Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ani Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Ani burun kanaması, Burun kanamaları, çocuklarda ve yetişkinlerde yaş ve cinsiyet ayrımı gözetmeksizin meydana gelen ve bireye son derece rahatsızlık veren durumlardır. Genellikle burun kanamaları hafif kanamalar olmasına rağmen, yaşamı tehdit edecek ölçüde şiddetli kanamalar da meydana gelebilir. Burun kanamalarını tıbbi olarak iki başlık altında incelemek mümkündür:

Ani burun kanaması: Çoğu burun kanaması, burnun orta bölümünde bulunan kılcal bir damarın çatlaması sebebiyle tek taraflı olur. Bu kısımdaki damarlar oldukça ince ve yüzeyde oldukları için burnun sümkürülmesi ile ve hatta ufak tırnak dokunuşuyla dahi kanayabilirler. Bu biçimde olan kanamalarda hasta otururken ya da ayakta dururken, burnundan dışarı doğru, değişen miktarda kanama meydana gelir. Daha çok çocuk ve genç yetişkinlerde görülür.

Sıklıkla orta ve ileri yaşlı ve özellikle tansiyon hastalığı olanlarda arka burun kamaları görülür. Burnun içinde arka üst kısımlarda kanama olur ve ön taraftan aktığı gibi geriye doğru genze, ağız ve boğaz bölgelerine akabilir.

Burun neden aniden kanar

Aşırı zihinsel stres, hipertansiyon eşliğinde oluşabilmektedir. Ruhsal stresin zararlı etkileri yalnızca duygusal sağlık ile sınırlı değildir. Günümüzde anksiyete, üzüntü, korku gibi hoş olmayan duygular gibi çoğu etki aynı derecede zararlıdır ve fiziksel sağlık bozan etkilere sebep olmaktadır. Eğer zihinsel stres yoğun yaşanıyorsa beynin artan stres düzeyi ile başa çıkmak için bedenin işleyişinde bazı değişiklikler ortaya çıkan tepkiler verecektir. Böyle hallerde gözlenen bir değişiklikte kan dolaşımın artıştır. Netice olarak, kan damarları içindeki basınç artar. Bu yüksek kan basıncına sebep olur. Çok fazla stres olduğu anda, stres süresi uzamış ve devam ediyorsa kan basıncı anormal yükselmeye devam eder. Aşırı basıncın zaman içerisinde kan damarları içinde artmasıyla, damar basıncı yüksek miktara tahammül edemez seviyeye geldiğinde, damarın bir noktadan yırtılması eğilimi de artar. Bu halde, burun boşluğunun üst kısmında var olan ince damar yapı kan basıncı yükselmesi nedeniyle burun kanaması oluşturur. Burun arkasında da bulunan damarlar burun için kan temininden sorumludur. Bu sebeple, bu yırtılma arka bölümde oluşmuş ise şiddetli kanama ile neticelenir. Strese kaynaklı burun kanamasının en kötü kısmı, hiçbir belirti vermeden başlar olmasıdır.

Burun kanamasının durdurulması

Bireyin kendi uyguladığı metotlarla da burun kanamalarının evde durdurulması mümkündür. Bireyin ilk yapması gereken, burnun ucunu sıkıca tutarak başın öne doğru eğilmesidir. Eğer baş arkaya doğru eğilirse kanın genizden boğaza gitme ihtimali vardır. Burnun üzerine ve enseye soğuk uygulaması da faydalıdır. Burnun ön kısmına tampon görevi yapacak bir gazlı bez ile tampon yapılabilir. Ancak bireyin kendi uyguladığı metotlar kanamayı durdursa da mutlaka uygun bir zamanda mutlaka kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına görünülmelidir.

Ani Burun Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

İç Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Rahim İçi Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Menopozda Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Vajinada Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İki Adet Arası Kanama Nedenleri

İki Adet Arası Kanama Nedenleri

Güncel

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sapı Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6