Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Kanaması, Burun kanaması hem bebeklerde hem de yetişkinlerde olmak üzere arada sırada meydana gelmektedir. Çok rastlanmadığı takdirde çok tehlikesi yoktur. Fakat çok sık ve çok fazla kanıyor ise bu bir rahatsızlığın belirtisi olabilir. Burun kanaması yetişkinlerde bebeklere oranla daha fazla görülmektedir. Yetişkinlerde en fazla tansiyon yükseldiği zaman meydana gelir. Kanaması tehlikeli değil hatta bazen yararlı bile olabilir.

Bebeklerde de burun kanaması bazı durumlarda meydana gelmektedir. Bebeklerde meydana gelen burun kanaması bazen sert bir darbe aldığında oluşabilir. Birinin koku değdiği zaman ya da sert bir şekilde yüz üstü düştüğü zaman burun kanayabilir. Bazen sert bir şekilde sümkürdükleri zamanda burun kanaması meydana gelebilir ya da bazen burun karıştırıldığı zamanda burun kanayabilir. Nadir durumlarda da bebeğinizin eğer burun damarları çok ince ise burunları kanayabilir. Veya yaz aylarında bebeğinizin burun kanalları kuruyabilir ve kuruduğu için de burun kanar. Eğer bebeğinizin burnunun kanadığını fark ettiyseniz ve bebek yatar bir vaziyette ise hemen yattığı yerden kaldırın. Çünkü kanın genze akma ihtimali çok fazladır. Genize akan kan pıhtılaşır ve boğulmaya neden olabilir. Daha sonra bebeğinizin başını öne doğru eğin ve burun kemiklerinden alt kısmı yanı burun deliklerini sıkı bir şekilde sıkmaya başlayın. 15 dakika bu şekilde sıkın. Eğer kanama devam ediyor ise biraz daha bu şekilde sıkıntısı ya da burnunuza pamuk ile tampon yapın ve bir süre bu şekilde bekleyin. Kanama durduktan sonra ya da kanama anında burnunuzun üzerine çok soğuk bir bez ya da buz torbası koyabilirsiniz. Kanama durmuş ise eğer bebeğinizin burnunun içinin kurumaması için ıslak pamuk ya da bez ile yavaşça temizleyebilirsiniz. Bunları yaptığınız halde kanama devam ediyor ise bir doktora görünmeniz gerekebilir.

Bebeklerde Burun Kanaması Yorumları

soru

Tüblek

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Merhaba. Bebeklerde hangi durumdan ötürü burun kanaması meydana gelir. Bazıları bebek burunlarının kıkırdakları hassas olduğu için en ufak bir darbe ya da dokunuşta kanayabileceğini söylemektedir. Bu konuda bize bilgi verebilir misiniz?

Cevap yaz
cevap

Serhan

21 Ağustos 2018 Salı

Burun bölgesinde bulunan kemiklerin birçoğu bebeklerde kıkırdak doku olarak bulunmaktadır. Buna bağlı olarak burun kanaması çok gerçekleşir. Ancak darbe almadığı sürece meydana gelen burun kanaması sorunları normal değildir. Bu nedenle bebeğinizi muayene ettirebilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kahverengi Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6