Fazla Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fazla Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Fazla âdet kanaması; Bazen bayanların adet döneminde yoğun bir kanama olması normal bir durumdur. Bu olay bütün bayanlar için geçerlidir. Ara sıra fazla âdet kanaması normal karşılanabilir ama devamlı olarak fazlalaşma varsa ve adet görülmeye başlandığından beri fazla ve aşırı olursa bu duruma "menoraji" ya da "aşırı mensturasyon" denilmektedir. Menoraji'de fazla kanamanın yanı sıra adet dönemi uzunluğu 8 güne kadar sürebilmektedir.

Fazla âdet kanaması neden olur?

Hormon düzensizliği: Menopoz ve ergenlik döneminden evvel artan hormon seviyelerindeki değişiklikler ve düzensizlikler adetin normal seyrinden farklı geçmesine neden olmaktadır. Bu olay ilk adeti takip eden 1-2 yıl civarında ve menopozdan evvel 1-2 yıl öncesinde bu durum yaşanabilir. Her ikisinde de bayan vücudu kendini adet görmemeye ve görmeye hazırladığı için hormon seviyelerinde değişiklik olmaktadır.

Yumurtalıkların fonksiyon bozukluğu: Yumurtalıklar olması gereken adet döngüsünde yumurta üretmesinde sorun yaşanıyor ise vücuttaki progesteron hormonunun seviyesinde düşüş olur. Bu hormonun dengesiz oluşu fazla âdet kanamasına neden olabilmektedir.

Miyomlar: Çoğunlukla bayanlarda doğurganlığına artış olduğu zamanlarda miyom yani iyi huylu tümörler uzun süren ve aşırı kanamalı adette neden olabilir.

Polipler: Üreme zamanındaki kadınlarda genellikle rahim astarında oluşan ve yüksek hormon seviyelerinden kaynaklanan bir durumdur. Oluşan bu polipler adet sürecinin sancılı ve yoğun geçmesine sebep olur.

Adenomiyoz: Uterus un iç tabakasında yer alan bezlerin rahim kasına içerisinde gömülmesi ile oluşur. Çoğunlukla adet döneminin ağrl ve aşırı kanamalı geçmesini sağlar. Çocuk sahibi olmuş orta yaşın üzerindeki bayanlarda görülmektedir.

Rahim içi araç (RİA): Erkek sperminin kadının yumurta hücresini döllemesini önleyerek gebelikten uzak tutan rahim içi aracın bir yan etkisi olarak bilinmektedir. Det kanamasınn fazlalığına göre doktorunuz bu aracı çıkarabilir.

Kanama bozuklukları: det kanamasnı uzun ve uzun sürmesini bazı rahatsızlarda etkilemektedir. Bu tarzda kanın geç pıhtılaşmasını ya da kanda pıhtılaşmayı engeleyen tarzdaki rahatsızlardır.

İlaçlar: Kullanılan bazı ilaçlarda adetin uzun ve ağrılı sürmesini sağlamaktadır. Bu ilaçlar Anti-inflamatuar ve antikoagülen gibi olanlardır.

Diğer sağlık koşulları: Tiroit problemleri, karaciğer hastalıkları, pelvik inflamatuar hastalık, endometriyoz ve böbrek hastalıkları fazla âdet kanamasına sebep olur.

Fazla âdet kanamasının belirtileri nelerdir?

Adet döneminde kanamanın olması normal olarak kabul edilir. Fakat kişiyi gece uykusundan kalkıp ped değiştirmeye zorluyorsa, yoğun bir kanama ve kan pıhtısı kütlesiyle geliyorsa, ped değiştirmeniz bile yetersiz kalıyorsa, kullanılan tampon ve pedden 2-3 adet kullanmak zorunda kalıyorsanız, fazla kan kaybında dolayı aşırı halsizlik ve nefes darlığı oluyor ise ve adetiniz 7 günden uzun sürüyorsa acil olarak bir doktora gidilmesi gerekir.

Fazla âdet kanamasının tedavisi nasıl yapılır?

Doktorunuzun tavsiyesiyle fazla ağrıyı hafifletmek için ağrı kesici kullanılabilir. Kanamanın düzenlenmesi ve normal seyrine dönmesi hormon ilaçları verilebilir. Bazen de kanın pıhtılaşmasını hızlandıracak ilaçlar verilir. Fazla âdet kanamasını azaltabilmek için ilaç tedavisinin haricinde uygulanabilecek cerrahi operasyon seçeneği de bulunmaktadır. Cerrahi operasyonda kanamanın artmasına sebep olan rahim astarının düzenlenmesine, rahmin alınması veya miyomların alınmasına şeklinde gerçekleştirilir.

Fazla Adet Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Adet Gününden Önce Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Gününden Önce Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Yoğun Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yoğun Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Güncel

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6