamalardır. Eğer mide kanaması geçiren kişi tedavi almakta gecikir ise çok miktarlı ve ani kan kaybı yaşayacağı için tehlikeli bir durum ile karşılaşabilir. Bu sebepten kanama geçirilirken bazı tanılar ortaya çıkmış ise hemen bir hastaneye götürülmelidir. Bir kişinin mide kanaması geçirdiğini baş dönmesi, göz kararması, ayakta zor durma, halsizlik, bayılma ve şok gibi tanıların gerçekleşmesi ile anlayabiliriz. Eğer bu tanılar hasta olan kişi de bulunuyor ise hemen önlem alınıp hastaneye götürülmesi gerekmektedir. Tüm bu belirtiler haricin de kanama oranının farklı olacağı bu durum da kanamanın hızı, miktarı ve hasta da bulunan diğer rahatsızlıklara bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Kanama sebebi ile kişinin taze kan kusması, kahve telvesi şeklin de kusması ve dışkının siyah olması veya yumuşaması gibi belirtiler de kendini göstermektedir.

Mide kanamasını tetikleyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bunların başlıca olanları, kişinin kortizon, aspirin, romatizmal ilaçlar ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanması, mide asit düzeyini arttırıcı besinler ve besinlerin düzensiz yenilmesi, alkol ve sigara kullanılması, çok stresli bir bünyeye sahip olması, yanık veya ağır travmalar geçilmesi ve yaşın çok ileri olması bu sebepler arasın da gösterilebilir. Ayrıca bilinçsizce bilinmeden ve fazladan kullanılan ilaçlar da buna sebebiyet vermektedir. Hastalık sırasında mide ağrısı da kendini göstereceği için bu ağrıyı önlemek için herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılmamalıdır. Süt veya sıcak içecekler verilmemelidir. Yemek yenilmemelidir. Eğer bu saydıklarımızdan herhangi birini yapar iseniz mideye daha fazla zarar verirsiniz. Eğer mide kanaması geçiren kişinin hayati fonksiyonları daha da kötü bir hale geldiyse yani baş dönmesi, halsizlik, bayılma durumlarından biri gerçekleştiyse hiç vakit kaybetmeden en kısa zamanda bir hastaneye gidilmesi gereklidir. Eğer kanama hafif şiddette ise dışkı rengi koyulaşır ya da ağızdan kahve telvesi rengin de kusma gelecektir. Bu tarz durumlar da hemen hastaneye gidilmelidir. Eğer durumlar ortaya çıktığı zaman bir şey yenilip içiliyor ise hemen yeme içme işlemi durdurulur. Yoksa kanamanın şiddeti artabilir.

Mide kanaması geçiren kişi hemen hastaneye kaldırılmalı ve doktor gözetimi altın da tedavisi yapılmalıdır. Yapılan testlerin sonucun da ilaçlar la veya duruma göre yapılacak tedavi uygulanır. Tedavi süreci bittikten sonra eve dönen hasta evde de kendine dikkat etmeli ve tedbirler almalıdır. Artık daha düzenli beslenmeli ve mideye zara verecek besinlerden uzak durmalıdır. Baharatlı besinler, gazlı içecekler ve kafeinli içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Ağrı kesici ilaç kullanımını en aza indirmeli hatta hiç kullanılmamalıdır. Ancak ilaç kullanımının gerekli olduğu haller de mide asidini bastıran ve mideyi koruyan ilaçlar doktor denetimi altın da bu ilaçlar ile kullanılmalıdır. Eğer stresli bir hayatı var ise bu hayat tarzı değiştirilmeli ve stresten uzak tutan etkinliklere yönelmelidir. Bu durum eğer yapılan hataların yapılması devam ediyor ise tekrarlanabilir. Bu yüzden sağlık için gerekenin yapılması ve uzak durulması gerekilen besinlerden uzak durulması gerekmektedir.

Mide Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cinsel İlişkide Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel İlişkide Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Dil Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Öncesi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Öncesi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6