Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması, az görülür ancak hemen müdahale edilmesi gerekir. Çok ciddi bir kanama türüdür. Bu tür kanamalarda iki noktaya dikkat etmeliyiz. Bunlardan ilki, kan kaybının miktarı, diğer dokuların kan akışının durmasından dolayı zarar görmesidir.

Atardamar Kanaması Neden Olur?

Kesici ya da delici aletler atardamar yaralanmalarına neden olur. Ateşli silahlardan kaynaklanan yaralanmalarda atardamar kanamalarına sebep olacak diğer bir sebeptir. Kemik kırılması, dışarıdan gelen darbeler sopa ya da kazadan kaynaklanan darbelerde damar içi yırtılmalara, kanamalara neden olmaktadır.

Atardamar Kanaması Nasıl Anlaşılır

Açık olan yaralanmalarda atardamar kanamalarının tespiti gayet kolaydır. Kanın rengi parlak kırmızıdır. Kalp atışı ile eş zamanlı olarak kanda fışkırma görülür. Bu tür yaralanmalar çok önemli yaralanmalardır. Hastanın birkaç dakika içerisinde ölüm riski olabilir. Dış kanama olmadan da atardamar kanaması olabilir. Bunun belirtileri ise deri altında bir şişlik olarak görülür. Nabız atım özelliği görülmez. Ağrı, solukluk, duyarsızlaşma, felç ve daha sonra nabzın yitirilmesi gibi ciddi durumlarla karşılaşılır. Kanama olmayan durumlarda da atardamar kanamaları görülmektedir. Ama bunlar küçük yaralanmalardır bir pıhtı kanamanın durmasına neden olur. Ancak kanama tekrar edebilir. Derhal cerrahi müdahale yapılmalıdır.

Atardamar Kanaması İçin Neler Yapmalıyız

Atardamar kanamalarında çok hızlı davranmalıyız. Ana atardamar yaralanmasıyla kişiye çok çabuk kaybedebiliriz. Bu tür yaralanmalarda yaranın üzerine doğruca ve güçlü bir tampon uygulamak yerinde olacaktır. Bu şekilde kan akışını yavaşlatırız. Alacağımız tedbir tabi ki yaranın cinsine ve yerine göre değişir. Yaranın üzerine bastırılması esnasında basıncın yapıldığı yerin alt kısmından nabız almalıyız. Nabzın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Kanama tek kemikli bölgelerde ise turnike yapılabilir. Kanama olan yaranın üstüne bir tampon konur. Alt tarafta kalan derinin kıvrılmamasını dikkat edilmelidir. Bunun dışında bir sopa konulabilir ve sopanın üstü iki defa dolandıktan sonra bir düğüm atılır. Daha sonra sopanın uçlarından tutularak kan akışı durduruluncaya kadar sopa döndürülür. Kanama durduktan sonra sopa kol ya da bacağa paralel bir konuma getirilir ve sopa sargıyla bağlanır.
Atardamar Kanamaları, en tehlikeli yaralanma türüdür. Yukarıdaki gibi derhal kanamaya müdahale edilmeli hemen sonra geç kalınmadan en yakın sağlık kurumuna hasta ulaştırılmalıdır. Bu yaralanmalarda derhal cerrahi müdahale yapılmalıdır. Hastaya bir yandan cerrahi müdahale yapılırken bir yandan kan verilmelidir. Atardamardaki yara dikilerek bir önce kapatılır. Daha sonrasında bu hastalara antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Atardamar Kanaması Yorumları

soru

Lajverdi

23 Ağustos 2018 Perşembe

Çok faydalı bildiler var. Ben şunu merak ediyorum. Diğer damarların kanamaları ile atardamar kanaması arasında nasıl bir fark vardır. Yani toplar damar veya kılcal damar kanaması da bunun gibi mi olur??

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Durdurucu Kanama Durdurmak

Kanama Durdurucu Kanama Durdurmak

Adet Öncesi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Öncesi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Rahim Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşük Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6