Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göbek Deliği Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Göbek deliği kanaması hemen hemen her yaşta görülen bir problemdir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu durum özellikle çok kilolu olan insanlarda ve başta vitamin eksikliği olmak üzere farklı sağlık sorunları olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Son derece büyük olumsuzluklara neden olan bu problem, insanların karşısına aniden çıkarak kişilerin beklemedikleri bir anda kıyafet problemleri yaşamasına neden olmaktadır. Göbek deliği kanaması, yetişkinlerin yanı sıra bebeklerde de çok yaygın bir şekilde görülmektedir. Özellikle bebeğin doğumundan yaklaşık 3-4 hafta sonra göbek deliği kanaması sorunu ortaya çıkabilir. Bebeklerde göbek deliği kanaması en çok bebekte bulunan vitamin eksikliği nedeni ile görülür. Bu durumun yanı sıra bebeklerde bu durum göbek bağının yanış kesiminden ya da bu kesimden sonra meydana gelen enfeksiyonel nedenler dolayısı ile meydana gelmektedir. Bilindiği gibi insanların göbek bölgesinde, toplar damarlar bulunmaktadır. Bu nedenle insanların göbeklerinin kan akışı yönünden son derece yoğundur. Göbek deliği kanamaları, genellikle toplar damarlardan gelen kanlardan dolayı oldukça yavaş bir şekilde kanar. Bu nedenle göbek deliğindeki kanama akıntı şeklinde olacaktır. Eğer kişilerdeki göbek deliği kanaması iki günden fazla sürmüş ise ya da kanama yoğun ise kişilerin acilen Uzman bir doktora giderek bu durumun nedenini tam olarak öğrenmesi gerekir. Aksi durumlarda kişilerdeki bu durum başta enfeksiyonlara ve daha sonra kan kayıplarına neden olacaktır.

İnsanlarda aşırı kilolar, direk olarak göbek bölgesinde çatlamalara neden olmaktadır. Bu durum nedeni ile çatlayan göbek bölgesindeki damarlardaki kan genellikle göbek deliğinden yavaş bir akıntı şeklinde dışarı çıkar. Bu durum daha çok hamile insanlarda görülür. Hamile olan insanlar, karşılaştıkları göbek deliği kanamalarından oldukça tereddüt etmektedir. Aslında bu kanamanın bebeğe ya da anneye çok büyük zararları bulunmaz. Fakat belirtmek isterim ki göbek deliği kanaması, acil olarak kontrol edilmesi gereken bir durumdur. Göbek deliği kanaması sorununun en büyük nedenlerinden biri insanlarda meydana gelen K vitamini eksiklikleridir. Bu nedene bağlı olarak meydana gelen göbek deliği kanamalarında genellikle bebekler çok olumsuz bir şekilde etkilenir. Çünkü yeni doğmuş olan bebeklerde direk olarak vücutta K vitamini eksikliği meydana gelir. Bu durumda kişinin bol bol K vitamini içeren besinlerden tüketmesi gerekmektedir. Aksi durumlarda bu kanama ara ara sürekli olarak meydana gelecektir. Günümüzde bazı hastanelerde doğan bebeklere doğum sonrasında hemen K vitamini iğneleri yaparak bebeğin vücuduna eksik olan vitamin enjekte edilmiş olur. Göbek deliği kanaması, genellikle herhangi bir müdahale yapılmadan kendiliğinden kısa bir süre sonra duran kanamalardır. Fakat bu kanamalar insanların kıyafetlerini ya da yattıkları yatakları kirletmesi nedeni ile çok büyük sorunlara neden olabilmektedir.

Tedavisi: Meydana gelen göbek deliği kanaması sorunları direk olarak tıpta, göbek deliğine damlatılan gümüş nitrat ile çözülmektedir. Gümüş nitrat, göbek bölgesini yakarak koterize eder. Bu durum nedeni ile kanamalar hızlı bir şekilde kesilir. Eğer kanama bu şekilde kesilememiş ise kişinin kanayan bölgesine dikiş atılması gerekmektedir. Bazı insanlarda bu durum doğum sonrası meydana gelir. Eğer sorun bu nedenle ortaya çıkmış ise kişideki kanın pıhtılaşmamasının nedeni bulunur. Bu nedenler bulunduktan sonra gerekli olan tıbbi ilaçlar kullanılarak orun ortadan kaldırılmaktadır. Bu gibi problemlerde asıl önemli olan kişinin çok telaş yapmadan Uzman doktorlara zamanında giderek sorunu çözmesidir. Göbek deliği kanaması bu şekilde yavaş bir tedavi yöntemi ile çözülmektedir.

Göbek Deliği Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Kılcal Damar Kanamaları Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanamasının Kahverengi Olması

Adet Kanamasının Kahverengi Olması

4 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

4 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rektal Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Kadınlarda Adet Kanaması Sebebi Nedir?

Güncel

Bacak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Ara Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6