1 Aylık Hamilelikte Kanama Olurmu?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

1 Aylık Hamilelikte Kanama Olurmu?

1 Aylık hamilelikte kanama olur mu, Hamile kalan bayanların sık sık karşılaştıkları durumlardan birisidir kanamalar. Genellikle adet gününüze denk gelen birkaç günde yaşanılan kahverengi leke şeklinde gelen akıntılar, bebeğin rahme yerleşmesi esnasında oluşan kanamalar olarak bilinmektedir. Ancak bu bir düşük tehdidi ya da bir enfeksiyon göstergesi de olabilmektedir. Gebeliğin ilk 30 haftasına kadar idrar yolunda kanama görülebilir. Bu kanallar ilk sekiz haftada oluşur ve bu dönemde geçici kanamalar fizyolojik olarak kabul edilmektedir. Embriyonun dölyatağı duvarına yuvarlanması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum ikinci veya sonraki gebeliklerini yaşayan kadınlar da ilk kez hamile kalan kadınlara göre daha sık görülür. Halk arasında ise bu duruma "üstüne görme" adı verilir. Ayrıca tüm gebelik boyunca herhangi bir dönemde oluşan döl yolundan gelen kanamalar anormal bi durum olarak kabul edilmelidir. Normal bir gebelik süresi ortalama 40 hafta sürmektedir. Bu süreyi ikiye ayırdığınız zaman 20 hafta ve daha öncesi olan kanamalar ise 20 haftadan sonra olan kanamalardır. Kanamanın âdet kanamasında fazla olması döl yolundan parçaların düşmesi veya kanama ile ateş ve karın ağrısının olmasıdır.

Gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen kanamalarda ilk aklımıza gelen, düşük tehlikesi nedir. Ancak her kanama düşük de sonuçlamak doğru olmaz. Bu dönemde ultrasonografik olarak gelişmekte olan kalp atışlarının görülmesi gebeliğin sağlıklı olarak devam edeceğini garantiler. İleri yaşlarda olması sebebiyle bu sayının düştüğü görülmektedir. Bu dönemde sağlıklı kalp atışları 160 civarında olmalıdır. İlaçlar kullanılabilir. Eğer gebeliğin ilk 20 haftada görülen döl yolunda olan kanamaların sebepleri arasında dış gebelik ve üzüm gebeliği gelir. Dış gebelikte görülen vajinal kanama gibi değildir. Bununla birlikte kasık ağrısı da oluşmaktadır. Bu durumda gebelik testi ve ultrasonografik ile kullanılması daha iyi sonuçlar verir. Erken dönemde tedavi bazı ilaçlar tedavi yapılabilir. Eğer gebelik haftası ilerlemiş ise tedavisi ameliyat ile sonuçlanır. Bu durum acil ameliyat gerektirir. Üzüm gebeliği denince aklımıza, üzüm taneleri büyüklüğünde çok sayıda parçanın düşürülmesinden dolayı halk arasında bu ad verilmiştir. Ağrı yoktur. Bazı durumlarda ise vajinal mantara bağlı olarak da kanamalar gerçekleşebilir.

Gebeliğin ikinci yarısında kanamaya yol açan durum ise bebeğin eşinin yerinden erken ayrılması ile oluşur. Karın ve kasık ağrısı ile görülür. Hem anne hem de bebeğin hayatını çok etkileyen bir problemdir. Bunların yanı sıra sigara içen, tansiyonu olan, karın bölgesinde sert darbe alan gebelerde de kanamalar sıklıkla görülür. Rahimde şekil bozukluğu olan gebelerde, vajinal kanamanın olması erken haftalarda düşüğün sebebini geç hastalarda ise erken doğumun habercisine işarettir.

1 Aylık Hamilelikte Kanama Olurmu Yorumları

soru

sevgi

12 Mayıs 2017 Cuma

4 haftalık hamileyim ve 2 gündür az az dışa çıkmasada içre kanamam var ne yapmalıyım çok korkuyorum

Cevap yaz
cevap

İzgül

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Sevgi Hanım, hamilelik dönemlerinde bu gibi kanamaların olması çok sık karşılaşılan durumlardan biridir. Ancak yine de bebeğiniz için rutin kontrolleri hiçbir şekilde aksatmamaya özen gösterin. Kanama durumunu ise doktorunuza bildirmenizde fayda vardır. Her ne kadar normal olsa bile bazen anormal durumlar da olabilir.

cevap

Oğur

13 Eylül 2018 Perşembe

Sevgi hanım merhaba panik yapmayın kanamanız ne renk kahverengi mi kırmızı mı eğer kahverengi ise yerleşme kanaması olabilir. Bebek kendine yer açarken damarları genişletiyor olabilir ama eğer kırmızı ise mutlaka doktora görünmelisiniz. Zaten gebeliğiniz boyunca sizi doktorunuzun takip etmesi gerekir hamilelik boyunca kanamaları doktorunuza bilgi vermelisiniz iyi günler

soru

Aynur

20 Kasım 2017 Pazartesi

ben 4 haftalik hamileyim.bende lk defa kahverengi bir sey geldi.sonra 6 gun kecenden sonra kahverengi ve daha sonra irinli kan keldi.bu sadece bir gun oldu daha sonra hic bir sey gdlmedi.bu neden boyle.

Cevap yaz
cevap

Çiler

04 Eylül 2018 Salı

Bu çok normaldir ilk başta implantasyon olarak bilinen döllenen yumurtanın rahme yerleşmesi sonucunda böyle kanamalar görülebilir.

soru

Ayse

09 Aralık 2017 Cumartesi

1 aylık hamilelikte kanama olurmu

Cevap yaz
cevap

Kaza

31 Ağustos 2018 Cuma

Olabilir Ayşe hanım. Hatta gebeliğin ilk ayında çoğu bayan bunu adet kanaması sanar. Ama bu aslında bebeğin rahme yerleşmesi sırasında oluşan ufak bir kanamadır. Kanama aşırı artmış ve durmuyor ise düşük ihtimali vardır ilgili hekime görünmekte fayda var.

soru

Ozlem

06 Nisan 2018 Cuma

Merhaba uc gun ince test yaptım pozitif cıktı bu sabah bir kanamaya uyandım neden dır

Cevap yaz
cevap

Şeminur

21 Ağustos 2018 Salı

Pozitif testler hamile olduğunuz ihtimalinin çok yüksek olduğunun göstergesidir. Hamileliğin ilk haftalarında ise meydana gelen kanamalar yerleşme kanamaları adı verilen durumlardandır. Yerleşme kanamalarında ara ara olmak koşulu ile az miktarda kan gelebilir.

soru

Saniye

06 Mayıs 2018 Pazar

Gebeligin ilk ayında görülen kanamalar ne zamana kadar devam ediyor

Cevap yaz
cevap

Kadirbillah

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba. Gebeliğin ilk 30 haftasına kadar idrar yolunda kanama görülebilir. Bu kanallar ilk sekiz haftada oluşur ve bu dönemde geçici kanamalar fizyolojik olarak kabul edilmektedir. Embriyonun dölyatağı duvarına yuvarlanması sebebiyle meydana gelmektedir. Bu durum ikinci veya sonraki gebeliklerini yaşayan kadınlar da ilk kez hamile kalan kadınlara göre daha sık görülür.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kedilerde İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Düşükte Kanama Nasıl Olur?

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6