Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama, Kadınlar ilk cinsel ilişkiye girecekleri o an (Gerdek gecesi), daha önce çevrelerinden duydukları cinsel ilişkiye girmekle ilgili birtakım yanlış ve eksik bilgiler sonucu, ilk cinsel deneyimlerinde ister istemez endişe içinde olabilmektedir. Başta gerdek gecesi ilişkiye girerken kanamanın ve acının olacağına inanması ve bu durumun şiddetiyle ilgili tedirginliği vardır. Oysaki kadın arzuladığı ve ilişkiye girmek istediği biriyle iken, yeterli ön sevişme ve uyarılmaya bağlı olarak, vaginanın yeterli ıslanmasıyla, eşi ile herhangi bir acı hissetmeden ve problem yaşamadan hatta tam olarak ilişkiye girdiğini anlamadan kolay bir şekilde birlikte olabilmektedir.

Gerdek gecesi ilişkiye girme anında, kanamayla ilgili duyulan endişe gereksizdir. Çünkü kızlık zarı, siniri ve damarı olmayan bir dokudur. Eğer kadının kızlık zarı normal yapıda ise zarın esnekliğine bağlı olarak kanaması olmayacak ya da çok azı belli belirsiz bir kanama oluşacak. Eğer kızlık zarı ile ilgili, kalınlık ya da anatomik bir problem mevcutsa o zaman kanamanın fazla olması muhtemeldir. Zaten oda ilişkiye girmede sorun çıkartır. Sağlıklı bir cinsel yaşantıyı engeller.

Gerdek gecesi kanama, kadının çevresinden gerdek gecesi ile ilgili duyduğu, çok kanamasının olacağı, kanamasının çokluğuna bağlı hastaneye gitmesi gibi duyumlarla, kadınlar endişe duyarak, gerdek gecesi korkularına yenik düşerler. Oysaki yeterli uyarılmayla birlikte kadının vaginal yapısı, ilişki için hazır hale gelir. Problem yaratan durum ise kadının uyarılmaması ve vajenin kuru olmasıdır. Cinsel ilişkinin kalitesini etkilemekle beraber ağrıya ve buna bağlı kadının pelvik kas gurubunu kasılmasına, Vajinanın ilişkiye girmekle ilgili kuru ve dar kalmasına yol açması ve akabinde erkeğinde ilişki için zorlaması sonucu kanama, acı ve ağrı oluşmasına sebep olması Problem yaratan durumdur. Yeterli uyarıyı alamayan bir kadın, kuru bir vajen, cinsel ilişki sırasında acı, yanma hisseder, bacaklarını kapar, kasılır ve daha büyük bir problemin olacağını sanarak endişeye kapılıp eşini iter. Bu sırada eşin ilişki için zorlamasına bağlı olarak vajen dokusunda yırtılma ve kanamalar gelişebilir.

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur, dendiğinde Vajinismus rahatsızlığı denilen durum söz konusu olabilir. Vajinismusa maruz kalan kadınlar geçen süre içinde vajin ve kızlık zarlarıyla ilgili endişe duyarlar. Bazı yönden kızlık zarıyla ilgili anatomik yapıyla ilgili vajinismus görülebilir. Kızlık zarının kalın ve esnek olmaması ya da kızlık zarının septalı olması da Gerdek gecesi ilişki esnasında problem çıkartır. Bu nedenle kişinin ruhen rahat olması ve gerçekten anatomik nedenlerden kaynaklı bir vajinismusla karşı karşıya kalınıp kalınmadığını anlamak için konuyla alakalı bir doktora müracaat edilmelidir. Kadının vajinismusu ve gerdek gecesi korkularını yenmesi açısından oldukça önemlidir. İlk defa cinsel ilişkiye girildiğinde acı, genel olarak da gerdek gecesi kanama yaşanır.

Gerdek Gecesi Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6