Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Burun Kanaması, belli hastalıkların belirtisi olabilir. Öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken, burun kanamasının devamlı gözlenip bu durumlarda ihmal edilmeden doktor tarafından takip edilmelidir. Kanama bölgesinde ağrılar da oluyor ise bunun sebepleri farklı olabilir. Böyle durumlarda burun kanaması, baş ağrısı gibi hastalıklarda doktor muayenesi gereklidir. Bunun araştırılması kişi için son derece önemlidir.

Baş Ağrısı Burun Kanaması Sebepleri Nelerdir?
 • Burun karıştırırken kanama
 • Sıcakta fazla kalmaktan dolayı güneş geçmesinden kaynaklanan burun kanaması
 • Burunda alınan darbeler sonucu oluşan burun kanaması
 • Tansiyon yüksekliğinden dolayı burun kanaması
 • Kafaya alınan darbelerde dolayı burun kanaması
 • Beyinde oluşan tümör gibi hastalıklar dolayısıyla oluşan baş ağrısı ve burun kanaması
 • Kafada bulunan bir hasardan dolayı meydana gelen baş ağrısı ve burun kanaması
Baş ağrısı ve burun kanaması ileri yaştan dolayı meydana gelmiş olabilir. Bu sebepten dolayı yüksek tansiyon gibi hastalıklarda, burun kanaması ve baş ağrısı yapabilir. Çocuklarda burun kanamasının sebebi ise çocukların burun bölgeleri ile oynayarak burun bölgesinde kanama gelmesine sebebiyet olabilir. Çocuklarda kılcal damarlarda çatlaklıklar da burun kanamasına sebebiyet verebilir. Çocuklarda bu bölge kanamaya müsait olduğu için, fazla uğraşılması ya da fazla karıştırılması, burunda kanama olmasına sebep olabilir. Yetişkinlerde ise bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımı yapmak, burun kanaması ve baş ağrısına sebep olabilir. Yetişkinlerde gereksiz aspirin kullanılması burun kalmamasına sebep olur. Bu aspirinin kanı cıvıltıma özelliği bulunduğu için burun kanamasına sebep olabilir. Böyle durumlarda kan pıhtılaşması olmasın diye kullanılan ilaçlar, böyle durumlarda sakınca yaratır. Burun kanaması olduğu zamanda kanama durdurulamaz bir duruma gelebilir. Böyle durumlarda hiç vakit kaybedilmeden doktora başvurulması, kişinin sağlığı açısından son derece önemlidir. Aşırı kan kaybı ya da başka rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. İlerleyen yaşlarda burun kanamasının başlıca sebepleri arasında yüksek tansiyon yani hipertansiyon olduğu kişiler de meydana gelebilir. Böyle kişilerde damar sertlikleri de görülebilir. Böyle durumlarda burun kanaması dikkate alınarak doktora başvurulması kişi için önemli rol oynar. Burun kanaması az miktarda olsa bile vücutta bulunan kan miktarı gözaltına alındığı zaman, bu kanamanın ne kadar büyük olduğu o zaman fark edilir.

Baş Ağrısı Burun Kanaması Anında Yapılacaklar

Kişide baş ağrısı ve burun kanaması meydana geldiği zaman yapılması gereken öncelikli olarak soğuk su ile yıkanmaktadır. Bir elin iki parmağı ile burun kanallarına şiddetli bir şekilde baskı uygulayarak; beş dakika kadar beklenir. Kanama geçmez ise bu uygulama tekrar eder. Daha sonra ise soğuk suyla temizlenir. Kanama hala durmamış ise en kısa sürede doktora gitmek şarttır.

Burun kanamaları ve baş ağrıları önemsenmesi gereken bir hastalıkların habercisi olabilir. Altında yatan başka rahatsızlıklar var ise ciddi bir şekilde araştırma yapılması gerekir. Doktorlar tarafından takip edilerek hastaya gerekli tedavi uygulanır. Ayrıca geçmek bilmeyen şiddetli baş ağrıları başka hastalıkların habercisidir. Bu hastalıkların başında beyin tümörleri gelebilir. Baş ağrısı belirtisi geçmedi takdirde, kişinin aklına başka rahatsızlıklara gelerek doktora gitmesi gelmelidir. Hasta kanama ve şiddetli baş ağrısı erken evrelerde nöbetler halinde görülebilir. Genellikle baş çevresinde ve alın bölgesinde şiddetli ağrılar ile kendini belli eder. Başka hastalıklarda da aşırı baş ağrısı görülebilir. Bunlardan bazıları öyledir; beyin dokusunda oluşan enfeksiyonlarda, baş ağrısına sebep olabilir. Ayrıca beyin kanaması, nörolojik hastalıklar, damar tıkanmaları da baş ağrıları ile kendini hissettirir. Ayrıca burun kanamalarında çeşitleri vardır. Arka burun kanaması genizden gelen kanamalar ve burundan gelen kanamalar ile oluşur. Arka burun kanaması yaşlı kişilerde, üyksek tansiyonu olan kişilerde meydana gelir. Boğaza doğru kanama devam eder. Bu kanama şekli şiddetlidir, ihmal edilmeyerek acilen doktora götürülmesi, hasta için hayati önem taşır. Burun kanamasını önlemek için tuzlu spreyler ile burun bölgesi temizlenir. Ağırlık kaldırmaktan olmaktan uzak durulur. Ayrıca burun karıştırılmamalıdır ve sümkürme işlemi gerçekleştirilmez. Burun kanaması meydana geldiği zaman sıcak su ile banyo yapılmaz. Banyo yapılan suyun ılık olmasına dikkat edilmelidir Aspirin gibi ilaçlardan doktor söylemedikçe uzak durmak gerekir. Hava sıcaklığı yüksek olan yerlerde ve güneşte dışarı çıkmamak sağlıklı olacaktır. Bulunduğun ortamın nemlendirilmesi kanamanın önüne geçebilir. Burun kanaması meydana geldiği zaman ve buna baş ağrısı da eklendiğinde, sağlığımız için öncelikli olarak tam teşekküllü bir hastaneye başvurmamız gerekir.

Baş Ağrısı Burun Kanaması Yorumları

soru

Eşim

06 Nisan 2018 Cuma

Eşim gecen sene doktora gitti dalakta bÅ«yüme var dediler ilaclari falan kullandi ama tekrar kontrollerine gitmedi sonra baş ağrısı olmaya başladï son üc haftadan beri sıklaşti arada bir burun kanaması oluyor yardimci olursaniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Ayşe Yaman

05 Eylül 2018 Çarşamba

Dalakta büyüme rahatsızlığı ciddi bir sağlık problemidir. Eşinizin ilaçları kullanması sonrasında bölgesel iyileşmeden dolayı bazen burun kanaması ve baş ağrıları oluşabilmektedir. Bu nedenle hemen evham yapmayın. Rahatsızlığı uzman hekime bildirmeniz halinde bir problem olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Geçmiş olsun dileklerimle.

cevap

Ongun

21 Ağustos 2018 Salı

Baş ağrısı burun kanaması hemen hemen herkesin yaşayabileceği bir durumdur. Bazen hava sıcaklığı, aşırı yorgunluk, üzüntü stres ve alınan darbe gibi basit sebeplerden dolayı kendini gösterebilir. Ancak bazen de tansiyon hastalığı, beyin kanaması, enfeksiyon hastalığı, kalp ve damar hastalığı ve beyin de tümor gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkabilir

soru

N o

03 Ekim 2017 Salı

2 ayda bir burnum kanıyor yaklaşık 5 dakika sürüyor neolabilir

Cevap yaz
cevap

AHMET AYDIN

04 Eylül 2018 Salı

Burunda sürekli olarak görülen kanamalar ciddi bir rahatsızlığın nedeni olabilir. Uzun süreli burun kanamaları burunda yer alan çatlakların açılması sonrası ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlığın tanısını koymak için tetkik ve tahlillerin yapılması gerekir. Tahliller sonrasında uygulanacak tedavi yöntemi belirlenecektir. Uzman bir hekimden yardım almanızda fayda bulunmakta.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omurilikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Omurilikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göbek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Göbek Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Basur Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Parçalı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Atardamar Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Düşük Kanaması Nasıl Olur?

Cinsel İlişkide Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel İlişkide Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Nedir?

Gis Kanama Nedir?

Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Ağrısı Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

Yeni Doğan Bebek Göbek Kanaması

İdrarda Kan Sebepleri

İdrarda Kan Sebepleri

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Akciğer Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Doğumdan Sonra Kanama Ne Kadar Sürer

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6