Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Böbrek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek Kanaması; Yaş ya da cinsiyet farkı göstermeden birçok kişide görülen problemlerdendir. Bu sorun genelde tek başına bir hastalık değildir. Genellikle böbrek kanaması problemi diğer böbrek hastalıkları ya da sorunlarından dolayı meydana gelmektedir. Bu sorun vücutta gösterdiği bazı belirtilerle karşımıza çıkmaktadır. Bazen kişide herhangi bir belirti olmadan bile bu durum kişinin idrarına bakılarak veya idrar testleri yapılarak da anlaşılabilmektedir. Tıbbi olarak böyle bir duruma rastlandığında ilk olarak kişi üzerinde bu sorunu meydana getiren nedenler araştırılır. Sorunun nedeni bulunduğunda ön tedaviye başlanılarak devamında böbrek kanamasına ilişkin sorunlar çözülür. Böbrek kanaması her kişide görülmesi olasıdır. Bu duruma sebep olan birçok sorun olduğu gibi bu gibi sorunların tedavisi de bulunmaktadır.

Böbrek Kanaması Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Bu durumun en büyük nedeni böbrek taşlarıdır. Böbrek taşları nadiren kişilerde büyük bir şekilde görülebilmektedir. Yani böbrek içerisinde biriken kristal yapıdaki kumlar böbrekten düşmeyerek zamanla büyüme göstermesidir. Büyüyen bu taşlar ise böbrek içerisindeki kanallara sıkışarak kanamalara ve şiddetli ağrılara neden olur. Bu sebeple meydana gelen böbrek kanaması bu taşın ortadan kaldırılması ile sonlandırılabilir.

Böbrek Kanaması Belirtileri Nelerdir?

Kişi idrara çıktığında idrarın biraz daha bulanık ve koyu kırmızı renkte olması kişinin böbrek kanaması yaptığının kanıtıdır. Bunun yanında kişilerde görülen idrar sırasında uzuvda yanma hem idrar yolu iltihaplanmasından hem de böbrek kanaması durumunda kaynaklanan problemler arasındadır. Bunun yanında kişinin böbreğinde görülen kanama fazla ise mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma gibi rahatsızlıkların meydana gelmesine olası durumlar arasında yer almaktadır. Böbrek kanaması her ne şekilde olursa olsun mutlaka doktorunuza başvurmanız en doğru adım olacaktır.

Böbrek kanaması probleminin diğer bir sebebi ise kişilerde görülen böbrek iltihaplanması sorunudur. Böbreklerde meydana gelen iltihaplanmalar zamanla bu bölgelerde kanamalara sebep olarak kişilerde farklı belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bu iltihaplar yapılan antibiyotik tedavileri ile kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Böbrek kanamasına sebep olan iltihapların erken tanısı kişinin böbrek sorunlarını meydana getirmeden kolaylıkla ortadan kaldırılabilir. Bu sebeple birçok hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da erken teşhis daha fazla sorunların ortaya çıkmasını engellemektedir.

Böbrek Kanaması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşlarının tedavisi genelde bu soruna sebep olan durumların ortadan kaldırılması ile yapılmaktadır. Böbrek kanamasında böbreğin hasar alan kısımlarının daha hızlı onarılması için kişiye genelde istirahat tavsiye edilmektedir. Ayrıca bu durumlarda kişilerin spor yapmaları, bir süre ertelemesi istenir. Reçete edilen bazı destek ilaçlar ile kanamanın gerçekleştiği bölge bir hafta içerisinde iyileşme gösterir. Bunun yanında, alternatif tedavi olarak bazı bitkisel ilaçlar kullanılarak bu bölgelerin onarımı hızlandırılabilir. Fakat birçok tıbbi ilaçtan çok daha iyi etkiler gösteren bitkisel ürünler yine de Uzman kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Çünkü bitkisel alerjisi olan kişiler bu konuda dikkatli olmalıdırlar.

Böbrek Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Anormal Uterin Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Anormal Uterin Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Lohusalıkta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Lohusalıkta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

9 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Vajinada Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

El Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6