İlişki Sırasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

İlişki Sırasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İlişki sırasında kanama, özellikle yeni evlenen çiftlerde ya da yeni yeni ilişkiye girmeye başlayanlarda görülen bir durumudur. Aslında bu gibi durumlar birçok zaman basit nedenlerden kaynaklanmaktadır. Fakat insanların bilgisizliği nedeni ile bu gibi durumlarda kişiler çok büyük tedirginlikler yaşamaktadır. Aslında bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey tedirginlik ya da panik yaşamamaktır. İlişki sırasında meydana gelen kanamalar birçok zaman hafif bir şekilde geçer. Bu kanamalar her ne kadar yavaş olursa olsun çiftin kesinlikle ilişkiyi sonlandırması gerekmektedir. Aksi durumlarda kanama durmayacaktır ve kişide kan kayıpları az da olsa meydana gelecektir. İlişki sırasında sürekli kanama meydana gelen kişilerde, bu durumun net olarak ortaya çıkarılması amacı ile kişilerin kesinlikle en kısa zamanda Uzman bir doktora gitmesi gerekmektedir. Doktor genellikle yaptığı kontroller ile sorunun nedeni tam olarak ortaya çıkarılır ve gerekiyorsa kişide tedaviler yapılır. Bu durumun çok farklı nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler kimi zaman oldukça normal nedenler olsa bile kimi zaman çok önemli ve hemen ortadan kaldırılması gereken nedenler olabilir. Cinsel ilişki sırasında kanama görülen kişilerde kanın rengi ve akıntı şekli çok önemlidir. Aslında bu durum direk olarak kanın akma nedenini ortaya çıkarmaktadır.

İlişki sırasında kanama her aman bayan kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Aslında bu düşünce son derece yanlıştır. Çünkü, ilişki sırasında kanama kimi zaman erkeğin penisinden de kaynaklanabilir. Özellikle farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmış olan çatlakların kanaması, kanamalara neden olarak bu kanamaların bayandan kaynaklandığını düşündürmektedir. Bunun için ilişki sırasında kanama her zaman bayanda olmayabiliyor. Bu durumun yanı sıra ilişki sırasında kanama bazen de kişiler tarafından âdet kanaması ile karıştırılabilmektedir. Bu durum çok yaygın bir şekilde görülür. Genellikle kişinin adet gününü bilmemesi ya da adetin hemen sonrasında girdikleri ilişkilerde vajinada kalan kanın çıkması ya da âdet kanamasının başlangıcı ile kişiler bu kanı ilişki sırasında kan olarak algılayabilir. Bu gibi durumlarda adet günlerinizi iyi takip etmeniz bu sorunların zararsız olduğunu ve küçük bir yanlış anlaşılma olduğunu gösterecektir. Fakat ilişki sırasında görmüş olduğunuz kanamanın âdet kanaması olmadığına eminseniz bu durumda diğer nedenlerden etkilenmiş olabilirsiniz.

Nedenleri
  • İlişki sırasında kanama görülmesinin en büyü nedeni vajinada meydana gelen yırtılma durumlarıdır. Bu durum çok yaygın olarak görülen problemlerden biridir. Genellikle vajina bölgesi dar olan bayanlarda bu gibi durumlar görülür. Bu durum çok yaygın olarak görülür ve bu durumda meydana gelen kanamalar oldukça hafif geçer.
  • Sevikal polip, aslında ilişki sırasında kanama görülmesinde en önemli nedenlerden biridir. Oldukça büyük sorunlara neden olabilecek bu durumda kişinin vajina içerisinde küçük polipler oluşmuştur. Bu polipler ise ilişki sırasında zarar görerek kanamalara neden olabilmektedir.
  • Kızlık zarı kanaması da direk olarak ilişki sırasında tek seferlik kanamalara neden olabilir. Bu gibi durumlar hemen her insanda meydana gelir. Fakat insanların bu konu hakkındaki bilgilerinin yeterli seviyede olması nedeni ile kızlık zarı kanaması çok bir önem teşkil etmez.
  • İlişki sırasında meydana gelen kanama durumlarında en etkili olan problemlerden biri ise tabi ki rahim ağzında meydana gelen yaralardır. Bu durum birçok kadında görülür. Kişileri ilişkiye girmesi durumunda bu yaralar küçükte olsa aldıkları darbeler ile kanamalara neden olur. Eğer sizlerde de bu gibi durumlar var ise kesinlikle bu yaraların iyileşmesi için doktorunuza gidin.

İlişki Sırasında Kanama Yorumları

soru

Birgül

07 Eylül 2018 Cuma

Merhabalar. 2 gün önce sevgilimle ilişkiye girdik. İlişki sırasında spermde kan gördüm ve kanın sevgilimden kaynaklı olduğunu düşündüm. İlişki sonrasında bir de baktım ki aşırı kanamam oldu. Çok korkuyorum.Hamile kalır mıyım. Bu kanamanın sebebi ne sizce?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba, öncelikle geçirdiğiniz bu durum için üzgünüm. Kanamanızın nedeni birçok farklı faktörden kaynaklanabilir. Hamile kalma olasılığınız konusunda ise, ilişki sırasında korunma yöntemi kullanılıp kullanılmadığı ve adet döngünüzün hangi aşamasında olduğunuz gibi etkenler önemli rol oynar. Ancak, bu tür bir durumda en sağlıklı ve güvenilir bilgiye ulaşmak için bir kadın doğum uzmanına başvurmanız çok önemlidir. Sağlığınızı riske atmamanız adına bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Erken Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İlişki Sırasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6