Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte diş eti kanaması, hamilelikte diş etlerinde şişkinlik, kızarmalar ve hassasiyetlik oluşmasıdır. Bu durum, bilhassa fırçalarken ya da diş ipi kullanırken, kanamaya sebep olabilir. İki anne adayından birisinde görülebilen bu durum, ¨gebeliğe özgü diş eti enfeksiyonu¨ olarak adlandırılır. Yine Hamilelikte, diş etlerinde şişlik oluşabilir. Bunlar ağrısız ve zararsızdır ve bebeğinizin doğumuyla kaybolacaktır. Kaybolmazsa ya da hamilelikte sizi rahatsız ediyor, fazlaca kanıyorsa alınabilirler.

Diş eti enfeksiyonunun gebeliğinize tesirleri tartışmalıdır. Bazı çalışmalarda gebelik seyrine tesir etmediği izlendiyse de bazılarında, erken doğum, düşük doğum ağırlığı ve gebelik zehirlenmesi ile ilişkilendirilmiştir. Önemli olan, gebelik süresince, diş ve dişeti bakımınıza ehemmiyet göstermenizdir. Genellikle hassaslaşan dişlerde kanama olması, fırçalamayı bıraktırmamalıdır. Tam tersi daha itinalı bir bakımla, enfeksiyonun ilerleyip diş çevresindeki dokuları ve kemikleri tesiri önlenmelidir. Yumuşak sertlikte bir fırçaya geçmek yararlı olacaktır.

Hamilelikte diş eti kanaması nedenleri?

Gebelik zamanında diş etlerinde şişme, kızarıklık ve hassasiyet gelişmesi süregelen bir şikâyettir. Genellikle dişler fırçalanırken diş etleri kanama yapar. Anne adaylarının %50'sinde bu problem gelişebilir. Buna gebelik diş eti enfeksiyonu da denir. Diş etleri gebelik devresinde iltihaplanmaya ve kanamaya daha yatkın olur. Bunun en mühim sebebi hamilelikte yaşanan hormonsal değişimlerden ötürü diş plaklarının oluşması ve bakteri riskinin artmasıdır. Gebelikte diş etlerinde seyrek de olsa nodül de gelişebilir. Bu nodüller zararsızdır ve genellikle acısızdır. Nodüller Hamilelikte bedenin diğer bölgelerinde de çıkabilir. Ancak fazlalıkla ağız içerisinde çıkar. Doğumdan ardından genellikle kaybolurlar. Eğer gebelik ardından kaybolmaz ise cerrahi operasyonla da alınabilirler.

Hekime ne zaman danışılmalıdır?

Gebelikte düzgün diş kontrollerinizi aksatmamalısınız. Genellikle gebe kalmaya karar verdiğinizde, diş muayenesi, mümkün rahatsızlıkların gebe kalmadan tedavisinde mühimdir. Her ne kadar Hamilelikte de diş tedavilerine izin versek de evvel çözülmesi daha avantajlı olacaktır.
Aşağıdaki şikâyetlerden rastgele biri varsa, anında bir diş doktoruna başvurmalısınız;
 • Diş ağrısı
 • Diş etlerinde çok sıklıkla kanama ve ağrıya neden olması
 • Dişin etlerinde çekilmelerin olması
 • Diş etlerinde yeni fark ettiğiniz nodül olması.
Hafifletici öneriler
 • Önemli olan bu kanamaları önleyebilmektir. Bunun için de ağız hijyeninize dikkat etmeli ve düzgün diş kontrollerinizi yaptırmalısınız.
 • En azından günde iki defa, yumuşak bir şekilde fırçalamalısınız. Yumuşak bir diş fırçasına geçmeli ve floridli diş macunu seçmelisiniz.
 • Her gün fırçalamaya ek olarak diş ip kullanmayı bağımlılık durumuna getirmelisiniz.
 • Diş doktorunuz fırçalamakla gideremeyeceğiniz, plak ve tartarları temizleyecektir.
 • Diş doktorunuzu hamilelikte diş eti kanaması olduğunda gebe olduğunuz konusu ile ilgili bilgilendirmeyi unutmamalısınız.

Hamilelikte Diş Eti Kanaması Yorumları

soru

Nâzıme

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Gebelik döneminde benimde yaşadığım diş eti ağrısı ve kanamasının sebeplerinden biride doktorumun verdiği bilgi olarak kalsiyum eksikliğinden kaynaklanmasıdır. Böyle bir şikayetiniz var ise doktorunuza bildirdiğinizde sizin için mutlaka kalsiyum takviyesi verecektir.

Cevap yaz
cevap

Safa

09 Eylül 2018 Pazar

Kalsiyum ilerki yaşlarda maalesef ki çocuklar gibi süt içince oluşan birşey olmadığı için tedavisi daha zor mümkünse hamilelik öncesinde tedavi edilmesi gereken bir eksikliktir. Aksi halde diş eti ve diş problemleriniz varsa azda olsa bu artacaktır o dönemde ve tedavi için bebeğe zarar gelmesin diye hiç birşey yapmayacaksınız.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

1 Aylık Hamilelikte Kanama Olurmu?

1 Aylık Hamilelikte Kanama Olurmu?

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gis Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Dış Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kızlık Zarı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kızlık Zarı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İlk Gece Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

İlk Gece Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6