Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı âdet kanaması, Adet dönemi kadınlara özgü, doğal ve fizyolojik bir dönemdir. Her kadının adet dönemi farklı olur. Parçalı âdet kanaması aşırıya kaçmadığı sürece normal olarak değerlendirilir. Parçalı âdet kanaması eğer gebelik sürecinde yaşanıyorsa ya da gebelik şüphesi varsa ciddi bir problemin habercisi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolü gerekir. Adet döneminde yaşanan kanama rahim içindeki doku parçalarının kanaması ya da dokuların dökülerek dışarı atılması olarak tanımlanır. Rahim içi dokusu kadının gebelik sürecinde bebeğini barındırdığı ve bebeğin ihtiyaçlarının karşılandığı temek bir yapıdır. Bu yapıda meydana gelen bozukluklar gebe kalmayı engelleyebildiği gibi oluşan gebeliklerin de düşük ya da başka şekillerde sonlanmasına neden olur. Parçalı âdet kanaması normal olarak kabul edilse de bazı durumlarda anormal olarak da değerlendirilebilir.

Anormal parçalı âdet kanaması nasıl olur?
 • Görülen parçanın çok büyük olması
 • Parça atılırken ağrı ya da sancı yaşanması
 • Gebelik döneminde parça gelmesi
 • Parçanın adet kanından daha fazla olması gibi durumlar anormal olarak kabul edilir.
Parçalı âdet kanaması ile birtakım şikâyetler yaşanabilir. Bu şikâyetler
 • Cilt renginin solgunlaşması
 • Baş dönmesi
 • Günlük aktiviteleri yapamayacak kadar yorgunluk hissi
 • Tırnaklarda solukluk
 • Adet düzensizliği olarak sıralanabilir.
Parçalı âdet kanaması neden olur?

Adet kanının tıkanması: Rahimden dışarı adet kanının atılmasını engelleyen durumlar parçalı âdet kanamasına neden olabilir. Kan akışı iyi huylu polipler, östrojen seviyesinin azalması ya da servikal kanalın daralması nedeniyle menopoz sürecinde yaşanabilir.

Kilo değişimi: Ani şekilde kilo alıp verme parçalı âdet kanamasına yol açabilir. Aynı şekilde hormonal değişiklikler de âdet kanamasında anormalliğe neden olabilir.

Menopoz dönemi: Menopoz dönemine geçiş sürecinde hormonal değişiklikler nedeniyle uterus duvarında kalınlaşma yaşanabilir. Oluşan kalınlaşma parçalı âdet kanamasına neden olabilir.

Kullanılan ilaçlar: Bazı hastalıklar nedeniyle kullanılan ilaçların yan etkisi adet düzensizlikleri ya da adet döneminde farklılıklara yol açabilir. Kullanılan ilaçlar hormonları olumsuz etkilediğinde âdet kanamalarının aşırı olmasına ve beraberinde parçalı âdet kanamasına neden olabilir.

Düşük yapmak: Gebeliği düşük ile sonuçlanan kadınlarda normal olarak kabul edilen kan parçasından daha büyük boyutlarda görülebilir. Parça topaklar halinde düşebilir. Bu gibi durumlarda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Rahim genişlemesi: Hamilelik döneminde rahmin aşırı gerilmesi rahmin kalıcı olarak genişlemesine yol açabilir. Bu gibi olasılıklarda doğum gerçekleşmeden önce parçalı kanama görülebilir.

Polistik over sendromu: Polistik over sendromu hormonal dengesizlik nedeniyle meydana gelen bir rahatsızlıktır. Rahatsızlık adet düzensizliğine, parçalı âdet kanamasına ve aşırı tüylenmeye neden olabilir.

Uterin miyomları: Miyom rahim içinde oluşan iyi huylu oluşumlardır. Çoğu zaman herhangi bir belirtiye yol açmadan seyretse de bazen adet düzensizliği, âdet kanamalarında artış ve parçalı âdet kanamasına yol açabilir.

Adenomyozis ya da Endometriozis: Her iki rahatsızlıkta uterus rahim astarı harici başka bir yerde büyür. Her iki rahatsızlıkta da anormal şekilde kanama, parçalı âdet kanaması meydana gelebilir.

Parçalı Adet Kanaması Yorumları

soru

Seda

06 Kasım 2017 Pazartesi

Ben beş gün önce ilişkiye girdim ve kendimi hamile sanıyodum ama bugün parçalı kan geldi neden acaba

Cevap yaz
cevap

Dehan

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, parçalı kan gelmesi adet kanının tıkanması, kilo değişimi, kullanılan ilaçların yan etki yapması, rahimde genişlemesi, yumurtalıkların çalışmasında sorun olması ve rahim hastalıkları gibi birçok etken ve sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Eğer parçalı kan öok fazla geliyorsa mutlaka kadın doğum doktoruna başvurarak önce bu durumun sebebini sonra uygun tedaviyi olmalısınız

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Göz Arkası Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göz Arkası Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamileyken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamileyken Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Bittikten Sonra Gelen Kanama

Adet Bittikten Sonra Gelen Kanama

Güncel

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6