Sürekli Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sürekli Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli burun kanaması özellikle yaz aylarında meydana gelen bir problemdir. Bu problemi en çok meydana gelme nedeni sıcak havalar olsa bile aslında son derece önemli problemlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Sürekli burun kanaması durumunun en çok sorun olduğu şey, kişinin hiç beklemediği bir anda burnunun kanaması ve bu duruma bağlı olarak ortaya çıkan kısıtlamalardır. Özellikle kişi çalışırken ya da eğitim hayatı sırasında meydana gelen burun kanamaları bu şekilde kişiye farklı rahatsızlıklar verebilir. Üstelik burun bölgesinde genellikle atar damarların bulunması, meydana gelen burun kanamalarının şiddetini arttır. Yani burun sürekli burun kanaması görülen kişilerde bu kanama genellikle şiddetli olur. Burun kanamasının bu şekilde şiddetli olması kişilerde telaşa neden olmaktadır. Fakat burun kanaması kişide sürekli bir hal aldığı için bu telaş zamanla azalır. Sürekli burun kanaması kişilerde bazen günde üç defaya kadar bile çıkabilmektedir. Bu nedenle kişinin acilen Uzman bir doktora görünmesi gerekir. Çünkü meydana gelen kanamalar, verdiği rahatsızlıkların yanı sıra kan kayıplarına da neden olabilmektedir. Her yaşta, insanların başına gelen bu durum özellikle çocuklarda çok karşılaşılır. Sürekli olarak burun kanaması sorunu yaşayan kişileri bu durumu günün her saatinde yaşamaları nedeni ile burun kanaması geceleri de görülebilmektedir.

Sürekli burun kanaması neden olur?

Sürekli olarak burun kanaması sorunu yaşayan insanlar, birçok zaman yüksek tansiyon hastalıkları yaşamaktadır. Bu nedenle kişilerin tansiyon tedavileri görmesi sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu durumun yanı sıra yine yetişkinlerde bu durum burunda tümör gibi bir durum ile meydana gelebilmektedir.
 • Sürekli olarak burun kanamasının en büyük nedeni her yerde olduğu gibi ülkemizde de özellikle nemsiz bölgelerde olan kuru havadır. Kişinin burun içerisinin çok fazla kuruması ve sürtülerek tahriş olması durumunda burunda bulunan damarlardan kanamalar meydana gelir. Bu kanamalar kimi zaman çok şiddetli olabilir.
 • Bu durumun bir diğer nedeninden bahsedecek olursak sürekli burun kanaması, kişinin yıllar önce burnuna almış olduğu şiddetli darbeler ve yaralanmalar nedeni ile meydana gelebilir. Bu durum yıllar sonra bile iyileşmiş gibi görünerek yılın belli dönemlerinde sürekli burun kanaması sorununa neden olabilir. Bu gibi durumlar çok karşılaşılan sorunlardır.
 • Burun kemiği eğriliği, insanlarda sürekli burun kanaması sorununa neden olabilir. Çünkü kemik eğriliği durumu kişilerde hassas bir burun yapısının gelişmesine neden olabilir. Bu durumlarda kişinin burnuna en küçük dokunmalar bile kanamalara neden olabilir.
 • Kişinin alışkanlığı nedeni ile sürekli olarak sümkürmesi durumunda birkaç dakika sonra burunda kanamalar meydana gelmektedir. Bu gibi problemlerde kişinin sümkürme sırasında dikkatli olması ve burnunu tahriş etmemesi gerekmektedir.
 • Son olarak sürekli burun kanamasına neden olan bir diğer durum ise kişinin solunum yolları hastalıkları yaşamasıdır. Bu gibi durumlarda farklı tümörler ve burun polipleri kanamalara neden olabilir. Bu problem her ne kadar az görülse bile insanlarda sürekli burun kanamalarına neden olan durumlar arasında yer alır.
Sürekli burun kanaması sorununun daha birçok farklı görülme nedeni bulunmaktadır. Fakat bu nedenler genellikle insanlar tarafından tahmin edilmediği için tam olarak bilinmemektedir. İnsanlarda sürekli olarak farklı ilaçların kullanılması durumunda sürekli burun kanaması meydana gelmektedir. Bu ilaçlar özellikle kan cıvıtıcı özellik taşıyor ise hassas kişilerde burun kanaması karşı konulamaz bir hal alabilir. Bu nedenle eğer sürekli burun kanaması sorunu yaşıyorsanız öncelikle kişinin kullandığı ilaçları düşünmesi gerekmektedir.

Sürekli Burun Kanaması Yorumları

soru

Avniye

23 Temmuz 2016 Cumartesi

Merabalar burun kanaması hakkında vermiş olduğunuz bilgiler sadece yazla alakalı bende de süreklü oluyo ama daha çok kış aylarında oluyo doktora görünmem gerekiyo mu veya yazın mesala sıcaklara bağlıyosunuz kışında burun kanamasını tetikleyen bi durum var mı.?

Cevap yaz
cevap

Sungu

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Avniye Hanım, meydana gelen burun kanamalarının diğer iki nedeni ise burundaki kılcal damarların hassas olmasıdır. Bu kişilerde burun bölgesindeki damarlardan kan sızabilmektedir. Bunun yanında burundaki küçük çatlaklar bile ciddi kanamalara neden olabilmektedir. Bu nedenle yaz ve kış aylarında kanamalar ortaya çıkabilmektedir.

cevap

Şeyda

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba, avniye hanım bence sizin burnunuzda çatlak var anca doktora giderseniz bi çaresini bulabilirsiz, ayrıca soğuktanda kanar buz gibi bir hava burun kemiğini sızlatır oda kanamasına sebep olur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yenidoğan Göbek Kanaması Neden Olur?

Yenidoğan Göbek Kanaması Neden Olur?

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gözde Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6