Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer, her bayanda farklılıklar göstermesine rağmen genellikle âdet kanaması 2 ila 7 gün içinde düzenli bir şekilde olması normal bir durum olarak bilinmektedir. Det kanamasının yalnızca bir gün devam etmesi, oldukça az olarak düşünülür ve bu durum kesinlikle normal olarak kabul edilmemesinin yanı sıra detaylı olarak incelenmesi gereken bir konudur. Genel olarak âdet kanama oranının ne miktarda olduğu özellikle kişiden kişiye değişiklik göstermektedir ve bu durumunda tespit edilmesi bir hayli güçtür. Adet döneminde bir gün boyunca 5-6 adetten daha fazla pet kullanılması çok olarak kabul edilmektedir. Ayrıca bir gün boyunca 1 veya 2 pedin kullanılması ise oldukça normal olarak kabul edilir. Bu husus da önemli olarak düşünülen nokta ise âdet kanamasının kaç gün sürdüğüdür. Bazı kadınlarda adet döneminin ilk 3 gününde oldukça fazla yaşanan âdet kanamaları bu günlerin ardından hızını keserek yavaşlamaya başlar. Bu durum ise 5-6 veya 7 gün boyunca azar azar rahatsız etmeyecek şekilde devam edebilir. Bazı bayanlarda ise âdet kanaması en fazla 2 veya 3 gün devam ederek tamamlanır. Bu durumda yukarıda verdiğimiz her iki farklı örnekte oldukça normal kabul edilen durumlardır. Yani âdet kanaması kaç gün sorusuna cevap olarak bu durum her kadında farklılıklar gösterebilmektedir.

Herkes tarafından normal kabul edilecek âdet kanamasının yaklaşık olarak 21 ile 31 gün içerisinde oluşması gerekir. Her bayan mutlaka 28 ile 30 gün aralığında adet olacak diye şartlanma da kesinlikle yoktur. Bu yüzden 21 ile 35 günleri arasında adet dönemine girmeleri normal olarak kabul edilir. Âdet kanaması miktarı ölçülerine gelecek olursak, her bayanda farlılıklar gösterdiği için normal ölçülerde olup olmadığının değerlendirilmesi bir hayli güçtür. Nedeni ise her bayanın pet değiştirme alışkanlığı oldukça farklılıklar gösterebilmesinin yanı sıra bazı bayanlar birkaç damla âdet kanamasında bile pet değiştirme ihtiyacı duyarken bazıları ise kanama çok fazla olsa bile pet değiştirme alışkanlığına sahip değildirler.

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi gün boyunca 4 veya 5 petten daha çok olmamak üzere adet döneminin daha hijyenik şartlarda geçmesi adına oldukça önemlidir. Daha önce de belirttiğimiz şekilde, bazı bayanlar hijyen adına birkaç damla kanama bile pet değiştirmek sonucunda gün boyunca 4-5 adet pet değiştirmeleri çok fazla âdet kanaması oluyor anlamına gelmez. Ayrıca gün boyunca 1 adet pet kullanan bir kadınında çok az kanaması oluyor anlamına gelmemektedir. Bu durumda önemli olan kesinlikle âdet kanamasının iki gün devam etmesidir. İlk kez meydana gelen âdet kanaması genellikle 9 ile 16 yaşları içinde görülür ve 9 yaşından daha önce ve 16 yaşından daha sonra adet görmenin ne demek olduğuna gelince, 9 yaşından ufak bir kız çocuğunun adet görmesi bazı zamanlar bir hastalığın ön belirtileri olabilmektedir. Örneğin beyinde tümör, bölgesel kanser oluşması ve böbrek üst bezleri salgılarında bir hastalık olabilmesi gibi çok daha değişik nedenlerden de olabileceği gibi hiçbir sebebi de olmayabilir.

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

6 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Güncel

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6