Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Regl kanaması, kadınlarda olmazsa olmazlardan biri olan durumlardan biridir. Diğer ismi ile yumurtlama adı verilen bu durum kadınlarda görülen ve her ay rahim iç duvarının yenilenmesidir. Rahim içerisinde herhangi bir döllenmenin gerçekleşmemesi durumunda kişinin rahim içi komple dökülerek kan ile vajinadan dışarı atılır. Regl kanamaları, kadınlarda sağlığın işaretidir. Öyle ki düzenli bir şekilde her ay regl olan kadınların üreme sistemlerinin sağlıklı olduğu anlaşılır. Fakat sürekli olarak düzensiz regller gören ve aynı zamanda reglin anormal bir şekilde görülmesi durumunda kişide farklı hastalıkların olabileceği durumu anlaşılır. Regl kanamaları tam bir fizyolojik olay olarak ele alınmaktadır. Regl kanamaları, doğurganlık özelliği olan kişilerde görülen regl kanamaları üzerinde herhangi bir problem ile karşılaşıldığında bu durumun kesinlikle önemsenmesi gerekir. Çünkü bu gibi durumlar çok tehlikeli sorunların oluşmasına neden olmaktadır. Halk arasında regl kanamalarına aybaşı da denilmektedir. Bir diğer adı ile adet görmek olarak değerlendirilen bu kanamalar, düzenli bir şekilde gerçekleştiği sürece son derece doğal olaylar olarak değerlendirilmektedir. Ger 27 günde bir görülen bu durum yaklaşık olarak bir hafta kadar sürmektedir. Bazı kadınlarda bu kanama her 21 günde bir görülür. Regl kanamaları 21 ile 28 gün arasında görülür. Bu günler arasında görülen regl kanamaları son derece normaldir. Fakat bu süreleri aşan ya da bu sürelerden erken görülen regl kanamaları çok ciddi sorunların habercisi olabilir.

Regl kanaması, daha önce de belirttiğimiz gibi doğurganlık özelliği olan herkeste görülmektedir. Cinsiyet olarak bayan olan herkeste ergenlik dönemlerinde görülmeye başlayan regl kanamaları bazı insanlarda gecikerek görülür. Bu durumda birçok insan telaşa kapılsa bile aslında bazı tıbbi kontroller içerisinde bu durumun meydana gelmesi normal karşılanır. Bayanlarda en geç 15 yaşında görülmesi gereken regl kanamaları, görülmediği zaman çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bazen kişilerde farklı kanamalar regl kanamaları ile karıştırılabilmektedir. Bu gibi durumlarda regl gören insanların çok dikkatli olması gerekir. Çünkü farklı rahim hastalıkları nedeni ile meydana gelen kanamaların regl kanamasından ayırt edilmesi çok büyük sorunların erkenden önüne geçmenizi sağlayacaktır. Regl kanamaları genel olarak kadınların ergenliğe girmeleri ile başlayarak menopoza girmelerine kadar her ay görülen bir durumdur. Son derece önemli bir duru olan regl kanaması, bir kadın için çok büyük önem teşkil eder. Bu kanama ile kişiler 40 ml kadar kan kaybeder. Tabi ki bazı insanlarda kaybedilen kan iki katına kadar çıkabilir. Bu kanamalara yoğun regl kanamaları denir.

Regl kanaması, insanların bazılarında son derece sancılı bir şekilde görülmektedir. Bu nedenle birçok kadın gerek iş hayatında gerekse eğitim hayatında çok büyük zorluklar ile karşılaşmaktadır. Bu ağrılar kişinin gözünden yaş getirecek kadar şiddetli olabilir. Bu nedenle regl kanaması görülen kişilerin bol bol istirahat etmesi gerekmektedir. Bu şekilde kanamanın çok daha rahat geçmesini sağlayabilirsiniz. Regl gören bayanlar regl kanaması sırasında oldukça stresli ve agresif olurlar. Bu nedenle kişilerin üzerine çok gidilmemesi ve hormon salgılanmasının arttırılması amacı ile tatlı yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Regl kanaması, rahim nedeni ile gerçekleştiği için kişinin genellikle karın bölgesinde dolgunluk hissi meydana gelir. Bu his kişide rahatsızlığa neden olması nedeni ile oldukça stres problemleri yaşanır. Regl kanaması meydana gelmeden birkaç gün önce kişide meydana gelen fiziksel değişiklikler ve iştah kesilmesi durumu meydana geldiği için kişi durumun meydana geleceğini anlayabilir.

Regl Kanaması Yorumları

soru

Levzi

24 Ağustos 2018 Cuma

İyi günler benim sorum her ay düzensiz bir şekilde regl olan birnin hamile kalma oranı nedir. Kısır ola riski nedir. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba,

Regl döngüsü düzensiz olan bir kadının hamile kalma olasılığı düzenli bir döngüsü olan bir kadına göre biraz daha düşük olabilir, ancak bu kesinlikle imkansız değildir. Düzensiz regl döngüleri, yumurtlama zamanını tahmin etmeyi zorlaştırabilir, bu da hamile kalmayı daha zor hale getirebilir. Bununla birlikte, bir kadın düzensiz regl görüyor diye kısır olduğu anlamına gelmez. Altta yatan nedenlerin belirlenmesi ve uygun tedavi ile hamilelik şansı artabilir. Bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına (jinekolog) başvurarak gerekli testleri yaptırması ve uygun tedavi seçeneklerini görüşmesi önerilir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Siyah Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Siyah Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Dışı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6