Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması: Anatomik olarak, yüz üzerinde alın ile üst dudak arasında bulunan, dışa çıkıntılı, iki delikli koklama ve solunum organına burun denilmektedir. Koku alma organımızdır. Burun boşluğu her iki yanlarda bulunan iki delik ile dışarı açılmaktadır. Diğer bir taraftan ise yutağa bağlanır. Burnun içerisinde mukus tabakası, kıllar ve kılcal damarlar bulunmaktadır. Burnun iç kısmının tüylü ve nemli oluşu sayesinde dışarıdan alınan hava nemlendirilir ve temizlenir. Kılcal damarlar sayesinde ise hava ısıtılır. Koku almaçları ve duyu sinirleri burun boşluğunun üst kısmında bulunmaktadır. Bu bölgeye sarı bölge denilir. Oluşan bir kokunun burun tarafından algılanabilmesi için mukus içerisinde çözünmüş olması gerekmektedir. Çözünen madde koku alma hücrelerini uyarır ve alınan bu uyarı koklama ile beyne iletilir. Böylece koku alınmış olur. Organlar arasında en çok yorulan duyu organımız burnumuzdur. Memelilerde burundan giren hava filtre edilerek ısıtılır ve nemlendirilir. Alınan havanın süzülmesi, burun kılları ve mukus yüzeyi tarafından gerçekleştirilir. Burna giren havanın nemlendirilmesi mukus bezlerinin salgıları sayesinde olmaktadır. Burun, insan vücudunda belli başlı beş görevi yerine getirmektedir. Bunlar;
 • Koku alma işlevinin algılayıcı kısmını oluşturmak.
 • Solunum yolları için uygun özellikler kazanmasını sağlamak.
 • Solunan havanın nemlenmesini sağlamak.
 • Solunan havanın toz gibi bazı yabancı cisimlerden temizlenmesine katkıda bulunmak.
 • Ses tellerinin çıkardığı ses titreşimlerinden etkilenip biyolojik bir hoparlör gibi davranmaktır.
Burun Kanaması

Burun kanamaları kişileri endişelendiren ve sık karşılaşılan klinik bir tablodur. Genellikle iki şekilde görülmektedir.
 • Gençlerde ve çocuklarda sık sık tekrarlayan ve az miktarda görülen kanamalar: bu tarz kanamalar genellikle burnun 1 santimetre gerisinde gerçekleşmektedir. Bu bölge kan damarlarının çok yoğun olduğu bir bölgedir. Çocuklarda görülen burun kanamalarının en sık sebebi ise burun karıştırılmasıdır. Çocuklar burunlarını karıştırarak burada bulunan kılcal damarlardan çok yoğun olan bölgeyi tahriş etmekte ve tekrarlayan burun kanamalarına sebep olmaktadır. Kuru havalarda ve üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olanlarda da burun kanamaları sık görülebilmektedir.
 • İleri yaştaki hastalarda görülen kanamalar: Daha şiddetli, kendiliğinden ve durmayan, çoğunluk ile burnun arka bölgelerinden kaynaklanan ve sıklıkla hastanede yatarak tedavi zorunluluğu duyulan ciddi kanamalardır. Bu kanamalar daha çok tansiyon yüksekliği olan hastalarında ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı esnasında ortaya çıkmakta, ciddi bir şekilde seyretmektedir.
Burna darbe alınması, burun kırıkları, burun karıştırma, yüz ve kafatası kırıkları, kokain kullanımı, burna sıkılan kortizonlu ilaçlar, burun kanamasına neden olabilmektedir. Ayrıca burundaki kıkırdak ve kemik eğriliklerinden kaynaklı, dar alandan dolayı hava hızlı bir şekilde akarak burnu kurutabilir, böylelikle kabuklanmalar olur ve burun kanaması izlenebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, grip, nezle, sinüzit gibi enfeksiyonlarda da sıklıkla burun kanamaları yaşanabilmektedir. Burun, burun boşlukları ve genizde oluşan iyi veya kötü huylu tümörler de yoğun burun kanamalarına neden olmaktadır. Ergenlik döneminde erkek çocuklarında görülen damar tümörleri de şiddetli kanama yapabilmektedir. Burun kanamalarında yapılması gerekenler ise şöyledir. Önce soğuk bir suyla burnu fazla sümkürmeden temizlemek ve bir elin iki parmağı ile burun kanatlarından şiddetlice bastırmak gerekmektedir. 5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyor ise tekrar burun içini soğuk su ile temizlemek, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar iki parmak ile burun kanatlarını bastırarak kanamayı durdurmak gerekmektedir. Bu işlem birkaç kez tekrarlana bilinir. Bu şekilde burun kanamalarının %90'ı durdurulabilir. Durmayan kanamalar için ise en kısa zamanda bir KBB uzmanına başvurmak gereklidir.

Burun Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur?

Diş Çekimi Sonrası Kanama Nasıl Durdurulur?

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

Menopoz Döneminde Kanama Nedenleri?

Menopoz Döneminde Kanama Nedenleri?

Hamilelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamileliğin 5 Haftasında Kanama

Hamileliğin 5 Haftasında Kanama

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6