Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yüksek tansiyon burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve erişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin ortaya çıkabilen ve kişiye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Çoğu zaman burun kanamaları hafif kanamalar olsalar dahi, hayati önem taşıyan ölçüde yoğun kanamalar da olabilir. İleri yaşlarda yine sıklıkla kanamaya neden olarak tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon) ve aynı zamanda da damar sertliği olarak bilinmemektedir. Bunun yanı sıra bir anekdot olarak yüksek tansiyonu ilan bir hastanın burun kanaması olmasının iyi bir durum olduğu böylece beyin kanaması olmadığı doğru olmayan bir söylentiden ibarettir. Burun kanaması şikâyeti olmadan da yüksek tansiyon hastalarında beyin kanaması gibi rahatsızlıklar izlenmektedir. Hastaları panik haline getirerek korkutan burun kanamaları da bile miktarlar sanılandan çok daha zararsızdır. Vücudumuzda toplam 5 litre dolaşan kanın varlığı hatırlandığında durum daha iyi kavranacaktır. Genellikle genç yaşlarda görülen ve dikkate alınmayan burun kanamaları çok basit yöntemlerle durdurulur ve korkulacak bir şey olmaz. Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarını durdurmak ise biraz zordur.

Yüksek tansiyon burun kanaması için neler Yapılabilir?
  • Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak ve kişinin başını hafifçe öne doğru eğerek burnunun kanayan tarafını yaklaşık olarak dokuz on dakika kadar bastırın, bu arada da ağzından nefes almasını ve yutkunmasını sağlamaktır.
  • İlk olarak yapılmaması gerekenler sıralanacak olursa; baş geriye doğru verilmemeli ve burna pamuk, bez gibi evde ilk akla gelen ne varsa tıkamamak gerekir. Bu hareket, sadece burundan gelen kanın önden değil genizden gelmesini sağlar, kanamayı kesinlikle durdurmaz. Ayrıca başınızı suyun altına tutmak, boyuna buz koymak pek de işe yarayacak önlemlerden değildir.
  • Doğrusu ise önce soğuk bir suyla burnunuzu temizlemek. Ardından da dikkatli olun şekilde fazla şiddetli sümkürmeden temizlemek ve bir elinizin 2 parmağı ile burnunuzun ön kısmından şiddetlice bastırarak beklemektedir. Yaklaşık olarak 5 dakika bastırdıktan sonra eğer hala kanıyorsa tekrar burun içini soğuk suyla temizleyin, pıhtıları uzaklaştırmak ve tekrar 2 parmağınızla burnunuzu bastırarak kanamayı durdurmak mümkündür.
  • Bu işlem eğer kanama durmazsa bir iki kez daha tekrarlayabilirsiniz. Uyguladığınız bu yöntemle burun kanamaları büyük ölçüde durmaktadır. Durmayan kanamalar içinse KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Yüksek Tansiyon Burun Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

8 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

8 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Testis Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ben Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Uykuda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur?

Güncel

Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Kanamasını Durdurmak

Adet Kanamasını Durdurmak

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6