Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı kanama, bu hastalık tıp dilinde menoraji olarak adlandırılır. Adet döneminde kadınların kaybettikleri kan kişiden kişiye farklılık gösterirken tek başına olabileceği gibi adet ağrısı gibi belirli belirtiler ile meydana gelebilir. Aşırı adet görme mutlaka incelenmesi gereken bir problem olarak yer alır. Kadının bedensel ve ruhsal birçok alanda hayatını etkilediği bilinirken yaşam kalitesini düşürür. Kanama kişinin bedensel yapılarına göre farklı gösterirken adet dönemine göre daha farklı ve aşırı şekilde olan kanamalarda mutlaka tıbbi kontrol gerekir. Aşırı âdet kanamasının vücut içerisinde belirle nedenleri vardı şimdi bu nedenlerden bahsedelim.

Aşırı kanama neden olur?
 • Bu gibi durumlarda kanamanın rahim ve yumurtalıkta bir hastalık varlığı yer alır. Rahim içi poliplerinin iyi huylu olarak bu bölgede yayılması aşırı kanama olmasına sebebiyet verir.
 • Bayanlarda bulunan miyomlar adet ağrısı yapabilirken; rahimde kanser olmadan büyümeye başlar. Bunun çoğalmasını kanı etkiler.
 • Endometriozis gibi sebeplerden dolayı pelvise yakın olan rahmin vücudun diğer kısımlarına doğru yayılması kanamanın çoğalmasını etkiler.
 • Kronik pelvik enflamatuvar hastalık aşırı kanamaya sebep olur.
 • Cinsel ilişki sonrasında aşırı kanama pelviste devam eden enfeksiyon gibi problemlere sebep olur.
 • Bayanlarda Polikistik Over Sendromu oluşması yumurtalıkta kist oluşmasını etkilerken kanama olmasına sebebiyet verir.
 • Pıhtılaşma bozuklukları kanda pıhtılaşmanın çoğalmasına neden olurken; kanın yoğun şekilde dışarı atılmasına sebebiyet verir.
 • Kişide bulunan karaciğer veya böbrek hastalıkları, rahim kanseri gibi görülen rahatsızlıklar kanamanın aşırı şekilde olmasına sebebiyet verir.
 • Ayrıca hipotiroidi ismi verilen hastalık ile aşırı kanama olması gözlenir.
Aşırı kanama, başka tedavilerle ilişkisi

Öncelikli olarak antikoagülan ilaçlar kanın pıhtılaşmasını azaltılması için kullanılan ilaçlar kanın çoğalmasına neden olur. Ayrıca kemoterapi gibi güçlü ilaçlar kanser tedavisinde kullanıldığı için bu gibi ilaçlar kanamanın artmasına neden olunduğu bilinmektedir. Kişinin tüplerini bağlatması âdet kanamalarına sebebiyet verir.

Aşırı kanama tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığın tedavisine bağlı olarak gerekli araştırmaların yapılması gerekir. Öncelikle hastaya vulva muayenesi gerçekleştirilir. Kanamalı vajinal akıntı enfeksiyon gibi bulgularla ilişkisinin olup olmadığı kontrol edilir. Daha sonra vajinal kısmın spekulum muayenesi gerçekleştirilerek gerekli tetkik yapılır. Ayrıca doktor tarafından iki elle muayene yapılarak yumurtalıklarda ve rahimde herhangi bir hassasiyet veya büyüme olup olmadığı kontrol edilir. Uygulanan kan testleriyle kan sayımı gerçekleştirilerek adet görmenin sonrasında vücutta oluşan kansızlık gibi problemlerin bulunup bulunmadığı kontrol edilir. Aşırı âdet kanamasının tedavisinde altta yatan ciddi bir neden yoksa diğer testlerin sonuçlarına göre tedavi yolu izlenir. Bazı ilaçlar aşırı kanama miktarını azaltırken; bazı ilaçlarla kanamanın tamamen giderilmesini sebebiyet verir. Aynı zamanda gebeliğe karşıda koruyucu bir yöntemdir. Alınan ilaçlar sivilcelenme, baş ağrısı, adet görmeme gibi problemlere neden olur. Bu sebepten dolayı doktor tarafından gerekli görülürse doğum kontrol hapları ile tedavi edilir. Steroid olmayan antienflamatuvar ilaçlarla aşırı âdet kanaması durdurulabilir. Ayrıca traneksamik asit tedavisi uygulayarak kişide bulunan hormonlar etkisi azaltılarak âdet kanamasını azaltılması sağlanabilir.

Aşırı Kanama Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

10 Günden Fazla Süren Adet Kanaması

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Pıhtılı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Pıhtılı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6