Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması:

Her yaştaki bireyde görülebilen burun kanamalarına özellikle sıcak havalarda çok sık rastlanmaktadır. Bununla beraber, soğuk kış aylarında da burun kanaması şikâyeti azımsanamayacak kadar yaygındır. Basit olan kanamalardan hayatı tehdit edebilecek durumlara kadar değişiklik gösterebilen burun kanamalarının ciddiye alınması gerektiğinin altını bir kez daha çizmekte fayda var.

Sol Burun Kanaması Ciddiye Alınmalı

Tekrarlayan burun kanamaları, genellikle erken ergenlik çağındaki erkek çocuklarda genizdeki damarsal tümörler sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Yetişkin hastalarda ise tek taraflı sol burun kanamaları, burun veya sinüs odaklı tümörlerin habercisi olabilir.

Atardamar Kaynaklı Kanamalara Dikkat!

Burun yapısında giriş kısmında yer alan damar ağının çok zengin olması, burun kanamalarının en sık görülen sebebini oluşturmaktadır. Bu kısıma gelen darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi sebeplerle damarlar tahriş olarak kanama oluşturabilir. Burun ön tarafındaki bu basit kanamaların dışında dikkat edilmesi gereken kanama ise; burnun arka kısmından oluşan kanamalardır. Bu kanamalar daha nadir olmasına rağmen genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlıkları kaynaklı olduğu için daha ciddi sıkıntılara sebep olabilir.

Sinüzit ve Hipertansiyon Hastaları Daha Fazla Risk Altında

Burun kanaması genel olarak lokal, sistemik ve çevresel sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kuru hava, sıcak, soğuk ve kendiliğinden kesilen kanamalar en çok görülen sebepler arasında yer alabilir. Çoğunlukla erişkinlerde yaşanan travma burun kanamasına sebep olurken, çocuklarda ise üst solunum yolu enfeksiyonları ve burna kaçan yabancı maddeler kanamalara sebep olabilmektedir. Bu sebeplerin yanı sıra; kronik sinüzit, alerjik rinit, hipertansiyon, kanama bozuklukları bulunan hastalarda burun kanama riski biraz daha artmaktadır. Burun kanamasının en çok görüldüğü yaşlar çocuklarda en sık 2-10 yaş arası döneminde, erişkinlerde ise 50-80 yaş arası dönemlerde ortaya çıkmaktadır.

Kanama Esnasında Yapılması Gerekenler

Burun kanaması esnasında yapılması gerekenler:

  • Hastanın başını öne doğru eğdikten sonra, burnun ön kısmına baş ve işaret parmağıyla yaklaşık olarak 5-10 dakika baskı yapmak kanamanın durmasına destek olur.
  • Burnu kan taşıyan damarların daralması için buz uygulaması yapılabilir. Buz uygularken direkt olarak değil, buzu bir beze sararak uygulamak doğru yöntem olacaktır.
  • Kanama durana kadar derin ve çok yavaş nefes almak gerekmektedir.
  • Burun içi damarların kasılmasını sağlayan ve kanama önleyen spreylerden de kullanılabilir.
Ancak çok basit nedenli kanamalar bazen çok tehlikeli rahatsızlıkların sebebi olabileceğinden, kanamanın kontrol altında tutulması çok zor olabilir ve acil müdahale edilmesi gerekebilir.

Ekstra Bilgiler

Sol burun kanaması, burun septumundaki eğriliklerden, burun içi enfeksiyonlardan veya burun mukozasının kurumasına neden olan çevresel faktörlerden kaynaklanabilir. Özellikle kış aylarında ısıtıcıların fazla kullanılması burun mukozasının kurumasına ve kanamaların artmasına neden olabilir. Tedavide burun içini nemli tutacak spreyler ve nemlendiriciler kullanılması önerilmektedir.

Sol Burun Kanaması Yorumları

soru

Oğuzhan

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Sol taraftaki delik hafif dokunuşla 3 gündür kanı yor

Cevap yaz
cevap

Çağın

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Öncelikle bir doktora görünmenizi tavsiye ederim,ama bizim fikrimizi soruyorsanız burnunuzdaki damarlarda incelme olabilir eğer damarlarınız inceyse en ufak bir darbede kanayabilir.İkinci bir risk ise beyin tümörünün olmasıdır. Anlayacağınız burun kanamasının büyük hastalıkların habercisi olduğunu söyleyebiliriz bu yüzden burnunuza dikkat edin ve mutlaka bir uzmana gösterin

soru

Semiha

07 Mayıs 2024 Salı

Benim altı buçuk yaşında bir kızım var kızımın hemen hemen iki günde bir sol burnu kanıyor ama son zmanlarda ağlamaya başladığı andan itibaren yine sol burnu kanıyor aynı şekilde gece uykusundada kanama oluyor bunun için çocuk doktoruna ve kbb ye götürdüm bi sorun yok başka hangi doktora götürebilirim bunun için bi öneriniz varmı acaba

Cevap yaz
cevap

Rahdan

07 Mayıs 2024 Salı

Merhaba Buruna darbeler, sümkürme, aksırma, burun karıştırma gibi sebeplerle damarlar tahriş olarak, kanama oluşabiliyor. Burun ön tarafındaki bu basit kanamaları dışında dikkat edilmesi gereken kanama ise; burnun arka kısmından oluşan kanamalar. Bu kanamalar daha nadir olmasına nazaran genellikle yüksek tansiyon, kalp ve damar rahatsızlığı kaynaklı olduğu görülmesi de mümkün olmaktadır

cevap

Emir Han

07 Mayıs 2024 Salı

Semiha Hanım, bu durum bazen yaz aylarında nemsiz yerlede yaşayan insanlarda çok karşılaşılmaktadır. Bunun iki büyük nedeni daha vardır. Özellikle burunda daha önceden oluşmuş kemik çatlaklarında da sık sık kanamalar meydana gelir. Son olarak da insanlarda burun içerisindeki kılcal damarların zayıf olması durumunda da kanama meydana gelebilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Boğaz Kanaması Nedenleri ve Tedavisi

Adet Kanamasını Durdurmak

Adet Kanamasını Durdurmak

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6