Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması; El ve ayak parmağı tırnaklarından birisinin altında bulunan kan, tırnak kanamasıdır. Sakatlanmanın sonrasında tırnak altında kırmızı, vişne çürüğü rengi ya da koyu bir renk meydana gelir. En açık olan belirtisi şiddetli ağrıdır. Eğer ağrı hafif ise ve kan toplanması tırnak altında bulunan bölgenin %25'inden daha az ise bu olayda evde bakım önerilir. Kan birikmesi tırnak altında bulunan bölgenin %25'inden çoğunu kaplıyor ise tıbbi bakım gerekmektedir.

Eğer tırnak altı kanamaya sebep olan sakatlanma şiddetli olan ağrıya ve dokununca acımaya sebep olacak kadar kötü ise veya tırnak yatağında oluşan kanama tırnak çevresinin %25'inden fazla ise tıbbi yardıma başvurulmalıdır. Bu cins yaralanmalarda sakatlanma el ve ayak parmaklarının ucunda bulunan kemiğe zarar vermiş ise ya da tırnağın altında bulunan tırnak yatağında zedeleneme bulunuyorsa ayrıca tıbbi yardım gerekebilir. Küçük tırnak altı kanamaları için buz koyma, yükseltme (Kol ya da bacağı kalp seviyesini üstünde tutma) ve iltihap kurutucu olan ilaçlar önerilir. Buzu doğrudan tene uygulanmaz, bir havluya sarılır. Bir havluya sarılmış olan donmuş sebze de aynı işlevi görür.

Kan birikmesi tırnak altında bulunan çevrenin %25'inden çoğunu kaplıyor ise tıbbi bakım geremektedir. Eğer sakatlanma ile tırnak yerinden çıkmış ise ya da doktor tarafından alınmış ise ve tırnak yatağında kesikler yoksa, tırnak yatağının hassasiyeti (Çoğunlukla 7 ile 10 gün arasında) azalana değin bazı a ev tedavileri önerilir. Günde iki kere 10 ile 15 dakika boyunca parmağı anti bakteriyel sabunlu suya sokmak gerekir. Suya sokulmanın sonrasında lokal antibiyotik yağ ve kuru steril bandaj uygulanmalıdır.

Tıbbi tedavi, tırnağın altında bulunan kanı boşaltmak için farklı teknikler kullanılır. Bu olaya sürece kan birikmesini alma denir. Herhangi özel bir teknik bulunmamaktadır. Kan birikmesinin nasıl boşaltılacağı doktorun tecrübesine ve nerede yapılacağına bağlıdır. Çoğunlukla el ya da ayak tırnağı dijital bir blok ile uyuşturulur. (El ve ayak parmaklarına tıp dilinde dijit adı verilir). Parmağın dibine uyuşturucu iğne vurulur. Bu bölgeye ilaç enjekte edilince bütün dijit uyuşur. Parmak uyuştuğu zaman işlem başlayabilir.

Kullanılan bazı yollar yaygın bir şekilde kullanılan kan boşaltma yollarıdır. Dağlama, pilli bir ısıtıcı cihaz ile kana gidene kadar tırnak yakılarak delinir. İğne, kanın boşalmasını sağlamak için tırnağa iğne ile delik açılır. Ataç, bu teknik, eski olmasına karşın bazı pratisyenler tarafından günümüzde kullanılmaya devam edilmektedir. Bir ataç açılır ve ucu açığa çıkarılır. Daha sonra atacın ucu, çoğunlukla alevde ısıtılır ve tırnağı yakarak delmek için kullanılır. Bu teknik dağlama ve iğne yöntemini bir arada kullanır.

Sonraki adımlar ise kontrol muayeneleri, tırnak altı kanama kurutulmasının ardından, çoğunlukla kontrol muayenesine gerek kalmaz. Eğer tırnağın altındaki kemik kırılmış ise antibiyotiklere başlayabilir ve kontrol muayenelerine gidilebilir. Eğer tırnak alınır ise ve tırnak yatağında bir kesik dikilerek kapatılmış ise yeniden muayene ve değerlendirme için 48 ile 72 saat arasında doktora başvurulmalıdır. Çoğunlukla dikişler kendiliğinden erir, yani alınmaları gerek duyulmaz. Tırnak yatağı kesiklerinde erimeyen dikişler kullanılmış ise yaklaşık 7 gün içerisinde doktor ya da bir acil servis doktoru tarafından alınmaları gerekir. Yakından takip etmek tavsiye edilir.

Tırnak Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Kanaması Neden Az Olur?

Adet Kanaması Neden Az Olur?

İlk Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6