Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gece Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gece burun kanaması, çok sık karşılaşılmasa bile ara ara insanlarda görülen bir durumdur. Burun kanamasının gece meydana gelmesi nedeni ile kişinin yattığı yastık ve yatak çok büyük kan lekeleri ile kirlenmektedir ve kan lekesinin geçmemesi nedeni ile bu durum tekrarladığında kişiler için çok büyük sorun haline gelmektedir. Tabi ki bu zarar bir mal üzerine olduğu için çok büyük önem teşkil etmese bile, bu durum kişinin vücut sağlığı üzerinde çok büyük önem teşkil etmektedir. Aslında gece burun kanaması bazı insanlarda sadece tesadüfen o saatlerde meydana gelir. Çünkü burun, konumu itibari ile darbeye ve zorlanmalara karşı çok önemli yerlerdedir. Kişilerin sert yastıklarda yatmaları durumunda kişinin gece uykusu sırasında yanlış pozisyonlarda uyuması durumunda burun baskı alabilir. Bu durumda kanamanın şiddeti farklı olacak derecede kanamalar meydana gelebilir. Fakat, bu durum bazen de çok önemli hastalıkların belirtisi olabilir. Bu nedenle kişinin ikinci bir burun kanamasında kesinlikle Uzman bir doktora gitmesi gerekir. Aksi durumlarda kişi aniden çok ciddi sorunlar ile karşılaşabilir. Tekrarlayan gece burun kanaması sorunlarında eğer kişinin başında herhangi bir şiddette ağrı ya da sancı var ise bu durumda yine kişinin hiç durmadan doktora gitmesi gerekir. Bu gibi durumlar kimi zaman beyinde meydana gelen bir hastalık olabilir. Gece burun kanaması sorunun en büyük nedenlerinden bir tanesi, burun zarının geceleri kişinin sürekli burundan nefes alması nedeni ile kuruyarak kanamalara neden olmasıdır. Bu durumu önlemenin en etkili yolu, kişinin nemli ortamlarda uyuması ya da ortamı nemlendirmesidir.

Genel olarak gece burun kanaması sorunları çok ciddi problemlerin belirtisi ya da habercisi olmadığı için sizlerde de bu gibi bir durum var ise rahat bir nefes alabilirsiniz. Fakat bu durumun böyle olması, kesinlikle sizleri gece burun kanamasını hafife almanıza neden olmamalıdır. Gece burun kanaması meydana geldiği zaman kişinin yapması gereken önemli durumlar vardır. Bu durumları sıra ile yaparak kişi burun kanamasını durdurabilir. Fakat bu kanamalar gece meydana geldiği için kişi bu durumu sabahları fark eder. Gece kanayan burun, kişinin gündüz fark etmesi ile durmuş olmaktadır.

Gece Burun Kanaması, Kanama Sırasında Fark Edilir İse Yapılacaklar

Gece burun kanaması durumunda kişinin başını en az 40 derece yükseklikte dinlendirmesi gerekir. Bu süreçte kan pıhtılaşarak kişinin kanaması duracaktır. Daha sonra kişinin çok fazla sıvı almaması gerekmektedir. Aksi durumlarda kişinin kanı cıvık olacak ve kanama artacaktır. Bu gibi durumlar için doktorunuzdan burun içi yağlayıcı ilaçlar isteyebilirsiniz.

Gece Burun Kanaması Neden Olur?
  • Gece burun kanaması, birçok farklı nedenle ortaya çıkmaktadır. Bu nedenlerden bir tanesi, insanlarda yemek borusu varislerinin meydana gelmesidir. Bu kişilerde aslında kanama her zaman görülebilir. Fakat geceleri kişinin solunum yollarının kuruması nedeni ile kanamalar meydana gelmektedir.
  • Bu durumun yanı sıra insanlarda burun zarı kuruluğu bu duruma neden olur. Bu durum genellikle kullanılan nemlendirici burun içi kremleri ile ortadan kaldırılabilir.
  • Aşırı sıcak ortamlarda gece burun kanaması meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda burun içerisinde bulunan damarlar sıcaktan gelişler ve kanamalar meydana gelir.
  • Kişinin tekrarlayan gece burun kanaması sorunu yaşaması durumunda eğer yapıyorsa ağır egzersizleri bırakması gerekmektedir. Bu gibi egzersizler, kişilerde zorlanma nedeni ile kanamalara neden olur. Bu gibi durumlar için erkenden önlem alarak ileri zamanlarda çok daha büyük sorunlar ile karşılaşma durumunuzu önüne geçebilirsiniz.

Gece Burun Kanaması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Gerdek Gecesi Kanama Neden Olur?

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Hemoroid Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Burun Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Anüs Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Damak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6