Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması, Hamile bayanların günün herhangi bir zamanında sağlık durumu yerindeyken birden burun kanamasının olması nadir karşılaşılmayan bir durumdur. Kanamalar az damlalar olabilecegi gibi çok şiddetlide olabilir. Bu burun kanamaları bazı bayanlarda nadiren görülürken bazı bayanlarda çok sık nerdeyse her gün görülebilir. Hamile bayanlarımız bu durumdan çok rahatsızdır çok şikâyetcidir ve böyle burun kanamalarında çok endişelenirler fakat çoğu zaman bu kanamalar anne adayımız ve bebeğimizin sağlığı açısından zararsızdır. Burun kanamalarına sadece gebelikte rastlanmaz. Herkes yaşamının bir döneminde böyle bir durumla karşılaşmaktadır. Şimdi sizler soracaksınız peki bu gebelikte burun kanamaları neden olur diye hemen onun açıklamasınıda yapıyorum.

GebelikteBurunKanamalarıNedenOlur?

Normal insanlara göre bayanlarda burun kanamaları daha fazla görülmektedir. Bunun nedeni anne adayının ve bebeğinin sağlıklı olmasından damarlardaki kan miktarının normalinden daha fazla olması yani artmasıdır. Damarlardaki kan miktarı fazlalaştıkça burnun iç kısmındaki kanal ve boşlukları döşeyen hücrelerden meydana gelen mukoza adındaki zar tabakanın içindeki ince ve yüzeysel yapıdaki kan damarlarının maruz kaldığı basınç da artar. Her zaman bu basınca dayanamayan ince damarların damar duvarı zedelenip yırtılarak burun kanamalarına neden olur. Burun mukozası dediğimiz zar tabakanın nemden mahrum kalması yani kuru kalması, hapşırırken burnu ve ağzı tıkama, burnu temizlerken şiddetli sümkürme, darbe alma gibi faktörler basıncın artmasına etki ederek kanamayı tetikler.

Gebelikte Burun Kanamalarının Etkileri Nelerdir?

Hamilelik döneminde burun kanamaları olan bayanların korkmalarını gerektirecek bir durum yoktur. Burun kanamalarının bebeğin ve anne adayının sağlıgı açısından korkulacak bir etkisi yoktur. Burun kanamalarının miktarı çoğu zaman çok azdır.

Burun Kanamalarının Önlemleri

Burun kanamalarının önlemleri basit yöntemlerle alınabilir. Bunlar;
  • Burun temizliğimizi yaparken sakince sümkürmek şiddetli sümkürmemektir.
  • En önemli önlemi ise bulunduğumuz odanın gece yatarken nemini yüksek tutmak havayı kurutmamaktır. Mesela kışın klima kullanıyoruz ve klimamız sürekli açık oluyor genelde ve havanın kurumasına neden oluyor bu durumda havanın kurumasını engellemek için bir havluyu ıslatıp bulunduğumuz odaya koyabiliriz veya su dolu kabı odamıza koyabiliriz bunların yanı sıra elektrikli buhar makineleri kullanabiliriz. Böylelikle bulunduğumuz odanın nemini arttırıp önlem almış oluruz.
  • Havanın kurumasını engellediğimiz gibi bunun yanı sıra burun mukozamızıda kurutmamalıyız. Bunu önlemek için eczanelerde satılan burna sıkılan saf sularımız, deniz sularımız vardır bunlardan kullanmalıyız. Tuzlu suyu burnumuza çekip hafif sümkürmekte burun mukozasının kurumaması için alınacak önlemlerdendir.
  • Damarlarımızın direncinin artması ve güçlenmesi için bolca gerekli vitaminler tüketmeliyiz. Bu vitaminlerin arasında C vitamini vardır. Vücudumuz için yeterli miktarda vitamin tüketerek burun kanamalarını azaltabiliriz.

Gebelikte Burun Kanaması Yorumları

soru

Ulutaş

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Benim eşimde de hamileyken ara ara burun kanaması olurdu. Bu kanamaların nedeni nedir ve gebelikte burun kanadığı zaman nasıl bir önlem alınmalıdır.

Cevap yaz
cevap

Leman Yıldız

04 Eylül 2018 Salı

Gebelik döneminde hamile bayanlar bir kısım rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalabilir. Bir kısım bayanlarda hamilelik döneminde; Baş ağrısı, mide bulantısı, kusma ve burunda kanama gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilmektedir. Hormon değişiminden kaynaklı olarak burun kanaması ortaya çıkmış olabilir. Bu nedenle hastalığın tedavisi için uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır.

cevap

Sabrinnisa

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Burun mukozası dediğimiz zar tabakanın nemden mahrum kalması yani kuru kalması, hapşırırken burnu ve ağzı tıkama, burnu temizlerken şiddetli sümkürme, darbe alma gibi faktörler basıncın artmasına etki ederek kanamayı tetikler.

Burun temizliğimizi yaparken sakince sümkürmek şiddetli sümkürmemektir. Damarlarımızın direncinin artması ve güçlenmesi için bolca gerekli vitaminler tüketmeliyiz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Spiralden Sonra Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş Eti Kanaması Nasıl Durdurulur?

Uzun Süren Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uzun Süren Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

3 Aylık Gebelikte Kanama Nedenleri?

Güncel

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

Güncel

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6