Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama, İstenmeyen gebeliklerin ve aile planlamasının yapılabilmesi için uygulanan bir yöntemdir. Ülkemizde prezervatif ve doğum kontrol haplarıyla korunma daha yaygın olsa da spiral taktırma yöntemi de tercih edilenler arasındadır.

Eğer spiral takılırken herhangi bir sorun olmadıysa, normal şatlarda spiral hiçbir yan etki göstermemektedir. Ancak spiral de herhangi bir sorun varsa, çeşitli yan etkilerin görül düğüde oluyor Örnek; Ara kanama, sürekli kanama, kahverengi akıntı ve rahimde ağrı gibi. Spiral takılırken âdet kanaması dışında çok hafif kanama oluşabilir. Bu az miktarda ve kısa sürelidir, spiral takılıyken âdet kanaması ya da vajinada farklı nedenlerden kanamanın oluşması halinde cinsel ilişkiye girilmemelidir. Spiral takıldıktan sonra ilk âdet kanamasından sonra spiralin yerleştirildiği bölgede olup olmadığı ultrasonla (Yansılanımla) kontrol edilmelidir.

Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra kanama, titreme ve ağrı gibi sıklıkla da iltihap bulaşma (Yangı) belirtisi olan yan etkiler görülebilir. Spiral yapısı itibariyle takıldığı yeri enfeksiyona doğal olarak açık hale getirir. Bunun dışında spiral takılırken enderde olsa döl yatağı duvarında zedelenme görülebilir, bu kendini şiddetli ağrı ile belli eder, ağrı bazı zamanlarda birkaç saate yayılabilir ya da kısa zamanda hafifledikten sonra âdet kanamalarında şiddetlenerek sürebilir.

Bakırlı spiraller âdet kanama miktarını artırırken hormonlu spiraller âdet kanamalarını azalttığı gözlemlenmiş ve hatta kimi kadında spiralin takılı olduğu sürece âdet kanaması yaşamadığına tanık olmuştur. Hormonlu spirallerde görülen bir diğer yan etki ise bazı durumlarda kana geçen hormonlar nedeniyle vücudun su tutması, yani ödeme neden olması ve iştah açma ile buna bağlı kilo aldırmasıdır.

Spiral takıldıktan sonra görülebilecek bazı olası kanama türleri şunlardır
  • Hafif veya düzensiz kanama: Spiral takıldıktan sonra, bazı kadınlar düzensiz veya hafif kanama yaşayabilir. Bu durum, vücudun spirale uyum sağlamaya çalışmasıyla ilgili olabilir. Bu tür kanamalar genellikle zamanla azalır ve düzenli hale gelir.
  • Yoğun veya uzamış kanama: Spiral takıldıktan sonra bazı kadınlar, normalden daha yoğun veya uzamış âdet kanamaları yaşayabilir. Bu durum, spiralin rahim iç tabakasına etki etmesiyle ilişkilendirilebilir. Eğer kanama çok yoğun veya uzun sürerse, doktorunuza başvurmanız önemlidir.
  • Ara kanamalar: Spiral kullanan bazı kadınlar ara kanamalar yaşayabilir. Bu, adet dönemleri arasında hafif kanama veya lekelenme şeklinde olabilir. Ara kanamalar genellikle hafiftir ve zamanla azalır.

Spiralden Sonra Kanama Yorumları

soru

Dilek

25 Mart 2018 Pazar

Spiral taktıktan sonra nezaman adet olucam lütfen beni bilgilendirin

Cevap yaz
cevap

Bistem

18 Eylül 2018 Salı

Spiralin amacı hamile kalmamayı sağlamaktır. Adet düzensizliği yapmaz spiral. Eğer adet düzensizliği çekiyorsanız doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü başka bir sorun olabilir. Mesela kist oluşmuş olabilir. Yada spiral yanlış takılmış ta olabilir. Bu tür takılan aparatlara dikkat etmeniz lazım. En ufak bir şikayet yada rahatsızlık durumların da kadım doğum doktoruna gidin.

cevap

Vefika

01 Eylül 2018 Cumartesi

Spiral taktırmak adetinizin düzeninizi bozmaz önceki zamanlarda nasıl ve ne zaman oluyorsanız yine öyle devam eder.

soru

Semra

30 Ekim 2017 Pazartesi

Siprelimi cikarttirdim 9sene oldu ve çıkardıktan sonra kaç gün kanama olması gerekiyor

Cevap yaz
cevap

Kanuni

03 Eylül 2018 Pazartesi

Spiral çıkarımı sonrası meydana gelen kanamalar tamamen kişiden kişiye değişiklikler göstermektedir. Bu kanamalar bazı insanlarda 1 hafta olurken bazı insanlarda birkaç ay bile sürebilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer anormal bir durum var ise doktorunuzu bilgilendirmeniz çok önemlidir.

soru

İLKNUR ARAT

01 Mart 2017 Çarşamba

HORMONLU SPİRAL TAKILDIKTAN SONRA 15 AY OLDU ADET DÖNEMİM GELDİ BAHSEDİLEN AZ KANANAMAMIN AKSİNE ÇOK OLUYOR BU BİR YAN ETKİMİDİR. BİR CEVAP YAZARSINIZ SEVİNİRİM DOKTORA GÖRÜNÜYÜMMÜ

Cevap yaz
cevap

Umut Deniz

10 Ağustos 2018 Cuma

İlknur Hanım, makalemizde belirtilmiş olduğu gibi normalde çok büyük yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak bazı bayanlarda küçük yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer sizlerde de kanamanın yanında kahverengi akıntı, rahimde ağrı ve kaşıntı gibi sorunlar var ise mutlaka doktor kontrolü gerekmektedir.

soru

Ayşe

28 Mayıs 2017 Pazar

1hafta oldu sprel taktırdım ara kanamam var normalmi kaç gün kanama olur normalde

Cevap yaz
cevap

Merğub

09 Eylül 2018 Pazar

Merhabalar, spiral yöntemi uygulanan kadınlarda bu tür kanamalar olması normal kabul edilmektedir. Spiral yerleşmesi henüz yeni olduğundan kanamalar görülebilir ancak kanamaların uzun süre devam etmesi halinde tedaviyi uyguladığınız hekimine danışmanızı tavsiye ediyorum.

soru

Aysem Guler

11 Kasım 2017 Cumartesi

Ben hormonlu spiral taktirdim takildiktan sonra az da olsa kanamalar oldu .Ama son on gundur hep kanama oluyorum normalmi acaba yoksa bir anormallikmi var yardimci olurmusunuz tesekkur ederim .Birde bu kanamalar vucutta kansizliga sebep olurmu .Artik surekli pedle geziyorum .

Cevap yaz
cevap

Tail

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Bazı kadınlarda spiral takıldıktan sonra kanama olur Spiral yapısı itibariyle takıldığı yeri enfeksiyona açık hale getirir. Bunun dışında spiral takılırken enderde olsa döl yatağı duvarında zedelenme görülebilir, bu kendini şiddetli ağrı ile belli eder, ağrı bazı zamanlarda birkaç saate yayılabilir yada kısa zamanda hafifledikten sonra adet kanamalarında şiddetlenerek sürebilir.

soru

Hazal

04 Aralık 2017 Pazartesi

Sprali ilk taktigimda çook sanci kanamalarim oldu halada devam ediyor neyapicam bilmiyorum

Cevap yaz
cevap

Maun

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba Hazal Hanım. Spiral takıldıktan sonra bazı kişilerde bu tür yan etkiler görülmektedir. Ayrıca spiralden sonra enfeksiyon riski de yükseliyo bundan kaynaklı da olabilir. Kısa süre içinde geçmezse doktorunuzla irtibata geçiniz.

soru

Ayse

24 Mart 2018 Cumartesi

bir ay once spiral taktirdim.siralden sonraki kanamam cok yogun ve yaklasik bir haftadir devam ediyor.nedeni spiral olabilir mi

Cevap yaz
cevap

İsmihan

18 Ağustos 2018 Cumartesi

Geçmiş olsun Ayşe hanım. Kanamanın nedeni spiral olabilir. Spiral çıkmış, yerinden oynamış ve zedelenemeye sebebiyet vermiş olabilir öğrenme için konrole gitmenizde fayda var. Spiral takıldıktan kısa süre sonra bu kanama başladıysa ve devamında ağrı ve titreme ile seyrediyorsa bu bir enfeksiyonun da habercisi olabilir. Hekiminize danışınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Kanamasının Kahverengi Olması

Adet Kanamasının Kahverengi Olması

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kahverengi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

Güncel

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Subdural Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Tansiyon Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kanama Riski Nedir?

Kanama Riski Nedir?

Kadınlarda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6