Gebeliğin 6 Haftasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebeliğin 6 Haftasında Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebeliğin 6 haftasında kanama; hamileliğin altıncı haftasında embriyo şekillenme aşamasındadır. Vücut şekilleri ve organ taslakları bu evrede belirginleşmeye başlamaktadır. Dolaşım sistemi oluşmaya başlayan bebeğin vücuduna kan pompalamaktadır. Bu evrede kalp kasılma yeteneğini tam olarak olmasa da keşfetmeye başlamıştır. 6 haftada duygusal yönden anne karmaşık bir hal almaktadır. Bazen stresli, bazen ağlamaklı, bazen agresif olduğu görülse de bu evrede anne stresten uzak durmalıdır. Annenin bu evrede bağırsak düzeninde bozulma gözlemlenmiştir. Hazımsızlık, şişkinlikle beraber az veya sık sık yeme isteği ortaya çıkmaktadır. Bazen de midede ağrı, yanma ve reflü oluştuğu anlaşılmaktadır. Ancak anne gebeliğin 6 haftasında yemeklerde baharatlı, gazlı, sucuk, çiğ et, sosis gibi hazmı zorlaştıran besinleri tüketmemelidir. 6 haftalık gebelikte rahim büyümesine bağlı olarak kasık bölgesinde ağrı adet olacakmış gibi hissedilmektedir.

Rahmin idrar torbasına uyguladığı baskı sebepleriyle sıklıkla lavabo ihtiyacı da bu evrede görülmektedir. Rahmin uyguladığı baskıdan ötürü hamileliğin herhangi bir döneminde kanamanın olduğu görülebileceği gibi gebeliğin 6 haftasında kanama olması mümkündür. Ayrıca gebelikte vajinal kanama yaygındır.

Gebeliğin birinci yarısını kapsayan 1 veya 10 haftalık dönemde kanamalar ciddi anlamda önem taşımaktadır. Özellikle gebeliğin 6 haftasında birinci dönem olduğundan annede yorgunluk, halsizlik belirtileri sürekli olmaktadır. Bu evrede anne kendinin bundan sonraki dönemde sürekli kontrolü yürüteceği, her türlü problemlerine yanıt veren ve her sorununu rahat olarak paylaşacağı doktorunu belirlemelidir. Gebeliğin 6 haftasında kanama gerçekleştiği takdirde düşük riskinin çok yüksek olduğu bu dönemde acilen doktoruna muayene olmalıdır.

Gebeliğin 6 haftasında kanama sebepleri nelerdir?
 • İmplantasyon kanaması; üstüne görme döllenmeden sonraki 6 veya 12 günler arası oluşabilir. Üstüne görmede kanama adette olduğu gibi yoğunluk yoktur.
 • İdrar yolu enfeksiyonu bazı çeşit kanamaya sebep olabilir.
 • Rahim ağzı hassas olan kadınlarda cinsel ilişki sonrası kanama olabilir. Doktorunuza danışmalısınız.
 • Düşük; oluşan düşüklerin çoğunluğu önlenememektedir. Bunların genellikle sağlıklı bir gebelik olmadığını aksine sağlıksız bir gebelik ile ilgili vücudunun doğal bir davranışıdır. Bir defa düşük yapmak, daha sonraki gebeliğinizde de düşük yapacağınız anlamına gelmemektedir.
 • Dış gebelik; genellikle yumurta ile spermin birleşmesi rahim dışında fallop kanallarında oluşur ve gelişimini burada sürdürür. Karın bölgesinde keskin bir ağrı meydana gelir. Kasılmalar ve kramplar belirtiler arasındadır. Daha sonra gebeliğin 6 haftasında kanama meydana gelebilir.
 • Mol gebelik; erken gebelikte kanamanın nedir sebeplerinden biridir. Mol gebelikte hücreler sağlıklı bir plasenta yerine üzüm salkımı şeklinde bir doku oluşturur. Mol gebelikte bebeğin kalp atışları fark edilemez. Ultrason ile muayenede rahim içinde üzüm salkımı şeklinde bir görünüm vardır.

Gebeliğin 6 Haftasında Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Güncel

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6