Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Doğum Sonrası Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Doğum Sonrası Kanama, Doğum sonrası meydana gelen kanamalar lohusalık dönemi adı verilen kanama ile doğumsal nedenler ile meydana gelen ve doktor müdahalesi gerektirebilen kanamalardır. Lohusalık döneminde meydana gelen kanama doğum ile başlar ve bunu takip eden kırk gün içerisinde miktar, renk ve kıvam değiştirerek devam eder. Bu kanamalar ilk başta koyu kırmızı renkte daha sonra açık kırmızı ve pembemsi renkte ve son dönemlerinde ise açık sarı renkte devam ederek son bulmaktadır.

Lohusalığa bağlı gerçekleşmeyen doğum sonrası kanamalar ise daha çok gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde görülen ve doğum sonrası anne ölümlerinde ilk nedenler arasında yer alan kanamalardır. Normal doğumdan sonra en fazla kan miktarı 500 ml ve sezaryen doğumdan sonra ise 1000 ml'dir. Eğer kanama miktarı olması gerekenden çok ise ve lohusalık dönemi olan kırk günden fazla sürmüş ise bu durum doktor muayenesi gerektirmektedir.

Doğum Sonrası Kanama Neden Olur?
 • Rahimde gerekli kasılmaların meydana gelmemesi, bu durum rahim kaslarının gerekli şekilde çalışmaması ile gerçekleşir ve doğum sonrası kanamaların ilk nedenlerinden biridir. Atoni olarak adlandırılan bu durum genellikle normal doğum sonrası gerçekleşmektedir. Rahimde gerekli kasılmalar meydana gelmemesindeki nedenler ise riskli ve çoklu gebelikler, hızlı veya süresi uzamış doğumlar, bebeğin anne rahminde fazla gelişmesi yani irileşmesi, doğum suyunun miktarının fazla olması ve myomlardır.
 • Rahimde kalan ürünler, doğum sonrası anne rahminin yeterince temizlenememesi, eşin tamamının dışarıya atılamaması ve eşin yapışması gibi nedenler ile ortaya çıkan kanamlardır.
 • Vajinal hasar ve yırtıklar, doğum sırasında oluşan vajinal duvar yırtılması veya rahim ağzında meydaha gelen çatlaklar bu kanamalara neden olmaktadır.
 • Rahim içi ameliyatlar, daha önce rahim ameliyato veya sezanyen doğum yapmış olan kadınlarda normal doğum yapma sonucu ortaya çıkabilecek kanamalardır. Bu durumda yapılan normal doğum aşırı kanamalarla ve travmatik sonuçlar ile sonuçlanabilir.
 • Pıhtılaşma bozuklukları, anne karnında bebeğin ölümü ve uzun süre anne karnında kalması, bebeğin eşinin doğum zamanından önce ayrılması gibi nedenler ile ortaya çıkan doğum sonrası kanamalarıdır.
Doğum sonrası meydana gelen kanamalarda annede tansiyon düşmesi, nabzın hızlanması, göz kararması, baş dönmesi ve bayılma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Doğum Sonrası Kanamaların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Aşırı olan doğum sonrası kanamalarda doktora başvurulması ilk yapılması gereken şeydir. Aşırı bir kanama yoksa rahim kaslarının çalışmasını sağlamak amacı ile kasık bölgesine masaj yapılabilir. Eğer rahim içinde kalan plasenta parçası vajinal yol ile çıkamayacak kadar büyük ise kadına cerrahi müdahale yani kürtaj yapılabilir. Kanamayı durdurmaya yönelik reçete ile satılan doktor tavsiyesi ile alınmış ilaçlara başvurulabilir. Anneye damar yolu ile sıvı veya kan verilmesi kanama adına tedavi yöntemi olabilir.

Doğum Sonrası Kanama Yorumları

soru

İşcan

23 Ağustos 2018 Perşembe

Merhaba. Kuzenim kısa bir zamanda doğum yaptı. Doğumda ister istemez kanama meydana geliyor. Ama doğumdan zaman geçmesine karşın hala kanaması devam etmektedir. Bu durum neyden kaynaklanmış olabilir acaba. Bize bu konuda bilgi verebilir misiniz. çok önemli teşekkür ediyorum?

Cevap yaz
cevap

Bistem

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, doğun sırasında gerek rahimdeki kan gerekse yırtılan kaslar ve kılcal damarlardaki kan, dışarı kanama olarak çıkmaktadır. Ancak doğumdan birkaç gün geçmesi durumunda bu sorunun ortadan kalkması gerekmektedir. Bir ultrason cihazı ile doktor muayenesi tam olarak kanamanın nedenini bize gösterecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

12 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

12 Haftalık Gebelikte Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Cok Olması Belirtileri ve Tedavisi

Adet Kanaması Cok Olması Belirtileri ve Tedavisi

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Diş Kanamasına Ne İyi Gelir?

Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Yerleşme Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Pembe Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Pembe Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Gözde Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Gözde Kanama Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Regl Kanaması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6