Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması; Gebelik sırasında diş etlerinde şişlik, kızarıklık ve hassasiyet meydana gelebilir. Bu olay, özellikle fırçalarken veya diş ipi kullanırken, kanamaya neden olabilir. İki anne adayından birinde gözükebilen bu olay, gebeliğe özgü olan diş eti iltihabı olarak isimlendirilir. Yine gebelikte, diş etlerinde nodül (Şişlik) meydana gelebilir. Bunlar ağrısız ve zararsızdır ve bebeğin doğumu ile yok olacaktır. Yok olmaz ise veya gebelik sırasında rahatsızlık veriyor ise yoğun bir şekilde kanıyor ise alınabilirler.

Diş eti iltihabının gebeliğe etkisi tartışmalıdır. Bazı yapılan çalışmalarda gebeliğin devam etmesine etki etmediği görülse de bazı kadınlarda, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gebelik zehirlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Önemli olan, gebelik zamanı boyunca, diş ve diş eti bakımına önem gösterilmesidir. Özellikle hassaslaşmış olan dişlerde kanama meydana gelmesi, fırçalamayı bıraktırmamalıdır. Tam tersi daha özenli bir bakım ile, iltihabın ilerleyip diş bölgesinde bulunan dokuları ve kemikleri etkilemesinin önüne geçilmelidir. Yumuşak sertlikte olan bir fırçaya geçmek yararlı olacaktır.

Sebepleri, Farklılaşan hormonların etkisi, gebelikte diş etlerini, bakteri plaklarına daha hassas duruma getirdiği için diş etleri iltihaba daha yatkın olur ve kanamaya daha meyilli olan bir duruma gelir. Gebelikte düzenli olarak diş kontrollerini aksatılmamalıdır. Özellikle gebe kalmaya karar verdiği zaman, diş muayenesi, olası olan rahatsızlıkların gebe kalmadan tedavisinde önemlidir. Her ne kadar gebelikte de diş tedavilerine izin verilse de öncesinde halledilmesi daha avantajlı olacaktır.

Bir takım şikâyetlerden herhangi birisi bulunuyor ise hemen bir diş hekimine başvurulmalıdır. Bu durumla, diş ağrısı, diş etlerinde fazla sık kanama meydana gelmesi ve ağrıya sebep olması. Diş etlerinde çekilme izlenmesi. Diş etlerinde yeni fark edilen nodül olması.

Hafifletmek için yapılması gerekenler. Önemli olan önleyebilmektir. Bunun için de ağız hijyenine dikkat edilmeli ve düzenli olarak diş doktoru kontrolleri yaptırılmalıdır. En azından günde iki kez, yumuşak bir biçimde fırçalanmalıdır. Yumuşak bir diş fırçasına geçmeli ve floridli bir diş macunu tercih edilmelidir. Her gün fırçalamaya ek olarak diş ip kullanmayı alışkanlık durumuna getirilmelidir. Diş doktoru fırçalamak ile yok olmayacak, plak ve tartarları temizleyecektir. Diş doktorunu hamile olunduğu mevzusunda bilgilendirmeyi unutulmamalıdır.

Diş problemlerini hiçbir şekilde gebelikte ertelenmemelidir. Oldukça sık karşılaşılan bu çekince, gebelik sırasında diş tedavisi yapılamayacağı ve doğum neticesinde ertelenmesi gerektiğidir. Bu oldukça yanlıştır. Tedavi olmaması daha ciddi olan problemlere sebep olarak doğmamış olan bebeğe zarar verebilir. Diş tedavilerinde gebelikte rahatlıkla kullanılabilen lokal anesteziklerin yanında, antibiyotikler de yer almaktadır. Dolayısı ile, gebelikte hemen hemen her cins diş tedavisine izin verilebilir.

Gebelikte Diş Eti Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

12 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

12 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

8 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

8 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanamasını Durdurmak

Adet Kanamasını Durdurmak

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Güncel

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6