Uykuda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Uykuda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Burun Kanaması: Burun kanaması herkes tarafında bilinen kötü bir durumun habercisidir. Burun kanamasının çok sebepleri vardır. Ama her burun kanaması kötü değildir. Bazen beyinden dolayı gelen burun kanaması vardır. Bu burun kanaması iyi bir şey içindir. Tabi burun kanamasının iyi mi kötü mü olduğunu bilmek için doktora gidilir ve teşhis orada konulur. Tümör, yüksek tansiyon, beyin kanaması gibi birçok hastalığın belirtisidir.

Burun kanamasına yol açan en bilindik sekiz etken vardır. Burun karıştırma, travma, burun içi değişiklikler, ısıtma sistemleri, tümörler, hormonal nedenler, kalp damar hastalıkları, kan hastalığı gibi etkenlerdir.

Burun karıştırma: Özellikle çocuklarda görülür. Küçük çocuklar çok elleriyle oynadığı için burun kanama yaparak tepkime gösterir. Bu burun kanaması riskli bir durum taşımamaktır. Sadece çocuklarda değil burna sert bir cisim sokan veya eliyle sert bir şekilde baskı uygulayan kişilerde de görülür.

Travma: Burun çarpması, burun ameliyatları, yüzme ve dalga gibi basınçlar yüzünde meydana gelen burun kanamasıdır.

Burun içi değişiklikler: Burun içindeki eğrilikler ve ameliyatlar sonucunda yaranın kabuk bağlanması sonrasında kabuğun kalkmasından dolayı oluşan burun kanamasıdır.

Isıtma sistemleri: Özellikle kış aylarında görülür. Çünkü ısıtma sistemleri kışın en çok kullanılır. Isıtma sistemlerin verdiği ısıdan dolayı kuruluk, üst solunum yolları enfeksiyonları görülür ve bunlar da burun kanamalarına yol açar.

Tümörler: Burun içerisinde bulunan sinüsler ve geniz kaynaklı meydana gelen burun kanamalarıdır. Bu kanamalar çok büyük bir risk taşır ve tekrarlayıcı bir şekildedir.

Hormonal nedenler: En çok hamilelerde görülen bir burun kanamasıdır. Artan kan basıncı yüzünden meydana gelir ve çok bir risk taşımaz yine de kontrol amaçlı doktora gidilmelidir.

Kalp Damar hastalıkları: Hipertansiyon, kalp hastalıkları yüzünden meydana gelen bir burun kanamasıdır. Çok fazla bir risk taşır ve burun kanaması durumunda hemen doktora başvurulmalıdır.

Kan Hastalıkları: Kişinin doğuştan veya sonra da olan kanın pıhtılaşması durumunda ortaya çıkan burun kanamasıdır ve burun kanamaları en çok bu sebepten ötürü görülür ve önceden tedavi edilmezse eğer ölümcül durumlara yol açabilir.

Uykuda burun kanamasının pek çok sebepleri vardır. Burun içi eğrilikler, alerjik nezle, sinüzit, burunda kitle, travma, bazı ilaçların uzun süreli kullanılması gibi sebepleri vardır. Çok sıcak ve çok soğuk olan ortamlarda da burun kanaması görülür. Gece gerçekleşen burun kanamaları iyi değildir ve hemen doktora başvurulmalıdır.

Uykuda Burun Kanaması Yorumları

soru

Yorum

26 Ocak 2018 Cuma

Ben bir kaç günlüğüne farklı bir yerde kalıyorum bizim ev doğal gazlı ama şuan kaldığım yer sobalı geldiğimden beri geceleri burun kanaması yaşıyorum ama çok aşırı değil yani 3-4 damla falan 12 yaşındayım neden olabilir çok telaş yaptım lütfen cevaplayın

Cevap yaz
cevap

Onursu

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba muhtemel ısınma farklılığından kaynaklanmış olabilir soba ve doğalgaz ile ısıtma sistemlerinde nem farkından dolayı gerçeklemiş olabilir yine de doktora görünebilirsiniz

cevap

Vakıf

09 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, doğal gaz ile ısınan evden sobalı eve geçtikten sonra yaşadığınız burun kanaması kuru sıcaktan dolayı oluşur. Hava da nem olmaması kuruluktan kaynaklı oluşur. Bu gibi durumun oluşmaması için sobanın üzerine bir kap içerisinde su koymak ve bu suyun buharlaşması nefes alış verişinizi kolaylaştıracaktır ve kanamayı burun kanamasını engelleyecektir

soru

idris

14 Ekim 2017 Cumartesi

Benim kizim 6 yasinda 1 ayda 4-5 defa burnu kaniyo gecede kanamaya basladi normal mi doktora gitmemiz gerekir mi

Cevap yaz
cevap

Seffah

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Burun karıştırma: Küçük çocuklar elleriyle oynadığı için burunda kanama olur. Bu burun kanaması önemli bir durum değildir. Sadece çocuklarda değil buruna sert bir cisim sokan veya eliyle sert bir şekilde baskı uygulayan kişilerde de görülür. Travma: Burun çarpması, burun ameliyatları, yüzme ve dalga vb. baskılar yüzünden ortaya çıkan burun kanamasıdır.

soru

Özlem

02 Haziran 2017 Cuma

Nedendir bilmiyorum ama burnumu kücük carpsam bile kanıyor. Korkuyorum niye oluyor acaba .

Cevap yaz
cevap

Rastbin

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Özlem Hanım, burun bölgesinin bu şekilde hassas olmasının en büyük nedeni burun kemiğinde ya da burun kıkırdağında önceden yaşamış olduğunuz travmalara bağlı olarak çatlaklar oluşmuş olmasıdır. Bu çatlaklar nedeniyle kesinlikle kılcal damarlardan kanamalar olacaktır. Mutlaka uzman bir kulak burun boğaz uzmanına giderek muayene olmanız gerekmektedir.

soru

Orhan karacayir

03 Ekim 2017 Salı

Gece uyur iken 3/4_ ayda bazi arada sirada gece uyurken burun kanamasi oluyor kizilaya kan verdigim zaman rahatliyorum ve olmuyor bu konuda bilgilendirirseniz memnun olurum

Cevap yaz
cevap

Basri

07 Eylül 2018 Cuma

Gün içinde aşırı yorgunluk, stres ve tansiyon düşmesi gibi durumlar gece burun kanaması yaşanmasına yol açabilir. Bu yüzden uzman bir doktora danışıp erkenden muayene olmalısınız. Ayrıca yattığınız ortamı havalandırmak ve yatak seçimine de dikkat etmeniz oldukça önemli bir husustur. Geçmiş olsun Orhan Bey.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ameliyatı Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Güncel

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6