Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer, Yeni doğum yapan annenin lohusanın doğumdan sonraki 6-7 hafta içinde mutlaka jinekolojik bir muayeneden geçmesi şarttır. Bu muayene göğüsleri, karnı ve cinsel organları içerisine almaktadır. Özellikle de hamilelik esnasında büyük farklılık gösteren rahmin normal haline tekrardan dönüp dönmediği araştırılmaktadır. Doğum keseleri de muayene edilerek oluşan yaranın ve yara izinin hakkında fikir edinebilirsiniz.

Doğumdan Sonra Kanama (Lohusalık akıntısı) Ne Kadar Sürer?

Loşi ismi verilen lohusalık akıntısı doğumun ilk saatlerinden itibaren başlar ve miktarı giderek azalır. Loşi giderek rengi açılarak tamamen biter. Lohusalık kanamasının doğumdan sonraki beşinciyi haftaya girildiğinde daha devam etmesi normal sayılmaz. Böyle durumlarda çoğu zaman rahim içinde parça kalması, iltihaplanma gibi patolojik bir olay kanamaya neden olur. Anormal bir şekilde seyreden doğum sonrası kanamalarda kanama ile kasılma ve ağrı gibi durumların yanı sıra gelen kanamanın miktarında artış gibi durumlar görülmektedir. Böyle bir durumda anne adayının zaten bu durumun normal bir kanama olmadığını fark ederek hiç vakit kaybetmeden doktora gitmesi gerekir. Doğumdan sonra muayene sırasında da doktor hamilelik ve emzirmekten korunma ve diğer konularda doğum yapmış anne adayının endişe ile merakını gidermek için bilgiler vererek anne adayına yardımcı olması gerekir. Doğumdan sonra kanama vücudun kendine gelmesi ve lohusa dönemi boyunca tam 40 gün devam eder. Kanama yoğun olacağından dolayı eczanede satılan pedler temin edin.

Kanama pıhtı, ekşi, et parçaları ve taze kan kokan kanamalar şeklinde olur. Kanam yağa kalktığınızda ve emzirir iken daha yoğun gelir. Eğer gelen kanama hiç azalmıyor ise konulan ped çok çabuk doluyor ise gelen kanama çok yoğun et parçalı, pıhtılı ya da çok pis kokulu olur ise doktora gitmeniz gerekir. Ancak doğumdan sonra lohusa dönemi boyunca tam 40 gün olması doğaldır ancak kanamanın yoğunluğu ve hiç kesilmemesi gibi durumlarda bu durumun göz ardı edilmemesi gerekir. Eğer sezaryen değildi normal bir şekilde doğum yaptı iseniz ilk haftada kanamanız çok daha yoğun olur bu kanama adet döneminde gelen kanama ile çok aynı olmaktadır. Doğum yaptıktan sonra ilk zamanlarda çok yoğun olan kanamanız zamanla kahverengiye döner ve kesilir. Eğer 40 günün sonunda kanamanız çok şiddetli bir şekilde devam ediyorsa mutlaka doğum doktorunuza gidin.

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6