Hamilelikte Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte âdet kanaması, ile ilgili bilgileri şöyle paylaşabiliriz. Bazı kadınlar hamilelik esnasında adet görebilirler. Hamile kalınması halinde bile bazı kadınlarda yumurtlaması gerçekleşip hamile olduğu halde, adet olmaya devam edebilirler. Ancak hamileyken adet olma durumu istisnai bir durumdur. Hamilelik esnasında olan kanamalar hamilelik öncesindeki gibi her ay şeklinde düzenli olmaz. Hamileyken kanama ara sıra belirli dönemlerde olabilir. Bu kanama olarak kabul edilir. Hamilelik esnasında birkaç sefer meydana gelebilir. Pek çok kadında ise düzensiz adet dönemi olduğu için kanamaları âdet kanaması zannedip, oysaki hamile kanaması olduğunu sonradan fark ederler.

Bazı hamileliklerde kanama olması genetik bir durum olarak da ifade edilebilir. Ailede bunu yaşayan başka bayanlarda olmuş olabilir. Eğer ki hamilelik esnasında kanama yaşayan anne, abla, teyze, hala gibi yakınlarımızda hamilelik arasında kanama yaşamışlar ise sizde de kanama olma ihtimali yüksektir. Bu sebepten dolayı istenmeyen hamileliklerde tedbir almak gerekir. Bu amaçla âdet kanaması olmayıp, hamilelik kanaması olacağı göz önünde bulundurularak; ona göre tedbir alınması gerekir. Ayrıca düzensiz bir şekilde adet olan kişiler, adet süreleri gecikti zaman hamile olma ihtimaline karşı hamilelik korkusuna kapılarak veya kanaması olup da âdet kanaması zanneden bayanlar sonunda hamile kaldığını öğrenebilirler. Yani bunu periyodik olarak dikkate alırlar. Oysaki hamileliğin üzerine adet görme ifadeleri veya üste adet olma gibi tabirleri ile hamile olunabileceği kadınlar arasında görülen bir tabirdir.

Özellikleri ilerleyen yaşlarda kadınlarda görülen adet aralığının uzaması ya da düzenli adet olmama şekli bayanlarda hamile olma riskini göze almalarına sebep olur. Normal şartlar altında hamile olan bir bayanın adet görmesi ya da kanama olması durumu mümkün değildir. Hamilelik ile meydana gelen kanamalar bebeğin yerleşmesi ile ilgili olan kanama ya da düşük kanaması olarak kanama, lezyon ile ilgili kanama gibi birçok kanama şekilleri meydana gelebilir.

Adet olarak algılanan hamilelik kanaması sık rastlanan bir durumdur. Ancak hamilelikte meydana gelen kanama normal zamandaki gibi olmayıp; rengi daha koyu ve siyaha yakın bir renkte, diğer adetlere göre farklı bir şekilde meydana gelir. Hamilelikte olan kanamanın diğer kanamaya göre ayırt etmesi oldukça zordur. Değişik şekilde meydana gelen kanamalar da bayanların hamilelik testi yaptırması gerekir. Test yapılmayacak olsa bile bu değişikliği bir Jinekolog yardımı ile görüşerek, değerlendirebilir.

Yaşanan adet gecikmeleri, âdet kanamaları hamilelik olabileceği gerçeğini göz önünde tutmamıza sebep olur. Hamilelik testi yapılması olması halinde olup olunmadığı için gereklidir. Ancak en önemli unsur hamilelik esnasında kanama geldiği zaman bir Jinekologdan yardım alınması şarttır.

Gebelikte kişi kendini zorladığı zaman ya da ağır şeyler kaldırdığı zamanında kanamalar meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı hamilelik esnasında annenin gündelik şeylerden uzak durması ve bedenini yıpratmaması gerektiği son derece önemlidir. Hamilelikte meydana gelen âdet kanamaları ile kişi muhakkak hastaneye giderek kontrol altında olması gerekir. Aksi halde düşük tehlikesi gibi tehlikelere yol açabilir. Hamilelik esnasında meydana gelen kanamalar fark edilmediği takdirde öncelikli iç kanama meydana getirebilir. Bu kanama dışarıdan belli olmadığı için, gebe olan kişi bunu farklı rahatsızlıkları zannederek örneğin; Apandisit gibi zannedip, sürekli ağrılar çekebilir. Aşırı ağrılar halinde anne adayı kanama olmasa bile hastaneye gitmeye mecburdur. Bunun sebebi iç kanama olma ihtimali şüphesidir. Daha sonra anne hayatını tehlikeye düşürebilir. Hamilelik esnasında meydana gelen kanama bebeğin yumurtalığa yerleşmediğinin habercisi olabilir. Gebelikte kanama tehlike arz edebilir. Bu kanama düşük olacağının habercisi olabilir. İhmal edilmeyip hastaneye gidilmesi şarttır. Aksi halde annenin de bebeğinde hayatı tehlikeli olabilir. Doktor kontrolünde olunması şarttır.

Hamilelikte Adet Kanaması Yorumları

soru

Agit

23 Ağustos 2018 Perşembe

Hamileliğin ilk aylarında oluşan kanamalar için ne yapılabilir? Doktora gitmem gerekiyor mu buna tam emin olamıyorum. Masum kanamalar olduğu için gitmeyi düşünmüyorum ama sizin vereceğiniz bilgiye göre doktora gidicem ve muayene olacağım. Bebeğimin kontrolüne daha çok var.

Cevap yaz
cevap

Kayra Ali

16 Eylül 2018 Pazar

Merhaba, hamileliğin bazı ayların da ufak çaplı kanamaların olması gayet normal bir durumdur. Çünkü rahim ağzı genişliyor ve bu durum ile birlikte ufak kanamalar olabiliyor. Sizi ve bebeğinizin sağlığını tehdit etmese de bu kanamaları doktorunuza mutlaka bildirin. Ayrıca bu kanamalar da artış meydana gelirse bebeğinizin sağlığı tehlikeli olabilir dikkat edin

cevap

Hayyam

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, agit hanım rahminiz genişliyor o yüzden olabilir, fakat gebe olduğunuz için ufak ufak kanamada olsa doktora mutlaka gitmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tutunma Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tutunma Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Doğum Kontrol Hapı Kullanırken Kanama

Güncel

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6