Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Kanaması Sonuçları Nelerdir?

Beyin kanaması sonuçları, beyin kanaması toplumda en fazla çekinilen sağlık sorunları arasındadır. Çeşitli sebepleri beyin kanamasına neden olabilir. Bazen ciddi sorunlar yaşanmadan geçse de genellikle beyin kanaması felç ya da hastanın ölümüyle sonuçlanabilir. Beyin kanaması tedavisi zor olsa da bundan korunmak mümkün olabilir.

Beyin kanaması geçiren bir hastanın teşhis edilmesi en azından beyin kanaması olduğunun farkına varılması çok zor olmaz. Hastadaki şiddetli bir baş ağrısı, mide bulantısı ve boyunda sertlik bulunması hemen beyin kanamasını düşündürmelidir. Eğer hasta sigara içiyor, yüksek tansiyon sorunu da varsa, şüphe daha artar. Bu durumda gecikmeden radyoloji bölümünde bilgisayarlı tomografi, MR çekilmesi kesin tanının konmasını sağlar. Beyin kanaması çeşitli nedenlerden oluşabilir. Beyin çevresini saran zarar yakın yerde balonlaşmış damarda yırtık olması kanamanın en önemli sebebi olabilir. Beyin kanamasında müdahale ne kadar erken yapılırsa, hastanın korunması mümkün olabilir. Buda beyin kanaması teşhisinin erken aşamada konmasına bağlıdır. Görüntüleme tetkiki sonuçlarına göre, kanamanın yeri, büyüklüğü ve hastanın genel durumu değerlendirilerek tedavi yoluna karar verilir. Bunlar zamanında ve doğru yapılırsa, beyin kanaması sonuçları hastayı daha az derecede etkileyebilir.

Beyin kanaması sonuçları nelerdir?

Beyin kanaması sonuçları kanamanın yerine ve miktarına bağlı olarak gelişir. Beyinde ve etrafındaki kanamalar kafa içi kanaması olarak tanımlanır. Kanama bazen beyinde, bazen beynin etrafındaki ince zarla beynin arasında, beyinle kafatasının arasındaki kalın zar çevresinde oluşabilir. Ani baş ağrısı ve mide bulantısı belirtisi veren bir beyin kanaması beyin zarı altındaki kanamanın sinyalidir. Beyin dokusundaki kanamada burada ağrıyı algılayan sinir uçlarının bulunmaması nedeniyle pek baş ağrısına yol açmaz. Beynin etrafındaki zarda sinir uçları çoktur. Daha çok beynin çevresindeki ince zarda yırtılmadan kanama olursa, kişide şiddetli bağ ağrısı olur.

Beyin kumanda merkezi yara alırsa; Beyinde üç kısım halinde kumanda merkezleri vardır. Beyincik ve beyin sapı bunlar arasındadır. Hastada inme denilen durum beyinde bir bölgede kansızlık olması, tahrip oluşmasından kaynaklanır. Genellikle damar tıkanıklığı nedeniyle inme oluşsa da toplumda görülen her 10 vakanın birisi kafa içinde kanama olması yani beyin kanaması nedeniyle oluşur. Beyni yaşamımızın bir kumanda merkezi olarak kabul ediyoruz. Vücudumuzun hareketleri, işlevleri beynin çalışmaları sayesinde oluşuyor. Bölgelerinde birinde hasar olursa, vücudu kumanda ettiği yerde sorun çıkar. Beyin kanaması görme merkezini ve bağlantılarını etkilerse görme, konuşma merkezini etkilerse konuşma, el ve bacakların hareketini sağlayan bölgede olursa hareketler etkilenir. Bazı hallerde yüzde, ağız, göz gibi bölümlerde sarkma olur. Denge merkezimiz etkilendiğinde, kişi ayağa bile kalksa baş dönmesi, denge sorunu yaşanır. İnme beyin sapında yani omuriliğe yakın yerde olursa, hayati merkezlerin etkilenmesi yüzünden hastanın komaya girmesi kaçınılmazdır. Beyin kanaması sonuçları görüldüğü gibi kanamanın olduğu bölgede, bölgedeki hasara ve kanamanın miktarına göre hastayı etkiler. Bu yüzden beyin kanaması geçiren hastalara acilen tanı konulmalı ve tetkik sonuçlarına göre tedaviye başlanmalıdır.

Beyin Kanaması Sonuçları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

İlk İlişkide Kanama Nasıl Oluşur?

Güncel

Menopoz Döneminde Kanama Nedenleri?

Menopoz Döneminde Kanama Nedenleri?

Güncel

Lohusalıkta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Lohusalıkta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Mide Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Sürekli Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Makatta Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Hamileliğin İlk Ayında Kanama Nedenleri?

Gis Kanama Nedir?

Gis Kanama Nedir?

Kanamalarda İlk Yardım Nedir ve Nasıl Yapılır?

Kanamalarda İlk Yardım Nedir ve Nasıl Yapılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6